Piratentribunaal dichterbij 'Zwaksten dupe bezuinigingsplan' Verhagen naar Syrië voor overleg Grillig jaar voor ooievaars Rusland wil verdere afname kernkoppen Nederland en Rusland trekken samen op bij aanpak van piraterij. Kabinet wil miljoenen minder uitgeven aan re-integratie werklozen. Maandag 22 juni 2009 7 AMSTERDAM - Rusland wil een nieuw wapenakkoord met de Vere nigde Staten om het aantal kern koppen verder te beperken. Dat zei de Russische president Dimitri Medvedev zaterdag in Amsterdam. Hij wil dat het aantal kernkoppen wordt verminderd tot onder het niveau van een verdrag dat in 2002 in Moskou werd gesloten. Toen kwamen beide partijen een reduc tie van tussen de 1700 en 2200 kernkoppen in 2012 overeen. DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) is gis teren vertrokken voor een werkbe zoek aan Syrië, Israël en de Pales tijnse gebieden. Hij hoopt daar de komende dagen te spreken met zijn ambtgenoten, de Syrische pre sident Bashar al-Assad, de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu en diens Palestijnse ambtge noot Salam Fayyad. Syrië wil meer samenwerken met de Europese Unie. Binnen de EU gaan stemmen op om dit te doen. Maar minister Verhagen is nog niet overtuigd en wil daar na deze reis een knoop over doorhakken. Hij maakt zich net als de Tweede Kamer ongerust over de naleving van de mensenrechten en de ma nier waarop het land met democra tie omgaat. Maar Syrië stelt zich volgens de minister positief op in het vredesproces in het Mid den-Oosten. DE SCHIPHORST - Jonge ooievaars in Noord-Nederland hebben het dit jaar zwaar. De jonge diertjes over lijden door verhongering. Dat komt door het grillige weer van de laatste maanden, zegt beheerder Frits Koopman van ooievaarsbui- tenstation De Lokkerij in het Drentse De Schiphorst. „Het is een grillig jaar voor de ooie vaar", zei Kóópman. Volgens hem zijn van bijna vierhonderd kui kens al 150 dieren overleden. „Vele nesten zijn echter nog niet gecon troleerd", aldus Koopman. „Het gaat ruim genomen over nesten in het Reestdalgebied." Warm weer met weinig regen zorgt ervoor dat de ouders van de kuikens niet het goede voedsel, zo als regenwormen en grote insec ten, kunnen vinden. Maar de ouders hebben toch de drang om te voederen én dan brengen ze an der materiaal dat niet geschikt is als voedsel, legt Koopman uit. „De kuikens eten dat op en kunnen het niet verteren." AMSTERDAM - Nederland en Rus land bekijken samen de mogelijk heden voor de oprichting van een internationaal tribunaal voor de berechting in de regio van Somali sche piraten. Minister van Buiten landse Zaken Maxime Verhagen en zijn Russische ambtgenoot Ser- gej Lavrov hebben daarover zater dag afspraken gemaakt. door Ap van den Berg en Hans Gertsen DEN HAAG - Het kabinet wil hon derden miljoenen bezuinigen op re-integratie van werklozen. Nu is nog zo'n 1,7 miljard euro per jaar beschikbaar voor het weer aan de slag helpen van werklozen, maar volgens CDA, PvdA en Christen- Unie kan daar best een paar hon derd miljoen euro vanaf Dat zeggen bronnen binnen de coalitie. Achter de schermen zijn de coalitiepartijen volop aan het nadenken over bezuinigingen op de begroting voor 2010. Net als an dere ministeries moet ook Sociale Zaken en Werkgelegenheid een bij drage leveren. Een van de grootste kostenposten betreft re-integratie. „Er zijn binnen die begroting he laas nauwelijks alternatieve bezui- Op 7 juli wordt in Den Haag een internationale bijeenkomst gehou den om de details van een derge lijk tribunaal uit te werken. Rus land, maar ook andere landen, stu ren volgens de zegsman deskundi gen naar Nederland voor die ont moeting. Zowel Nederlandse als Russische marineschepen patrouil leren in de Golf van Aden en de wateren rond Somalië om piraterij tegen te gaan. Verhagen pleitte eind mei in New York bij de antipiraterijcontact groep voor de instelling van een in- nigingen mogelijk", zegt Hans Spekman (PvdA). CDA-Kamerlid Eddy van Hijum wil niet vooruit lopen op de bezui nigingen, maar bevestigt wel dat er wordt gekeken naar het re-integra- tiebudget. De Christenunie meent dat het bedrag fors naar beneden kan als de re-integratiebureaus doelmatiger werken. „Voor de moeilijk bemiddelbaren is er eigenlijk maar één hoop", zegt Hans de Boer, de vroegere voorzitter van de Taskforce Jeugd werkloosheid. „Die hoop is dat de werkloosheidscijfers van het CPB niet kloppen." Het CPB voorspelde eerder deze week dat de economie dit jaar met maar liefst 4,75 procent zal krim pen en dat de werkloosheid op loopt naar 9,5 procent (730.00a personen). „Ik heb nog een beetje hoop dat het CPB de eerste teke nen van economisch herstel die we nu zien onvoldoende heeft on derkend en dat het uiteindelijk ternationale rechtbank voor ver dachten van piraterij. Het is de ver wachting dat verschillende deskun digen uit de landen van die con tactgroep in juli bij de bijeen komst zijn. Momenteel wachten vijf Soma- liërs die ervan worden verdacht dat zij in februari een Antilliaans De oprichting van een internatio- naai tribunaal voor de berechting van Somalische piraten in de re gio, is voor zowel Nederland als Rusland van groot belang. meevalt. Want als het echt zo slecht uitpakt, is dat een ramp voor alle groepen die moeilijker plaatsbaar zijn op de arbeids markt. De zwaksten worden altijd het eerst en het zwaarst de dupe van een crisis." Volgens PvdA'er Spekman mag er wat hem en zijn collega's in de coa litie betreft geen cent minder wor den uitgetrokken voor het aan werk helpen van de kwetsbaarste groepen. Spekman: „Dat is ook een morele kwestie. Als we deze mensen niet helpen, staan ze voor jaren aan de kant." En dat hoeft niet, zegt Jan Vroege. Hij is mobiliteitscoach bij USG Restart, een bedrijf dat gespeciali seerd is in het weer aan de slag hel pen van moeilijke gevallen. „Er Nu is nog 1,7 miljard euro per jaar beschikbaar voor het aan de slag helpen van werklozen, maar volgens het kabinet kan dat met heel wat minder. schip wilden kapen, in Nederland op berechting. Westerse landen staan evenwel niet te springen om piraterijzaken binnen de eigen landsgrenzen voor de rechter te brengen. De bedoeling is dat de piraten in de buurt van Somalië worden be recht en hun straf uitzitten. Er be staat nog geen internationale rege ling voor de berechting van ver meende piraten. Mede daardoor moesten Nederlandse mariniers medio april negen opgepakte pira ten noodgedwongen laten gaan. zijn gelukkig nog werkgevers die ook mensen met een gebruiksaan wijzing een kans willen geven. Het is heel belangrijk dat ook de zwaksten in de samenleving erbij horen en dat ze kansen krijgen." Carmen de Jonge, directeur van Boaborea, een koepelorganisatie van private re-integratiebedrijven, zegt te begrijpen dat de politiek zoekt naar mogelijkheden om te bezuinigen op re-integratie. „In de ze moeilijke tijden moet je goed bekijken hoe je de schaarse midde len zo efficiënt mogelijk inzet. Maar wij zijn als private bedrijven heel efficiënt. Tussen 2004 en 2007 hebben we samen 151.000 mensen weer voor langere tijd aan werk geholpen." Ze is-niet bang dat het kabinet veel zal korten op de private re-integratiebedrijven. „In 2007 ging het om zo'n 360 mil joen euro. Dat is amper zeventien procent van het totale budget voor het weer aan de slag helpen van mensen." VOLKEL - Het Spaanse stuntteam Patrullia Aguilla Volkel voor een ware volksoploop. Zaterdag was op het gebied van werving sloeg de Luchtmacht laat de 220.000 bezoekers van de Luchtmachtda- met 145.000 bezoekers een topdag. In de och- een goede slag. Een woordvoerster noemde de gen genieten van een spectaculaire show. Vrijdag tenduren stonden er richting de vliegbasis lange belangstelling voor functies bij de Luchtmacht en zaterdag zorgden de open dagen op vliegbasis files. In totaal deden 150 vliegtuigen mee. Ook 'buitengewoon goed'. foto Theo Peeters/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7