D Elke ster krijgt een roos Op de schop Genieten in vier tuinen Dinsdag 23 juni 2009 I 7 In West-Zeeuws-VIaanderen zijn in de weekeinden van 27/28 juni en 11/12 juli vier kwekerijen en tuinen open (van 10 tot 17 uur). Soms wordt entree geheven. Deelnemers: - Kwekerij 'In Goede Aarde', Ka- pitalendam 7 bij Biervliet (bor ders, waterpartij). - 'Singelhof, Singel Biervliet, in gang tussen nrs. 22/24 (weelde rige tuin onder oude bomen). - Rozenkwekerij 'de Bierkreek', aan N61 tussen IJzendijke en Schoondijke. - 'Juust Wa'k Wou', Tragel Oost in Schoondijke (onder andere 80 meter lange border). www.kwekerij-ingoedeaarde.nl; www.singelhof.com; www.bierkreek.nl; www.juustwakwou.com Van rozen kun je plezier hebben vanaf de lente tot in het najaar. Met een beetje geluk en goed onderhoud sieren de bloemen je tuin zelfs tot in de cember. „Sommige mensen kopen geen ro zen omdat ze opzien tegen het snoeien of niet weten hoe ze dat moeten aanpakken", vertelt de Nieuwlandse bloemkweker Ben van de Waart. „De eerste keer moet het gebeuren in de periode februari/maart. Je moet de takken terugsnoeien tot het derde oog van de plant, van onder af gere kend. Dan houd je dus takken over van hooguit twee decimeter." „De tweede keer moet je snoeien wanneer de eerste volle bloei voor bij is. Je moet dan niet alleen de bloemen weghalen, maar kunt ook gerust hier en daar een tak half doorknippen. Die groeien snel weer aan en daarna heb je weer fris groen. Later kun je dat nog eens herhalen, want de roos bloeit de hele zomer en soms nog lang daarna", aldus Van der Waart. „Rozen moet je op plekken zetten waar ze goed op de wind staan. Niet te veel groen eromheen dus. Hoe luchtiger de roos is geplant, hoe minder kans op meeldauw. De grond moet goed waterdoorla- tend zijn, want rozen hebben een hekel aan natte voeten. Ze kun nen ook niet tegen droogte, dus wel tijdig water geven." Volgens Van de Waart doe je er bij het ko pen van rozen goed aan met eigen ogen te bezien hoe ze kleuren. „Google een naam en je krijgt al gauw tien beschrijvingen met plaatjes die allemaal anders kleu ren. Dat komt omdat de foto's ge nomen zijn onder verschillende om standigheden." Kwam de roos vanouds alleen ~%- voor op het noordelijk halfrond, tegenwoordig is deze bloem uni verseel. Zo zijn er kwekerijen in Kenia en Israël. Die exporteren over de hele wereld. Wilde soor ten die in ons land bloeien zijn de duinroos en de hondsroos. Vanaf de tweede helft van de 16e eeuw zijn beschrijvingen bekend over het kweken van ro zen in ons <f land. Ze Sier- den toen de paleistuinen van de Oranjes. Befaamd was de tuin van Joséphine de Beau- harnais, echtgenote van Na poleon. Die stond model voor vele rosaria. Van de roos bestaan duizenden va riëteiten. Van der Waart: „Er ko men dagelijks soorten bij. Iedere beroemdheid heeft haar of zijn roos, net als bij de tulp het geval is." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/deStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - o.v.v. Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Sub rosa en Paternosters De roos staat symbool voor veel wat mooi en lelijk is, voor leven en dood. Wat de lotus was voor het oosten, werden lelie en roos voor het westen. Egyptenaren, Grieken en Romeinen versierden hun tempels met rozen. Rijke Romeinen die elkaar vertrouwelijk spraken, zaten in de eetzaal onder de plek waar een roos was geschilderd. Dan bleef het 'sub rosa' (onder de roos). k- Een rozenkrans telt vijf grote en vijftig kleine kralen. Het rozenkransgebed be staat uit 15 Paternosters (Onze Vader) en 150 weesgegroetjes. Dan ben je de krans drie keer rond. Een weesgegroetje is een roos voor Maria, een rozenkrans betekent dat haar een kroon van rozen wordt geschonken. Equisetum Arvense. Het is een schitterende naam voor een plant die vooral bekend staat als een regelrechte plaag. De huis- tuin- en keukenraam is paarden staart of heermoes. Ik heb inmid dels uitgebreid kennis kunnen ma ken met dit plantje: in mijn achter tuin tiert het welig. Het begon met een paar plukjes onder de heg, maar nu zit het over al. In de struiken, tussen de laven del, onder de hortensia: op alle plekken schieten de groene stakeri ge takjes de grond uit. Het verve lendst is wel dat het ook tussen de rozen zit - en laten die nu net zeer scherpe doornen hebben en dan is het lastig weghalen. Het plantje is razend moeilijk te bestrijden want het heeft een ge heim wapen. Het wortelgestel ver takt zich enorm. Niet alleen in de diepte maar ook in de breedte. Het kan gemakkelijk enkele me ters ver strekken. Een klein stukje wortel laten zitten is al voldoende om de plant verder te laten groeien. Wat dat betreft lijkt de plant wel op zevenblad. Het grote verschil is wel dat zevenblad door de enorme dichte bladerstructuur veel nadrukkelijker aanwezig is. Om de plant te bestrijden beperk ik me tot het ouderwetse hand werk: stuk voor stuk de stengels uit de grond trekken. In theorie moet dat helpen, als je het maar lang genoeg doet. Het enorme wor telgestel krijgt zonder die rare sta kerige plantjes boven de grond geen voedsel en zal uiteindelijk af sterven. Maar omdat dit wel een heel lange weg is om te gaan, ben ik op inter net gaan zoeken naar andere oplos singen. Daar kwam ik iets opval lends tegen. Paardenstaart is hele maal geen onkruid. Het is een ge neeskrachtige plant van grote waarde, als ik de schrijvers van ver schillende sites mag geloven. Er zit ten mineralen in en bitterstoffen en looizuren. De plant heeft bloed stelpende kwaliteiten, is pijnstil lend, antiseptisch, eetlustbevorde- rend, zweetbevorderend en kalme rend. Eigenlijk is het dus helemaal geen goed idee om al die paardenstaar ten te wieden en in de compost- bak te gooien. Ik kan het beter la ten groeien, vertroetelen en op tijd oogsten om er medicijnen van te maken als het op onze oude dag wat minder gaat. Of misschien is een fabrikant van natuurgenees- middelen wel geïnteresseerd in een mooie oogst. Kleur in het rozenlaantje. foto's Ruben Oreel Kwam de roos oorspronkelijke alleen voor op het noordelijk halfrond, nu kleurt deze bloem de hele wereld. In juni staat de roos in volle bloei. Het is nu de beste tijd om rozen te kopen. door Willem Staat Paardenstaart is een geneeskrachtige plant. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69