Zeeland Aanpak drankgebruik jeugd Arnemuiden collectief tegen drugs Pinautomaat Oosterland klaagt over verkeer NIEUWE RONDE AFPRIJZINGEN! INTER BORG 0 werkt nog niet Zeeuws-Vlaamse gemeenten stemmen beleid op elkaar af. KEUKENS OP MAAT Gemeente neemt lijst met knelpunten mee bij opstellen verkeersplan. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE Kerken en wijken slaan handen ineen en lichten samen voor. Boot blokkeert bootjes Zaterdag 20 juni 2009 I 27 door Wout Bareman TERNEUZEN - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen trekken geza menlijk ten strijde tegen het over matig drankgebruik van jongeren. Ze streven naar een plan van aan pak dat uiterlijk eind 2010, op het moment dat de gemeenten de con trole op de naleving van de Drank- en Horecawet krijgen toe geschoven, gereed moet zijn. Tijdens een informatieavond in De Pit in Terneuzen voor de drie gemeenteraden van Sluis, Terneu zen en Hulst en onder andere mensen uit de gezondheidszorg, hamerde burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst erop dat één be leid voor de hele regio moet wor den geformuleerd. „We moeten het waterbedeffect voorkomen. Het mag niet zo zijn dat, wanneer wij in Hulst iets ver bieden, de jeugd in Terneuzen wél terecht kan. Als je uitgaat in Zeeuws-Vlaanderen, dienen overal dezelfde regels te gelden." De informatie in de Nota Regio naal Gezondheidsbeleid in Zeeuws-Vlaanderen 2009-2012 is, wat het drankmisbruik van jonge ren in de regio betreft, alarme rend. Jongeren van veertien en vijftien jaar vinden een wekelijks, en soms zelfs een bijna dagelijks drankge lag, heel gewoon. En zelfs kinde ren uit groep 7 en 8 van het basis onderwijs zijn niet vies van alcoho lische versnaperingen. Volgens de cijfers, die volgens Mul der overigens genuanceerd moe ten worden, zouden in Hulst meer ITJ Het drankmisbruik onder jonge- ren neemt snel toe. De drie ge meentebesturen in Zeeuws- Vlaanderen willen snel afspraken maken over de aanpak. jongeren dan elders in de regio zich bezondigen aan het zoge noemde bingedrinken (veel alco hol achter elkaar). Tijdens de bijeenkomst werd afge sproken dat de beleidsmedewer kers van de gemeenten nu snel plannen zal uitwerken. Daarbij wordt ook bekeken waar de jeugd zich indrinkt (schuren, ke ten). De bestuurders vinden overigens ook dat de leeftijd waarop alcohol mag worden genuttigd, moet wor den opgetrokken van zestien naar achttien jaar. Ook dat wordt beke ken. Daarnaast krijgt preventie extra aandacht. MEUBELMAKERIJ KlarinetwegM Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere door Martijn de Koning OOSTERLAND - Zwaar verkeer, hard rijders, foutparkeerders, negeren van eenrichtingsverkeer en te wei nig voetpaden. Het is nog maar een greep uit de klachten die be woners van Oosterland afgelopen tijd bij hun dorpsraad meldden. De lijst gaat naar de gemeente Schouwen-Duiveland, zodat die er rekening mee kan houden bij het opstellen van een verkeerscircula tieplan voor het dorp, later dit jaar. In dat plan worden knelpun ten geïnventariseerd en gekeken naar maatregelen om het verkeer op de meest logische wijze door of juist rond het dorp te leiden. De lijst werd eerder deze week ver der aangevuld op een dorpsraads vergadering. Daar kwamen niet al leen klachten, maar werd hier en daar ook doelgericht meegedacht. Zo kreeg het dorpsraadbestuur de suggestie in contact te treden met het bedrijf TomTom, dat navigatie systemen maakt. Die sturen vrachtwagenchauffeurs onnodig door het dorp. Het raadsbestuur zelf pleit voor betere bewegwijze ring naar het bedrijventerrein. SAS VAN CENT -Twee sloopschepen hebben giste ren de hele ochtend Zijkanaal H van het Kanaal Gent-Terneuzen in Sas van Gent geblokkeerd. Daardoor kon een aantal motorcruisers en ande re pleziervaartuigen dat daar aan de passanten steiger van Watersportvereniging Sas van Gent lag afgemeerd, de jachthaven niet verlaten. Het leidde bij de watersporters tot woedende reac ties. De schepen waren onbeheerd en konden dus niet worden weggestuurd. Ook havenmees ter Ronny Inghels sprak er schande van. „Dit is al de tweede keer in korte tijd. Dit beschadigt onze goede naam." De havenmeester schakelde Rijks waterstaat in die de patrouilleboot Waterdunen naar Sas van Gent stuurde. Die kon met veel moeite de eigenaar van de schepen, een Sasse- naar, traceren en hem sommeren de twee oude tankers weg te halen. Dat gebeurde begin van de middag, waarna de doorvaart weer vrij was. De twee sloopschepen werden verderop het Kanaal richting grens afgemeerd. foto Wim Kooyman wolstraat vlissingen lange delft middelburg door Emile Calon ARNEMUIDEN - De Wijkbeheer- groep Arnemuiden en de plaatselij ke kerken willen voorkomen dat jongeren uit Arnemuiden in de problemen komen door alcohol en drugsgebruik. Ze hebben daar om samen de commissie Preventie Alcohol- en Drugsverslaving Arne muiden opgericht. Deze commissie is ervan over tuigd dat door het geven van goe de voorlichting aan zowel jonge ren als ouders de bespreekbaar heid van en de kennis over alco hol- en drugsverslaving toeneemt. Alleen op die wijze is het volgens woordvoerder Ronny Theune van die commissie mogelijk de schade lijke gevolgen van het gebruik van deze roesmiddelen zoveel als mo gelijk terug te dringen. Theune wijst er wel op dat het overmatig consumeren van alco hol en drugs geen typisch Arne- muids probleem is. „Ook in ande re Walcherse plaatsen als bijvoor beeld Domburg en Westkapelle wordt gebruikt." Hij vindt, samen met de leden van de commissie, dat er wat gedaan moet worden om te voorkomen dat nog meer jongeren gaan gebruiken. Passief af wachten heeft volgens hem geen zin omdat dan het risico alleen maar toeneemt dat jongeren over matig gaan gebruiken. Als eerste stap houdt de commis sie dinsdag 30 juni een informatie avond. Tijdens die bijeenkomst verstrekken deskundigen van orga nisaties als Indigo, Voorkom en Sta Op Zorg informatie aan de be zoekers. Ook de politie zal aanwe zig zijn. Theune meldde gisteren dat zo Een commissie van kerken en de wijkbeheergroep wil voorkomen dat in Arnemuiden meer jonge ren in de problemen komen door alcohol- en drugsgebruik. goed als zeker ook ervaringsdes kundigen het woord zullen voe ren. Hij doelde op mensen die zelf (veel) gebruikt hebben en ouders van een gebruiker. Want zulke er varingsdeskundigen kunnen vol gens hem precies vertellen wat de risico's zijn en welke signalen zul ke gebruikers uitzenden. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen aan een panel. Theune zelf weet niet hoeveel mensen in Arnemuiden drugs en alcohol gebruiken. Uit gesprekken met hulpverleners weet hij wel dat tientallen jonge inwoners van het vissersdorp regelmatig harddrugs gebruiken. „Het is dus een pro bleem." ZIERIKZEE - Het is nog niet duide lijk wanneer de Rabobank de 'geld- kiosken' vervangt die ze vorige week buiten bedrijf stelde. Dat zegt commercieel directeur Silvia Bal. De losstaande gebouwtjes met pin automaat zouden te makkelijk te kraken zijn. Eén van de apparaten staat aan de Grevelingenstraat in Zierikzee. Ondernemers in Vrouwenpolder, waar ook een automaat buiten werking is, hebben er bij de Rabo bank op aangedrongen snel voor vervanging te zorgen. Ze wijzen er op dat het drukke zomerseizoen eraan komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41