Zeeland caféleven beetje bij beetje verschralen Rijke mag nu uitrusten Radiospel goed voor 57.600 euro ZOMERKOOPJESMARKT OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 - 17.00 uur W- 'Wij blijven open. Het loopt goed. En na zesendertig jaar laat je je Mannen moeten thuis meer doen, nu ook veel vrouwen buitenshuis trouwe klanten niet in de Steek' Magda Rijk, café bar Walk inn werken. Dat scheelt cafébezoek Ton Oosthoek, carnavalsstichting De Koenkelpot 'Nu ben ik nog op een leeftijd dat ik wat anders kan gaan doen Wouter Ebbing, eigenaar café Heieen Slotprogramma meldt vol weemoed 'we maakten wat mee in ons café' DONDERDAG 25 JUNI MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! B Dinsdag 23 juni 2009' 19 Het cafébestand in 's-Heerenhoek dunt uit. Café De Kroon sloot vorig jaar, café Heieen komend weekeinde. Achterblijvers zijn niet somber. door Harmen van der Werf Als er een dorp op -Zuid-Beveland is met een rijk caféleven, dan is het 's-Heerenhoek wel. De combinatie van 'rooms-ka- tholiek' en wielrennen was altijd een goede, plus het jaarlijkse carna val. Maar ook 's-Heerenhoek lijkt niet te ontkomen aan de malaise in de horeca. In de Heerenstraat - De Bierdulve in carnavalstijd - gebeurt het in 's-Heerenhoek. 'Te koop' staat er op één van de panden. Café De Kroon was daarin gevestigd, tot 1 september vorig jaar. Met carnaval is het nog open geweest, maar sindsdien is het op slot. „Jammer", vindt Kimmo Pankow (36) van het naastgelegen café restaurant De Korenbeurs, „maar dit is in lijn met wat er in meer dorpen ge beurt, dat voorzieningen teruglo pen." „Met alleen achter de bar blijven staan tot de klanten komen, red je het niet meer", is al jaren de be drijfsfilosofie van Pankow die in 1996 zijn vader opvolgde. „Mijn va der is hier in 1979 begonnen. Hij heeft zich direct ook op de grote be drijven in het Sloe- gebied gericht." Kimmo heeft het beleid van zijn va der voortgezet. Hij is sterk ge groeid in de catering. „We hebben dat helemaal geregeld bij de Sloe- centrale. Je bouwt daarmee een naam op." Vijftien personeelsleden heeft Kimmo in dienst. Hij redt het wel, dankzij schaalvergroting, maar het is hem ook wat waard dat 's-Hee renhoek een uitgaansdorp blijft. „Bij het idee dat het caféleven hier zou wegvallen, lopen de koude ril lingen over mijn lijf" Café De Kroon is dus al gesloten, café Heieen volgt het komend weekeinde. Wouter Ebbing (32) is de eigenaar van café Heieen. Hij heeft twee jaar geprobeerd zijn be drijf te verkopen, maar dat lukte niet. Hij stopt desondanks, neemt 'het verlies' en gaat iets anders doen. „Ik ben nog op een leeftijd dat dat kan." Ook café bar Walk Inn staat al een tijdje te koop. De verkoop was praktisch rond, maar de kredietcri sis gooide roet in het eten. De fi nanciering kwam niet rond. „We blijven open", geeft Magda Rijk van Walk Inn aan. Magda (61) en haar man Rinus (64) hebben hun pensioen in het bedrijf zitten, maar dat is voor hen niet de enige reden om door te gaan. Walk Inn is een echt dorps café. „Wij bieden onderdak aan drie biljartclubs, een schutterij en een dartclub", vertelt Magda. „Je laat die na zesendertig jaar niet zo maar in de steek." Zij heeft goede hoop dat Walk Inn binnen een jaar alsnog verkocht is. „Want het loopt goed." Voorzitter Ton Oosthoek van De Koenkelpot, de 's-Heerenhoekse carnavalsstichting, hoopt dat Mag- da's voorspelling uitkomt. Hij maakt zich zorgen over het caféle ven in 's-Heerenhoek. „We hou den genoeg vierkante meters over met carnaval, met ook verenigingsge bouw De Jeugd- hoeve, maar het is veel leuker als mensen van café naar café kunnen trekken." Jongeren besteden hun geld an ders. Veel gaat op aan mobieltjes. Mannen moeten thuis meer doen, omdat veel vrouwen ook buitens huis werken. Even een cafeetje pakken doordeweeks is er minder bij. „Zulke trends doorbreek je niet", stelt Oosthoek. Pankow onderkent dat ook, maar van de andere kant: „Hier moet een caféleven blijven. Ik koop des noods De Kroon." Het is zaterdagavond om half acht nog super rustig in café Heieen in 's-Hee- renhoek. Eigenaar Wouter Ebbing heeft zijn kroeg net een halfuur open. Er is nog geen klant ge weest. Het verwondert Wouter he lemaal niets. „Tien jaar geleden, toen ik dit café overnam, was het rond half tien, tien uur lekker druk. Dat is verschoven naar elf uur, half twaalf Je moet het nu in minder tijd zien te verdienen." Een man stapt binnen. Hij aarzelt, koopt een pakje shag en is weer weg. Wouter zegt 'dat hij niet te klagen heeft'. „Ik kan ervan leven." Hij was tweeëntwintig, toen hij café Heieen overnam. „Veel te jong", stelt hij nu vast. „Er is meer op de planeet." Vanuit dat besefis hij vier jaar geleden in de boeken ge doken. Management, hogere be drijfskunde. Hij is geslaagd en slaat binnenkort zijn vleugels uit. „Ik blijf in het bier, als vertegenwoordi ger van Heineken in Zeeuws- Vlaanderen." Café Heieen sluit. Het is niet ge lukt een koper te vinden, al draait de zaak redelijk. „In Nederland zijn zoveel cafés te koop." Wouter neemt zijn verlies. „Ik vind het heel triest voor de trouwe klan ten." Die zijn er. Het café is zater dagavond laat goed vol. Komend weekeinde is het slotak koord voor Wouter als cafébaas, met vrijdagavond een voorlaatste party met Rob van Holland, zater dagavond een laatste party en zon dag van 17.00 tot 22.00 uur de af scheidsreceptie. Onderaan het pro gramma staat vol weemoed: 'We maakten wat mee in ons stamca fé'. Wat wil je ook, als een fluitje bier er slechts 1,65 euro kost. Kimmo Pankow, eigenaar van De Korenbeurs, heeft zijn vleugels uitgesla gen en biedt werk aan vijftien personeelsleden. foto Ronald den Dekker TERNEUZEN - Duncan Combrink (36) uit Terneuzen heeft zondag ochtend 57.600 euro in de wacht gesleept met zijn deelname aan het spelprogramma Het geluid op radiozender Q;music. Ruim zeven weken gingen er over heen voordat het geluid geraden is: het bewegen van een joystick van een oude spelcomputer. Daar voor waren vijf tips gegeven door de jury, waaronder 'bij sommige mensen roept dit geluid jeugd herinneringen op'. De Terneuzen- se vrachtwagenchauffeur was door het dolle heen toen hij had gewom nen, zei hij in de uitzending van Martijn Kolkman. „Ik heb eerst een rondje om mijn vrachtwagen gerend en heb toen mijn vriendin ten huwelijk gevraagd." Johannis de Rijke mag na een oplapbeurt alsnog 'uitrusten' in de voortuin van zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29