weten dat we gaan winnen OPEN DAG dn 0 Cramer onder indruk van race extra geïnde opcenten m Medicijnen verloren Inbrekende graffitispuiters gepakt Zet uw in Amerika gemaakte foto's op de site Ontwikkeling van zonnepanelen kan zetje krijgen van evenement. HOE» Bekijk het album American Day en vul het aan: www.pzc.nl/foto Maandag 22 juni 2009 j 3 „Sssst", zegt Jacqueline Cramer als ze weer op de steiger staat. „Die boot is heel erg stil hè, en het gaat best hard." De milieuminister is in Middelburg om de prijzen uit te reiken voor het eerste open Neder lands kampioenschap zonneboot- racen, of de Dutch Open Solarboat Challenge. Een proefvaart met de Bisonneboot, de boot van het per soneel van de lijmfabriek in Goes, hoort bij de ceremonie. Cramer is gecharmeerd van de ra ce, zegt ze. „Omdat het een initia tiefis voor jongeren, die er enthou siast aan meewerken. En omdat ze de boten zelf maken en het ge woon doen in plaats van dat ze er over praten. Het leuke is dat er al lerlei scholen meedoen, ook vm- bo-leerlingen. Het is geen exclusief clubje, het is heel breed. Het zou alleen leuk zijn als er volgende keer meer meiden deelnamen." Initiatieven als de zonnebootrace kunnen helpen bij de ontwikke ling van zonnepanelen, denkt Cra mer. „Hoe meer aandacht er is voor dit soort evenementen, hoe meer aandacht bedrijven hebben voor de verbetering van zonnecel len, want ze zijn nog niet zo effi ciënt. En die aandacht helpt ook om panelen goedkoper te kunnen produceren." „Ik verwacht dat zonnepanelen over een jaar of vier op grote schaal worden toegepast. Er zijn nu ook al zonnecellen in de vorm van film en van verf." Kunnen we dan als particulieren beter even wachten met investeren, tot die zonnepanelen rendabeler zijn? „We geven nu subsidie om de markt op gang te krijgen. Als je laat zien dat het menens is, krijgen bedrijven er ook vertrouwen in. Maar het gaat nu al echt heel snel" Milieuminister Cramer denkt dat initiatieven als de zonneboot- racer kunnen bijdragen aan snellere ontwikkeling van zonne-energie in Nederland. Overigens was Zeeland lang niet de meest inhalige provincie. Op Friesland na was Zeeland zelfs het minst inhalig. Groningen haalde het meeste overbodige geld bin nen: 409 euro voor een midden klasser en 1004 euro voor een gro te auto. De tarieven zijn de laatste jaren bewust niet verhoogd, zegt Poppelaars. Het alsmaar groeiende bedrag is dan ook aan andere facto ren te wijten: er zijn meer Zeeuw en (bijna 10.000 meer in tien jaar tijd), die hebben gemiddeld meer auto's en die auto's worden ook nog eens zwaarder belast omdat mensen gemiddeld zwaardere en grotere auto's kopen. „Wij hebben zelf ook onderkend dat het niet nodig was om de tarie ven te laten stijgen. Mensen zijn in Zeeland bovendien vaak aangewe zen op een auto. En ze moeten ook al tol betalen in de Wester- scheldetunnel. Maar het bedrag te ruggeven, dat gaat niet. Dat kost te veel geld." Het bedrag hóefde de af gelopen jaren ook niet te stijgen: de provincie profiteerde van Delta, het energiebedrijf dat de provincie elk jaar een winstuitkering geeft. Dat wordt de komende jaren an ders. De Delta-uitkering gaat om laag en ook vanuit Den Haag komt minder geld. Een belastingverla ging zit er dan ook niet in. „Bevrie zen is het hoogst haalbare", aldus de gedeputeerde. Het geld dat de provincie via de wegenbelasting ophaalt, gaat 'in de algemene mid delen'. „We gebruiken het voor in frastructuur, maar ook voor aller lei culturele en sociale zaken", zegt Poppelaars. VLISSINGEN - Een roze toilettasje met daarin nitrospray is gistermid dag verloren op Boulevard Evert- sen in Vlissingen. De nitrospray, een medicijn dat ge bruikt wordt bij hartklachten, kan bij gebruik gezondheidsklachten geven. Het verzoek aan de vinder(s) is de spray bij een politiebureau of apo theek in te leveren. Kantoorinrichting van hoek tot hoek GOES - YERSEKE showroom Marconistraat 13 4461 HH Goes T 0113- 57 29 07 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl GOES - Een 18-jarige jongen uit de gemeente Goes en een 16-jarige jongen uit de gemeente Kapelle hebben de laatste maanden graffiti gespoten op zo'n 170 objecten en 6 kerken in Goes en Kapelle. Ze bleken nog meer op hun kerf stok te hebben. Ze hadden ook in gebroken in een sporthal en in 11 auto's. Verder stalen ze een brom fiets. Woensdag liepen ze tegen de lamp toen ze op de skatebaan op de halfpipe hun zogeheten tag (graffitihandtekening) hadden ge spoten. De politie hield ze aan op de Bergweg in Goes. De sprint in de jachthaven van Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema Zaterdag 27 juni 11:00 - 14:00 uur Goes en Bergen op Zoom www.luzac.nl Luzac Lyceum, van brugklas tot diploma. Luzac College, eenjarige versnelde examenopleiding. LU Z A O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3