'Ik zie de tooooren' Kunstriffen vormen rijke biotoop NIEUWE RONDE AFPRIJZINGEN! Recordbedrag voor onderzoek naar ms Column gemist? Lees de allemaal na op de site SE 5 g BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE Reefballs in Grevelingen werken als magneet op sportduikers. Computerdiefstal Gebiedsgerichte Aanpak West Zeeuwsch-Vlaanderen G G A~ w www.pzc.nl/columns Z Maandag 22 juni 2009 I 17 5 3 LU UJ UI O ut Q Z Veel mensen poseren op deze ansichtkaart uit de selectie van Hans Lin- denbergh. Ze zien er op 'hun zondags' uit. Het is een vredig straatbeeld uit vervlogen tijden. De vraag luidt: Waar is deze foto gemaakt? Oplos singen, het liefst ingekleurd met leuke anekdotes, kunnen tot donderdag 12.00 uur worden gestuurd naar de redactie van de PZC onder vermel ding van Raadkaart. Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Fax: 0118-434019; redactie@pzc.nl Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verdeeld. door Edith Ramakers Het straatbeeld aan de rand van de provincie werd door menigeen her kend: „Dit is de Stationsweg in Sint-Philipsland, schrijft C. Ste- vense uit Middelburg. Hij vult aan dat aan het einde van de weg de halte van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij lag, 'die een lijn exploiteerde naar Haamstede'. „En ook staat er de watertoren op, die op 8 april 1925 in gebruik werd genomen." Stevense weet dat de toren werd ontworpen door Ir. Hendrik Sangster. „Het water kwam van af dat moment uit de kraan en verloste de Fluplanders van het dagelijkse halen van een tonne tje putwater." Jaap Liek uit Vlis- singen kwam ruim vijftig jaar ge leden twee keer per week met zijn motor langs de plek. Hij woonde toen in Zonnemaire en studeerde in Delft. Nelleke Pop- pe-Nelisse is geboren in St. Phi- lipsland. De straat heet in de volksmond Den Alt, omdat daar de tramhalte was. „Aan het be gin van de straat woonde mijn oma. Toen we verhuisden naar een ander dorp en we op familie bezoek naar St. Philipsland gin gen, deden we als zussen altijd een wedstrijdje wie als eerste 'de toren' zag. Die riep dan: 'Ik zie de tooooooooooooren!" De waardebonnen gaan dit keer naar: R. Nieuwenhuyse-Kleppe uit Wemeldinge, SA. van Duren Krui- ningen, Vroegop Kapelle. wolstraat vlissingen lange delft middelburg door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De drie kunstrif fen in het Grevelingenmeer dra gen vooral indirect bij aan het ver sterken van de flora en fauna on der water. „Als dat de hoofddoel stelling was, dan was dat te hoog gegrepen',, Onderwaterbioloog Peter van Bragt verwijst naar het vergelijkba re effect van het al 'van nature' aanwezige hard substraat in de Grevelingen. „Dat is er genoeg, dus daar voeg een kunstrif weinig aan toe." Maar dat laat volgens de expert van de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) onverlet, dat de reefballs in goed acht jaar tijd zijn uitgegroeid tot een 'zeer rijke biotoop'. Het planten- en dierenleven op en rond de betonnen bollen voor de oevers van Scharendijke, Den Osse en Dreischor heeft een grote aan trekkingskracht op sportduikers. „Dusdanig dat je daardoor de ande re duikgebieden in de Grevelingen ontlast. Stuur iedereen naar de Ef- teling en het blijft lekker rustig in nationaal park de Hoge Veluwe. Zo moet je het ook gewoon zien. En ik ben daar ook sterk voorstan der van." De bollen liggen op vijf tot veertien (bij Dreischor) meter diepte. Van Bragt is aangesloten bij Stich ting De Anemoon. Deze organisa tie houdt nauwgezet de natuuront wikkeling in de Nederlandse wate ren in de gaten. Het Kabbelaarsrif bij Scharendijke wordt officieel ge- monitord. Daardoor kwam onder meer aan het licht dat de hier zeld zame organismen als de sierlijke slibanemoon en het groene mos- dierslakje zich op de bollen had- De drie kunstriffen in de Greve lingen zijn rijk begroeid met plan ten en worden druk bewoond door uiteenlopende diersoorten. Nieuw leven brengen ze amper. den afgezet. „Die waren nog niet eerder in de Grevelingen waarge nomen." Daarnaast maakten ook krabben, kreeft en diverse vissen het kunstrif tot hun territorium. Van Bragt signaleert een duidelijk verschil tussen tussen de drie loca ties, waar sinds oktober 2001 reef balls werden afgezonken. „De spui- sluis in de Brouwerdam is van gro te invloed. Hoe verder je oostelijk gaat, des te soortenarmer de Greve lingen wordt. Wat dat betreft is het veel belangrijker dat er meer ruimte komt voor herstel van de getijdebeweging." O kijk voor een video van het kunstrif op www.pzc.nl MIDDELBURG - Bij een bedrijf aan de Markt in Middelburg is vrijdag rond 12.30 uur voor tienduizenden Euro's aan computerapparatuur ge stolen. De politie wilde hangende het onderzoek geen nadere mede delingen over de zaak. West Zeeuwsch-Vlaanderen De Gebiedscommissie West Zeeuwsch-Vlaanderen vergadert op woensdag 24 juni vanaf 19.30 uur in het kantoorgebouw van het Projectbureau Zwakke Schakels, Veerhaven 5 te Breskens. U bent van harte welkom deze vergadering bij te wonen. De onderwerpen die aan bod komen: Presentatie concept inrichtingsplan Waterdunen; Adviezen toetsingscommissie campings Kustwerk Nieuwvliet; Stand van zaken midtermreview De vergaderstukken zijn te raadplegen óp onze website en liggen ter inzage bij de receptie van het gemeentehuis te Oostburg en de openbare bibliotheken te Breskens, Oostburg, Sluis en Aardenburg. Aan het begin van de vergadering heeft u de mogelijkheid kort uw mening te geven over de onderwerpen die aan de orde komen. Kijk voor meer informatie op www.gebiedsgerichteaanpak.nl VLISSINGEN - De 24 uur van de bou levard in Vlissingen heeft een re cordbedrag van 104.779 euro opge bracht voor onderzoek naar de ziek te multiple sclerose (ms) bij kinde ren. Dat is genoeg voor ruim twee jaar onderzoek. Dorinda Roos van de Stichting MS Research was blij verrast met het re sultaat van de actie, die was opge zet door de Rotary Vlissingen. „Een droom wordt werkelijkheid. Dit is een recordopbrengst voor Neder land. Tot nu toe was dat ruim 74.000 euro, in Voorschoten." De horeca op de boulevard stond twin tig procent van de omzet af aan de actie: 3600 euro. De totale op brengst zal nog oplopen, omdat het Scheldemond College komende week nog een actie houdt voor MS Research. De deelnemers aan de marathon za- moedigd door een schare suppor- ten van zaterdagmiddag drie uur tot ters. foto Ruben Oreel gistermiddag drie uur op hometrai ners en werden voortdurend aange- video op ww.pzc.nl v T H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35