Alles onder het maaiveld 'Al die natuurlijke hulpbronnen zijn eindig, we moeten er zuinig mee omgaan. Dat soort noties hoort volgens mij ook bij de opvoeding van kinderen.' Henk Leenaers Woensdag 24 juni 2009 1 1 industriële opslag/ verontreinigde grond lekkend rïooll jgieren[ jolie-opslagtanks [niet afgedekt wegenzout| |pesticiden en kunstmest] [onverzadigde zon< [septic tank] [verzadigde zone| De Bosatlas van Ondergronds Nederland ligt vanaf morgen in de winkel. De atlas werpt een blik in de voor de meeste mensen onbekende wereld die zich onder het maaiveld bevindt: van leidingen en tunnels tot aardlagen en archeologische vondsten. Middelbare scholen krijgen er dankzij sponsors 13.000 gratis. door Joep Trommelen illustraties Noordhoff Atlasproducties Het boek is volgens fysisch geo graaf Henk Leenaers, de beden ker van de atlas, een 'reis door 300 miljoen jaar'. „Vanaf het mo ment dat Nederland op de plaats lag waar nu Suriname ligt, tot nu, als we de on dergrondse 'stad' beneden Amsterdam laten zien", schetst hij. „De tropische bossen van toen zijn in de loop van miljoenen jaren 'ver koold' tot steenkool en als diepste laag meege reisd met de aardplaten richting waar het land nu ligt. Nederland is een soort vlot dat lang zaam over de aarde beweegt en overal nieuwe lagen oppikt, een soort spekkoek van gesteen ten waarover gletsjers, zeeën en rivieren uitein delijk nog een laag van dertig meter blubber hebben gelegd^ waarop wij nu leven." Leenaers hoopt dat ondergronds Nederland na het verschijnen van de aüas op middelbare scholen meer aandacht krijgt binnen de aard rijkskunde. Uitgever Noordhoff kan het 98 pagi na's tellende werk gratis op scholen versprei den dankzij extra bijdragen van een aantal van de dertig sponsors, waarvan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de Gas unie de grootste zijn. „Voor de Gasunie is de atlas een soort cadeau tje aan de bevolking vanwege het feit dat de gasbel van Slochteren vijftig jaar geleden is ont dekt", zegt Leenaers. Die gasbel komt uiteraard uitgebreid aan bod. De Groninger bel is vol gens hem 'waanzinnig mooi'. „Onder die der tig meter prut, zit in Groningen een zoutlaag als een soort deksel op een laag zandsteen vol met gas, dat daardoor niet kan ontsnappen en voor ons beschikbaar is. En daaronder zit dan weer die laag steenkool uit het 'Surinaamse' oerbos. Volstrekt uniek." Door zoutwinning - door water in die zoutlaag te pompen - ontstaan op een diepte van 1.000 tot 1.400 meter lege ruimten, 'zoutcavernes'. „Die zijn zo groot dat er een hele Eiffeltoren in past", vertelt Leenaers. De Nederlandse bodem is om meer dan één re den bijzonder. Die dertig meter dikke laag slap pe ondergrond bestaat uit korrels: zand, klein, veen. In België bijvoorbeeld zitten er meteen onder een dunne toplaag al rotsen. „In Nederland kunnen wij daardoor onze ka bels onder de grond aanleggen. En het grond water zit vlak onder de oppervlakte. Al die kor rels vormen een reusachtige spons vol water, al les bij elkaar tachtig keer de inhoud van het IJs- selmeer. Al dat drinkwater krijgen wij nooit op." Dat de Nederlandse bodem door inklinking op veel plaatsen daalt, is ronduit onhandig, be aamt Leenaers. „In het Groene Hart daalt de bodem met 1 centimeter per jaar, terwijl de zee spiegel door de klimaatverandering net zo snel stijgt. Dat is op de lange termijn een behoorlij ke handicap." Tijdens het samenstellen van het boek ontdek te Leenaers zaken waarmee hij zich als fysisch geograaf nooit bezighoudt. „Al die leidingen en kabels in de grond! Daar hebben we geen notie van. Dat er door heel het land manshoge buis leidingen lopen tussen de grote havens en in dustriegebieden, wist ik ook niet. Door die buisleidingen stroomt bijvoorbeeld meer olie dan er via de binnenvaart en de weg wordt ver voerd." De atlas wijdt een apart hoofdstuk aan archeo logie, dat met name gaat óver de resten van de Limes, de noordelijke verdedigingslinie van het Romeinse rijk, die dwars door Nederland liep. Leenaers: „Die natte, zuurstofloze bodem van Nederland is een perfecte bewaarplaats voor ar cheologische verschijnselen, die als er zuurstof bij komt meteen vergaan. Ook in dat opzicht is Nederland uniek." Leenaers hoopt dat kennis van ondergronds Nederland mensen ook bewuster laat leven. „Alles wat je boven de grond ziet, komt van on der de grond. Van het zout op je eitje tot de benzine in je auto en de bakstenen van je huis. Al die natuurlijke hulpbronnen zijn eindig, we moeten er zuinig mee omgaan. Dat soort no ties hoort volgens mij ook bij de opvoeding van kinderen. We hebben maar één planeet en daar moeten we nog een hele tijd mee voor uit." Maar de nieuwste Bosatlas is zeker geen 'groen' pamflet. „We geven puur de feiten weer. En dan zie je bijvoorbeeld ook dat we op een vrij wel onuitputtelijk energiebron leven: de aard warmte. In het binnenste van de aarde is het 5.000 graden Celsius, net zo heet als aan de bui tenkant van de.zon. Nu die energie nog even af tappen..." Bosatlas van Ondergronds Nederland, Noordhoff Uitge vers, ISBN 9789001122454, winkelprijs 24,95 euro. Van boven naar onder: Strandzand Katwijk aan Zee, strand- zand Texel-Noord, grof zand uit de winning Marspolder, fijn zand uit de groeve Emmerschans, kalkrijk, fijn zand uit het Savelsbos bij Zoeter- meer. Grondwater kan op talloze manieren vervuild raken. In de Nederlandse bodem bevindt zich 124.000 km gasleiding. maastricht I. Gastransportleidingen Hoofdtransportleiding Regionale gasleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11