Buitenland Wie luistert nog naar Berlusconi? Neda, gezicht Garde bedreigt betogers in Iran Makkelijk van je dure internet- contract Ontsnapt aan taliban dankzij lawaai airco A 95 Dochter van Rafsanjani weer vrijgelaten hetnet.nl 0900-1990 Ook gisteren gingen weer demonstranten in Teheran de straat op. Veel Iraanse vrouwen nemen deel aan de demonstraties. Met de Directe Overstaphulp Het Net 6 Dinsdag 23 juni 2009 door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Na de nacht te hebben doorgebracht met Silvio Berlusco ni, moet escortmeisje Patrizia D'Addario de Italiaanse premier 's ochtends even laten gaan. Hij zegt: „Ik moet een verklaring afleggen over de uitverkiezing van Barack Obama, ben zo terug voor het ont bijt." De scène is dankzij de manie van D'Addario 'alles op te nemen wat met mannen te maken heeft' publiek bezit. Het valt niet meer te ontkennen dat de premier overal in het land sexy vrouwen liet ronselen voor feestjes en dat ze werden gecom penseerd met geld of sieraden - ook als ze geen seks met de pre mier hadden. Hoe erg is dat? In Italië mogen de machtigen veel. Het ongemak in ei gen kring neemt toe, maar op elk Italiaans plein betogen nog velen dat je je niet moet bemoeien met privézaken. Ook omerta (zwijg plicht) en de nog steeds onderge schikte rol van de vrouw, die niet snel wordt geloofd, helpen de pre mier nog, maar in het buitenland ligt dat anders. Berlusconi is premier, heeft zeg genschap over leger en geheime diensten, kent geheimen van de NAVO. Het Britse conservatieve dagblad Times vraagt zich af hoe gevaarlijk een Italiaanse chantabe le premier is voor de bondgeno ten. Over twee weken is er de test in de vorm van de G8-top in L'Agui- la. Welke Berlusconi ontvangt daar de wereldleiders en welke houding zullen die wereldleiders hebben? De geloofwaardigheid van een land is in het geding en de voortekenen zijn niet gunstig. TEHERAN - De machtige Revolutio naire Garde in Iran heeft gisteren gedreigd nieuwe betogingen met harde hand neer te slaan. Op de website van dit speciale elitekorps van de Islamitische Revolutie staat dat 'in de huidige gevoelige situa tie de garde vastberaden en op re volutionaire wijze de confrontatie aangaat met relschoppers en ande ren die de wet overtreden'. De gar disten worden beschouwd als de loyaalste stormtroepen van het reli gieuze regime. Desondanks gingen ook gisteren weer honderden aanhangers van de Iraanse oppositieleider Mir Hos sein Mousavi de straat op. Volgens ooggetuigen dreef de oproerpolitie de menigte uiteen met traangas en rubberkogels. Enkele tientallen de monstranten zouden zijn opge pakt. De berichten zijn niet te con troleren, omdat onafhankelijke journalisten niet bij demonstraties tegen de regering aanwezig mogen zijn. Teheran maakte gisteren de arresta tie bekend van vijf~ 'Europese spionnen', naar verluidt twee Duit sers, twee Fransen en een Brit. Ze zouden de demonstraties van za terdag hebben georganiseerd. Daar bij vielen volgens Iraanse media 13 doden en tientallen gewonden. De oppositie demonstreert al ruim een week tegen de uitkomst van de presidentsverkiezingen van 12 juni. Volgens de officiële uitslag zijn die ruim gewonnen door de fundamentalistische conservatief Mahmoud Ahmadinejad. Honderden Iraniërs negeerden gisteren de verboden, waarschu wingen en bedreigingen van de autoriteiten en gingen in Tehe ran demonstreren. NEW YORK - De Amerikaanse jour nalist David Rohde en de Afghaan se tolk-journalist Tahir Ludin die vrijdag aan hun talibanbewakers in Pakistan zijn ontkomen, zijn op wonderbaarlijke wijze ontsnapt. Dat blijkt uit het verslag dat Ludin aan de New York Times gaf en dat gisteren werd gepubliceerd. Rohde, Ludin en hun chauffeur Asadullah Mangal werden op 10 november vorig jaar ontvoerd in Afghanistan en zeven maanden vastgehouden. Rohde en Ludin planden hun ont snapping zorgvuldig. Ludin daag de de avond voor de ontsnapping hun bewakers uit met een bord spel, dat zo lang duurde dat de be wakers doodmoe gingen slapen. Voor de ontsnapping werd een nacht gekozen waarin er stroom was. Een oude airconditioning maakte zoveel lawaai dat enig ge rucht niet zou opvallen. door onze speciale verslaggever TEHERAN - Het beeld van het be bloede gezicht van Neda. De laat ste seconden van het leven van het 16-jarig meisje. Studenten aan de universiteit van Teheran, waar de haat tegen het régime voelbaar is, raken er niet over uitgepraat. Een amateurvideo van de 16-jarige Neda Salehi Agha Soltan die op straat aan haar verwondingen sterft, heeft het slachtoffer tot het icoon van de Iraanse revolutie ge maakt. De opname, die op inter- Om 01.00 uur wekte Rohde Ludin. Ludin klom op een anderhalve me ter hoge muur, die aan de buiten kant van het complex zeker zes meter hoog bleek te zijn. Rohde overhandigde Ludin een touw dat hij twee weken eerder had gevon den en verstopt. Zij klommen naar beneden. Ludin verstuikte zijn enkel. Rohde was gelukkiger. Beiden wachtten enkele ogenblik ken en gingen er toen vandoor. Lu din strompelde. Honden blaffen. De bewakers kwamen tot hun ver rassing niet achter hen aan en ook verder bleven zij onopgemerkt. Na ongeveer een kwartier bereik ten zij een Pakistaanse militiepost. De agenten dachten in eerste in stantie te maken te hebben met zelfmoordterroristen. Er werden vuurwapens op hen gericht. Later werden zij naar Islamabad overge bracht, en vandaaruit naar een Amerikaanse luchtmachtbasis. netsites als YouTube en Facebook te zien valt, leidde tot een golf van kritiek op machthebbers die niet voor moord terugschrikken. De filmer heeft de laatste ogenblik ken van het meisje vastgelegd. Zij is neergeschoten en ligt op straat. Haar vader en anderen buigen zich over haar heen, roepen haar naam. Zij kijkt de kijker aan. „Niet bang zijn, niet bang zijn, Neda lief je", roept een man steeds harder en panischer naar het stervende meisje. De opname die nog geen minuut duurt, maakt duidelijk dat met in ternet een nieuw tijdperk is aange broken. De Iraanse machthebbers hebben de media gemuilkorfd en TEHERAN - De dochter van de voor malige Iraanse president Akbar Hashemi Rafsanjani is zondaga vond weer vrijgelaten. Dat meldde de Engelstalige overheidszender Press TV. Faezeh Rafsanjani werd zaterdag samen met vier familiele den opgepakt tijdens een straatpro test in Teheran. Faezeh zou de demonstranten bij de oppositiebetoging hebben opge jut en is mede daarom opgepakt, aldus de televisiezender. Haar fami lieleden zijn ook vrijgelaten. Het Iraanse persbureau Fars liet eerder weten dat Faezeh en haar familie werden opgepakt 'om hen te be schermen tegen terroristische da den van relschoppers'. Vader Rafsanjani verloor in 2005 de presidentsverkiezingen van de ultraconservatieve Ahmadinejad. Hij sprak voor de laatste presi dentsverkiezingen zijn steun uit aan Mousavi. W£ Het Net zegt je Internet vanaf - huidige contract op Je zit geen dag zonder internet Maandcontract Overstaphulp is afhankelijk van de looptijd van uw huidige contract. U kunt gebruik maken van de overstaphulp als u nu internet heeft bij Ziggo, UPC,Tele2 of Online. Beeld uit het filmpje, van een mobiele telefoon, waarop te zien is hoe Nena Salehi Agha Soltan (16) tijdens een demonstratie wordt neergeschoten en in de armen van haar vader (in het gestreepte T-shirt) overlijdt. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6