Sport Jol wil Elia en een paar specialisten Engelaar is een sleutelspeler 27 28 en 29 29 Nieuwe Ajax-trainer is al weken op zoek naar versterkingen. Fred Rutten is gelukkig met komst van ervaren middenvelder naar PSV. T, Sjarapova kan weer genieten op Wimbledon Dinsdag 23 juni 2009 Dwight Baltus pakt Nederlandse titel op de trampoline Tip? sport@pzc.nl door Dick Sintenie AMSTERDAM - Als het aan Martin Jol ligt, komt Eljero Elia naar Ajax. Maar de nieuwe trainer vindt ook dat de selectie behoefte heeft aan routine. „Jonge spelers geven geen garantie op succes." Na zijn eerste trainingsdag vertel de Jol dat hij al 'weken bezig' is eventuele versterkingen voor Ajax te vinden. De club zal inventief moeten zijn, want het huishoud boekje leert dat eerst spelers moe ten worden verkocht om nieuwe spelers te kunnen halen. De transfer van Thomas Vermae- Eerst een vetmeting - De eerste trainingsdag van de Ajacieden begon niet in de fris se buitenlucht, maar achter ge sloten deuren in de Arena. Naast een bloedonderzoek wer den het vetpercentage en de lichaamsstabiliteit gemeten. Het prestatieonderzoek dat de medische staf van Ajax ver richt onder de spelers, maakt deel uit van een geïntensiveer de samenwerking tussen de club en de Vrije Universiteit. Het doel is de belastbaarheid van de voetballers, zowel fy siek als mentaal, te meten en indien mogelijk te vergroten. Ajax zal dit seizoen tijdens trai ningen ook gebruik maken van een zendersysteem (gps) dat de activiteiten van de spelers in kaart brengt. Zoals het aan- tal afgelegde meters en het aantal korte en lange sprints. len naar Arsenal - goed voor een bedrag tussen de tien en twaalf miljoen euro - zou Ajax voldoen de financiële armslag moeten ge ven om Elia van FC TWente over te nemen, al liggen vraag (veertien miljoen euro) en aanbod (negen miljoen) vooralsnog ver uit elkaar. Jol: „Als trainer van HSV wilde ik Elia naar Hamburg halen, maar ik heb de switch gemaakt naar Ajax. Elia is een echte Ajax-voetballer. Wij willen hem graag hebben en Elia wil zelf graag naar Ajax ko men." Toch is Elia (22 jaar, vleugel aanvaller) niet de geroutineerde kracht die een elftal meer inhoud kan geven. Inhoud die Ajax nodig heeft. Jol liet zich informeren over vorig seizoen door assistent John van 't Schip, die zijn functie be houdt. Jol: „John vertelde me dat als Ajax met 1-0 achter kwam, er meestal werd verloren." Volgens Jol komt Ajax 'specialis ten' te kort. Hij verwees naar het Ajax van twee jaar geleden, onder Henk ten Cate, waarin Jaap Stam, Edgar Davids, Wesley Sneijder en Klaas-Jan Huntelaar speelden. „Tel Thomas Vermaelen daarbij op en Ajax is in korte tijd vijf specialis ten kwijtgeraakt. Als Ajax zulke specialisten weer in huis heeft, gaat de club meedoen om de prij zen." Op namen van mogelijke aanwinsten wilde Jol niet ingaan, net zo min als dat hij wilde vertel len op welke positie(s) Ajax zich zou moeten versterken. De meest ervaren krachten in de selectie zijn de centrale verdedigers Ole- guer (29) en Rob Wielaert (30) en middenvelder Gabri (30). Van de jonge spelers hoopt Jol dat zij zich komend seizoen profileren. „Ik kan ze daarbij steunen en in de goede richting duwen, maar ze moeten het zelf doen." Dat geldt ook voor de twintigjari Danny Blind (links) is dit seizoen assistent van de nieuwe trainer Martin Jol. ge Miralem Sulejmani, die vorig jaar voor zestien miljoen euro werd gekocht van Heerenveen maar een teleurstellend seizoen doormaakte. Jol: „Hij was bij twin tig doelpunten betrokken, dus zo dramatisch heeft hij het niet ge daan. Sulejmani is een groot talent dat zich ook verder moet ontwik kelen. Hij zal dat snel moeten doen, want hij is één van de spe lers van wie wij het moeten heb ben." Sulejmani ontbrak gisteren bij de eerste training van Ajax. Hij speelt met Jong Servië het jeugd- EK in Zweden. De aanwezige selec tiespelers werden gisterochtend in de Arena aan tal van fitheidstesten onderworpen, 's Middags werd ge traind op De Toekomst. Een paar foto Robert Vos/ANP duizend toeschouwers woonden die training bij en Jol werd toege zongen door de aanhang. „Het is voor iemand uit Den Haag die in Amsterdam een veld betreedt al tijd even afwachten hoe de reac ties zijn", zei Jol glimlachend. „Maar ik ben een tijdje weg ge weest uit Nederland, dus dat scheelt denk ik." De selectie van PSV maakt zich na de eerste training van het nieuwe sei zoen nog op voor een bosloop. foto Ruud Verhalle/ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV heeft de twee be langrijkste doelstellingen van de transferperiode gerealiseerd. Na André Ooijer kwam ook zijn colle ga-international Orlando Engelaar gisteren een contract met de Eind- hovense club overeen. Met beide spelers hoopt coach Fred Rutten het team de stabiliteit te geven, die nodig is om weer een kampioens kandidaat te worden. Met zijn ervaring, overzicht, loop vermogen en balvaardigheid moet de 29-jarige Engelaar een belangrij ke schakel op het middenveld wor den. Een jaar geleden al hengelde PSV naar zijn diensten. Algemeen directeur Jan Reker roemde toen zijn 'goede invloed in de kleedka mer'. Engelaar verhuisde destijds echter van FC Twente naar Schal- ke 04, waar hij na een jaar alweer vertrekt. Volgens Rutten is de middenvel der daar niet naar waarde geschat. „De beeldvorming in Duitsland klopte niet, hij heeft veel minder slechte wedstrijden gespeeld dan is gesuggereerd. Orlando is topfit. Een jongen die altijd wil trainen, wil spelen en de bal wil hebben. Hij kan veel toevoegen aan dit jon ge team." De trainer benadrukte dat PSV 'heel actief bezig is' om het elftal verder te versterken. De komst van een rechtsback en een centrale ver dediger heeft de hoogste prioriteit. Na Jason Culina raakte de club gis teren met Jérémie Bréchet (terug naar Sochaux) een tweede ervaren defensieve kracht kwijt. Rutten sluit niet uit dat er nog meer staat te gebeuren: „Als wij eén speler op de markt vinden die ons naar een hoger niveau brengt, zullen wij proberen die te halen." Naast de komst van nieuwe krach ten richt Rutten zich op verdere ontwikkeling van de jeugdige spe lers. Stijn Wuytens, Stef Nijland, Zhou Haibin, Funso Ojo en Rei- mond Manco maakten afgelopen seizoen nauwelijks enige speelmi nuten, maar trainden gisteren vol op mee. Rutten wil al deze talen ten de komende weken zelf beoor delen en weigert vooralsnog mee te werken aan een (tijdelijk) ver trek van ze. Jonathan Reis en Cas- sio Ramos mogen wel verhuurd worden; laatstgenoemde blijft ver moedelijk nog een jaar bij Sparta Rotterdam onder de lat staan. De groei van de talenten moet ver der worden versneld door de in breng van de oud-internationals die Rutten gaan assisteren. René Eijkelkamp was gisteren al actief en zal wekelijks twee of drie dagen ingezet worden. Phillip Cocu krijgt een vergelijkbare rol. Verder hoopt Rutten dat Wim Kieft en Patrick Kluivert een bijdra ge gaan leveren bij PSV. Hun rol staat nog niet vast. „Als Wim komt, dan zal hij hoofdzakelijk bij het tweede en incidenteel bij het eerste aan de slag gaan", zei Rut ten. Kluivert gaat daar per 20 juli stage lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59