Zeeland Het dilemma van een Strandhuisjes onder vuur 'Beperk aanspraak op leerlingenvervoer' Fikse celstraf geëist tegen verslaafd paar Theo Thijssenschool is trots op vijfde plaats schoolvoetbalfinale Reimerswaal stapt uit Zeeuwse Muziekschool Video's uit de eigen regio En het gekke is... Ergens is Gerard Aarden blij dat uit de kelder van zijn toekomstige coffeeshop een unieke gevelsteen is gestolen. 'We hebben 'em maar naar de archeologische dienst Gemeente Veere houdt vast aan strengere brandveiligheidseisen 22 I Donderdag 18 juni 2009 bekijk ze op www.pzc.nl/video w door Theo Ciele middelburg - Tussen alle voorstel len en suggesties voor bezuinigin gen viel deze week één voorstel van de Middelburgse CDA-fractie op. Fractievoorzitter ]o Kodde wil de vergoeding voor leerlingenver voer beperken tot leerlingen van het speciaal onderwijs. Vergoeding aan ouders die op grond van le vensbeschouwing hun kind naar een verder weg gelegen schoool sturen mag wat Kodde betreft ver dwijnen. Een opmerkelijk voorstel voor een partij die het bijzonder onderwijs een warm hart toe draagt. In een toelichting wijst Kodde op de eigen verantwoorde lijkheid van de ouders. Als voor- vlissingen - Ze wisten dat het wel eens moeilijk kon worden en dat was het ook. Maar trots zijn ze bij de Theo Thijssenschool in Vlissin gen zeker op de vijfde plaats die ze gisteren behaalden bij de landelij ke finale van de schoolvoetbalkam- pioenschappen. „Ze mogen met een opgeheven hoofd naar huis", zei leerkracht Bert van Luinen na afloop van het toernooi over zijn team. Want de Theo Thijssenschool was bij de re gionale kampioenschappen als der de geëindigd maar door valsspelen van de eerste twee teams alsnog uitgezonden naar de landelijke fi nale. En daar trof de school in zijn poule meteen de latere finalisten. Van Luinen: „De eerste wedstrijd verloren we dik, met 5-0, van de la tere winnaar. En dat is de Driemas ter uit Alkmaar. Op die school zit ten ook de jongens uit de jeugdop leiding van AZ, dus die zien we over een paar jaar wel terug bij de beloftes daar, denk ik." De Vlissingers sleepten in hun tweede poulewedstrijd een gelijk spel (1-1) uit het vuur tegen De Wingerd uit Twello, die het later dus in de finale aflegde tegen de Alkmahrders. „In de strijd om de vijfde en zesde plaats hebben we gewonnen van De Lichtboei uit Buitenpost in Friesland." door Ad Roos middelburg - Een 4i-jarige Oost-Souburger hoorde gisteren een gevangenisstraf van twee jaar tegen zich eisen. Zijn vriendin, een 23-jarige Vlissingse, zou be straft moeten worden met een cel straf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het verslaafde duo wordt ervan verdacht op 16 maart in Vlissingen een 'malafide' drugsdealer in zijn woning te hebben mishandeld en wat spullen van hem te hebben ge stolen. Aanleiding daarvoor was dat de dealer het stel kort daarvoor met een mes had bedreigd, waar op de twee verhaal wilden halen. Op het moment dat de deur werd geopend, ontstond er tussen beide mannen een vechtpartij. De vrouw nam toen wat spullen van de dealer mee en wilde niet beta len voor een voorraadje drugs, dat ze zojuist had gekregen. De Souburger trapte ook nog de deur kapot. Volgens de Souburger was het hele voorval te wijten aan een 'dip'. Het was lange tijd goed gegaan, maar door allerlei pri- vé-omstandigheden had hij een te rugval gehad met alle gevolgen van dien. Uitspraak op 1 juli. door Luc Oggel kruiningen - Reimerswaal treedt per 1 juli uit de Zeeuwse Muziek school, een gemeenschappelijke re geling van de dertien gemeenten. Onvrede over het (financiële) be leid is de aanleiding. Leefbaar Reimerswaal kondigde deze week tijdens de raadsvergade ring aan met een motie te zullen komen, maar het is duidelijk dat die unanieme steun krijgt. Daar om zal de opzegbrief al worden op gesteld, zodat die vóór 1 juli de deur uit kan. Het gaat om een pro forma-opzegging, aangezien er beeld noemt hij het vervoer van leerlingen van Arnemuiden naar Middelburg. „In Arnemuiden is een openbare, een protestant-chris telijke en een reformatorische ba sisschool. Ik vind het prima dat mensen een keuze maken om hun kinderen naar Middelburg te stu ren, maar dan zeg ik, betaal dan ook zelf het vervoer." Als de school van de gewenste le vensbeschouwelijke richting ver der weg is dan vier kilometer, kun nen ouders in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de kosten. Het voorstel van Kodde zal in september aan de orde komen als de gemeenteraad verder spreekt over bezuinigingen. door Wendy van den Hurk Een tijdje geleden rinkelde bij Aarden de telefoon. Iemand met een tip. Uit de kelder van zijn toekomstige coffeeshop op het Bellamypark zou een bijzon dere gevelsteen zijn gestolen en la ter doorverkocht aan een Amster damse antiquair. Nog diezelfde dag toog Aarden naar de hoofdstad. Maar geen gevelsteen. „De antiquair bleef ontkennen onder''ogenShad gebracht. En toen kwam Gerard.' zo'n mooie gevelsteen had gezien. Die fijne freinrand, dat roze zand steen en dat de steen vrij dun is, dat noemde hij uniek. Om maar niet te spreken over de konings kroon van Maximiliaan, die over het wapen zakt. Zo bijzonder! Een stenen document." Dat vond het Amsterdams Histo risch Museum, aan wie Otten de steen aanbood, ook. Maar de steen was te kwetsbaar om daar op zaal te hangen en in het depot zou nie mand ernaar omkijken. „We zaten er echt mee", zegt Otten. „Onze doelstelling, als vrijwilligers, is na melijk om stenen te herplaatsen. Zo'n steen was een huismerk. Die hoort op de oorspronkelijke plek. We hebben 'em maar naar de ar cheologische dienst gebracht. En toen kwam Gerard." gehad. Het is nog al een schimmig wereldje. En ik wist het zeker. Via via ben ik be land bij de Vereniging Vrienden van Amsterdamse Gevelstenen." Daar trof hij voorzitter Jos Otten. „Ik vertelde Gerard dat ik inder daad een bijzondere gevelsteen aangeboden had gekregen, van een amateur-archeoloogje uit Haarlem die handelt in opgegraven dingen. De steen zou gevonden zijn in de Sint Annastraat in Amsterdam, vlakbij de Warmoesstraat. Qua stijl had dat gekund. Zeker ook gezien de Andreaskruizen. Ik besloot de steen terug te plaatsen. Maar onze restaurateur zei dat hij nog nooit Voor 1350 euro -de kosten van de verwerving en de restauratie- kon die hem in zijn kofferbak laden. Als zijn shop klaar is, en dat kan door sloopprocedures om een deels Rijksmonumentaal muurtje nog wel even duren, krijgt de gevel steen een plek in de vitrinekast. „Met mooie spotjes erop", glun dert Aarden. „Ik ben gek op oudheden. Het ver telt veel over het pand dat hier vroeger heeft gestaan. Die Andreas kruizen zouden afkomstig zijn van een rijke Amsterdamse wijnhande laar, die er in de zestiende eeuw een zaak had. Daarom heette het De gevelsteen voordat die werd geïmpregneerd en gerestaureerd. pand 'Stad Amsterdam'. Het schijnt identiek te zijn geweest aan het pand schuin tegenover, waar nu die antiekzaak in zit. Dat pand heette 'Amsterdam'. Wellicht was het van familie." Het Vlissingse stadsarchief kan de ze informatie niet bevestigen; zijn gegevens gaan niet zo ver terug. Maar het zou best eens kunnen, la ten ze daar weten. Ook al heeft hij veel moeite moe ten doen om 'zijn' steen terug te krijgen, Gerard Aarden is gelukkig met de afloop. „Want ik weet ook, als die graver er niet was geweest, dan was de gevelsteen gewoon ver brijzeld door een kraan van de aan nemer. Het lag tussen puin. In principe doen die gravers goed werk. Dankzij hen blijven waarde volle stukken bewaard. Alleen zou het goed zijn als er een soort erecode zou komen, waar bij ze afspreken om spullen die histo risch gezien bij een bepaald pand horen, daar blijven." De 'boosdoener' van de verdwij ning van de gevelsteen, die uiter aard niet met naam in de krant wil, baalt van de hele situatie. Hij legt uit dat hij met een enorm di lemma zat, toen hij de steen opdui kelde. „Laten liggen was geen op tie, want daar graaf je niet voor. Maar de eigenaar van het pand bel len en de steen aanbieden, was evenmin een optie. Ik was immers hartstikke illegaal bezig." Waarom hij dan niet gewoon weg blijft van andermans terrein? „Ik ben een verzamelaar/Een liefheb ber. Het gaat me niet om het geld. Want als je alles bij elkaar optelt, stop ik er meer geld in dan ik er aan verdien. Maar als ik iets vind dat niet interessant is, dan verkoop ik het of ik mil het. Anders zou mijn hele huis vol staan. De gevel steen was op zich wel interessant, maar dreigde uit elkaar te vallen. Bovendien weet je nooit of zo'n ge velsteen echt uit het pand afkom stig is. Het is stortpuin. Vroeger kon je dat gewoon kopen. Achteraf heb ik geen spijt, maar ik schaam me wel. Het is een les." „En trouwens, dat verhaal van die Amsterdamse wijnhandelaar zou wel eens kunnen kloppen. Ik heb namelijk nog iets anders gevon den, dat wijst op een wijnhande laar. Wat? Dat zeg ik niet. Ik heb al te veel gezegd." nog enkele onduidelijkheden zijn. Zo moet er in geval van uittreding een afkoopsom worden betaald, maar het is nog niet bekend hoe hoog die zal zijn. Een kleine ton zal het echter minimaal gaan kos ten. Door pro forma op te zeggen, kan er nog worden teruggekomen op het besluit. Overigens is de ge meente pas twee jaar na opzeg ging daadwerkelijk 'los' van de mu ziekschool. Dat komt Reimerswaal op zich niet slecht uit, aangezien er dan in de tussentijd gewerkt kan worden aan alternatief muziekonderwijs. door Henk Postma domburg - De gemeente Veere weigert vooralsnog de brandveilig heidseisen te versoepelen voor de strandslaaphuisjes bij Dishoek. De eigenaren van de huisjes drongen woensdagavond aan op een toe geeflijker houding. Maar de ge meenteraadscommissie voor alge meen bestuur stond bepaald niet te trappelen om daar aan tege moet te komen. Wel is de commissie bereid zich nog eens in de materie vast te bij ten aan de hand van een nog op te stellen notitie, waarin ook vergelij kingen worden gemaakt met het beleid van de gemeenten Vlissin gen en Sluis. Het meerendeel van de 250 huisjes op het Veerse strand bij Dishoek zou inmiddels aan de strengere normen voldoen. Eigenaren van een dertigtal huisjes moeten nog maatregelen treffen. Ze hebben daarvoor nog zo'n anderhalf jaar de tijd. Dat is veel te kort, vinden ze. De eigenaren willen uitstel tot hun huisjes aan vervanging toe zijn. Anders worden ze opgeza deld met onredelijk hoge kosten, klaagden ze hun nood. Ze wezen er op dat Vlissingen de bezitters van strandhuisjes wel meer tijd geeft. Twee jaar geleden vonden de ge meente Veere en de eigenaren el kaar na veel gehakketak in een compromis: voor de korte termijn zou wat soepeler met de normen worden omgesprongen. Maar de tijd begint nu te dringen. Binnen twwe tot anderhalf jaar moeten wanden en daken het vuur dertig minuten lang tegenhouden. Eigenaren voerden gisteravond aan dat de gemeente strenger naar hun huisjes kijkt dan de brand weer. Het steekt hen ook dat de ge meente de regels in het leven riep nadat ze zelf al, in overleg met de brandweer, maatregelen hadden getroffen, zoals aanschaf van brandblusapparaat en rookmelder, vernieuwing van leidingen, en vei liger plaatsing van gasgeisers en gasflessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24