'Ik hoopte een steentje bij te dragen' TOT 30% KORTING DAMES, HEREN EN KIDS! v> berco Markt Saronkerk veel voordeel BOUWMAN W Donderdag 18 juni 2009 [25 Zevenentachtig is een leeftijd om het best eens wat rustiger aan te mogen doen. Zelfs voor Jan Weug. De Sint Jacobskerk in Vlissingen heeft afscheid genomen van misschien wel haar grootste vrijwilliger ooit. Maar écht stoppen? „De Stichting Concerten Vlissingen heeft me alweer gestrikt voor het penningmeesterschap." door Wendy van den Hurk Tja, niemand anders wilde. En dan doet Weug het wel. „Zonde als het opgeheven zou moeten worden, terwijl zoveel mensen van die concerten genie ten. Ja toch?" Vijftien jaar heeft Weug zich inge zet voor de Stichting Instandhou ding Sint Jacobskerk. „De kerk voogdij vroeg me destijds de res tauratie op me te nemen. In die tijd organiseerde ik wel meer. En ik had natuurlijk zo mijn contac ten, uit de tijd dat ik directeur was van De Schelde. Ik zei: da's goed, maar dan wil ik ook de herinrich ting doen. Ik wilde dat de kerk een multicultureel doel zou dienen. Als huis der gemeente, net als vroeger. Van twee diensten per week kan een kerk immers niet be staan en Zeeland kon wel een gro te concertzaal gebruiken." Het kerkbestuur knikte instem mend. En de Majesteit moest la chen, toen Weug haar aanschoot tijdens de viering van veertig jaar bevrijding van Vlissingen, in de Ja cobskerk. Dat ging ongeveer zo: „Wat is dit toch een prachtige kerk!" „Inderdaad, Majesteit, al moet die nodig gerestaureerd worden. We ho pen op fondsen." „Dat lijkt me een mooie taak voor mijn zwager." „Zwager?" „Mijnheer Van Vollenhoven. Hij is voorzitter van de stichting die zich bezighoudt met onder meer het Kan- jerfonds." „Maar ja, hoe benader je zo'n man?" lange vorststraat - goes Het maatschappelijke besef zat er al vroeg in bij Jan Weug. „Mijn ouders waren net zo." foto Lex de Meester bunaderEHHZ De gymnastiekvereniging Hygiëa uit Westkapelle geeft ter ere Van het 55-jarig bestaan zaterdag een dansvoorstelling in de schouw burg in Middelburg. Die voorstelling begint echter niet om 20.00 uur, zoals gisteren in de PZC is gemeld, maar om 19.30 uur. „Ach, ik zie hem toch over veertien dagen. Ik zal hem er wel op attent maken." Twee weken later zat Weug met vertegenwoordigers van het Kan jerfonds in het stadhuis. „Toen ik Pieter daarna zag op een bijeen komst van de Stichting Slachtoffer hulp, heb ik hem bedankt. En toen hij een paar weken later weer in Vlissingen was, voor de ope ning van de Willem III, heb ik een staantafel laten regelen om met hem te praten over het Maritiem Museum. De directeur van het Kanjerfonds schudde heftig nee, maar Pieter zei ja." Zo regelde Weug wel meer. Hij was voorzitter van de Rabobank, zat voor de bank nog in het hoofdbestuur en stond, samen met burgemeester Theo Westerhout, aan de basis van zorgcentrum Scheldehof ('Tja, wij vonden dat er een bejaarden huis bij moest komen'). Hij zorgde er met Gerard Adan voor dat het OOSTKAPELLE - Voor de 29e keer wordt zaterdag 20 juni de jaarlijkse verkoop- en rommelmarkt gehou den op het terrein van de Saron kerk aan de Noordweg in Oostka- pelle. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De ver koop bij opbod start om 10.00 uur. Voor de kinderen is er een spring kussen. De helft van de opbrengst is be stemd voor de Zending Gerefor meerde Gemeenten en wordt ge bruikt voor taalstudie en huisves tingskosten van zendingswerkers. De andere helft is bestemd voor Woord en Daad, een christelijke stichting, die zich richt op armoe debestrijding in de Derde Wereld. Maritiem Muzeeum van de grond kwam en werd vice-voorzitter van de Stichting Instandhouding Sint Jacobskerk. Zijn contacten via De Schelde zorgden ervoor dat er niet alleen geld binnen kwam, maar ook vaklui - of die nou gelovig wa ren, of niet. „Zelf kwam ik er ei genlijk ook niet zo vaak meer, ter wijl ik van huis uit toch hervormd 'Als je iets hebt wat een ander niet heeft, dan moet je het delen' ben. Maar je doet het voor het ge bouw en voor je stad." Dat maatschappelijke besef zat er al vroeg in. „Mijn ouders waren net zo. Mijn vader is in de crisis tijd van de jaren dertig maar één week werkloos geweest. Mijn moe der ging naar winkels voor gratis stof om kleding te maken voor tbc-patiënten die in Tuindorp in de buitenlucht lagen. Als je iets hebt wat een ander niet heeft, dan moet je het delen. Die gedachte kreeg ik mee. In 1929 ben ik bij de padvinders gekomen. Dat was in die tijd helemaal niet zo gebruike lijk in het anarchistische Vlissin gen, waar de mensen niets moes ten hebben van uniformen. Het idee van integriteit en elkaar hel pen werd daar wel versterkt." Weug werd vanwege zijn topogra fische kennis op zijn zeventiende uitgepikt voor toetreding tot de ge heime dienst. Daar ging hij na het uitbreken van de oorlog mee door. „Ik tekende kaarten met opstelling van de Duitsers. Mensen die nood gedwongen werkten aan de Atlan- tikwall, die wisten waar de bun kers waren, gaven me wel eens in formatie. Weken ben ik bezig ge weest met een grote kaart van Wal cheren, die ik veel later terug zag op het kantoor van een kapitein die in Vlissingen het bureau van het militair gezag moest oprich ten. Ik zei: verrek, die heb ik nog getekend! Bleek de kaart te zijn ge bruikt in Engelse verkenningsvlieg tuigen, om te kijken of hun infra- roodcamera een écht kanon waar nam of niet." Na het behalen van zijn diploma op de bedrijfsschool van De Schel de werd hij in 1942 te werk gesteld in Duitsland. Weug weigerde. „Om de doodeenvoudige reden dat ik mijn familie niet wilde tor pederen. Twee ooms voeren op de Atlantische Oceaan. Zij dienden op Java. Dan ga ik toch geen onder zeeër bouwen die die schepen aan valt? Ik ben ondergedoken. Met het kaartwerk ging ik door. Toen ik, ergens in 1942, had gehoord wat die Duitsers met de Joden uit vraten, moest ik iets doen. Wa pens nam ik niet ter hand, dat had den we in het begin van de oorlog al afgesproken. Ik hoopte gewoon een steentje bij te dragen." Die gedachte heeft Weug de rest van zijn leven gete kend. Ook als directeur van De Schelde was hij er voor zijn mensen. „Leuk, die aandeel houders, maar het meeste komt van de werkers. Die redenering heb ik altijd gevolgd." Het verzetswerk werd beloond met het verzetsherdenkingskruis. De Sint Jacobskerk eert hem met een middagconcert vol bijzondere composities van Bach. Prachtig vindt Weug dat. „Maar je moet er ook niet te veel aandacht aan beste den. Het zijn vaak toevalligheden. De een kan het, de ander niet. Mijn dochter blijkt uit hetzelfde hout gesneden, en haar dochter is ook al zo'n regelnicht. Op mijn ze- ventachtigste mag ik, vind ik zelf, best eens terugblikken op mijn le ven. Dat doe ik met voldoening. Ik ben blij dat ik het heb gedaan." Hoewel Weug zich nog wel bij de provincie inzet voor een Walcher- se afstemming van alle concerten, is hij straks toch écht 'slechts op bezoek' bij de Jacobskerk. Dat zal hij zeker blijven doen. Niet alleen omdat hij zo van muziek houdt; de kerk heeft voor hem een veel diepere betekenis. „Het is de plek van waaruit mijn vrouw is begra ven, de dag voordat de restauratie begon. Twee jaar later stierf mijn oudste zoon, heel plotseling. Ook hij is vanuit de Jacobskerk begra ven, de dag voordat die opnieuw opende. Ik ben blij dat ik in de tus sentijd mijn best heb gedaan om die kerk extra mooi te maken." Bij 'Bouwman - New classic lifestyle' vind u dames-, heren- en kids kleding en en alles op het gebied van interieurart. Dames, Heren Kids: GAASTRA - Mc.GREGOR NAPAPIJRf - TOMMY HILFiGER - R1VERWOODS ROSNER- LA MARTINA - VAN SANTEN POLO JEANS i NEW ZEALAND - GANT - SCOTCH SODA 1 GEISHA JEANS - CKS - RETOUR DOMBURG - Ooststraat 1 GOES - Grote Markt 1 RENESSE - Hogezoom 171

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27