Zeeland 'Denk aan een vrouw; 110 kilo maar wel Er zit muziek in deze ioo-jarige „Maar ja, op een gegeven moment hou je ze gewoon niet meer, dan glijden ze uit je „Meestal stopt het na een paar jaar weer, maar hier gaan handen." Henk van Pelt, deelnemer bij de MacHein's ze door. Dat is erg leuk." Wout Zijlstra, Sterkste Man van Nederland „Ik heb ook voor het eerst een bal van 80 kilo op een ton gelegd." Henk van Pelt van de MacHein's Highland Games zijn na tien jaar toe aan een overgangsfase 14 l Maandag 22 juni 2009 W Tien teams deden zaterdag mee aan de tiende editie van de Highland Games Zeeland in Oost-Souburg. „Kom op Rob, leg 'm d'r op. Hoppaaü" door Maurits Sep Speaker Ramona van Zwee- den valt tussen die boom lange sterke kerels nauwe lijks op. En waar een rokje normaal de vrouw in het gezel schap verraadt, is dat zaterdag op de Karolingische burg niet het ge val. De Schotse rok is verplicht voor de deelnemers. Prachtige ge ruite kilts in paars, rood, crème of blauw geven kleur aan de High- land Games. Rob, van de MacPoppe's, heeft net even een betonnen bal van tachtig kilo op een blauwe regenton ge legd. Dat levert hem vijf punten op. Voor zichzelf, maar vooral voor zijn team, want de Highland Games in Oost-Souburg zijn meer gericht op de teamwinst dan op de individuele prestaties. „En nu Marco Koens, de enige Goesenaar tussen de Souburgers in het team van de MacPoppe's. Hij doet voor de eerste keer mee en... Keurig! Wat een discipline en een concentratie." De captain van de MacPoppe's - ie mand moet het goede voorbeeld stellen, tenslotte - waagt zich daar na aan de bal van ito kilo, voor vijf extra punten. „Denk maar dat het een mooie vrouw is. Eén van ito kilo ja, maar wel met hele mooie ogen en je wilt haar in je ar men nemen en erbovenop leg gen", spoort Van Zweeden aan. En ja hoor, hup, op de ton. Even verderop, bij de Maclstime- wa's, slingert Frank de Pachter de zak met zand een paar keer tussen zijn benen door om vaart te ma ken en zwiept hem dan met een machtige zwaai omhoog, ruim over de lat op 5 meter hoogte heen; piece of cake, high five. Zo wel De Pachter als zijn clan blijkt later winnaar van de Highland Ga mes. De Pachter wint bij de zware klasse en de sportievelingen; de Maclstimewa's winnen bij de heavies, de MacScdania Beers bij de sporties. De Highland Games Zeeland staan onder leiding van Wout Zijlstra, de Sterkste Man van Nederland. Hij reist door het land langs pak weg dertig van zulke Games, en nog eens twintig sterkste-mannen- wedstrijden. Zijlstra is enthousiast over de Zeeuwse Highland Games. met de bussen. Het lastige is dat ze niet alleen zwaar zijn, maar ook dat ze steeds tegen je benen bot sen als je net te hard loopt. „Een goed tempo, maar rustig", is vol gens Van Pelt dan ook het geheim. „Maar ja, op een gegeven moment hou je ze gewoon niet meer, dan glijden ze weg." De MacHein's doen als enige team al voor de tien de keer mee, zegt van Pelt. Het doel van vandaag? „De hele dag Mooi evenement, goeie sfeer en vooral: ze bestaan al tien jaar. „Meestal stopt het na een paar jaar weer, maar hier gaan ze door. Dat is erg leuk." Henk van Pelt staat met zijn ar men op een dranghek geleund te kijken naar de MacSoif s, die met vier melkbussen - twee aan elke kant - een parcours lopen. Vijftig kilo links, vijftig kilo rechts. Van Pelt ziet zijn concurrenten - zeifis hij van de MacHein's - worstelen aan het bier. Wij zijn hief voor de gezelligheid. Wij zijn gewoon een voetbalclubje dat ook hieraan mee doet. We trainen er niet voor, zo als anderen." De ambtenaar finan ciën van de gemeente Vlissingen grijnst. Serieus? „Nou ja, ik heb ook voor het eerst een bal van 80 kilo op een ton gelegd. Dat was leuk. Heb ik mezelf ook nog verbe terd." 1 video op www.pzc.nl Na tien jaar zijn de High- land Games Zeeland in een overgangsfase be land. De voorzitter stopt ermee, een opvolger staat klaar en ook in de teams is 'nieuw bloed' nodig, meent scheidend voorzitter Guus Cleophas. „Veel mannen doen al jaren mee. En veel van hen waren de eerste keer rond de dertig, dus die lopen nu te gen de veertig. Ze hebben, denk ik, hun sterkste tijd gehad." Het kan één van de redenen zijn waarom er dit jaar wat minder deelnemers waren dan voorgaan de jaren. Tien teams deden mee, terwijl de Highland Games Zee land een paar jaar terug nog over de twintig teams mochten verwel komen. „Ook de economische crisis kan een rol spelen", vermoeden Cleop has en pr-medewerkster Sil Wiele- maker. Sponsors haken deels af en deelname kost toch 275 euro per team. „Van de andere kant, een team bestaat uit negen mensen, dus dat is ook overkomelijk." Ondanks de kleinere deelname, was de tiende editie een succes. Enthousiaste sporters, veel bezoe kers, goede sfeer en lekker weer. „Er is dus ook geen reden om iets te veranderen aan de opzet", vin den Cleophas en zijn opvolger, de nieuwe voorzitter Hans Kroon. „Behalve dat ik het groter en beter wil maken", zegt Kroon. „)e moet ambitieus blijven." Financieel is de stichting ook ge zond. Mede omdat de horeca in ei gen hand is genomen en daar winst op wordt gemaakt, is een ei gen budget ontstaan van 18.000 eu ro. Cleophas: „Een paar jaar gele den hadden we nog geen 45 euro in kas." „Ja, wat een bijzondere dag, hé", beaamde Wilhelm Jacobus Camper. Hij is gisteren honderd geworden en vierde dat zaterdag. foto Izaak Verkeste MIDDELBURG - Als we allemaal hon derd kunnen worden zoals mijn heer Camper, nou, dan wist burge meester Schouwenaar het wel. De jarige zag er zaterdag patent uit. Schouwenaar kende hem al van de 105-e verjaardag van mevrouw De Boe; toen speelde mijnheer Camper nog een prachtige psalm op het orgel. „Toen zei u al: 'U bent nog niet van me af, ik word binnenkort 100.'" En zie, Wilhelm Jacobus Camper hield woord, en de burgemeester ook. Die bena drukte in zijn toespraakje de muzi kaliteit van de jarige - 40 jaar orga nist in de Hofpleinkerk en oprich ter van het Middelburgs Kamer koor. Mijnheer Camper was horlo gemaker en had een winkel in uur werken en sieraden aan de Korte Delft en later de Lange Delft. Bij het onderdeel 'weight for height' gaat het erom een zware zak over een lat op vijf tot zes meter hoogte te gooien. De kogelstoter bij het onderdeel Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Efitelingprijzen :Vind de Gouden Bal terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling.com Kunststof kozijnen Isolerende beglazing Arnesteinweg 27, Middelburg WWW.versluisenwilleboer.nl versluis willeboer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16