Zeelan 'Als je je openstelt voor de ander, komt Legpenning voor oprichter schaapskudde 'Ik kwam in Scheveningen terecht en het eerst wat ik daar aan iemand vroeg, was de Over de debuutmanifestatie van Variant: 'Er zijn meer weg naar de bibliotheek' vehbi zabeii mensen dan ik had gedacht' Aysegüi $eiik 'We serveren allerlei lekkere hapjes, maar het is bijna allemaal op cuier oiribas 'Van Afrika kun je ook iets leren. Innerlijke vrede bijvoorbeeld' Simone kinderburgemeester van Goes 14 I Maandag 22 juni 2009 Taal is de poort naar integratie. Zonder gesprek leer je eikaars culturen niet kennen en respecteren. Het is afgelopen zondag de rode draad in Kleurrijk Goes. door Frank Balkenende Bij het Albanees-Kosovaar- se kraampje, één van de vele tijdens de manifesta tie op de Grote Markt in Goes, wordt hét pijnlijk duidelijk. Kosovaars recept, die hamburger tjes? De burgerbakker kijkt me hul peloos aan. Het meisje naast hem probeert de ingrediënten op te sommen, maar na peper en zout stokt de boodschappenlijst. Ze ver wijst me door. Een man komt aangesneld. Vehbi Zabeli spreekt wel vloeiend Neder lands. Hij blijkt tolk te zijn, dat ook op Kleurrijk Goes van pas komt. Zabeli is het schoolvoor beeld van de geassimileerde alloch toon. Zeventien jaar geleden vluchtte hij als student voor het oorlogsgeweld in zijn land. „Ik kwam in Scheveningen terecht en het eerst wat ik daar aan iemand vroeg, was de weg naar de biblio theek. Ik leende een woordenboek met beelden en beschrijvingen en zo leerde ik mijn eerste woorden Nederlands. Kon ik een bord eten bestellen en vragen om bestek." De openhartige Zabeli heeft zijn draai gevonden in de Nederlandse samenleving. Het kostte hem vijf jaar om te wennen aan de enorme vrijheid. „]e komt uit een land waar om de paar kilometer een. roadblock is en politeagenten op iedere hoek van de straat staan. Dan reis je naar Nederland en aan gekomen word je geconfronteerd met een zeer open samenleving met zoveel vrijheid dat je in het be gin helemaal niet meer weet wat je ermee moet. Het kost tijd om al die nieuwe ervaringen een plaats te geven én ermee om te kunnen gaan. Nu koester ik de goede kan ten van dit land. De tolerantie, de multiculturele samenleving, want ja, die bestaat gewoon en het is ge weldig hoe mensen er hier mee omgaan." Zabeli wilde contact met Nederlan ders, wilde meedoen in de maat schappij, wilde een nieuw leven opbouwen. „En dan is de taal de sleutel om deuren te openen. Na tuurlijk kost het moeite, maar het is het waard. Ik ben nu een geluk kig mens in Goes." De doener Zabeli zet mede de schouders onder integratiewerk- dat het vaderdag is en gezinnen be sluiten toch nog even naar de bin nenstad te gaan." Qelik hoort zondag geanimeerde gesprekken, die verder gaan dan een praatje over het weer. „Men sen zijn oprecht geïnteresseerd in elkaar." Dat bevestigt Güler Diri- bas bij de stand van de Turkse Stichting Goes. „We serveren aller lei lekkere hapjes zoals isli köfte, tulumba en kattepoot, zoetig ge- groep Variant, die zondag zijn eer ste grote evenement op touw zet: Kleurrijk Goes. Zo'n 1500 mensen komen erop af Met de manifesta tie wil de werkgroep allochtonen met elkaar in contact brengen, maar ook autochtonen met men sen van buitenlandse komaf En dat lukt aardig, zegt Aysegül Qe- lik, lid van Variant. „Het is behoor lijk druk. Er zijn meer mensen dan ik had gedacht. Door het mooie weer en misschien ook om- bak, maar het is bijna allemaal op. Vervolgens blijven mensen - ja veel autochtone Nederlanders - hangen, want we hebben een soort huishamer ingericht waar je kunt zien hoe traditionele gözle- me wordt bereid. Dat is een deeg- flap met spinazie en fetakaas. On derwijl komen de gesprekken op gang. Je ziet het. Als je je maar openstelt voor een ander, komt de integratie vanzelf Dat geldt voor iedereen, ook voor Turken." Blaise Safari uit Congo verkoopt waar zoals maskers en kledij uit haar ge boorteland tijdens Kleurrijk Goes. door Frank Balkenende Als er iemand kleur geeft aan Goes, dan is het Blaise Safari wel. Alleen al de naam heeft filmsterallure. Klinkt toch een stuk spannender dan Miep Hazelaar. En dan haar bonte Afrikaanse gewaden waarin ze wel eens wordt gesignaleerd als ze op de markt inkopen doet. De in 's-Heer Arendskerke woon achtige Congolese, nu elf jaar in Nederland, is inmiddels het ge zicht geworden van het Goese Affi- k'ajaar. Bij de aftrap in januari in theater De Mythe was ze gevraagd als 'speaker' op te treden. Ze deed het met verve. In zangerig Neder lands, gelardeerd met een lichte Franse tongval. Kordaat, charmant en humorvol. Alsof ze nooit iets anders doet. „Ik was wel degelijk zenuwachtig hoor. Alleen wist ik dat goed te verbergen." Zondag staat de goedlachse Blaise met haar kraam op de manifesta tie Kleurrijk Goes. De integratie werkgroep Variant heeft haar ge vraagd, zegt ze. Ze verkoopt er on der meer maskers, kledij en hou ten pennenhouders. De opbrengst is bestemd voor 'haar' Stichting Adavoc, die vrouwen en kinderen in Congo ondersteunt. Blaise is iemand die makkelijk con tacten legt. „Alleen vind ik Neder landers wel moeilijk te doorgron den. Maar, als ze zich eenmaal voor je openen, dan heb je er goe de vrienden aan." Ze is 'dankbaar' dat ze (veilig) in Nederland woont. „Toch kunnen Nederlanders ook iets van Afrika leren. Bijvoorbeeld zoiets als inner lijke vrede, ook al heb je niets." I video van Kleurrijk Goes op www.pzc.nl/bevelanden GOES - Simone Courtin uit Goes (11is de nieuwe kinderburgemeester van Goes en volgt daamee (officieel op 5 september) Linda Jasperse op. Zater dag 13 juni kreeg ze de meeste stemmen. Afgelopen zaterdag werd Simone gepresenteerd tijdens Goes Kinderstad. Naomi Faasse en Maurits van der Harst fungeren het komende jaar als kinderwethouders, foto Willem Mieras NISSE - Oprichter van de Zeeuwse Schaapskudde Bram Dierxk (75) heeft zaterdag tijdens het Schaap- scheerdersfeest in Nisse de bron zen legpenning van de gemeente Borsele ontvangen. Burgemeester Jaap Gelok en commissaris van de koningin Karla Peijs reikten de leg penning uit. Dierxk was nauw be trokken bij het ontwerp voor- en bouw van De Schaapskooi in Nis- se, de basis van de kudde. Hij bouwde de kooi .samen met leerlingen van (toen nog) de Am bachtsschool in Goes waar hij do cent vyas. Dierxk legt na dertig jaar zijn bestuursfunctie bij de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde neer. Hij blijft wel vrijwilliger. Flamencodans tijdens de manifestatie K versluis willeboer Kunststof kozijnen Isolerende beglazing Arnesteinweg 27, Middelburg www.versluisenwilleboer.nl Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen (Vind de Gouden Bal terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42