De held van Irak is oorlog en chaos in zijn land moe De aanhouder wint en vindt de Kroon! Twente-aanwinst Nashat Akram idool van bloedend vaderland. Verbeek wint met Australië van Japan Flexpoint stopt met sponsoring wielerploeg Zuid-Afrika houdt zicht op halve finales Bolt razendsnel op 100 meter Noord-Korea naar WK voetbal Astarloa verdacht van dopinggebruik Donderdag 18 juni 2009 33 door Roel Wiche JOHANNESBURG - Met zijn gitzwar te lokken .en fluwelen techniek is hij het idool van een volk dat voet bal omarmt om de oorlog te verge ten. Nashat Akram, de held van Irak, belooft dat zijn nieuwe club FC Twente er in één klap dertig miljoen fans bij heeft. T\vee dromen koestert Nashat Ak ram Ali, kind van Bagdad. De eer ste, een profcontract in een Euro pese competitie, is uitgekomen. FC Twente is na de Confedera tions Cup het nieuwe huis van Ak ram, de grootste voetballer van Irak. De tweede droom, vrede in zijn bloedende vaderland, zal he laas nog lang een droom blijven. Praat niet over de oorlog met Nas hat Akram (24), want zijn lippen zullen bevriezen en zijn donkere ogen zullen de andere kant opkij ken. „Het was een zwarte periode. Ik wil er niet meer aan denken." Nee, zegt hij, zijn familie woont al lang niet meer in Bagdad. Zes jaar gele den, toen hij naar Saoedi-Arabië vertrok om daar furore te maken, nam hij iedereen mee. Sindsdien zijn ze niet meer van zijde gewe ken. Niet in de Emiraten, niet in Qatar, en straks ook niet in Ensche de. Eigenlijk zou de Premier Lea gue zijn nieuwe horizon zijn, maar hij kreeg geen werkvergun ning voor Manchester City. Via zijn contacten in Engeland lokte coach Steve McClaren hem naar TVvente. En daar zullen ze geen spijt van krijgen, bezweert de gra cieuze nummer tien. „Ik ben de eerste Irakees die in Nederland gaat voetballen, ik kijk er zeer naar uit. Ik wil een voorbeeld zijn voor andere goede spelers die naar Euro pa willen. Samen kunnen we het voetbal in ons land naar een hoger niveau brengen." De 'David Beckham van Irak', zo presenteerde Twente-preses Mun sterman zijn aanwinst met veel ge voel voor dramatiek. Nashat Ak ram ziet eruit als een popster die op het punt staat zijn beste num- 'Straks kijken dertig miljoen Irakezen naar de eredivisie' mer te spelen. Gitzwarte lokken, modieus sikje, trendy haarband. Spreekt perfect Engels. Gebeiteld voor een mooie poster. Op het veld meer eert schilder met fluwe len penseelstreken dan een koele regisseur. Tijdens de Confedera tion Cup in Zuid-Afrika laat hij af en toe een glimp van zijn klasse zien, zoals gisteren tegen Spanje, dat Irak met 1-0 versloeg. Maar de weemoed is nooit ver weg. Vrijwel al zijn interlands, meer dan zeventig, speelde hij bui ten Irak. De Fifa verbiedt sinds 2003 internationale wedstrijden in het oorlogsgebied. Akram: „Dat doet pijn. Waarom mogen de men sen ons niet zien voetballen? Ons volk heeft extreem moeilijke jaren achter de rug. Geld is niet belang rijk, wij willen de mensen iets MELBOURNE - Pirn Verbeek is met Australië als eerste geëindigd in groep A van de Aziatische kwalifi catiereeks voor het wereldkampi oenschap. De mannen van de Ne derlandse bondscoach wonnen het laatste groepsduel met 2-1 van Japan. Tulio bracht Japan vlak voor rust op voorsprong. In de tweede helft bracht Tim Cahill Au stralië de zege. HEERLEN - Flexpoint stopt aan het einde van dit seizoen met de spon soring van de vrouwenwieler ploeg. Ploegleider Johansson heeft te horen gekregen dat de kredietcri sis een grote rol speelt in de beslis sing. Bij Flexpoint rijden onder an deren Mirjam Melchers, Susanne Ljungskog en Loes Gunnewijk. Flexpoint start vandaag in de drie daagse Ster Zeeuwsche Eilanden. RUSTENBURG - Het Zuid-Afrikaan- se voetbalelftal heeft bij de Confe derations Cup nog zicht op de hal ve finales. De ploeg versloeg het povere Nieuw-Zeeland met 2-0. Spanje is al geplaatst, Irak strijdt met Zuid-Afrika om de tweede plek bij de laatste vier. Irak moet winnen van Nieuw-Zeeland en ho pen dat Zuid-Afrika verliest van Spanje. OSTRAVA - Usain Bolt heeft nog even benadrukt 's werelds snelste man te zijn. De drievoudig olym pisch kampioen en wereldrecord houder op de 100 meter won in Ostrava de 100 meter in 9,77 secon den, maar net boven zijn wereldre cord van 9,69. De Jamaicaan zette, met een rugwind van 2,1 m/s, nummer twee Craig Pickering op grote afstand. De Brit liep 10,08. RIYAD - Noord-Korea heeft zich ge kwalificeerd voor het WK voetbal, volgend jaar in Zuid-Afrika. De Noord-Koreanen hielden in Riyad Saudi-Arabië op 0-0. Dat was vol doende om in groep B van de Azia tische kwalificatiezone als tweede te eindigen achter Zuid-Korea. Noord-Korea eindigde gelijk met Saudi-Arabië, maar had een beter doelgemiddelde. PARIJS - De internationale wielren- unie UCI verdenkt vijf renners uit het profpeloton van dopingge bruik. De unie is van mening dat op ba sis van verdachte bloedwaarden ac tie ondernomen moet worden te gen Igor Astarloa, Ruben Lobato Elvira, Ricardo Serrano Gonzalez, Pietro Caucchioli en Francesco de Bonis. waardevols geven. Altijd krijgen mijn vrienden in Bagdad dezelfde vraag: kan Nashat ons helpen?" Gelukkig mag hij zich prijzen dat zijn interlandcarrière pas begon toen het schrikbewind van Sad dam Hoessein voorbij was. Diens zoon Uday folterde spelers als een beul na een nederlaag, met stoksla gen op de voetzolen, zweepslagen, celstraffen en het afscheren van wenkbrauwen. Bevrijd van de gru welverhalen stegen de 'Leeuwen van Mesopotamië' boven zichzelf uit, met de heroïsche winst van de Azië Cup in 2007 als climax. Miljoenen Irakezen gingen de straat op, hoewel soennieten en sjiieten een verwoestende burger oorlog uitvochten. Nashat Akram weigert, evenals zijn ploeggeno ten, te zeggen tot welke geloofs- stroming hij behoort. Resoluut: „Christenen, Koerden, sjiieten, soennieten: voor iedereen is plaats in deze ploeg. Wij vertegenwoordi gen heel Irak." Liever dan antwoor den op de eeuwige vragen over oorlog en chaos, wil hij zijn voe ten laten spreken. De wonderboy uit Bagdad, die tussen de wedstrij den graag in de koran leest en Frank Rijkaard als coach bewon dert, kan volgend jaar zijn volk niet opnieuw in extase brengen, want Irak heeft zich niet gekwalifi ceerd voor het WK. Dus zal hij nü moeten laten zien dat zijn land meer te bieden heeft dan dood en verderf Tijdens de Confederations Cup in Zuid-Afrika én straks bij FC Twente. Nashat Akram zal, zo belooft hij, niemand teleurstellen. „Straks kijken dertig miljoen Irake zen naar de eredivisie." UTRECHT - De afgelopen weken zijn zwaar geweest .voor de 21-jarige Jennefien Ulderink uit Laag- Zuthem. Vorige week was ze al vroeg uit de veren voor de zoektocht naar het spinnewiel, maar gisteren wist ze als eerste de Kroon van de Trollenkoning te bemachtigen. Na een logeerpartij bij haar vriendin Thirza in Ede, vertrokken beide vriendinnen al heel vroeg naar Utrecht. Daar bleekdatde Kroon was verstopt in het ondergrondse bastion van Sterrenwacht Sonnenborgh aan de Utrechtse Singel. Jennefien is een fanatieke speler van het Eftelingéfjel. Zowel online als in het echt, speurt ze heel Nederland af op zoek naar de voorwerpen. Jennefien draagt de Efteling dan ook een warm hart toe, want bijna een jaar geleden, had ze haar eerste date met haar huidige vriend in de Efteling! Bijna zoals in een sprookje! De vondst van de Kroon wordt onder andere beloond met een uitnodiging voor het grote Sprookjesbal, dat op 11 juli gehouden wordt in de Efteling. Jennefien neemt dan niet alleen haar vriendin Thirza mee, maar ook hun beider prinsen. Nu de Kroon gevonden is, zijn alleen nog de gouden bal van de Kikkerkoning en het mandje van Roodkapje nog vermist. Daarnaar wordt de komende twee weken nog gezocht. Helpt iedereen mee? www.sprookjesmysterie.nl Nashat Akram gaat onderuit in een duel met Sergio Ramos van Spanje. foto Martin Meissner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87