w Je hebt wel het kind van een ander in huis in zee met de KNRM Wim van Gelder krijgt functie 'grensmakelaar' (Lts ex één puzzel gemaakt id, dan velgen ex tneex .Ik, IJsstokjesboot meert aan in Breskens Gerda Doelman schreef een boek om pleegouders te helpen. aw m m m PAC Zonweringen Dinsdag 23 juni 2009 25 G c www.lekkerpuzzelen.nl BRESKENS - Op 5 mei vertrok de Thor, het uit ruim vijftien miljoen genummerde ijslollystokjes gebouwde Vikingschip uit Urk voor een reis naar Londen. Morgen vertrekt het schip voor de laat ste etappe vanuit de jachthaven van Breskens. Voor zijn Sea Heart Foundation heeft kapitein Ro bert Macdonald (links op de foto) hulp gehad van diverse grote ondernemingen zoals een grote lijmfabriek in Goes. Het schip is volgeladen met ruim twintigduizend stukjes speelgoed voor kin derziekenhuizen, dakloze kinderen en wezen in Groot-Brittannië. Tot morgenochtend ligt het schip nog aan de bezoekersteiger in de jachtha ven van Breskens. ledereen is welkom, vooral met speelgoed, want er kan nog steeds meer bij: „Ons doel is kinderen te laten lachen en dat kan ook met tweedehands speelgoed", zegt Macdo nald. foto Peter Nicolai door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland, kustwacht en reddings dienst KNRM trekken voortaan standaard samen op bij opsporing en redding (SAR) van in nood ver kerende mensen en dieren en de inzet van deze eenheden voor bre de martieme hulpverlening. De drie organisaties ondertekenen daartoe morgen een convenant. De samenwerkingsovereenkomst regelt de wederzijdse verantwoor delijkheden voor de hulpverlening in de kustzone en op de Zeeuwse binnenwateren. Daarmee sluit Zee land zich aan bij het door de mi nisteries van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat ingestel de project Waterrand. Binnen dat kader wordt een uniforme, lande lijke werkwijze nagestreefd bij inci denten op het water. Doelstelling is dat ook de voorbereiding en na zorg op dit gebied verbeteren. Kustwacht en KNRM gaan daar mee als crisispartners deel uitma ken van de georganiseerde hulpver leningsdiensten in de Veiligheids regio. In de praktijk kan dat inhou den dat de KNRM voortaan op verzoek van Rijkswaterstaat, brandweer en ambulancedienst te hulp kan worden geroepen. Speci fiek voor de Westerscheldemon- ding wordt samengewerkt met de vier Vlaamse reddingsstations langs de Noordzeekust. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Pleegouders nemen een kind in huis met het idee dat zij het goed gaan doen. „En dan lo pen ze toch tegen dingen aan", zegt Gerda Doelman. Ze schreef een boek om pleegouders te hel pen bij problemen die ze kunnen tegenkomen binnen hun gezin. Het wordt vrijdag gepresenteerd in boekhandel de Drukkerij in Middelburg. „Voorschrijven hoe het moet, doe ik niet. Ouders volgen hun eigen intuïtie. Met vertellen wat ze wel en niet moeten heb ik altijd een beetje moeite. Advies moet bij je passen en het moet bij een kind passen." Doelman, die in Middel burg woont, is actief als vrijwilli- 'Als je zo'n kind wel kunt bereiken, dan gaat het meestal vanzelf ger en als trainer bij pleegouder support Zeeland, een stichting die de belangen van pleegouders be hartigt. In Zeeland zijn ruim vijfhonderd gezinnen met pleegkinderen. En dat worden er steeds meer. Ook omdat tegenwoordig steeds vaker wordt gekozen om kinderen niet in een instelling, maar in een pleeggezin te plaatsen. „Men ont- Gerda Doelman schreef een boek voor pleegouders, foto Ruben Oreel dekt dat een gezin een natuurlijker situatie is dan een tehuis, met al die wisselende begeleiding. En - dat moet ik ook zeggen - opvang in een pleeggezin is goedkoper. Ik denk dat pleegouders geholpen moeten worden om kinderen goed op te vangen. Professionele hulpverleners leren allerlei vaardig heden op hun opleiding. Pleeg ouders krijgen daar niets van mee. Pleegouders krijgen een cursus als ze zich aanmelden en ze krijgen begeleiding. Ik hoor van pleeg ouders dat ze meer willen, ze moe ten het gevoel hebben dat ze on dersteund worden. Als je een pleegouder iets kunt bieden, gaat het met de kinderen meestal ook goed." Een pleegkind opvoeden is heel an ders dan je eigen kind opvoeden. „Je hebt wel het kind van een an der in huis. Dat betekent dat er een kind met andere bagage bin MIDDELBURG - Voormalig commis saris van de koningin Wim van Gelder is aangesteld als 'grensmake- laar'. Minister Ter Horst en staatssecreta ris Timmermans willen dat hij de problemen aanpakt die mensen ondervinden wanneer zij in grens gebieden werken en wonen. Van bestuurders en bewoners uit de re gio vernamen de bewindslieden uit de eerste hand wat de meest voorkomende vragen en proble men zijn in de grensoverschrijden de samenwerking met Duitsland. De knelpunten variëren van sa menwerking bij rampen tot erken ning van Nederlandse vakdiplo ma's. Als grensmakelaar en voorzit ter van de Taskforce Grensover schrijdende Samenwerking (GROS) zal Van Gelder overleg voeren met de buurlanden. nenkomt. Die heeft gedrag geleerd in een gezin, terwijl jij het anders doet. In het begin passen kinderen zich aan omdat ze er graag bij wil len horen. Op het moment dat ze zich veilig voelen, laten ze ander gedrag zien. Pleegkinderen kun nen heel andere eigenschappen hebben dan je eigen kind. En over je eigen kind hoor je nooit iets, maar bij een pleegkind, krijg je van iedereen advies, van familie, van vrienden én van de buren." Doelman spreekt uit ervaring. „We hebben een keer een jongetje gehad dat nogal baldadig was. Dan krijg je van mensen te horen dat je hem in toom moet houden. Men sen begrijpen niet dat je op een kind met ongewoon gedrag onge woon moet reageren." Dat pleeg kinderen ettertjes zouden zijn, is een vooroordeel, vindt Doelman. „Als kinderen continu afgewezen worden, laten ze zien dat ze voor zichzelf gaan zorgen. Een pleeg ouder die daar doorheen kan prik ken, die wint een kind. En jij noemt het ettertjes, maar ik vind het een sociaal-emotionele handi cap. Inmiddels is het uit allerlei on derzoeken wel duidelijk geworden dat een kind aandacht nodig heeft. Koestering noem ik dat. Het kan een belasting zijn voor het gezin als een pleegkind niet aardt, of als je een kind niet kunt bereiken. Maar als je zo'n kind wel kunt be reiken, en als het wél aardt, dan gaat het meestal vanzelf" Gerda Doelman, Pleegouderschap in de praktijk, uitgeverij Nelissen. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de Gouden Bal terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling.com ,4*** -'-.„i- Binnenzonwering Ook voor uw binnenzonwering zijn wij het aangewezen adres: lel.: 0.118 - bbdOlO Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissinger Tel.: 0118 - 552010 Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren WWW. p 3 CZ0 fl WGTI D^Sf!fl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71