In Iran wisselen moed Buitenland 'Stempel van al Qaida op aanslag Irak' Somalische regering vraagt hulp Groenland neemt in strijd tegen extremisten bestuur in eigen hand Explosie bij moskee in Taza kost zeker 72 mensen het leven. Leider van islamitische strijders wil praten ondanks offensief. Éfi w I 8 Maandag 22 juni 2009 BAGDAD - Een bomaanslag die za terdag bij de Iraakse stad Kirkuk minstens 72 mensen het leven kostte, draagt het stempel van al Qaida in Irak. Dat heeft de Iraakse politiecommandant die het onder zoek leidt, brigadegeneraal Sarhat Qadir, gisteren gezegd. Het was nog onduidelijk of er spra ke was van een zelfmoordaanslag. De explosie werd veroorzaakt door explosieven in een vrachtwa gen. De aanslag was gericht tegen een sjiitische moskee in Taza, een stad van twintigduizend mensen, ongeveer twintig kilometer ten zui den van Kirkuk. Woordvoerders van politieke partijen zeiden dat de aanslag ten doel had de etni sche spanningen in de regio op te voeren. Er vielen zeker 163 gewon den. Qadir zei dat het aantal slachtof fers zo hoog is doordat de huizen in de omgeving van de moskee van leem waren opgetrokken. De moskee zelf werd door de explosie met de grond gelijkgemaakt. Zeker acht huizen ondergingen hetzelfde lot. Taza heeft een bevolking die hoofdzakelijk bestaat uit sjiieten van Turkmeense afkomst, maar in de olierijke regio rond Kirkuk wo nen ook veel Koerden. Aangeno men wordt dat de opstandelingen proberen Irak politiek te ontwrich ten. Dat hangt samen met het plan de Amerikaanse troepen voor De aanslag op een moskee is waarschijnlijk bedoeld om de et nische spanningen in Irak op te voeren. Twee ontvoerde Britse mannen blijken te zijn gedood. 30 juni terug te trekken uit stedelij ke gebieden. De Britse regering heeft gisteren de dood van twee Britse mannen bevestigd die in mei 2007 werden ontvoerd in Irak. Irak heeft de stof felijke resten van de mannen over gedragen aan de Britse autoritei ten. De identiteit van de mannen is niet vrijgegeven, maar het gaat in ieder geval niet om de Britse it-specialist Peter Moore, om wie de ontvoering te doen was. Waar schijnlijk zijn de doden twee van de vier Britse bewakers die Moore moesten beschermen en met hem werden ontvoerd. GroenLinks wil van premier Jan Peter Balkenende weten of Neder land ten tijde van de inval in Irak inlichtingen heeft gedeeld met de Amerikanen. Dat zei fractievoorzit ster Femke Halsema naar aanlei ding van een onthulling van het ra dioprogramma Argos zaterdag. Argos toonde haar geheime docu menten waaruit blijkt dat de Duit se en.de Franse geheime dienst nauw samenwerkten met de Ame rikanen. De Fransen ondersteun den vanuit de ambassade in Bag dad de Duitsers die informatie voor de Verenigde Staten inzamel den. Ook andere landen werkten samen met de Amerikanen, staat in de stukken. Nederland wordt er niet in genoemd. Wel staat er in dat ook landen die de inval 'poli tiek steunden' hielpen, bevestigde Halsema. Frankrijk en Duitsland spraken zich tegen de inval uit. Ne derland sprak haar 'politieke steun' uit. Volgens premier Balken ende is het daar ook bij gebleven. Halsema wil hem echter naar de Kamer roepen om te vragen of Ne derland niet ook inlichtingen aan de Amerikanen heeft verstrekt of dat Nederland dit heeft gefacili- teerd. Bij de gewelddadigheden in Iran, tonen sommige demonstranten staaltjes van moed en opofferingszin. Een reportage uit het heetst van de strijd op straat. De spanning is van de gezichten af te lezen. Voorzichtig lopen een paar duizend Ira- niërs over het Revo lutieplein in Teheran, het start punt van de demonstratie. Hon derden leden van de militaire poli tie en de basiji (vrijwillige mili ties) houden op elke hoek van het plein de menigte scherp in de ga ten. Stoppen is niet toegestaan. Tweehonderd meter verder maakt een jonge demonstrant duidelijk dat het protest van start is gegaan. Hij steekt twee vingers in de lucht; het victorieteken van de aanhan gers van presidentskandidaat Mir Hoessein Mousavi. De militaire politie komt meteen in actie. Met gummiknuppels wordt de student hardhandig be werkt. Toch weerhoudt dit geweld de andere demonstranten er niet van ook hun vingers op te steken. Een oudere vrouw roept 'Allahu Akbar' ('God is groot'), de leus die dertig jaar geleden tijdens de isla mitische revolutie werd gebruikt in het verzet tegen de sjah. Meer demonstranten volgen haar voor beeld. De angst heeft plaats ge maakt voor moed. „Iraniërs kennen geen angst", is de verklaring van een demonstrant van middelbare leeftijd. Vol over moed schreeuwt hij 'dood aan de dictator'. Het is een signaal voor de militaire politie om opnieuw met hard geweld op te treden. Alle demonstranten worden naar een hoek gedreven en de ongelukkigen in de buitenste rij-krijgen slaag met een zweep. Bij een demon strant die zich verzet, trekken agen ten zijn blouse uit; rode striemen op zijn rug zijn het resultaat. In blinde paniek rennen demon stranten nabijgelegen steegjes in; sommige Iraniërs openen hun hui zen om gewonden en angstige mensen op te vangen. Hussein, een student, lijkt het ge vaar op te zoeken. De politie zoekt hem en hij is een jaar lang ge schorst door de universiteit we gens het oprichten van een 'demo cratisch studentenplatform'. Toch is hij bij de illegale demonstratie van zaterdag. Een groot supporter van Mousavi is Hussein niet. „Wel van vrijheid van meningsuiting en daar moeten we voor vechten", verklaart hij vastberaden. De meeste studenten die in voor gaande demonstraties massaal aan wezig waren, blijven dit keer op de campus of zijn naar huis ver trokken. Ali, een student interna tionale betrekkingen, vreest dat zijn toekomst gevaar loopt. „Ik heb in drie stille marsen meegelo pen en ben bang dat ik herkend word." Het is bekend dat geheim agenten zich ónder de demon stranten begeven en video-opna men maken. Verder vreest Ali dat komende demonstraties uitlopen op straatgevechten. Een honderdtal jongeren heeft minder moeite met een confronta- door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Ethiopië weigert de So malische regering opnieuw militair te helpen in het conflict met extre mistische moslimstrijders. Aden Mohamed Madobe, de voorzitter van het Somalische parlement, had de buurlanden Ethiopië, Kenia, Dji bouti en lemen om militaire inter ventie gevraagd. „Er is een interna tionaal mandaat nodig voor zo'n militair ingrijpen en zolang dat er niet is, kunnen wij niets doen", zei de woordvoerder van de Ethiopi sche regering. Mensen die aan de gezamenlijke grens wonen, melden dat er wel de gelijk Ethiopische troepen Somalië zijn binnengetrokken. De regering in Addis Abeba ontkent dat echter. Ethiopië hielp in 2006 de toenmali ge Somalische regering om de radi cale islamitische beweging te ver drijven die in de hoofdstad Moga dishu de macht had overgenomen. Begin dit jaar trokken de Ethiopi sche troepen zich weer terug uit So malië. Er zijn nog wel 4300 militai ren van de Afrikaanse Unie in het land, maar zij hebben geen man daat om de extremisten te bestrij den. De smeekbede van de voorzitter van het Somalische parlement kwam nadat vorige maand radicale islamitische strijders een groot scheeps offensief waren begonnen. Vrijdag werd een parlementslid doodgeschoten. Eerder vorige week kwam de minister van Veiligheid öm bij een zelfmoordaanslag, enke le dagen eerder werd de politiecom missaris van Mogadishu gedood. De radicale bewegingen in Somalië worden beschuldigd van banden met de internationale terreur- orga nisatie al Qaida. De militante groe pen willen de regering van presi dent Sharif Ahmed, een gematigde moslim, omverwerpen en vervan gen door een streng islamitisch be wind. Terwijl het geweld niet afneemt, berichten clanoudsten dat Hassan Dahir Aweys, leider van de radicale groep Hizbul Islam en een vaderfi guur voor alle militante strijders, bereid is vredesbesprekingen met de regering aan te gaan. „We heb ben de juiste stap gezet om een vre desproces te accepteren en eraan deel te nemen", aldus Aweys. Ver moedelijk is hij overstag gegaan na grote druk van clanoudsten. Rashid Abdi van de internationale denktank International Crisis Group vermoedt dat de internatio nale gemeenschap ook een rol speelt. KOPENHAGEN - Groenland heeft gis teren een nieuwe stap gezet op weg naar onafhankelijkheid van Denemarkén. Het aanvaardde zelf bestuur op een groot aantal nieu we terreinen, waaronder politie, rechtspraak en het maritieme mi lieu. De bevolking van Groenland koos in november in een referendum voor uitbreiding van de autono mie. Tot de veranderingen be hoort ook dat het Groenlands, een Inuit-taal, de officiële taal wordt. Denemarken blijft verantwoorde lijk voor het buitenland- en defen siebeleid. De Deense koningin Margrethe blijft voorlopig staats hoofd. De vorstin overhandigde het Groenlandse parlement giste ren de documenten waarin de af spraken zijn vastgelegd. Zij en de Deense premier Lars Loekke Ras mussen woonden de festiviteiten in de hoofdstad Nuuk bij, gekleed in Groenlands kostuum. Groen land is nog altijd voor tweederde van zijn financiën afhankelijk van Kopenhagen. Er is overeengeko men dat het voortaan een groter aandeel krijgt van de opbrengst van zijn natuurlijke rijkdommen. Veel van de olie, het gas, het goud en het diamant waarover het ei land beschikt, zit echter nog diep weggestopt onder het poolijs. „Vandaag is een dag van grote ver antwoordelijkheid", zei Rasmus sen. „Groenland zal zich nu moe ten ontwikkelen." De nieuwe Groenlandse premier Kuupik Kleist zei dat zijn centrum-linkse coalitie veel aandacht zal besteden aan de sociale problemen van de 57.000 Groenlanders. Groenland werd in 1775 een kolo nie van Denemarken en was van 1953 tot 1979 een Deense provin cie. In 1979 verwierf het beperkt zelfbestuur. s»-, l a MÈ. - s, Twee Iraanse vrouwen beschermen elkaar als de politie traangas inzet tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8