Zeeland 'Dit is triest voor de inwoners van f V Beloften niet nagekomen Laatste schuurfeest in Nieuwerkerk hoopt op duizend bezoekers Muziekdocent wil evenement voor jong koor Gemeente uit Muziekschool Video's uit de eigen regio p 22 I Donderdag 18 juni 2009 bekijk ze op www.pzc.nl/video 'Raar dat twee mensen iedereen wakker moeten schudden' De handtekeningenactie voor behoud van de afde ling dagbehandeling van het Rode Kruisziekenhuis gaat goed, zegt Rian Kloosterboer. Zij is één van de twee initiatiefneem sters van de actie. „We zijn in Nieuwerkerk, Bruinis- se, Scharendijke, Dreischor en Zie- rikzee langs deuren geweest." Ook de rest van het eiland willen ze aandoen. „En we gaan kijken wat we nog meer kunnen doen qua ac ties." Kloosterboer krijgt veel reacties op de handtekeningenactie. „Mensen zijn verontwaardigd. 'Hoe kan dit zomaar gebeuren, en waarom we ten we hier niks vanaf?', hoor ik véél. De meeste mensen zetten di rect hun handtekening. Het leeft, zeker weten." De handtekeningen worden eind volgende week opgestuurd aan commissaris van de koningin Kar- la Peijs, gedeputeerde George van Heukelom en de ziekenhuisdirec tie. „We geven het nog een week." Dat wethouder Gilles Houtekamer zich achter de actie schaart, vindt Kloosterboer 'mooi'. „Ik ben er blij om, maar hij had al veel eerder iets moeten doen. Ik snap niet dat twee mensen die het toevallig op pakken, iedereen wakker moeten schudden." 'Kleinschalig en vertrouwd, je bent hier geen nummer' Tineke van der Helm uit Dreischor gaat één keer in de twee maanden naar het ziekenhuis in Zierikzee. Daar moet ze elke keer een ochtend aan een infuus met medicijnen tegen haar reuma. „Dat van mij valt nog mee", zegt ze. „Ik hoef niet zo heel vaak en kan zelf autorijden. Maar er zijn ook mensen die hier elke week of vaker komen voor een che- mobehandeling, en die niet zelf kunnen rijden. Dat is veel erger." Van der Helm las over de handteke ningenactie voor het behoud van de dagbehandeling. „Ik dacht di rect: dat zou heel zonde zijn als het 'Veel personeel is van zijn stuk en teleurgesteld' Bij de receptie van het Rode Kruisziekenhuis in Zierik zee ligt een kopie van het PZC-artikel over de handtekenin genactie voor het behoud van de dagbehandeling. Daarnaast liggen lijsten met handtekeningen. Receptioniste en telefoniste Elvira Fioole heeft die van haar ook ge zet. „Ja, natuurlijk. Ik vind het wel goed van de initiatiefneemsters dat ze een hart voor het zieken huis hebben. Dat hoor ik vaker trouwens. Patiënten vinden het hier gemoedelijk." Onder het personeel 'rommelt het al een poos', zegt Fioole. Een offi ciële informatiebijeenkomst voor Rian Kloosterboer is één van de ini tiatiefneemsters van de actie. ziekenhuis hier verdwijnt. Het is kleinschalig en het voelt ver trouwd. Ik ken de verpleegsters, zij kennen mij ook en vragen hoe het gaat. Je bent zeker geen nummer." Als de dagbehandeling sluit zou ze naar Goes moeten. „Dat is een uur extra reistijd, en wennen aan een onbekend ziekenhuis. Voor mij is dat geen grote ramp, maar voor oudere mensen die hier wekelijks komen en geen eigen vervoer heb ben, is het heel vervelend. Veel din gen verdwijnen van het eiland. Ik vind het zo jammer dat het in deze tijd alleen om het geld gaat, en niet om de leefbaarheid." Tineke van der Helm is één keer per twee maanden in het ziekenhuis. het personeel is er nog niet ge weest. „Maar ik hoor de geruchten van het sluiten van de dagbehande ling en mogelijk het hele zieken huis al een paar weken gonzen. Veel personeel is van zijn stuk en teleurgesteld. Wéér een stukje zie kenhuis dat wordt afgekapt. Een jaar of vier geleden werd de inter ne afdeling op de tweede verdie ping gesloten. Er heerst hier weer diezelfde sfeer als toen die vragen oproept als: 'wat hangt ons nu bo ven het hoofd'." Als het zieken huis sluit, is het voor Fioole 'einde verhaal', denkt ze. „Ik ben 54. Zo makkelijk kom ik ergens anders niet meer aan de bak." Elvira Fioole is receptioniste en tele foniste bij het ziekenhuis. Schouwen-Duiveland is verdrietig over de verdere sanering van het ziekenhuis in Zierikzee. Dirksland rolt de rode loper uit. door Dewi Cigengack en Ton van den Nouweland Dit is triest voor de inwo ners van Schou wen-Duiveland", zo rea geert Paul van der Vel de, medisch directeur van het zie kenhuis Dirksland op de aangekon digde sanering van het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. De nieuwe leiding van de Zeeuw se ziekenhuizen boven de Wester- schelde heeft vastgesteld dat de af deling dagbehandeling in Zierik zee - hoewel drukbezocht en zeer gewaardeerd door de patiënten - niet rendabel is. Verplaatsing van deze afdeling naar Goes sluit inte rim-bestuurder Pieter Vierhout niet uit. Het Rode Kruisziekenhuis op zich blijft bestaan, maar er moeten voor de drie gefuseerde ziekenhui zen keuzes worden gemaakt 'op ba sis van bedrijfseconomische motie ven.' Afgewogen wordt wat cen traal moet en wat nog decentraal zou kunnen. Van der Velde: „Er ontstaat zo langzamerhand een witte vlek. Schouwen-Duiveland wordt een gebied waar je niet meer veilig kan bevallen omdat er geen gynaecolo gen zijn en waar je voor heel ele mentaire dingen grote afstanden moet rijden." De voorman van het Van Weel Bethesdaziekenhuis verwacht het drukker te krijgen, als het tot ver huizing van de Zierikzeese dagver- pleging komt. „Het zou me eerlijk gezegd verbazen als dat niet zo was. De inwoners van Schou wen-Duiveland zij bij ons van har te welkom. Ik zou ze bij deze wil len uitnodigen voor onze open dag op 19 september." Jaarlijks laten gemiddeld twee- tot drieduizend Schouwen-Duivelan- ders, hoofdzakelijk afkomstig uit het oostelijk deel van het eiland, zich behandelen in het Van Weel Bethesda. Daarbij gaat het voorna melijk om bevallingen. Maar on langs, bij de opening van de ver nieuwde afdeling oncologie, bleek dat ook veel Schouwen-Duivelan- ders de rit naar Goeree-Overflak- kee maken voor hun chemothera pie. Ziet Van der Velde groei? „Elk jaar komen er een paar procenten bij. Niet spectaculair, maar de stijging is wel heel consistent." Van der Velde geeft uit eigen bewe ging aan dat hij de concurrentie met de Zeeuwse ziekenhuizen niet schuwt: „Als u mij nu zou vragen of we zelf wat op Schouwen-Dui veland gaan doen, dan zeg ik dat er bij sluiting van de dagbehande ling in Zierikzee een specifieke si tuatie ontstaat, waarover wij in Dirksland eens goed zullen naden ken." Verbetering van de spoedei sende hulp en versterking van polikliniek en dagver- pleging. Dat waren de cadeautjes die toenmalig directeur Hans Sim ons in mei 2007 meebracht bij de viering van het vijftigjarig bestaan van het Zweedse Rode Kruiszie kenhuis. Hij dacht daarbij aan meer personeel op de huisartsen post en openstelling van de rönt- genafdeling in het weekeinde. Ap plaus viel hem ten deel. Een jaar later, in april 2008, her haalde Simons tegenover de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad dat hij de acute hulpverlening zou versterken. Dat was bij de aanwij zing van Goes als ziekenhuis voor de intensieve zorg. Als compensa tie zou in Zierikzee en Vlissingen de spoedeisende zorg worden uit gebreid. Bij de jubileumviering van het Rodekruisziekenhuis zei Simons ook mogelijkheden te zien voor de vestiging van een kliniek voor cosmetische chirurgie. Al leg de hij toen wel een link met een gezonde economie. In juni 2009 laat de nieuwe direc teur Pieter Vierhout weten dat hij niet kan uitsluiten dat de onrenda bele afdeling dagverpleging in Zie rikzee de deuren sluit. ZIERIKZEE - Muziekdocent Mar van der Veer uit Zierikzee wil op 17 fe bruari volgend jaar in de Leidse Pieterskerk een Scratch Muziekdag voor scholieren organiseren: Die moet dienen als 'voorafje' van de vierdaagse Scratch Muziekdagen, die de volgende dag beginnen. Van der Veer wil de jongeren de Messiah van Handel laten zingen. Hoewel het aantal deelnemende jongeren aan de muziekdagen de laatste jaren stijgt, zijn de ouderen jaarlijks in de meerderheid. Van der Veer wil laten zien dat er ook jongeren zijn die van koorzang houden en hoopt op duizend deel nemers. Hij benadert scholen met de vraag of ze willen deelnemen. door Martijn de Koning NIEUWERKERK - Vooruit, nog één keertje dan. Omdat de Schou- wen-Duivelandse Plattelands Jon geren Zeeland (PJZ) zaterdag een jubileumeditie van het jaarlijkse schuurfeest houdt, stelt Hanne Doeleman nog één maal zijn schuur aan de Nieuwerkerkse Oude Nieuwlandseweg ter beschik king. De organisatie is voor vol gend jaar overigens al bijna rond met de eigenaar van een andere lo catie. „Maar daar kan ik nog niets over zeggen", geeft schuurfeest- voorzitter Ben van Achterberg aan. Dat is trouwens ook niet iets waar de organisatie zieh op dit moment mee bezig houdt. Die heeft het veel te druk met het voorbereiden van het 35e schuurfeest. „We zijn al sinds vorige week bezig", vertelt van Achterberg. „We zijn toen met de acht bestuursleden en meer dan twintig vrijwilligers begonnen met het schoonmaken van de schuur." De organisatie heeft flink wat ar tiesten gestrikt. Zoveel, dat het aan- vangstijdstip een uur vervroegd is naar 20.00 uur. Het aantrekkelijke programma moet nóg meer men sen trekken dan afgelopen jaar, toen de teller rond de achthon derd stond. „We hopen op dui zend bezoekers. Maar als we er op nieuw achthonderd hebben, is het ook prima hoor. Dan zijn we in elk geval uit de kosten." Op het po dium staan zaterdag onder meer The Desperados uit Dreischor ('al tijd leuk, een band van het ei land'), dj Kees uit Bruinisse, de Walcherse band rrRaaRrr ('die speelt covers, echte schuurfeestmu- ziek') en 'vaste waarde' dj Jazz-M. Als extraatje halen de PJZ'ers een rodeostier naar Nieuwerkerk. „Wie er het langst op blijft zitten, krijgt van ons een vierkante meter bier", vertelt Van Achterberg. Voor wie al zin krijgt: dat zijn 52 pilsjes. PJZ-Schuurfeest, zaterdag aan de Oude Nieuwlandseweg 5 bij Nieuwer kerk, aanvang 20.00 uur. KRUININGEN - Reimerswaal treedt per 1 juli - als eerste gemeente - uit de Zeeuwse Muziekschool, een ge meenschappelijke regeling van de dertien Zeeuwse gemeenten. On vrede over het (financiële) beleid is de aanleiding. Leefbaar Reimerswaal kondigde deze week tijdens de raadsvergade ring aan met een motie te zullen komen, maar het is duidelijk dat die unanieme steun krijgt. Daar om zal de opzegbrief al worden op gesteld, zodat die zo snel mogelijk de deur uit kan. Overigens is een gemeente pas twee jaar na opzeg ging daadwerkelijk 'los' van de mu ziekschool. Dat komt Reimerswaal niet slecht uit, aangezien er in de tussentijd gewerkt kan worden aan alternatief muziekonderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46