Zeeland Gesprekken gaande over doorstart Een gat in de muur vooi f? Van Hijfte voorzitter Kring van Werkgevers Bewoners positief over parkeerplannen Jumbo Djembéspelen Rondomtrom Video's uit de eigen regio Curator Morres Hulst onderhandelt met kandidaten en banken. Historie 22 I Donderdag 18 juni 2009 bekijk ze op www.pzc.nl/video door Frank van Cooten HULST - Curator Steven van Boven van het gelijknamige advocatenkan toor in Middelburg onderhandelt momenteel druk met kandidaten en banken over een doorstart van het failliete meubelbedrijf Morres Wonen in Hulst. Wanneer Morres weer opengaat, kon hij gisteren niet zeggen. „Dat gebeurt pas op het moment dat er een nieuwe eigenaar is. Ook voor de klant moet duidelijk zijn dat het bedrijf de toekomst kan ingaan met nieuw elan. Zolang Morres nog niet is overgenomen, blijft het bedrijf dicht. Of Morres het ko mend weekend al open gaat? Zo snel zou me verbazen." De economische crisis heeft ook hard toegeslagen in de meubel branche, benadrukt Van Boven. Dat is van invloed op de gesprek ken met kandidaten die Morres wil len overnemen en met banken die twee keer nadenken alvorens met de geldbuidel te rammelen. Curator Steven van Boven weet niet wanneer het failliete Morres Wonen weer open gaat. Dat ge beurt pas zodra het bedrijf is overgenomen. TERNEUZEN - De Kring van Werkge vers in de Kanaalzone heeft een nieuwe voorzitter. Marc Van Hijfte van kunstmestproducent Yara in Sluiskil volgt Peter Holicki van Dow Benelux op. Holicki was als directeur van Dow twee jaar voorzitter. Hij vertegen woordigde die vereniging onder meer bij de besprekingen over de Gebiedsvisie Kanaalzone en was ook betrokken bij de aanzet tot de grensoverschrijdende visie Grenze loze Kanaalzone. Holicki stopt om dat hij binnen Dow wereldwijd vi ce-president Manufacturing En gineering wordt. Kringsecretaris Wies Saman over de wisseling van de wacht: „Mare Van Hijfte zal het ALMANAK Die geschiedenisleraar aan een Middelburgse middelbare school probeert zijn lessen altijd een beet je tastbaar te maken. Zo vertelde hij laatst over het rijke handelsver leden van Nederland en datje daar in Middelburg nog veel spo ren van ziet. Hij verhaalde over de mooie huizen langs de kaaien, die vroeger gebauwd zijn door V.OC- „We voeren serieuze gesprekken met een aantal grote partners, maar de meubelbranche is een van de sectoren waar de grote klappen gevallen zijn. Ons streven is er ech ter op gericht de sluiting van Mor res zo kort mogelijk te laten zijn. Morres heeft immers nog steeds een goede naam." Na bestudering van de stukken concludeert de curator dat de om zet op zich nog best goed was. „Maar het avontuur met vestigin gen in Zaanstad en Deventer heeft het bedrijf geen goed gedaan. De kredietcrisis was de nekslag." Van Boven noemde gisteren geen namen van kandidaat-bedrijven waarmee wordt gesproken. Daarover wordt in Hulst druk ge speculeerd. Zo zou De Mandema- kers Groep (DMG) de afgelopen maanden regelmatig met Morres om de tafel hebben gezeten. De curator gaat inhoudelijk niet in op de speculaties. „Dat Mandemakers een van de kan didaten zou zijn ontken en beves tig ik niet. Het is op dit moment van de onderhandelingen echter niet goed om al met namen naar buiten te komen." De Mandemakers Groep uit Kaats heuvel reageerde gisteren kort en krachtig op de speculaties. „Geen commentaar", was de enige reactie van een woordvoerster van het keu- ken- en meubelbedrijf door Peter Holicki vertolkte beleid van de Kring om de betekenis van de Kanaalzone als industriële regio verder te versterken en uit te bou wen, krachtig vervolgen. Ook zal hij zich sterk maken om de grens overschrijdende relaties .met het bedrijfsleven in de Gentse Kanaal zone voort te zetten, onder meer in het kader van het grensover- schijdende Werkgevers Actieplan Kanaalzone." Daarnaast zet Van Hijfte zich als kringvoorzitter in voor zaken als versterking van de samenwerking met het ROC Wes- terschelde en de Hogeschool Zee land, snelle verbreding van de trac- taatweg en aanleg van het spoor Axel-Zelzate. Boek over Scheldegotiek en de plaats van melaatsen in het kerkelijk leven in de Middeleeuwen rehabiliteert Nederlandse hervormde kerk van Cadzand-Dorp. door René Hoonhorst Met zijn nieuwe boek zet Gerrit Spijkerboer twee foutjes of vergis singen uit het verle den recht. In 'Kerken en kloosters in de delta van de Schelde I3e-i4e eeuw' is de Aardenburgse Sint Baafskerk niet langer het enige Zeeuws-Vlaamse godshuis dat is ge bouwd volgens de principes van de Scheldegotiek. Ook concentreert Spijkerboer zich niet meer uitsluitend op de gebou wen, waarover hij schrijft. Spijker boer heeft oog voor de mens gekre gen. Niet voor de architect of de bouwer, maar voor de gebruiker. Een bijzondere gebruiker in dit ge val. Geen gewone kerkganger die in het godshuis mis of dienst bij woont, maar de uitgestotene. Le pralijders (melaatsen) en slachtof fers van de pest die niet op de kerk banken mochten zitten om devote gelovigen niet bloot te stellen aan besmettingsrisico's. Dat de zieken hun geloof toch in gemeenschap wilden belijden, werd toegestaan door een kijkgat in de kerk te ma ken: een hagioscoop met zicht op het altaar. Een van de mooiste hagioscopen bevindt zich, betoogt Spijkerboer, in de Nederlandse hervormde kerk van Cadzand-Dorp. Die kerk was de Zeeuws architectuurhistoricus en journalist, zoals Spijkerboer zichzelf aanprijst, ontgaan bij het schrijven van zijn vorige boek 'Scheldegotiek, een zoektocht door Zeeland'? Hij verontschuldigt zich daar uitgebreid voor. Want de hal lenkerk in Cadzand is misschien wat minder imposant dan de Sint Baafs van Aardenburg, maar de Ma- riakerk is nauwelijks minder mooi en is ook al zo'n acht eeuwen oud. De zuidbeuk van de kerk is al in het begin van de dertiende eeuw opgetrokken in ter plaatse gemaak te Vlaamse baksteen. Voor het eind van die eeuw kwam de noord- beuk erbij. Wetenschappelijk be wijs of overgeleverde documenten heeft Spijkerboer niet gevonden, maar hij acht het goed mogelijk dat de voor melaatsen en pestlij ders gebouwde noordbeuk aanvan kelijk lager was dan de zuidelijke hal. Toen de lepra- en pestepide mieën waren bezworen, na over gang naar de protestantse leer, zou de kerk pas twee even hoge hallen hebben gekregen. Spijkerboer theoretiseert verder over het ontstaan van de noordhal als specifieke opvangplaats voor melaatsen. De tweede hal was no dig voor de opvang en geïsoleerde verpleging van vele melaatsen en groeide uit tot hospitaal en hospi ce, ziekenzaal en sterfhuis. De ha gioscoop maakte het voor de zie ken mogelijk de eucharistie op het altaar te volgen. Door het 'zien van de hostie' nam een melaatse toch een beetje deel aan het de mis, ana lyseert Spijkerboer. De informatie die Spijkerboer aan reikt, is niet altijd even betrouw baar, geeft hij in zijn formulerin gen aan. Doordat feiten en menin gen niet altijd even duidelijk wor den gescheiden, is het boek als na slagwerk niet echt te gebruiken. Wie wat wil weten over de (bouw)geschiedenis van dê Cad- zandse hallenkerk en de kerkelijke plaats van melaatsen in de middel eeuwen komt echter aan zijn trek ken. Ook de soms prachtige foto's en illustraties zullen liefhebbers be koren. Naast de Sint Baafs en de Mariakerk belicht Spijkerboer meer kerken waarin volgens hem stijlkenmerken van de Scheldego tiek zijn te vinden. De Hof te Zan- dekerk van Kloosterzande is een vreemde eend in de bijt. De voor malige kapel van de Cisterciënzers figureert slechts in het boek omdat dominee Pieter Overduin er een re ligieuze overpeinzing schreef Boek komt ten goede aan kerkbesturen en stichtingen Kerken en Kloosters in de delta van de Schelde 13e-14e eeuw, Gerrit Spijkerboer, ISBN: 90-6720-411-0, Kerckebosch grafische communicatie, Zeist. Prijs 20 euro. Van dat bedrag gaat een kwart naar stichtingen en kerkbe sturen die de auteur hielpen of waarover hij schreef. - In Zeeuws-Vlaanderen kunnen onder meer de Heemkundige Kring Zeeuws-Vlaanderen, de Sint Baafskerk (Aardenburg), de Mariakerk (Cad zand) en de Hof te Zandekerk (Kloosterzande) profiteren. - In Cadzand zal het boek tijdens de zomermaanden in de kerk te koop zijn. Stichting De Kerk in Klooster maakt geen reclame, omdat ze zelf in oktober met een boek over het 800-jarig bestaan van de kerk komt. De Mariakerk van Cadzand-Dorp heeft Tip? redactie@pzc.nl ers. En hij wilde zijn leerlingen prikkelen met de vraag of ze ook ie mand wisten die rijk geworden was door handel. Een leerling stak zijn hand op en zei: „Eeehhmm... ik denk Anno." Waarop de geschie denisleraar hem vroeg wat hij be doelde en de leerling serieus en ge meend antwoordde: Ja, dat staat toch op al die huizen? OOSTBURC - Slagwerkschoól Rond omtrom uit Roosendaal houdt dinsdag 7 juli voor de eerste keer in Oostburg een openbare sei zoensafsluiting djembéspelen in de kantine van de gemeentewerk plaats aan de Oudestad. Rondom- trom geeft samen met de Zeeuwse Muziekschool sinds 2,5 jaar djem- béles in Oostburg. De leerlingen laten tussen 19.00 en 20.00 uur horen wat ze hebben geleerd. Aansluitend is er een open les. TERNEUZEN - De uitbreiding van het parkeerterrein bij de Jumbo-su permarkt in de Serlippenspolder in Terneuzen stuit nauwelijks op bezwaren van de omwonenden. De gemeente houdt zoveel moge lijk rekening met de wensen, die ze onlangs uitten tijdens een in spraakavond. Burgemeester en wethouders stel len, in antwoord op vragen van raadslid Cees Freeke (LCF), vast dat de 'buren' van jumbo zelfs zeer positief reageerden. De groen strook tussen hun woning en de nieuwe parkeerplaats blijft behou den en door een aanpassing van de infrastructuur wordt de super markt beter bereikbaar en neemt de overlast voor de bewoners af De gemeente is van plan gelijktij dig met de aanpassing van het par keerterrein de riolering te vernieu wen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58