Binnenland wil niet bepalen wie fout zit 150 belmin. 100 SmS p/mnd 100 SmS p/mnd 11 iTEL Kamer niet naar China door bezoek dalai lama 300 belmin. Downloaden kan samengaan met kopen Winnaars Effie ^"SUPEROEALSH— van de reepe in Nederland gi in 2007 oorai door uiariteit van ieseries op 22,9 miljoen Zo'n 4,7 miljoen Nederlandse in ternetgebruikers van vijftien jaar en ouder hebben in de afgelopen twaalf maanden wel eens onbe taald gedownload. Dat staat in een rapport van TNO, SEO Econo misch Onderzoek en het Instituut voor Informatierecht dat in janua ri van dit jaar is verschenen. De onderzoekers stellen dat de ef fecten van onbetaald downloaden op de aanschaf van betaalde pro ducten moeilijk is vast te stellen. 'Downloaden en kopen sluiten el kaar niet uit: downloaders kopen gemiddeld evenveel muziek, meer dvd's en meer games dan mensen die nooit downloaden. Ook gaan downloaders meer naar concer ten.' Er zijn dus positieve effecten van downloaden op koopgedrag, maar toch stellen de onderzoekers dat een negatief effect op de omzet aannemelijk is. 'Dit geldt met na me voor de verkoop van geluids dragers, vooral omdat het down loaden van muziek het meest inge burgerd is geraakt. Daarbij treden er verschillen op tussen artiesten: bekende artiesten lijken meer scha de te ondervinden, terwijl relatief onbekende artiesten zelfs kunnen profiteren wanneer het uitwisse len van bestanden hun bekend heid vergroot.' men." Wouter Rutten, woordvoer der van de brancheorganisatie NVPI van de entertainmentindus trie, is blij met het strafbaar stellen van downloaden. Hij ziet bij het bestrijden van de illegale down- loader een taak weggelegd voor de internetproviders. „Een provider kan signaleren dat iemand illegaal downloadt en dan die persoon een waarschuwing sturen. Als dat niet helpt kan de provider de naam- en adresgegevens doorstu ren naar de rechthebbenden van de gedownloade fragmenten." De woordvoerder van Ziggo ziet dat niet zitten. Het is niet de taak van de provider om te bepalen of ie mand strafbaar is, zegt Vos. „Dat willen we niet en dat kunnen we niet." Technisch is er veel mogelijk, maar de internetprovider wil zich niet bemoeien met wat de surfer op in ternet uitvoert. Niet alleen omdat de privacy van de gebruiker in het geding is, maar ook uit kostenover wegingen. Vos: „Als je met een modem ver binding hebt met internet kan een provider in theorie alles volgen, maar dat willen wij niet. Dat zou namelijk betekenen dat je elke bite die wordt verzonden moet op slaan. Daar heb je heel veel opslag capaciteit voor nodig en die is veel te duur." Aanbieders van illegale films en muziek zijn veel gemakkelijker op te sporen. Vos: „Die werken met grote datastromen. Maar ook dan is het aan justitie om te bepalen of een site strafbaar is. Als dat zo is, kunnen we die site blokkeren. Maar dan heb je kans dat die een dag later weer via bijvoorbeeld Au stralië in de lucht zit." Vos is het eens met de opmerking in het rap port dat de entertainmentindus trie zelf actiever moet zijn om geld via internet te verdienen. „Daar hebben ze gelijk in. Wij hebben ge leerd naar de klant te kijken, maar de entertainmentindustrie legt de klant vaak haar wil op. Voorbeeld is het downloaden van muziek bij iTunes voor een redelijke prijs. Maar het ging pas lopen toen de muziek niet alleen op iPod kon worden afgespeeld." Dat de entertainmentindustrie door licenties op internet geld moet verdienen, stuit op onbegrip bij Rutten. Hij vraagt zich af hoe de commissie het licentiesysteem ziet, want het hele aanbod van mu ziek, films en software is geba seerd op licenties. „We overleggen de komende maanden met de commissie om te kijken wat de voorwaarden precies zijn en in hoeverre we daar al aan voldoen." S C H 0 E N M 0 0 E I Papegaai straat S ga es www.vandereepe.nl AMSTERDAM - De reclamecampag ne 'Met liefde gemaakt' van de winkelketen HEMA is gisteravond bekroond met een Gouden Effie 2009, de vakprijs voor meest effec tieve reclame. Goud was er ook voor de campag ne 'Van Sargas tot Maandag'. DEN HAAG - De reis van de commis sie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer naar China gaat niet door. De Kamerleden wilden in juli afreizen, maar de Chinese ambassade heeft laten weten dat er geen uitnodiging te verwachten valt. Dat heeft commissievoorzit ter Henk Jan Ormel de Kamerle den gemeld. Ormel had vorige week een ge sprek met de ambassadeur waarin deze kenbaar maakte dat China het betreurde dat de Kamer recent de dalai lama heeft ontvangen. Ne derland moet zich niet met inter ne aangelegenheden bemoeien, vindt Peking. China beschouwt de- ÜHÜ ze geestelijk leider van het door China bezette Tibet als een poli tiek figuur die vijandig staat tegen over China, stond in de brief die de ambassadeur voorlas, zei Or mel. Desondanks vroeg Ormel de am bassadeur of deze wilde proberen een uitnodiging van het Chinese Volkscongres (parlement) voor de Nederlandse parlementariërs te krijgen. Die uitnodiging is nodig om een visum te krijgen. Een week later constateert hij dat de Chinese overheid geen medewer king verleent aan de reis in juli. Or mel betreurt dit. „Ik ga er vanuit dat dit geen afstel is, maar uitstel." Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Vllssingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karresl Etten-Leur 076-5441441 Markthof 7 Roosendaal 0165-521952 f- Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 t- vcxSofone ft kpn T ({P lelfortr. Alle Netwerken Nieuw Verlenging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5