Buitenland Het complot tegen Berlusconi onthuld Cruiseschip geweerd Nederland wil druk op Roemenië en Bulgarije 'Air France-toestel in lucht uiteengevallen' Arrestatie wegens aanslag op cricketteam Dodental mijnexplosie Indonesië loopt op Poolse politie pakt 31 pedofielen op Veel doden door gevechten in Somalië Kostbaar document uit puin Keulen gered Noord-Korea haalt bankrekeningen leeg ledereen kan Belgische trein laten vertrekken Uitvinder apenstaartje wint wetenschapsprijs Eén van Berlusconi's 'feestmeisjes' klapt uit de school. Geborgen lichamen vertonen botbreuken en kleding ontbreekt vaak. Onderonsje 8 Donderdag 18 juni 2009 JAKARTA - Door een ontploffing in een mijn op het Indonesische ei land Sumatra dinsdag zijn zeker 27 kompels om het leven gekomen. In eerste instantie werden zeven li chamen aangetroffen. De andere kompels werden gisteren dood ge vonden op ongeveer 150 meter diepte. Negen mensen konden ge red worden. Zij liepen wel ernstige brandwonden op. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt door methaangas. Daardoor waren vijf tig meter hoge vlammen te zien. WARSCHAU - De Poolse politie heeft 31 mensen opgepakt op ver denking van pedofilie. Veertig computers en 1.400 cd's en dvd's zijn in beslag genomen. De politie onderzocht het netwerk na een tip van Zwitserse collega's over een website. Die werd wereldwijd door tweeduizend mensen ge bruikt om kinderporno te delen. Vijftig van hen bevonden zich in Polen. De verdachten kunnen tot acht jaar cel krijgen. MOGADISHU - Zeker 22 mensen zijn gisteren om het leven gekomen tij dens gevechten in Mogadishu, de hoofdstad van Somalië. Onder hen is de chef van het politie korps. Vijf kinderen vonden de dood toen een mortiergranaat in hun midden ontplofte. Tientallen burgers, agenten en verzetsstrij ders raakten gewond tijdens een aantal incidenten, verspreid over Mogadishu.Somalië is al sinds 1991 het toneel van een burgeroorlog. KEULEN - Onder het puin van het in maart ingestorte stadsarchief van Keulen hebben reddingswer kers een kostbaar historisch docu ment onbeschadigd teruggevon den. Het gaat om een handschrift van de Duitse theoloog en filosoof Albertus Magnus (1200-1280). In het document, de Animalibus (Over de dieren), beschrijft Mag nus de diersoorten. In zijn ogen zijn er vier groepen: viervoeters, zwemmers, kruipers en vogels. PYONGYANG - Noord-Korea haalt in hoog tempo het geld van zijn buitenlandse rekeningen. De auto riteiten zouden vrezen dat de te goeden worden bevroren, nadat de Veiligheidsraad van de VN vori ge week nieuwe sancties had inge steld tegen Pyongyang. Dat meld de de Zuid-Koreaanse krant Dong-A Hbo gisteren op basis van Chinese bronnen. Noord-Korea heeft naar verluidt veel rekeningen bij banken in Macau, dat onder Chinees bestuur valt. BRUSSEL - Iedereen kan met een sleutel uit bijvoorbeeld de Gamma treinen in België laten vertrekken. Door de sleutel te steken in een kastje op het perron komt een ver treksein bij de machinist. Dat bleek op station Brussel Centraal waar maandag iemand een vertrek sein gaf terwijl passagiers nog in- en uitstapten. Spoorbedrijf NMBS kent het probleem al jaren en doet een beroep op het verantwoorde lijkheidsgevoel van de reizigers. Raymond Samuel Tomlinson OVIEDO - De Amerikaanse weten schapper Raymond Samuel Tom linson heeft de Spaanse Astu- rië-prijs voor wetenschappelijk en technologisch onderzoek gewon nen. Tomlinson bedacht het apen staartje in e-mailadressen, waar door mensen elkaar makkelijker e-mails kunnen sturen. Hij deelt de prijs met zijn landgenoot Mar tin Cooper, het brein achter de mo biele telefoon. Beiden ontvangen een bedrag van 50.000 euro. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Hij wil een wet die het af luisteren van telefoongesprekken beperkt en straf voor journalisten die de inhoud van die gesprekken publiceren. En nu bestaat de kans dat juist publicaties van telefoon taps de Italiaanse premier Silvio Berlusconi fataal kunnen worden. Al weken gonsde het gerucht dat een voor Berlusconi schadelijk juri disch onderzoek was begonnen in de zuidelijke stad Bari. De premier zelf verwees er meerdere malen in direct naar en doelde op dit onder zoek als hij repte van een complot dat hem in het zicht van de G8-top moest laten struikelen. Grote ophef veroorzaakte de voor man van de oppositie en ex-pre mier Massimo D'Alema toen hij af gelopen zondag stelde, na een be zoek aan Bari, een 'schok' te ver wachten rond Berlusconi. Gisteren kwam de bevestiging. Het parket van Bari dat onderzoek doet naar corruptie rond levering van medische apparatuur, kreeg bij het afluisteren van telefoonge sprekken ook te horen dat de direc teur van het bewuste bedrijf, de buurman van Berlusconi op Sardi nië, geld betaalde aan jonge vrou wen voor het bezoeken van Berlus coni's feestjes op Sardinië en in Ro me. Niet de door Berlusconi gehate WILLEMSTAD - De 759 passagiers op het cruiseschip Ocean Dream kun nen voorlopig hun vertier alleen maar zoeken op het schip zelf Sinds zaterdag bij drie beman ningsleden in de haven van Cura sao de Mexicaanse griep is ont dekt, is het schip nergens op de Ca raïben welkom. Onder de passagiers zijn vier Ne derlanders. En woordvoerder van Pullmantur, de Spaanse eigenaar van het schip, zei gisteren dat de krant La Repubblica bracht het nieuws maar de relatief brave spreekbuis van het establishment, Corriere della Sera. De krant liet ook een van de meisjes, Patrizia D'Addario, aan het woord. De blonde en beeldschone D'Addario zou haar kandidatuur voor de rechtse coalitie bij de gemeente raadsverkiezingen in Bari hebben gekregen na het bezoeken van 'Opnieuw vullen de kranten zich met vuiligheid, maar ik ga gewoon door' twee feesten in Berlusconi's Ro meinse paleis. Voor het bezoeken van het eerste feest, waar nog twintig andere meisjes aanwezig waren, had ze 2.000 euro ge vraagd. Volgens het parket zou sprake zijn van 'aanzetten tot pros titutie'. Berlusconi zou de vrouw ook hel pen aan bouwvergunningen voor een toeristisch dorp in Bari en een plaats op de lijst voor de Europese verkiezingen. Toen van dit alles niets terechtkwam, besloot D'Ad dario uit de school te klappen. Ze claimt enkele gesprekken met Ber lusconi te hebben opgenomen. Berlusconi, nagenietend van het nieuws dat hij niet zal worden ver volgd voor misbruik van militaire vliegtuigen voor het aanslepen van feestgangers naar zijn villa, rea geerde furieus. „Opnieuw vullen de kranten zich met vuiligheid, maar ik ga gewoon door." Nederlanders en overige passagiers het goed maken en er geen paniek is aan boord. Er is geen enkele kans dat aan boord andere passa giers of bemanningsleden worden besmet, aldus de zegsman. „De drie met het HiNi-virus besmette bemanningsleden zijn geïsoleerd van de rest van de passagiers." Ook elf passagiers worden uit voor zorg op een afgesloten deel van het schip verzorgd. De overige pas sagiers kunnen zich vrij bewegen. Niet zeker is of het medicijn Tami- flu aan boord is. De rederij riep zaterdag pas twee uur voor vertrek vanuit Curasao de hulp in van artsen op het ei land. Het schip was voordat de uit slag van het onderzoek bekend was, al verder gevaren. Volgens de Cura^aose gedeputeerde Hum phrey Davelaar (Volksgezondheid) hebben andere Caraïbische eilan den het aanmeren van het cruise schip inmiddels geweigerd. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Nederland wil dat de EU maatregelen neemt tegen Bul garije en Roemenië, als blijkt dat die landen geen duidelijke vooruit gang hebben geboekt bij de bestrij ding van corruptie en georgani seerde misdaad en afgesproken jus titiële hervormingen uitblijven. Medio juli komt de Europese Com missie met een evaluatie van de vooruitgang in de twee nieuwe lid staten. Als zij onvoldoende heb ben gedaan 'dan moet dat repercus sies hebben'. Dat schrijft staatsse cretaris Frans Timmermans (Euro pese Zaken) in een brief aan Euro pees commissaris lacques Barrot (Justitie). Sinds hun toetreding in 2007 heeft de Commissie al enkele malen kritiek geuit op het trage tempo van de justitiële'hervormin gen. Bulgarije en Roemenië is drie jaar de tijd gegeven om maatrege len te nemen. Blijven die uit dan kunnen EU-sancties volgen, maar tot nu toe zag Brussel daarvan af. Ook Nederland heeft zich al eer der kritisch uitgelaten over de aan pak van corruptie en georgani seerde misdaad in beide landen. Omdat de EU-landen op justitieel gebied steeds nauwer samenwer ken, kan nalatigheid van een lid staat bij de aanpak van uitwassen gevolgen hebben voor andere lid staten. ISLAMABAD - De Pakistaanse poli tie heeft de eerste arrestatie ver richt in verband met de aanslag op het Sri Lankaanse cricketteam van 3 maart. De verdachte moet for meel nog in staat van beschuldi ging worden gesteld. De politie- commandant van Lahore zei giste ren dat het kennelijk de bedoeling van de terroristen was de Sri Lan- kanen te gijzelen. Zes andere verdachten van de aan slag in Lahore, waarbij zes agenten de dood vonden en zeven spelers gewond raakten, zijn voortvluch tig. Mogelijk zijn zij ondergedoken in Waziristan, een semiautonome regio langs de grens met Afghanis tan. SAO PAULO - De vijftig lichamen die geborgen zijn van het neerge storte Air France-toestel vertonen meerdere breuken in benen, heu pen en armen. Een woordvoerder van de Braziliaanse lijkschouwers heeft dit gisteren gezegd. Samen met het grote aantal brok stukken dat is gevonden duidt dat er op dat het vliegtuig in de lucht in stukken is gebroken, aldus Frank Ciacco, een voormalig foren sisch deskundige van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad voor Verkeer. Ook de omstandig heid dat er weinig textiel op de li chamen is gevonden zou op dat scenario duiden. Als een toestel in de lucht uiteenvalt, worden de kle ren eenvoudig afgescheurd, aldus experts. Paul-Louis Arslanian, het hoofd van het Franse onderzoeksbureau BEA, zei gisteren dat ruim vierhon derd brokstukken van het op 31 mei neergestorte toestel zijn gevon den. Volgens hem kan een conclu sie over de toedracht nog niet wor den gegeven. De twee zwarte'dozen, de vlucht- gegevens en de cockpitrecorders van het toestel, zijn nog niet ge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8