Vakantieplannen? PZC Verruiming bouwen leidt tot ruzies Kroegen Voorzitter van jonge socialisten 'allochtoon' Zeker 57.000 mensen zagen festival Oerol SP-leider Agnes Kant voorspelt hete herfst op sociaal terrein Ondergronds Nederland in kaart II Bekijk het Middelburg van voor het bombardement 4 I Maandag 22 juni 2009 Maak dan gebruik van de vakantieservice! lees vind leef V Minister wil bijgebouw van 100 vierkante meter vergunningvrij maken. Roze feest voor Kamerleden zien vermoedens over rokerslobby bevestigd. Acties aangekondigd voor betere zorg en niet verhogen AOW-leeftijd. :f www.pzc.nl/middelburg1940 DEN HAAG - Mohammed Mohan- dis (23) is gisteren gekozen als de nieuwe voorzitter van de Jonge So cialisten, de jongerenafdeling van de PvdA. Mohandis is de eerste Marokkaans-Nederlandse voorzit ter. Hij kreeg bij zijn verkiezing meer dan tweederde van dé stem men. Mohandis is raadslid in Gou da en volgt Sven Stevenson op. De nieuwe voorzitter kreeg vorig jaar landelijke bekendheid toen hij na de ongeregeldheden in de Goudse wijk Oosterwei Marok kaanse relschoppers opriep met hun 'poten van onze buschauf feurs' af te blijven. In zijn speech na zijn uitverkie zing riep Mohandis de PvdA op zich niet gek te laten maken door D66 en de PW, maar juist te wer ken aan een samenleving waarin mensen weer 'hoop en optimis me' in elkaar vinden. Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice TERSCHELLING - Het culturele festi val Oerol op Terschelling heeft dit jaar ongeveer 57.000 bezoekers getrokken. Dat heeft de organsiatie van het festival zondag bekendge maakt. De aantallen zijn gebaseerd op schattingen van de jachthaven en de rederij die veerdiensten on derhoudt tussen Harlingen en het PETER eiland. Vorig jaar kwamen er zo'n 55.000 mensen voor naar Terschel ling. Oerol experimenteerde dit jaar voor het eerst met groene energie. Zo werden lantarenpalen van stroom voorzien door zonne panelen en draaide de voorstelling Waai geheel op energie verkregen uit een windmolen. DEN HAAG - Minister Jacqueline Cramer (VROM) werkt aan een nieuwe regeling die de mogelijkhe den moet verruimen voor huizen bezitters om zonder bouwvergun ning in hun achtertuin een schuur te bouwen of een aanbouw te plaatsen aan hun woning. Gemeenten kunnen zonodig ach teraf in actie komen bij 'excessief lelijke bouwwerken', waartegen de hele buurt te hoop loopt. Nu mag 30 tot 35 vierkante meter bijgebouwd worden in de achter tuin ten opzichte van wat in het bestemmingsplan staat. Dat kan worden uitgebreid tot soms 90 vierkante meter als toeritten en an dere bijbehorende zaken nodig zijn. Cramer wil regelen dat voortaan in totaal maximaal 100 vierkante meter bebouwd kan wor den. Maar de bebouwing mag nooit meer dan de helft van de tuin beslaan. Verder geldt nu dat zonder vergun ning de bebouwing niet hoger mag zijn dan 3 meter en in het ge val van een schuindak 4 meter. Voortaan mag de nokhoogte van het schuine dak uitlopen tot 4,5 meter. Echter als er gebouwd wordt binnen een afstand van 1 meter van de erfgrens mag het dak niet hoger zijn dan 3 meter en bin- GRONINGEN - Op 25 juni verschijnt een nieuwe atlas, de Bosatlas van Ondergronds Nederland. In acht hoofdstukken wordt weergegeven wat er in onze bodem zit. Gesteen ten, gas en olie, archeologische vondsten, maar ook tunnels en transportleidingen. Archeologen boorden 400.000 keer een gaatje in de bodem, van tien meter tot zes kilometer diep. nen een afstand van 2 meter vanaf de erfgrens mag de hoogte maxi maal tot 4 meter uitlopen. De nieuwe regeling kan op zijn vroegst volgend jaar worden door gevoerd. Volgens de woordvoerder zouden naar schatting ruim 60.000 vergunningen minder afge geven hoeven te worden door de verruiming. Maar de verromme ling van Nederland en het aantal burenruzies zullen wel toenemen voorspellen de Federatie Welstand en een aantal partijen in de Twee de Kamer, waaronder de PvdA. Directeur Flip ten Cate van Federa tie Welstand, die gemeenten advi seert over de bouw van bepaalde bouwwerken, vindt dat laatste een slecht plan. „Stel dat een buurman een lelijk, drie meter hoog gebouw met ramen in zijn tuin neerzet, dat bij de andere buur licht weg neemt en zicht naar binnen heeft. Die buur moet dan naar de rechter om het te laten afbreken. Zo wordt de burger dus wel op kosten ge jaagd." Ook PvdA-Kamerlid Jan Boelhouwer, Cramers partijge noot, heeft het gevoel dat er niet uitvoerig is nagedacht over het wetsontwerp. Hij vindt dat de ge meente het laatste woord moet houden over een uitbouw. I** Minister Cramer wil regelen dat voortaan 100 vierkante meter vergunningvrij gebouwd kan wor den. De Federatie Welstand vreest meer burenruzies. Peter Vroege van NoordhoffUitge- vers: „Het is een complexe wereld. We laten iets zien, wat niet zicht baar is. Met kaarten, beelden en grafieken proberen we daar een helder"overzicht van te geven." Elke middelbare school in Neder land krijgt vijftien exemplaren van de nieuwe atlas cadeau van de be drijven die informatie hebben aan geleverd voor de uitgave. DEN HAAG - Bezoekers van Roze Za terdag in Den Haag zoeken steun bij elkaar. Jong en oud, homo's, lesbien nes, biseksuelen, heteroseksuelen en veel roze kleurden Het Lange DEN HAAG - De strijd van kleine ho recaondernemers tegen het rook verbod wordt financieel en strate gisch gesteund door de tabaksin dustrie. Penningmeester Ton Wurtz van de Stichting Red de Kleine Horeca ondernemer (KHO) heeft geld ont vangen van de sigarettenfabrikan- ten voor zijn activiteiten. Ook is er naar zijn zeggen 'contact' geweest tussen de KHO en de Stichting Si garetten Industrie (SSI). Tweede Kamerleden zijn niet ver baasd over de berichten hierover afgelopen weekend in NRC Han delsblad. „Wij vermoedden al lan ger dat er nauwe banden waren tussen de tabaksindustrie en de UW F2UG WE£E AMERSFOORT - Nederland staat vol gens SP-leider Agnes Kant 'aan de vooravond van een zwoele zomer en een hete herfst'. Deze zomer be gint de Socialistische Partij onder meer campagnes en acties voor een betere zorg en tegen de kabi netsplannen om de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar te verhogen. Dat heeft Kant aangekondigd tij dens het partijcongres van de SP in Amersfoort. Met de acties wil de grootste oppo sitiepartij in de Tweede Kamer on der meer peilen hoe de zorg er voor staat in de verpleegtehuizen, huisartsenposten en de thuiszorg. Verder beschouwt Kant de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar als 'een verworven recht.' „Een beschaafd land gunt zijn ouderen hun welverdiende rust." Komend najaar hoopt de SP met een wetsvoorstel de marktwerking in de thuiszorg te stoppen. En de vakbeweging die traditioneel een groot deel van de achterban van de SP vormt, werkt eraan om voor 1 oktober met werkgevers in de So ciaal-Economische Raad (SER) een alternatief op tafel te leggen bij het kabinet voor het verhogen van de AOW-leeftijd. Kant beschuldigde regeringspar tijen CDA, PvdA en oppositiepar tij WD van kiezersbedrog door nu voor een hogere pensioenleef tijd te pleiten. Zij wees erop dat tij dens de campagne voor de landelij ke verkiezingen ongeveer twee jaar geleden deze partijen nog riepen: niet tornen aan de AOW-leeftijd. Verder haalde de SP-leider uit naar de PW van Geert Wilders. Vol gens Kant toont haar partij zich de bondgenoot van de gewone men sen door te knokken voor een bete re en veilige buurt. „Dat is dus niet de PW. U weet wei, die partij die sharia-straffen wil invoeren voor raddraaiers. Op knieschijven schie ten bijvoorbeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4