'Mijn levenswerk van Veel details bewaard opïen%%& m [TC] sanidröme Veerse kinderen krijgen les over Invasie van Walcheren in 1809 Korfballers Theo Thijssen ook vijfde op schooltoernooi Tegen ALS 2,75 ton bijeengefietst >rrar>gerrtent! de betere badkamer Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen) Pensioenen De Uilenburch is Eén Via het klompenpad Quodlibet geeft Bingo in Vliedberg over De Klepperhoeve concert in Middelburg Koudekerke 18 Dinsdag 23 juni 2009 W breakfast \j2J arpas »iu i «j0 www.sanidrome.nl/arpas Mortiereboulevard 7, Middelburg, (0118) 55 10 80 VEERE - Tweehonderd jaar geleden vielen Britse troepen Walcheren binnen om de Fransen (die heer en meester waren op de Wester- schelde) te verdrijven. Veere werd bijna 24 uur lang door de Britten gebombardeerd. Maar het succes was van korte duur. Nog hetzelfde jaar trokken de Britse troepen zich terug omdat de soldaten massaal bezweken aan de 'Zeeuwse koort sen', een gematigde vorm van ma laria. Op Tweede Kerstdag t809 werd Zeeland dan ook definitief SE RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118 - 615151 www.donrisicobeheer.nl VLISSINGEN - De Theo Thijssen- school in Vlissingen lijkt een pa tent te hebben op een vijfde plaats als het gaat om landelijke sport wedstrijden. Vorige week woensdag behaalde het voetbalteam van de school al de vijfde plek in de finale van het Nederlands kampioenschap schoolvoetbal. Afgelopen zaterdag eindigde hetkorfbalteam van de Theo Thijssenschool ook op de vijfde plaats in de finale van het Nederlands kampioenschap bij Frankrijk ingelijfd. De organisa tie Veere 1809 staat dit jaar uitge breid bij stil bij die historische ge beurtenissen. Naast verschillende activiteiten is er ook een lespakket samengesteld voor de groepen 7 en 8 van alle basisscholen in de ge meente Veere. De eerste lespakketten zijn inmid dels officieel aan scholen uitge reikt. De kinderen leren niet al leen wat er toen historisch gezien gebeurd is, maar ook hoe er toen geleefd werd. VLISSINGEN - De fietstochten en an dere activiteiten die afgelopen weekend in Nederland zijn gehou den om geld op te halen voor on derzoek naar de dodelijke spier ziekte ALS hebben 275.000 euro opgebracht. Op veertien locaties in het land - waaronder Vlissingen - waren door vrijwilligers fietstoch ten georganiseerd onder de naam 'Trap ALS de wereld uit'. Zo'n vijf duizend mensen deden hieraan mee. Het geld gaat naar de Stich ting ALS Nederland. Zijn winkel in Veere is in veertig jaar uitgegroeid tot bezienswaardigheid. Op 1 juli stopt Leonard den Beer Poortugael ermee. Met pijn in het hart, want een opvolger is niet welkom. door Selma Osman Let u op het afstapje. Pas op voor de deur! Waar schuwen is zijn tweede na tuur. Sinds Leonard den Beer Poortugael in 1969 het monu mentenpandje De Kolve betrok, doet hij niets anders. En dan moet hij er ook nog op toe zien dat toeristen hun zojuist ge kochte ansichtkaarten niet op de toonbank laten liggen. „Nicht vergessen bitte. Don't forget", klinkt het telkens nadat de kassa heeft gerinkeld. Er is in het krappe winkelpandje ook zo veel te zien: de oude rokerskast, de oliekachel en een grote collectie overjarige boeken. Zelfs de radio, die een klassiek deuntje speelt, is bejaard. Nu de huiseigenaar het monumen- tenpand wil restaureren, breekt voor de 70-jarige winkelier de tijd aan om te stoppen. Den Beer heeft het steevast over 'zijn sys teem' als hij vertelt wat fotozaak/boekhandel De Lichtflits zo bijzonder maakt. „Er wordt hier niet gepind. Er staan, op de kassa na, geen elektronische appa raten. Mobiel bellen is er zelfs niet bij." Precies die sfeer wilde de Veerse ondernemer Jan Mosmans graag voortzetten in de vorm van een museumwinkel. Mosmans: „Dit is een uniek pandje. Een groot pop penhuis, noem ik het altijd. Mijn collectie oude gruttersspullen zou ik er goed tentoon kunnen stel len." Daarbij wilde hij grutterswa ren zoals erwten, suiker en lever traan verkopen. Maar de Vereni ging Hendrick de Keyser, eigenaar schoolkorfbal. De finale-wedstrij den in het schoolkorfbaltoemooi werden gespeeld in Kampen. De korfballers van groep 7 en 8 van de Theo Thijssenschool wonnen twee wedstrijden, speelden één maal gelijk spel en verloren één wedstrijd. Ook het korfbalteam van leerlin gen van groep 5 en 6 van Het Vier- schip in Arnemuiden deed mee aan de landelijke finale. Deze school eindigde op een gedeelde negende plaats. Leonard den Beer Poortugael. foto Lex de Meester van het pand, heeft andere plan nen. Die wil de historische woon functie herstellen. Tot groot ver driet van Den Beer Poortugael. Niet alleen houdt hij geen cent over aan zijn winkel, het valt hem ook zwaar zijn handel te verhui zen. Afgelopen week kon hij het nog niet opbrengen om de foto's, schilderijen en tegeltableaus van hun plek te halen. Ik heb hier met hart en ziel gewerkt. Het is aangrijpend om te zien hoe je le venswerk de vernieling in gaat." Mosmans wilde zijn hele handel overnemen. „Hij zou me verhui zen, het was allemaal goed gere geld. Nu moet het op deze ver schrikkelijke manier. Ik moet alles meenemen naar de pastorie aan de Markt 35. Maar daar is ook geen plek." Hij slikt zijn emoties weg. Het nauwe pijpenlaatje voor de kassa vult zich met klanten. „Hoe oud is nou zo'n gebouw", wil een man weten. Er volgt een gesprek dat uitmondt in de reden waarom Veere nooit een bisdom werd. De winkelier is duidelijk van alle markten thuis. „Als dit een woon huis wordt, verdwijnt de gezellig heid op de stoep", besluit hij. „Dan is De Kolve weer gesloten, hangen er gordijntjes voor de ra men en komt er straks zo'n cha grijnig vrouwtje te wonen die zich overal mee bemoeit en geen draai-orgel voor de deur wil." De oud-burgemeesterszoon begon zijn zaak 42 jaar geleden in de Oudestraat. Toen huurster Pietje Gideonse naar het bejaardenhuis ging, kwam De Kolve vrij en greep hij zijn kans. „Op r juli t969 kreeg ik de sleutel van dit pand. Precies veertig jaar later geef ik de sleutel terug." Daarna staat de deur van zijn wo ning aan de Markt 35 op gezette tij den open voor klanten. „Dat blijf ik doen tot mijn leeftijd het niet meer toestaat. Het verveelt me to taal niet." De Colve of De Kolve, zoals nu op de gevel staat, is vermoedelijk in de tweede helft van de zestiende eeuw gebouwd. Het was het tweede van een reeks van vier kleine huisjes tegen over het raadhuis aan de Markt in Veere. 'De Prins van Oranje' voerde het rijtje aan, maar werd later sa mengevoegd met het hoekhuis.aan de Kaai. Markt 2, 4 en 6 zijn niet als reeks neergezet. Daar voor zijn de onderlinge-verschillen te groot. De Kol ve (geweer) is het meest bijzondere pand uit het rij tje. Daarom kocht Hendrick de Keyser het in f921 al aan. Dat was vroeg in het bestaan van de in 3938 op gerichte vereniging tot behoud van architectonisch of bijzonder waardevolle huizen in Nederland. De aanschaf van het samengevoegde buurhuis 4-6 volg de pas in 1946. Den Beer Poortugael is niet de enige middenstander in het rijtje bewoners/huurders van Markt 2. Voor t850 zat er de bakkerij van Arie Polderman. De gevel van De Kolve, met een geschat bouwjaar van rond f580, is uitzonderlijk goed bewaard geble ven. Doordat het voormalige bakkerspandje als pakhuis werd toegevoegd aan Markt 4/6, liet men de onder pui ongemoeid. De stenen bovengevel rust daardoor nog steeds op zeven fraaie eikenhouten consoles. Bij veel andere monumenten werden de typische kruis kozijnen met donkere glas-in-lood-raampjes vervan gen door royale schuifvensters. In 3908 ontsprong De Kolve opnieuw de dans. De nieuwe eigenares Lucie van Dam van Isselt liet het pand weer geschikt maken voor bewoning, maar zag af van de voorgenomen gevelrestauratie. Die vond pas plaats in 1946. De Kolve werd toen met oog voor historisch detail onder handen genomen. De kale top veranderde in het oorspronkelijke trapgeveltje. En op de bovenverdieping werd het houten kruisko zijn met luiken, teruggeplaatst. ■fitkM MIDDELBURG - Op basisschool De Uilenburch in Middelburg is iedereen ge lijk. Net als op elke andere school, als het goed is. Maar op De Uilenburch is er veel aandacht voor dit onderwerp en daarom kreeg de school gisteren van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland een bordje met de tekst Eén. Voor de kinderen waren er ballonnen met dezelfde opdruk, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg laat kinderen morgenmiddag kennis maken met 'Het klompenpad', een activiteit die ze over het hele terrein leidt. Hij is bestemd voor kinderen van vier tot twaalf en duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Kos ten: 1 euro. MIDDELBURG - Het Middelburgse vrouwenkoor Quodlibet geeft mor genavond een concert in de Doops gezinde Kerk in Middelburg. Het koor onder leiding van Willie den Hollander zingt onder meer werk van de Middelburgse componist Jan Kuiler. Het concert begint om 20.00 uur. KOUDEKERKE - Zorgorganisatie SVRZ houdt morgenmiddag weer een bingo in zorgcentrum De Vliedberg in Koudekerke. De bin go is bedoeld voor bewoners van de Vliedberg maar ook voor geïnte resseerden van buiten. Meespelen kan voor 1 euro. De bingo duurt van 14.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20