Sport Coole krachtpatser In New York gaan drama, f? Astana gaat als Astana naar de Tour de France Onno Doeland is onbetaalbaar voor Doto. Waarom? Schweertman baart opzien in Toulouse Thamar Zweistra vijfde in Grand Prix Haaranalyse pleit Tom Boonen vrij Victor Besters eerste Zeeuw over 4 meter 30 Elfde remise bij damtweekamp Terpstra wint proloog van Ster Elektrotoer Cricketer Chris Gayle verrast met West Indies op WK Twenty2o. Publiek US Open golf staat luidruchtig achter Woods en Mickelson. 36 I Donderdag 18 juni 2009 lees het op webiog Rude Stats via www.pzc.nl/blogs TOULOUSE - Squasher Piëdro Sch weertman baart opzien tijdens een proftoernooi in Toulouse (Frankrijk). De inwoner van Kou- dekerke haalde gisteren verrassend het hoofdtoernooi, door in de kwa lificaties de hoger aangeslagen Fa- bien Verseille (Fra) en Eddie Charl ton (Eng) te verslaan. In het hooftoernooi was de links- hander in vier games te sterk voor de Tsjech Jan Koukal, als vijfde ge plaatst. Schweertman neemt het in de kwartfinale op tegen landge noot Laurens Jan Anjema. ROTTERDAM - Thamar Zweistra is op het eerste onderdeel van het CHIO van Rotterdam, de nationa le dressuur op Grand Prix-niveau, op de vijfde plaats geëindigd. De amazone uit Schore scoorde met haar paard Hexagons Orthello 65,617%. De proef van Laurens van Lieren met Hexagons Ollright viel in het water. Hij werd negende en laatste met 62,128%. De proef werd gewonnen door Marlies van Baaien met BMC Kiga li met 70,681%, voor Edward Gal met Interfloor Next One. BRUSSEL - Tom Boonen is valselijk beschuldigd van cocaïnegebruik. Haaranalyses die zijn uitgevoerd pleiten de wielrenner vrij. De ploeg liet het onderzoek uitvoeren door de universiteiten van Leuven en Straatsburg. Beide instituten vonden zo'n geringe hoeveelheid cocaïne dat Boonen daar alleen in direct mee in aanraking kan zijn gekomen. Quick Step hoopt dat or ganisatie de renner op 4 juli in Mo naco van start laat gaan in de Tour. HELMOND - De Rillandse atleet Victor Besters heeft tijdens een juniorenwedstrijd in- Helmond een nieuw Zeeuws record polsstok hoogspringen neergezet. De acht tienjarige meerkampspecialist ging over 4 meter 30 heen. Victor Besters, lid van atletiekvere niging Spado uit Bergen op Zoom, evenaarde in het afgelopen jaar al het provinciale record van Emiel Roodenburg van Atletica (4 meter 20). Roodenburg ging op 9 mei 1993 in Zierikzee als eerste Zeeuw over die hoogte. ENSCHEDE - Ook de elfde partij in de damtweekamp om de wereldti tel tussen Alexander Scharzman en Alexander Georgiev is gisteren in remise geëindigd. Vandaag spelen de twee nog één reguliere partij. Daarna volgen in het weekeinde nog barrages. Wie drie partijen wint mag zich wereld kampioen noemen. Titelverdediger Schwarzman nam gisteren in Enschede met de witte schijven het initiatief Gaandeweg de partij nam uitdager Georgiev dat over. CEMERT - Wielrenner Niki Terps tra heeft de proloog van de Ster Elektrotoer gewonnen. De renner van Milram dook in de slotfase van de 6,9 kilometer lange tijdrit, met start en finish in Gemert, twee seconden onder de tijd van Lieuwe Westra van Vacansoleil. De topdrie was volledig Neder lands, met op de derde plaats Piet Rooijakkers van Skil. Vierde werd Tom Boonen. De Ster Elektrotoer duurt tot en met zondag. TENNIS Rosmalen. Ordina Open. Mannen, tweede ronde: Sluiter (Ned)-Baghdatis (Cyp) 4-3 opg., Schüttler (Dui/4)-De Bakker (Ned) 6-3 7-6 (3), Ferrer (Spa/3)-Hernandez (Spa) 6-4 6-3, Char- dy (Fra/7)-Norman (Bel) 3-6 6-3 6-3. Vrouwen, tweede ronde: Safina (Rus/1Sj- vedova (Kaz) 6-3 6-3, Hantuchova (Slw/6)-K. Bondarenko (Oek) 2-6 6-2 6-1, Schiavone (Ita)-A. Bondarenko (Oek/5) 4-6 7-5 6-3, Covortsova (WRu) - Dechy (Fra) 6-1 6-3. VOETBAL Zuid-Afrika. Confederations Cup. Poule B: Spanje-lrak 1-0, Zuid-Afrika-Nieuw Zeeland 2-0. Stand: Spanje 2-6, Zuid-Afrika 2-4, Irak 2-1, Nieuw-Zeeland 2-0. WIELRENNEN Serfaus. Ronde van Zwitserland. Vijfde etap pe, Stafa-Serfaus: 1Albasini (Zwi) 202 km in DEN HAAG - Het Livestrong-Nike- team debuteert niet in de Tour. Astana blijft de hoofdsponsor van de ploeg van kandidaat-winnaars Alberto Contador en Lance Armst rong. Dat zijn alle betrokken par tijen gisteren na stevig beraad over eengekomen, aldus tussenpersoon Rini Wagtmans. Die partijen zijn de Internationale Wielerunie (UCI), haar licentie commissie, manager Johan Bruy- neel en de wielerfederatie van Ka- door Rudy Boogert DEN HAAG - Chris Gayle lijkt zo van het strand van Jamaica ge plukt. Gele zonnebril, relaxte tred, bandana om z'n rastahaar. Mister Cool in hoogst eigen persoon. Duw de Jamaicaan echter een cricketbat in zijn handen en hij transformeert tot het kanon van Kingston. „Mijn lichaamstaal geeft de mensen een verkeerde indruk", weet de aanvoerder van de West Indies. De Caribische eilandengroep is de tropische verrassing op het WK Twenty20, dat de komende dagen zijn apotheose beleeft in Enge land. Vandaag strijden Zuid-Afrika en Pakistan voor een plaats in de fina le, die zondagmiddag in Londen wordt gespeeld. Onder leiding van Chris Gayle staan de West Indies morgen (vrijdag) in de andere hal ve finale tegenover Sri Lanka. Het cricket in de Cariben kon wel een oppepper gebruiken. Zowel in het vijfdaagse als in het eendaagse cricket zijn de West Indies vér weg gezakt. Het blitzcricket zorgt echter weer voor swingende spelers en van spanning en enthousiasme trillen de tribunes. Met name de rake klappen van krachtpatser Chris Gayle hebben de West Indies gere animeerd. Zijn wapenfeiten spre ken voor zich. Gayle is de enige cricketer die in Twenty20 ooit meer dan 100 runs heeft gemaakt. Op het huidige WK heeft hij met 88 runs ook de hoogste individuele score laten tur ven. Met die score tekende hij mede voor het doodvonnis van Austra lië, één van de topfavorieten. Op weg naar die 88 runs sloeg hij een bal op het dak van het clubhuis, welgeteld 105 meter verderop. De verste klap op het WK. Maar hoe vurig zijn aanvallende spel ook is, hardhitter Gayle zelf blijft er uiterlijk Caribisch cool on der. „Ik ben nu eenmaal easy going." Vroeger deed hij dat noodgedwon gen, omdat zijn hart nog wel 's on gezond snel wilde gaan tikken in stressvolle situaties. Na een harto peratie enkele jaren geleden in Au stralië loopt zijn hartslag nu hele maal in de pas met zijn imago: re laxt. Vorige maand haalde Gayle zich de hoon van cricketminnaars op de hals. Hij betuigde zijn onvoor waardelijk liefde voor het Twen- ty20 cricket en zou het niet erg vin den als het klassieke vijfdaagse cricket op het tweede plan zou ko men. In de oerconservatieve cricketwe reld was dat geen coole opmer king. Gayle probeerde zijn woor den te vergoelijken, maar op het huidige WK onderstreept hij zijn stelling met daden. Of de West Indies zondag daad werkelijk de hoofdprijs kunnen op halen op het cricketheiligdom Lord's hangt in belangrijke mate af van het eenmansdestructiebedrijf Gayle. De voornaamste rivalen - Sri Lan ka en Zuid-Afrika, beide ongesla gen - kunnen bogen op een veel breder wapenarsenaal. Niet voor niets verloren de West Indies tot nu toe alleen van deze twee lan den. Cricketer Chris Gayle zorgt met zijn rake klappen voor een ople ving van de West Indies. Het team staat op het WK Twenty20 in de halve finales. Chris Gayle op een minder gelukkig 5.24.04 (37,307 km/uur), 2. Cancellara (Zwi), 3. Cunego (Ita), 4. Zaugg (Zwi), 5. Karpets (Rus), 46. Dekker, 70. Duyn 6.21, 116. De Jongh 18.19, 117. Maaskant, 153. Leezer, 154. Boom. Algemeen klassement: 1. Valjavec 18.52.01, 2. Zaugg 0.14, 3. Cancellara, 4. Kreu- ziger 0.42, 5. Klöden 0.45. Gemert. Ster Elektrotoer. Proloog: 1Terps tra (Ned) 6,9 km in 7.59, 2. Westra (Ned) 0.02, 3. Rooijakkers (Ned) 0.07, 4. Boonen (Bel) 0.10, 5. Konovalovas (Lit) 0.11, 6. Elijzen (Ned), 7. Langeveld (Ned) 0.12, 10. Tjallingii (Ned) 0.13, 14. Van Leijen (Ned) 0.15, 15. Stamsnijder (Ned) 0.16. Beveren (B). Waod-koers. Categorie A: 8. Maurice Minnaar, Middelburg. Cat. B: 3. Rudi Rabout, Heinkenszand. Cat. E: 1. Wim de Waal, Axel. Cat G: 11. Ko Tolhoek, Yerseke. meer uitslagen op www.pzc.nl zachstan. Astana gaat dus onder de oude naam naar de Tour. Bruy- neel hoeft niet naar 'Plan B', de al ternatieve sponsors Livestrong en Nike, te grijpen om de belangrijk ste wedstrijd van het jaar niet in rook te zien opgaan. De UCI had de Kazachse sponsors onder druk gezet om zes miljoen euro op een rekening te storten. Een waarborg voor de lonen van de rest van het jaar. Dat bedrag is volgens Wagt mans echter niet gestort. door Eric de Jager DEN HAAG - Er wordt vanaf van daag weer flink geschreeuwd langs de Black Course van Bethpage Sta te Park. De golfbaan op Long Is land is het strijdtoneel voor de US Open, en sportevenementen in New York staan altijd garant voor een rumoerig publiek. Vooral Ti ger Woods en Phil Mickelson kun nen zich opmaken voor veel bij val. Mickelson nam even pauze, toen een paar weken geleden bij zijn vrouw borstkanker werd vastge steld. Hij speelde vorig week tij dens de-St. Jude Classic voor het eerst weer om zich voor te berei den op de US Open. Maar zondag, na de vier rondes op Bethpage Black, verdwijnen de clubs weer voor onbepaalde tijd in de tas. Amy Mickelson begint in juli met de behandeling van haar ziekte. De speler verwacht dat het toer nooi 'een emotionele ervaring' voor hem wordt. De luidruchtige fans zullen daar zeker aan bijdra gen. De New Yorkers hebben ook zon der de bijzondere familieomstan digheden al een zwak voor Mickelson. De Amerikaan eindig de vier keer als tweede in de US Open, waarvan de laatste drie keer (2002, 2004, 2006) in New York. „Ik kom niet alleen om mee te doen", aldus een strijdvaardige Mickelson, die bij zijn rentree in Memphis zestigste werd. „Maar ik weet dat ik mezelf gelukkig moet prijzen dat ik kan spelen en dat daarna iets veel belangrijkers staat te gebeuren." Ook Tiger Woods mag rekenen op verbale steun en een lange stoet De sfeer op de baan in New York doet soms meer denken aan een rockfestival volgers. Gewoon, omdat hij Tiger Woods is, wonderkind van het golf En omdat ook aan Tiger Woods en de US Open het nodige drama kleeft. Woods won het toer nooi vorig jaar na een slepende play-off van 19 holes met één slag verschil. Hij deed dat strompelend, vanwe ge een kapotte kruisband en twee stressfracturen in zijn scheenbeen. Meteen na zijn zege moest 'TW' onder het mes. De organisatoren van de US Open voelen haarfijn aan dat het publiek dit soort dra ma en show vreet. Zeker op de openbare baan in New York, waar de sfeer soms meer doet denken aan een rockfestival. En dus doen ze ook niet moeilijk over de inde ling. Waar bij andere grote toer nooien de flights krampachtig 'neutraal' en 'eerlijk' per computer worden samengesteld, zetten de of ficials van de US Open doodleuk de sterkste combinaties bij elkaar. De regerend Majorkampioenen Ti ger Woods (US Open), Padraig Harrington (Brits Open, US PGA Championship) en "Angel Cabrera (Masters) lopen vandaag en mor gen samen in de baan. Nadat de beste spelers zijn inge deeld, gunnen de samenstellers zich nog een paar pleziertjes met de rest. Ze zoeken bijvoorbeeld na men bij elkaar. Wat te denken van flights met Eduardo Romero en Anders Romero, Vijay Singh en Jeev Milkha Singh of die met So- ren Kjeldsen, Soren Hansen en Peter Hanson. En zo is er nog een reeks van 'grap pige' opzetjes. De enige drie Fran se deelnemers gaan gezamenlijk van start en er zijn flights samenge steld op leeftijd, op universiteit en op slaglengte. In New York gaan show, drama en sport hand in hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54