voorzomer Waterschap Weekboek van een herder Kwekerij opent een pluktuin Dinsdag 23 juni 2009 3 men. „Zon is beter dan bespuiten. Het zal het niet helemaal wegbran den, maar phytophtora heeft blad nodig dat negen uur lang nat is om de plant binnen te dringen, en dat hebben we nu niet." De overige kleurbrengers in de voorzomer - koolzaad, papaver, margrieten en vlas - staan er juist om zaad te vormen. Voor maan zaad en tuinmengsels, en als bron van brandstofolie. Dertig schapen per uur scheert Rodney Joppich ge middeld per uur. Een paar meer als hij lammetjes van hun wol ontdoet, een paar minder als hij grote ooien uit hun jas helpt. Hij houdt het - als hij een hele kudde moet scheren - tien, twaalf uur per dag vol, omdat hij in een 'swing' hangt: een elastische band aan een trekveer, die ervoor zorgt dat hij zijn rug zo min mogelijk belast. De Australiër is met zijn gezin naar Zwitserland geëmigreerd en trekt in het late voorjaar en de vroege zomer door een aantal lan den in West-Europa om schapen te scheren. Zo komt Joppich ook al jaren bij de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen. De herders Natasja Vermeulen en Serge Klomp hebben wat vrienden en kennissen gecharterd om in het weekeind te helpen. De mannen geven Rodney telkens als hij een schaap heeft geschoren direct een volgende aan. Ze zetten het dier op zijn kont en houden het onder de voorpoten vast. Als ooi of ram vervolgens in een soe pele zwaai aan Rodney wordt doorgegeven, neemt die het beest in de houdgreep en scheert in een handomdraai het hele wollen vel van het dier af Het geschoren schaap wordt door een vrijwilligster een hok ingedre ven, terwijl een ander ervoor zorgt dat het schapenvel wordt op gevouwen en in de goede zak be land. De wol van Vlaams kudde schapen en die van (kruisingen van) Drentse heideschapen wordt in aparte zakken gedaan. De vel len van de Vlamingen zijn over het algemeen van betere kwaliteit dan die van de Drenten. De wol van het Drents heideschaap is vaak nogal viltig. Misschien te ge bruiken onder fietszadeldekjes en voor grove dekens, maar hoogst waarschijnlijk niet voor dekbed vulling en al helemaal niet voor kleding. Viltige, zwarte vellen, druipend van de lanoline (wol vet), raken de herders aan de straatstenen niet kwijt: die kun nen direct bij het afval. Het overgrote deel van de wol gaat naar de Nederlandse Wolfede ratie. Een dozijn van de allermooi ste vellen houdt Natasja achter voor het kleine clubje particulie ren, dat zelf nog garen spint. „Het is jammer dat weinig mensen dat nog doen. Want een particulier be taalt een tientje voor een schapen vel. Van de wolfederatie ontvan gen we een paar honderd euro voor de wol van de hele kudde. Meegenomen natuurlijk, maar nog niet eens genoeg om de kos ten van het scheren te betalen." Het scheren gebeurt dan ook niet voor de opbrengst van de wol, maar voor het welzijn van dë scha pen. Of lammeren harder groeien, nadat ze hun dikke vacht kwijt zijn, weet schapenscheerder Rod ney niet. Maar hij kan, net als de herders, zien dat alle schapen zich zichtbaar lekkerder voelen na het scheren. „Ze hebben meer energie en eten vaak meer nadat ze zijn ge schoren. Het kan dus zijn dat lam metjes sneller groeien", zegt Rod ney. Natasja voegt eraan toe dat het scheren ook goed is voor de ge zondheid van de schapen. Een ziekte als.myasis is makkelijker te behandelen of zelfs te voorkomen, legt ze uit. „Bij myasis leggen vlie gen eitjes op warme, vochtige plaatsen in de vacht. De maden die uit die eitjes komen, boren zich onder de huid en voeden zich met rottend vlees. We nemen wel .preventieve maatregelen. Maar mocht een schaap toch vliegen op bezoek krijgen, dan zien we het na tuurlijk eerder en kunnen we snel ler ingrijpen als het dier niet wordt geplaagd door een dikke vacht." Kwekerij Sluishoek in Borssele opent dit jaar, als nieuw onderdeel van het bedrijf, een pluktuin. Be zoekers kunnen in de tuin een vers boeket bloemen plukken. Zij krijgen een schaar en een pluk- mand mee en kunnen kiezen uit diverse soorten bloemen in ver schillende kleuren. Zo zijn er siererwtjes, dahlia's, Zeeuwse knoopjes, cosmea en Achillea. In de schuur kan er een boeket van worden gemaakt. Er worden ook arrangementen en boeket-bonnen aangeboden. Kwekerij Sluishoek is gevestigd aan de Jurjaneweg 5 in Borssele. Geopend dinsdag t/m zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Tel.: 0113 351729; mail: info@kwekerijsluishoek.nl. Foto's onderste rij (vlnr): grote klaprozen, margrieten en blauw vlas. foto's Lex de Meester Mensen vragen wel eens: 'wat gebeurt er als het waterschap niks meer doet? Binnen een week merkt u het verschil. Geen gemaal in natte tijden? Het wa ter uit stad en dorp kan niet naar zee worden afge voerd. Een paar dagen zonder rioolwaterzuivering? Uw afvalwater spoelt niet meer weg. Een paar dagen zonder waterschappers? Geen ogen, oren en handen om Zeeland veilig te houden. Het is bijna vanzelfspre kend dat het waterbeheer goed geregeld is. Gelukkig vinden wij dat niet en staan we dag en nacht paraat. Weet u waar dit waterschapsobject te vinden is? Geef het aan ons door voor vrijdag 26 juni. Onder de juiste inzendingen verloten we een Zeeuws boek. U kunt de locatie doorgeven via communicatie@wze.nl of via Antwoordnummer 700, 4330 WB Middelburg (geen postzegel nodig). Oplossing fotovraag 16 juni jl.: dijk bij Heerenkeet op Schouwen. Waterschap Zeeuwse Eilanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65