van Silverstone Totilas kan ook fouten maken Dammer Schwarzman prolongeert wereldtitel Martijn Nuijens en estafetteteam naar WK Bokser Klitsjko blijft wereldkampioen Koog Zaandijk lukt het op het veld wél Niki Terpstra strandt in secondenspel Edward Gal verslaat Anky Van Grunsven voor vijfde keer op rij. Thomas Dekker terug aan front na sterke tijdrit Maandag 22 juni 2009 27 foto Lefteris Pitarakis en enthousiaste Engelse racepu- bliek is intussen de situatie rond McLaren. Het lijkt erop dat het sterrenteam steeds verder achter op raakt. Regerend wereldkampi oen Lewis Hamilton wordt er moedeloos van en laat dat in woord en daad blijken. Na zijn voorlaatste plaats in de kwalifica- Zwarte dag Britten tie schudde Hamilton zijn hoofd: „Ik doe alles wat ik kan, maar ik heb simpelweg niet het materiaal waar de andere teams over kun nen beschikken." En in de race maakte hij, geforceerd en wellicht gefrustreerd rijdend, een aantal fouten die hij in zijn kampioens jaar nooit maakte. Het Britse publiek had gisteren weinig te juichen in de vermoedelijk laat ste Grand Prix op Silverstone, de bakermat van de Engelse autosport. De Engelse WK-leider Jenson Button won tot gisteren zes van de zeven wedstrijden. Nota bene voor eigen publiek werd hij slechts zesde. Titelverdediger Lewis Hamilton passeerde slechts als zestiende de finish- vlag. Hij klaagde over gebrek aan grip. Een pirouette in de slotfase van de race was het bewijs. De Engelse Formule 1 verhuist volgend jaar naar Donington. ENSCHEDE - Alexander Schwarz man heeft zijn wereldtitel dam men met succes verdedigd. De Rus was gisteren tijdens de tweede bar ragedag in twee zogenoemde 'mi- cromatches' te sterk voor zijn land genoot en uitdager Alexsandr Ge- orgiev. De barrage in Enschede was nodig omdat de twee Russi sche grootmeesters elkaar tijdens het reguliere toernooi twaalf par tijen lang in evenwicht hielden. Zaterdag bleef een beslissing, tij dens drie rapid- en drie blitzpar- tijen, opnieuw uit. Schwarzman won gisteren beide 'micromat- ches', zodat hij zijn titel behield. In 'micromatches' is de bedenktijd voor beiden 20 minuten plus 5 se conden bonus per gedane zet. BERGEN - Hoogspringer Martijn Nuijens en de estafettelopers (4x100 meter) hebben de eerste dag van de Europese teamkam pioenschappen in Bergen (eerste divisie) gebruikt om een ticket voor de wereldkampioenschappen atletiek binnen te halen. Nuijens verbeterde zijn persoonlij ke record met 5 centimeter en haal de een hoogte van 2,29 meter. Dat was één centimeter boven de WK-eis. Gregory Sedoc, Caimin Douglas, Guus Hoogmoed en Patrick van Luijk noteerden 39,04 op de 4x100 en dat was ruim voldoende voor vormbehoud (39,20). Vladimir Klitsjko GELSENKIRCHEN - Bokser Vladimir Klitsjko blijft de wereldkampioen in het zwaargewicht (WBO- en IBF-versie). De 33-jarige Oekraie- ner versloeg zaterdagavond voor 60.000 kijkers in de Veltsin-Arena in Gelsenkirchen de Oezbeek Rus- lan Tsjagajev, die na de negende ronde niet meer verder mocht. Voor Klitsjko was het zijn 53e zege in 56 profgevechten, voor zijn te genstander de eerste nederlaag in 26 profduels. De wereldkampioen domineerde vanaf de eerste seconde. De vijf tien centimeter grotere Klitsjko hield zijn opponent keurig op af stand. PAPENDRECHT - De korfballers van Koog Zaandijk (KZ) hebben zater dag de landstitel op het veld vero verd. Op het terrein van PKC in Pa- pendrecht werd Deetos/Snel in de finale met 23-22 verslagen. In de rust stonden de Noord-Hollan ders, die in de zaal naast de titel grepen, al met 15-10 voor. Interna tional Tim Bakker was met tien doelpunten topscorer voor Koog Zaandijk. Zijn directe tegenstan der Johannis Schot maakte er elf In de tweede helft viel Bakker wat terug en stokte de doelpuntenma- chine bij Koog Zaandijk. Deetos kwam een minuut voor tijd nog te rug tot 23-22, maar het vooral fy siek sterkere KZ speelde de laatste seconden geroutineerd uit. HELMOND - Philippe Gilbert heeft de 23e Ster Elektrotoer gewonnen. De Belgische wielrenner van Silen- ce-Lotto nam de leiderstrui, dank zij bonificatieseconden, in de slote tappe over van de Nederlander Ni ki Terpstra. Terpstra eindigde op twee seconden achterstand als tweede in het eindklassement. De Sloveen Borut Bozic van Vacanso- leil werd derde op negen seconden van Gilbert. De Duitse wielrenner André Grei- pel won de slotetappe. De renner van Team Columbia zegevierde eerder ook al in de tweede en de derde rit. door Giel Hendrix ROTTERDAM - Olympisch kampioe ne Anky van Grunsven heeft het niet gemakkelijk deze dagen. Ze werd de laatste tijd al voorbijgesto ken door Edward Gal met zijn nieuwe hengst Moorlands Totilas, maar zaterdag moest ze tijdens de CHIO Rotterdam nóg een trapje la ger op het podium plaats nemen. Imke Schellekens-Bartels (met Hunter Douglas Sunrise) kreeg meer punten van de jury in de kür op muziek. Het luidruchtige Rotterdamse pu bliek werd er zaterdagavond even stil van, maar barstte vervolgens toch in bewonderend applaus en gefluit uit voor de nieuwe dres- suursterren van dit moment: Gal-Totilas. Het koppel heeft naam gemaakt en trekt volle 'zalen'. Ook als er een wedstrijd zonder noe menswaardige tegenstand op het programma staat. Het was dit weekeinde vooraf al duidelijk dat niemand in de buurt zou komen van het Nederlandse toptrio. Toch puilden de tribunes uit, moesten de toeschouwers op hun paasbest zelfs op de trappen zit ten. De apotheose dreigde even kopje onder te gaan door een gro ve fout van Totilas, die in de 'chan gementen om de twee' toonde tóch een dressuurpaard van vlees en bloed te zijn dat uit de pas kan lopen. Maar hij had al zoveel cre dits opgebouwd bij de jury, dat die hem toch bijna drie punten meer gaf dan de beide concurrenten. Gal wist dat hij wellicht een droomscore van 90 procent had verspeeld, maar hij maakte zich niet druk om de missers. „Ik denk niet in termen van winnen", legde hij uit. „Daarvoor is Totilas nog te jong. Ik wil een zo goed mogelijke proef lopen en weet dat hij niet al tijd foutloos kan blijven. Ik denk aan de mooie dingen die hij laat zien." Vandaar dat hij bij de huldi ging weer even een traan moest wegvegen. Onder het zadel bij Gal heeft Totilas nog geen enkele proef verloren. De laatste vijf keer kreeg hij telkens meer punten dan Van Grunsven, de prima donna van de dressuur. BERN - Fabian Cancellara heeft gis teren in zijn woonplaats Bern de Ronde van Zwitserland gewon nen. Dat was wel én niet een ver rassing. In het land van de bergen heeft de Zwitserse krachtpatser doorgaans geen kans tegen de klimgeiten, maar als je landgeno ten de planning van de Tour de Suisse op je lijf schrijven, kan ook de olympisch kampioen winnen. Cancellara (28) overleefde de lich te bergritten, waarin het grootste obstakel vaak aan het begin werd gelegd. Hij hoefde in de afsluiten de tijdrit over veertig kilometer slechts vier seconden weg te poet sen ten opzichte van de vermoei de Sloveen Tadej Valjavec (AG2R) om voor het eerst sinds klimmer Alex Zülle (2002) het thuisland weer een eindzege te bezorgen. Thomas Dekker werd derde in de tijdrit. Ook dat was wel én niet een verrassing. De van Rabobank naar Silence-Lotto verhuisde Ne derlander kende door de gevolgen van enkele valpartijen een roem loos voorjaar. „Ik werd er af en toe moedeloos van", geeft Dekker toe. De laatste tijd zit er echter weer een stijgende lijn in zijn rijden. „Deze tijdrit was een ultiem meet moment. Ik weet dat ik progressie aan het maken ben en dit is daar de bevestiging van", zegt de ren ner, die na een jaar van sukkelen eindelijk terug lijkt te zijn aan het front. De derde plaats in de tijdrit geeft het goede gevoel van Dekker een extra 'boost'. „Ik had al zin in de Ronde van Zwitserland en ik heb nu alweer zin in de Tour. Mijn volgende doel is de proloog in Mo naco." Edward Gal kreeg met Moorlands Totilas het publiek zaterdagavond weer op de banken bij het CHIO in Rotterdam. foto Ed Oudenaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53