Zeeland 9 Ov-jaarkaart wapen Volgende PZC WD ondervraagt Wiersma Jaar v00r Porno Onze Krijn De krant 5 weken voor 15 euro! Wie gaan er aan kop in de Solarboat Challenge? 2 Donderdag 18 juni 2009 www.pzc.nl/zonnebootrace 122 WILLEM VAN DAM Prominent prijkte zijn portret op de voorpagina: Krijn. Moeten we blij met hem zijn? Ik betwijfel het ten zeer ste. Krijn heet de eerste Zeeuw te zijn. Nou, ik kan me een stijlvoller visitekaartje voorstellen. Een onguur type is het, die Krijn. Ongeschoren, slordige coiffure, bloemkooloren en een neus als een doré. Hij moet hier zon veertig- tot honderd duizend jaar geleden rondgezworven hebben. Hoe we dat we ten? Ongeveer vijftien kilometer uit de Schouwse kust werd een stukje van zijn schedel gevonden en daaruit valt kennelijk veel te reconstrueren. Met Krijn viel niet te spotten. Hij kon moeiteloos over de Noordzee wandelen (ja, ja, ook toen al waren de wonderen de Moeten we werdd niet uit) en hij mocht blij met zijn tanden graag in een mam- moetenbiefstuk zetten. „Een ech- nem Zijn? te vleeseter", zei minister Plas- terk deze week toen hij Krijn aan ons voorstelde. Soms, als de honger echt groot was, ontza gen Neanderthalers zoals onze Krijn het zelfs niet om elkaar op te vreten, zo las ik ergens op internet. Een kannibaal als voorouder, niet echt iets om trots op te zijn, dunkt me. Ik mag vurig hopen, dat de reclamejongens en -meisjes niet op het onzalige idee komen om Krijn tot het Gezicht van Zee land te bombarderen en een nieuwe wervingscampagne begin nen om bedrijven en toeristen naar onze provincie te lokken: 'Kom fijn naar het land van Krijn'. Ooit hadden we een commissaris van de koningin die de euve le moed bezat om ons Zeeuws Meisje voor 'margarinetrutje' uit te schelden. Weg met Zeeuws Meisje, riep hij bij herhaling, want zij zou het imago van Zeeland eerder schaden dan goed doen. Als ik het voor het zeggen had, wist ik het wel: Weg met Krijn! Lang leve ons margarinetrutje! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Jongeren bezetten deze week een school om gratis openbaar vervoer voor mbo-studenten onder de 18 te eisen. Een actiegroep is in oprichting. door Ondine van der Vleuten Timo Tollenaar uit Sint Jan- steen is 19. Nog één jaar en hij heeft zijn mbo-diploma Toerisme en Recreatie op zak. Ti mo is uit de gevarenzone. Maar het had niet veel gescheeld of hij was in het eerste jaar van zijn stu die aan het ROC Zeeland gestopt. Maar niet omdat hij zijn opleiding niet leuk vond. Timo moest dage lijks vier uur reizen om vanuit zijn woonplaats naar het ROC in Mid delburg te komen. Daarbij mocht hij de kosten zelf betalen, want mbo-studenten onder de 18 jaar krijgen geen ov-kaart voor gratis openbaar vervoer. „Elke dag om zes uur op en elke dag vier uur reizen. Op vrijdag ben je echt kapot, na zo'n week. Dus een bijbaantje om mee te be talen aan de reiskosten, dat kon ik echt niet. Mijn ouders betaalden. Aan het eind van het eerste jaar had ik er zó genoeg van, dat ik wil de stoppen. Mijn ouders hebben toen wat pittige gesprekken met me gevoerd." Gratis openbaar vervoer is veel meer dan een financieel voordeel tje voor studenten: het is een wa pen in de strijd tegen schooluitval en jeugdwerkloosheid, betoogt voorzitter Jouke de Jong van de Jongeren Organisatie Beroepson derwijs (JOB). Bij gebrek aan een OV-kaart zijn mbo-studenten (of hun ouders) behoorlijk wat geld kwijt aan reis kosten. Al snel tussen de twee- en vijfduizend euro per jaar, zegt De Jong. Hoe verder weg het ROC ligt dat de gewenste vervolgopleiding biedt, hoe langer de reistijd zal zijn. „Tel daarbij de kostenpost op, en je begrijpt dat er zwaarwegen de argumenten zijn om toch maar te kiezen voor een opleiding dich terbij. Eén waar ze eigenlijk veel minder voor voelen. Tweede keus en vaak de verkeerde keus. Dat kan leiden tot spijbelen en vroeg tijdig schoolverlaten", weet hij. Op kamers gaan in de stad waar de gewenste opleiding zit, was voor Timo geen optie: „Mijn ouders vonden me op mijn zes tiende nog te onvolwassen." Martinique de Baas uit Cadzand en Henriëtte Dankloff, beiden 17 jaar oud en studerend aan het ROC in Middelburg, hebben de zelfde ervaring. Zestien is te jong om op kamers te gaan, dus je moet wel thuis blijven wonen en heen en weer reizen. Henriëtte: „Ik woon in Terneuzen. Mijn ouders betalen meer dan achthon derd euro voor een busabonne ment." Dat is nog 'weinig'. Haar vriendin Martinique gaat elke dag met de boot van Breskens naar Vlissingen 'Aan het eind van het eerste jaar had ik er zó genoeg van, dat ik ermee wilde stoppen.' en daarna met de bus naar Middel burg. Twéé abonnementen: tel uit je winst, en dagelijks drie uur reizen. Net als Kevin Doorns (16) die me- diavormgeving doet aan het ROC in Vlissingen. De Terneuzenaar was het liefst naar de kunstacade mie in Boxtel gegaan. „Maar dan waren de reiskosten nog hoger ge weest. Nu zijn mijn ouders elk jaar 2000 euro kwijt." Martinique en Henriëtte waren er bij toen het JOB begin dit jaar op het ROC actie voerde voor gratis openbaar vervoer. „We hebben on ze handtekening gezet. Er moet iets aan gebeuren, want dit is niet eerlijk." Actie voor gratis openbaar vervoer mbo-studenten De Jongeren Organisatie Beroepsonderwijs (JOB) voert al twee jaar actie voor gratis openbaar vervoer voor mbo'ers van 16 en 17 jaar. Zij wil len een ov-jaarkaart, net als studenten aan universiteiten en hbo's. Het kabinet had in eerste instantie 30 miljoen euro uitgetrokken om aan de wens van de mbo-studenten tegemoet te komen, maar de recessie heeft ertoe geleid dat het kabinetsvoorstel werd ingetrokken. Dinsdag bezetten actievoerders van het JOB daarom een vestiging van het Rijn IJssel College in Arnhem, met steun van de jongerenorganisaties Rood en Dwars van respectievelijk de SP en GroenLinks. De jongerenorganisatie van de Christenunie (Perspectief) bezocht giste ren scholen in Ede, Wageningen en Veenendaal om met discussies aan dacht te vragen voor de kwestie. Martinique Baas: jaarabonnement bus Kevin Dooms:, busabonnement, ongeveer Woensdagmorgen om acht uur zijn de actie voerders van de Jonge ren Organisatie Beroepsonderwijs (JOB) maar uit het schoolgebouw vertrokken. „Er zouden examens afgenomen worden en we wilden die niet verstoren", zegt JOB-voor- zitter Jouke de Jong. Sinds dinsdag avond hielden ze een vestiging van het Rijn IJssel College in Arn- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ben Jansen middelburg - Gedeputeerde Mar ten Wiersma (GL) heeft morgen wat uit te leggen in de Staten van Zeeland. De WD wil hem onder vragen over het plan Waterdunen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens WD-Statenlid Kees Bie- rens is de aanvankelijk gekozen ge varieerde aanpak losgelaten en ge kozen voor een invulling met meer natuur. Daardoor komt naar zijn mening het recreatieve mede gebruik van de natuur in de knel. Zo is de weg dwars door het na tuurgebied geschrapt. Omdat de provincie het voortouw heeft geno men bij de uitvoering van Water dunen had Wiersma - in de rede nering van de WD - de Staten van deze verandering op de hoog te moeten stellen. Wiersma ontkent dat hij de Staten informatie heeft onthouden. „We moeten een deel van het natuur- pakket Westerschelde in Waterdu nen inpassen. Het is kwalitatief een mooi plan geworden. Even wichtig ook, met kansen voor de natuur en recreatie." middelburg - Een oud-inwoners van Biervliet is gisteren veroor deeld tot één jaar celstraf Bij een huiszoeking, april 2007, bleek dat hij 7571 foto's met kinderporno op zijn computer had staan en een aantal films. Twee weken geleden eiste de officier van justitie vijftien maanden cel tegen hem. Tijdens de rechtszaak bleek dat de man ook harde schijven in huis had die niet bekeken konden wor den door de politie omdat de man het wachtwoord 'was vergeten'. Het lukte zelfs specialisten niet die schijven te kraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2