stadsraad Axei Belang kind sneeuwt 'Komt achter uw bureau vandaan' Vergadering tï 1 1 J j Lijst verbinding PvdA/GroenLinks enthousiaste bloembinder m/v Speeltuin Van Kinsbergenlaan krijgt vorm .«Hl Eeuwige trouw Motorrijder rijdt 163 op N252 bij Sluiskil Hulst winnaar van Schout Schepen race Ellen ten Damme wisselt met Van Velzen 1 8 Dinsdag 23-juni 2009 Z Wnnff ^'s aanvu"'n9 °P ons Torbijn IUHuIJN Bloemwerken Team te Sas van Gent, zijn wij op zoek naar een Profiel: volledig gediplomeerd leeftijd vanaf 20 jaar ervaring en positieve werklust is een must flexibele werkweek goed in teamverband kunnen werken creatieve inslag hebben Graag reactie naar: Torbijn Bloemwerken, t.a.v. Maarten Torbijn Gentsestraat 7, 4551 CC Sas van Gent E-mail: Torbijn@zeelandnet.nl tel. 0115 451402 0115 452660 06 51315009 TERNEUZEN - De nieuwe speeltuin in de Van Kinsbergenlaan in de Terneu- zense wijk Katspolder krijgt steeds meer vorm. Naast twee combinatietoe stellen komen er ook enkele losse speelvoorzieningen zoals een duikelrek en een balanscircuit. De aanleg van de speeltuin is onderdeel van de be leidsnota speelruimte, waaruit blijkt dat er op een aantal plekken in Terneu- zen te weinig speelvoorzieningen zijn. Bovendien zijn sommige toestellen nodig aan vervanging toe. Dat kwam onder meer naar voren uit een enquê te onder de inwoners van Katspolder. Behalve in de Van Kinsbergenlaan ko men er ook speelvoorzieningen in de Van Swietenstraat en de Noteneeweg in Terneuzen, waarmee het kostenplaatje op 75.000 euro komt. In de Note neeweg is een pannaveld voorzien en in de Van Swietenstraat komen speel toestellen voor jongere kinderen. De komende weken worden de voorzie ningen geplaatst zodat kinderen zich in de zomervakantie volop kunnen uit leven op de nieuwe toestellen. foto Peter Nicolai SLUIS - De West-Zeeuws-Vlaamse afdelingen van de PvdA en Groen links gaan een lijstverbinding aan voor de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar. Nadat de le den van Groenlinks akkoord wa ren, schaarde de algemene leden vergadering van de PvdA zich gis teravond ook achter de lijstverbin ding. Met de samenwerking willen de twee partijen vooral een 'krachtig, progressief geluid' in de gemeente politiek laten horen, meldden de voorzitters Adri Oosterling (PvdA) en Willy de Houck (Groenlinks). De twee partijen hadden ook graag de SP bij de socialistische sa- Echt - écht - trouwen, wilde die Vlissingse niet. Ze koos daarom met haar vriend voor geregistreerd partnerschap. 'Hetzelfde als trou wen, maar je hoeft elkaar geen eeu wige trouw te beloven', was haar argument. Dus togen ze gisteren naar het stadhuis. Even wat hand tekeningen zetten en klaar is Kees, dacht ze. Maar tot haar schrik leek AXEL - De Stadsraad Axel belegt donderdag een openbare bijeen komst in cultureel centrum de Hal le in Axel. Aanvang 20.00 uur. Aan de orde komen onder meer de actielijst en actuele zaken. Ook is er gelegenheid om vragen te stel len aan Stadsraad en vertegen woordigers van gemeente en poli tie. De openbare vergadering is de laatste voor de zomervakantie. In juli en augustus komt de Stadsraad alleen in besloten bijeenkomst bij een. menwerking betrokken, maar le den van die partij haakten af. Oos terling: „De SP kon geen geschikte kandidaten voor de verkiezingen naar voren schuiven. We gaan eind van het jaar nog eens om de tafel zitten om te kijken of we wel tot een gezamenlijk programma kunnen komen." De toenadering van de linkse par tijen is niet alleen bedoeld om 'minstens vijf zetels te halen' (Oos terling), maar ook om de dreigen de versnippering in de Sluise ge meenteraad te beperken. De bun deling van krachten moet ook nieuwe, jonge kandidaten voor de raad op de lijst brengen. de ceremonie verdacht veel op een huwelijksvoltrekking. Compleet met de woorden: 'Neemt gij tot uw wettige partner...'. Toch staat er boven de akte 'Gere gistreerd Partnerschap'. En geluk kig maar. Want stel je voor dat hij zijn T-shirts blijft opvouwen op de manier zoals hij nu doet. Daar wil je toch niet ééuwig aan vastzitten! „Bureaucratie nekt hulp verlening", meldden rectors van middelbare scholen vorige maand. Een moeder van een kind met autisme praat over haar ervaringen. door René Hoonhorst Als Celine* in september begint aan de opleiding bij OdyZee is moeder Bianca* blij en vooral opgelucht. Krijgt haar autistische dochter, kampend met het syn droom van Asperger, uiteindelijk toch de opleiding en de begelei ding, die ze nodig heeft. Zeker als ze tegelijkertijd enkele dagdelen in de dagbehandelingskliniek van het instituut in Kloetinge terecht kan. Bianca kan de grote vakantie met een wat geruster hart tegemoet zien, maar blijft zitten met de vraag waarom het zo lang heeft moeten duren. Ze wist vijfjaar ge leden al dat Celine autistisch was. Pas onlangs waren enkele specialis ten dat met haar eens. Anderen wilden Celine nog steeds liever naar een instituut voor bestrijding van gedragsstoornissen sturen. Bi anca: „Maar die gedragsproblemen komen voort uit haar handicap. Als Celine geen specifiek op haar autisme gerichte begeleiding krijgt, kan de behandeling nooit succesvol zijn." Moeder Bianca heeft een lijdens weg achter de rug langs allerlei in stanties. Al als baby en klein kind vond ze Celine veeleisend. Ze was SLUISKIL - Een motorrijder (32) uit Gent (B) is gistermiddag bij Sluis kil gesnapt terwijl hij zeker 163 ki lometer per uur reed op een weg waar maximaal 80 is toegestaan. De Belg reed over de N252. De poli tie zette de man aan de kant waar op hij direct zijn rijbewijs moest inleveren. nog geen vier toen ze alle letters al kende. Een week na haar vierde verjaardag kon ze lezen. Juist om dat Celine zich goed redde op de basisschool, ze sloeg direct een groep over, kreeg ze geen voet aan de grond als ze meldde dat het thuis niet van een leien dakje liep. Pas toen Celine negen was, merk te de juf dat ze sociaal-emotioneel niet zo mee kon als leertechnisch. Oma kwam langs met een kranten knipsel over het syndroom van As perger en Bianca wist direct dat haar dochter ook aan die aandoe ning leed. Bij Emergis, waar ze in eerste instantie naar werd verwe zen, weten ze de problemen ech ter aan de scheiding van Bianca en haar toenmalige man. Als de voor malige echtelieden vertelden dat de problemen ook al voor de schei ding speelden, werden ze wegge wuifd. Intussen liep Celine op de middel bare school vast. Bianca onder vond steun van haar dochters men tor, maar het Zwincollege kon ook niet de benodigde specialistische hulp geven. De verhouding tussen Emergis en moeder Bianca was in tussen zo slecht dat ze hulp elders zocht. Via een orthopedagoge kwam ze bij een psychologe te recht. Met de diagnose 'oppositio nele opstandige gedragsstoornis' (ODD) ging ze naar de kinderpsy chiater. De klik met die specialist ontbrak, zodat een ambulant bege leider met de diagnose aan de slag ging. De op verandering van haar gedrag gerichte begeleiding bleek na een jaar toch niet te helpen en op advies van de begeleider werd Celine - na maanden wachten op de beruchte wachtlijst - nog eens SINT-ANNALAND - De gemeente Hulst heeft de derde editie van de Schout en Schepen race gewon nen. Voor dit evenement met au thentieke ronde- en platbodem- jachten op de Krabbenkreek in Sint-Annaland hadden 22 colleges van B en W uit Zeeland, Zuid-Hol land en Brabant ingeschreven. getest door een gekwalificeerd bu reau. Uitslag: Celine heeft het syn droom van Asperger. Bianca: „Als je vijfjaar nadat je zelf tot die conclusie komt die dia gnose hoort, bestormt een lawine van gevoelens je. Al die jaren had Celine al in behandeling kunnen zijn en dan hadden we misschien minder gedragsproblemen onder vonden. Het is ook moeilijker om de behandeling te beginnen bij een 14-jarige puber dan bij een scholiere van 9." Bianca blijft zich afvragen waarom een regiment 'deskundigen' van Bureau Jeugd zorg, JIPP, Emergis, ambulante thuiszorg, onderwijsconsulenten, MEE Zeeland, diverse kinderart sen en vooral de plaatsingscommis sie telkens rapporten over haar kind schreef zonder met concrete oplossingen te komen. Sommigen deden hun uiterste best, maar ve len namen niet de moeite om haar dochter te spreken of te zien. Aan 'in woede blijven hangen', heeft niemand iets, beseft Bianca. Celine en zij niet, maar ook haar jongste dochter en haar nieuwe man niet. Bianca hoopt maar dat Celine snel bij OdyZee, waar ze haar al onderdak wilde brengen toen het nog Ithaka heette, kan be ginnen. De dagbehandeling volgt Celine al en moeder ziet resultaat. „Ze begint te accepteren dat er iets aan de hand is met haar. Ze leert wat haar handicap is en hoe ze daar mee om moet gaan. Het blijft wel twee stappen vooruit, één ach teruit. Zo lang ze niet naar school kan, is de kans groter dat ze weer in een dip terecht komt." *Celine en Bianca zijn gefingeerde namen. TERNEUZEN - Rockzangeres Ellen ten Damme en zanger/pianist Roel van Velzen wisselen met el kaar van speeltijd tijdens de twee de dag van Scheldepop op 12 juli in Terneuzen. Ten Damme staat nu geprogrammeerd van 19.00 tot 20.00 uur en Van Velzen speelt van 17.00 tot 18.00 uur. Rector Cees Hoek van het Oostburgse Zwin Col lege heeft nauwelijks iets gehoord nadat zijn hartenkreet over de doorgeslagen bureaucrati sering in de hulpverlening in de publiciteit kwam. Een particuliere consulente liet weten dat de school te weinig leerlingen naar haar doorverwijst, Maar dat is geen taak van de school, vindt Hoek. De rector vindt het opmerkelijker dat geen van de hulp verleningsinstanties reageerde. Hij concludeert daar uit dat hulpverleners ook zelf beseffen dat de veramb- telijking te ver is doorgeschoten. Maar zolang ieder een zijn eigen terrein afbakent en zaken naar zich toe trekt dan wel afschuift, komt er geen adequate hulp verlening op gang. Dat vindt moeder Bianca (zie ver haal 'Belang kind sneeuwt onder...' hierboven) ook en de hartenkreet van Hoek was voor haar aanleiding haar verhaal over dochter Celine aan de krant te ver tellen. Celine is niet de enige leerlinge die vastloopt tijdens de middelbare schoolopleiding, weet Hoek. Directie en leerkrachten van het Zwin College doen hun best om iedereen goed te begeleiden, maar ze moeten wel handvatten krijgen van specialisten. En bij zeer inten sieve, specifieke begeleiding zullen leerlingen toch naar speciaal voor hen ingerichte onderwijsinstituten moeten. Hoek hoopt dat de overheid, de gemeente voorop, een regierol op zich neemt. „We onderzoe ken en monitoren alles in dit land. Maar ambtenaren en hulpverleners doen dat vanachter hun bureau. Ze zijn nog maar voor tien procent van hun tijd actiefin het veld en brengen negentig procent van hun tijd door met rapporten schrijven op kantoor. Die scheef groei moet een halt worden toegeroepen. Hoe kun nen hulpverleners goede adviezen geven als ze het hulpbehoevende kind nooit hebben gezien en geob serveerd?" Het antwoord op die vraag is niet aan haar, vindt di recteur Tonia de Groene van het OdyZee College in Kloetinge. De Groene maakt wel de kanttekening dat Celine al een paar maanden les aan het OdyZee had kunnen volgen als ze eerder dit jaar niet zelf was weg gelopen na een intakegesprek voor de kliniek. Moe der Bianca bevestigt dat haar dochter zo de kluts kwijt was toen ze opeens voor opname in de kliniek stond, dat ze in paniek is weggerend. Omdat Celine niet onder dwang kan worden opgenomen, is ze on verrichter zake naar huis teruggekeerd. De dagbehan deling in dezelfde kliniek werpt nu langzaamaan wel vruchten af Of Celine in september op het OdyZee terecht kan, durft De Groene niet te voorspellen. „Als de kliniek haar voordraagt, kan ze zeker beginnen, omdat de kliniek zelf plaatsen inkoopt. Via de norma le weg staat ze als tweede op de wachtlijst en is ze dus afhankelijk van andere plaatsingen." Bianca hoopt en verwacht dat Celine op aanbeveling van de kliniek na de vakantie direct kan beginnen. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40