Principieel pupil van Mansholt Rode Kruis: Vooral burgers zijn slachtoffer van recente oorlogen Win elke dag €1000! www.knorrtop10.nl Karei van Miert was gerespecteerd en gevreesd EU-topman. ADHD Moslimlanden Zondagsrust Zwembad Ziekenhuis Waterdunen Kübelwagen Win elke dag €1000! www.knorrtop10.nl Spaghetff 1 4 Woensdag 24 juni 2009 De Belgische socialistische politicus en voormalig Eu ropees commissaris Karei Van Miert is in zijn woonplaats Beersel overleden. Karei Van Miert was voor onderne mers een halsstarrige socialist. Voor oude socialisten was hij te veel een liberaal marktdenken Tus sen twee vuren voelde de Vlaamse eurocommissaris zich het best. Als hoeder van het Europees verdrag >en consumentenrechten zag hij ook bij oude partijvrienden niets door de vingers. De oudste telg uit een gezin van negen kinderen uit de buurt van Turnhout verwierf als Europees commissaris vanaf 1989 een stevige reputatie. Dat was zeker het geval sinds hij vanaf 1993 de gevoelige portefeuille voor con currentiebeleid beheerde. Reed Elsevier en Wolters Kluwer zagen af van een fusie, omdat Van Miert die nooit zou goedkeuren. Van Miert aarzelde ook niet om concerns als Volkswagen boetes op te leggen. Zijn faam vestigde hij in 1997 door de Amerikaanse vlieg tuigbouwers Boeing en McDon nell Douglas op de knieën te dwin gen. Hun fusie kon alleen door gaan op Van Mierts voorwaarden. De Belgische commmissaris was geen vreemde in Europa. Na zijn studie politicologie in Gent liep hij stage bij de Europese Commis sie. Van 1968 tot 1970 was hij me dewerker van de Nederlandse land bouwcommissaris Sicco Mansholt. Van Mierts lichaam is gisteren ont dekt. Vermoedelijk viel hij maan dag in zijn tuin van een ladder. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Bij deze bied ik aan alle mensen die ik heb gekwetst met mijn brief in de krant van 16 juni over ADHD mijn excuses aan. Ik weet inderdaad te weinig van deze ziek te af Thijs Schipper Breeweg 8, Middelburg Scheiding tussen kerk en staat (Iran): in moslimlanden bestaat de ze scheiding niet; in Turkije welis waar geforceerd. Dit is dé voor waarde voor een democratie. Je ziet nu ook dat de geestelijkheid het woord voert in Iran bij de hui dige problematiek. Daarom zullen deze landen nooit een democra tisch gehalte kunnen hebben. Wij moeten ons gelukkig prijzen dat dit elementaire principe door alle politieke partijen bij ons wordt aangehangen (behalve de SGP). Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede In uw commentaar vraagt u het onmogelijke van de SGP en haar le den. Zij kunnen hun visie niet op geven omdat hun hele leven er naar ingericht is. Neemt men deze visie weg, dan stort het leven van veel mensen compleet in. Ik heb de vasthoudendheid (in mijn ogen starheid) van nabij meegemaakt. Meer dan vijftien jaar geleden heb ik geprobeerd om de positie van de vrouw en al die andere heikele punten zoals de televisie, de zon dagsrust en noem maar op be spreekbaar te maken. Het heeft me uiteindelijk mijn huwelijk en mijn werk gekost. Dat ik vervolgens van wege mijn onchristelijke levens wandel uitgeschreven werd, mag dan natuurlijk een logische stap lij ken. Voor mij was het de nekslag. Dat de SGP nu eindelijk tegen de consequenties van haar keuzes en visie aanloopt, lijkt mij dan ook hoog tijd. C. te Sligte Batenburg 74, Vlissingen De storm van kritiek kan losbar sten. En terecht. De laatste tijd flink wat geïnvesteerd in ons zwembad door vele Aardenbur gers, ondernemers en vrijwilligers. Allemaal op basis op vrijwillig heid. Deze politiek moet afblijven van ons zwembad. Dat uitgere kend een extern bureau moet con cluderen dat er hoge onderhouds kosten zijn. Zet het huidige college en raad op non-actief, en laat ze alstublieft geen beslissing meer ne men. Misschien kunnen ze de Onthaal- kamer, Groede Podium, de pin guïns in Breskens, de Euregiotui- nen, het Stadhuis, Waterdunen en dergelijke verkopen. En ook alle wachtgeldregelingen van de wegge stuurde wethouders opschorten of stopzetten. Alsmede allerlei ande re wilde plannen en externe bu reaus moeten in de ijskast. Dan kunnen we onze eigen voorzienin gen, zoals het zwembad en de sub sidies voor de verenigingen ge woon in stand houden. Het is alle maal te gek voor woorden. De ge loofwaardigheid van de politiek in de gemeente Sluis is gezakt tot ver onder het vriespunt. En wie o wie heeft voor deze failliete situatie ge zorgd? En wie kan er voor op draaien? Mare Moens Weststraat 62, Aardenburg Volgens de landelijke toetsing pri maire waterkeringen in 2006 scoor de 44 procent daarvan voldoende, 24 procent kreeg een onvoldoende en van 32 procent was onbekend hoe hun toestand is. Dit betekent dat wij in Nederland onvoldoende beveiligd zijn tegen overstromin gen. Hoewel aan het versterken van de dijken van de waterkeringen wordt gewerkt, kan ook in Zee land moeilijk worden ingeschat wanneer we (relatief) veilig zijn. Dit houdt verband met beschikba re financiën, tekorten in technisch geschoold personeel, tijdrovende procedures bij de planvorming, on zekerheden over klimaatverande ring en zo meer. Voor mij zijn dit redenen om te waarschuwen tegen het opheffen van voorzieningen die bij overstro mingen en anderssoortige rampen van grote betekenis zijn voor zorg en nazorg. Hiertoe behoort ook het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- zee. Een besluit tot opheffing daar van mag daarom niet eenzijdig door het ziekenhuisbestuur wor den genomen. Het voornemen daartoe dient te worden voorge legd aan de 'Taskforce Manage ment Overstromingen' en de 'Vei ligheidsregio Zeeland'. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Reactie op artikel in krant van vrij dag t2 juni: Beste Martin, een ka naal rond het natuurgebied Water dunen kan verzilting van aanpalen de landbouwgrond niet voorko men. U als geboren Fries kent de wet van communicerende vaten net zo goed als wij Zeeuwen. Voor dat de Braakman werd ingepol derd lagen er tientallen ziltplekken in de omliggende polders. Plekken waar soms zelfs geen onkruid groeide. Zij werden gevoed door onderaardse wateraderen, die plaatselijke tientallen meters ver op de aangrenzende akkers boven kwamen. Zij laten zich niet dwin gen door een kanaal van enkele meters diep. Een mooi voorbeeld: het Kanaal Gent-Terneuzen werd Tijdens recente oorlogen wer den vooral burgers het slachtoffer. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van het Ro de Kruis onder vierduizend inwo ners van Afghanistan, Liberia, Co lombia, Georgië, Haïti, Libanon, de Filippijnen en de Democrati sche Republiek Congo. Bijna drie op de tien ondervraag den zegt een naast familielid te hebben verloren. De percentages liggen in deze categorie oorlogs leed nog veel hoger in Liberia (69 procent) en Afghanistan (45 pro cent). Iets meer dan de helft (56 procent) van de respondenten zag zich op enig moment gedwongen op de vlucht te slaan. Liberia (90 pro cent) en Afghanistan (76 procent) vormen daarop opnieuw de extre me uitzonderingen. Het internationale Rode Kruis heeft het opinieonderzoek gedaan in verband met de 150e herden king van de Slag van Solferino (Ita lië), waar Henry Dunant de basis legde voor de hulporganisatie. Dunant zag dat er veel slachtoffers waren na de veldslag in 1859 en riep vrijwilligers uit de buurt op eerste hulp te verlenen. Destijds kwamen ongeveer veertigduizend militairen om het leven en één burger. vijftig jaar geleden nieuw aange legd. Niemand dacht aan schade voor de landbouw. Wat niemand had voorzien gebeurde: onderaard se waterkanalen kwamen onder door de brede kanaaldijk, de diepe brede westerlijke waterafvoerlei ding, zelf tot honderden meters op de akker. Ondanks de dubbele drai nage gebeurt het regelmatig dat de oogst plaatselijk niet kan worden geborgen. Broer Haak Langestraat 34a Hoek Bij de historische voertuigen in Groede is melding gemaakt van een Volkswagen, zogenaamde Kü belwagen uit 1942. Deze Kübelwa gen was geen Volkswagen, maar voor gebruik als terreinwagen ge construeerd op het basisprincipe van de Volkswagen. Ik ben als dwangarbeider twee jaar in de gloednieuwe Volkswagenfa briek te werk gesteld. Het werk be stond uit het bevestigen van schroeven in de schroefdraad, waar later de spatschermen moes ten worden bevestigd. Voordat de carrosserie in een verfbad moest verdwijnen. Ik heb daarmee er aan bijgedragen, dat de oorlog langer heeft geduurd. De verwoeste verf- afdeling is later na het eerste bom bardement op de fabriek overge plaatst naar Karlsbad. Ik herinner mij een zeer dikke Vor- arbeiter, geen partijlid, die de toe komst na Stalingrad al duister in zag, die ons vroeg wat er met hem na de oorlog zou gebeuren Ons antwoord was: 'wurst machen'. A. Broekmans Wilhelminalaan 21, Hulst Een anti-regeringsbetoger gooit een steen naar de oproerpolitie in de Iraanse hoofdstad Teheran. Of bel 0800 - 022 27 10 we03NGR NieuwsMedia f£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14