Geest uit de fles 'Het lraanse volk gaat nu veel verder dan Mousavi. Het is begonnen aan een mars VOOr democratie en zal daar mee doorgaan Ahmed Pouri, voorzitter vluchtelingenorganisatie Prime Donderdag 18 juni 2009 1 1 de massa machtig foto Martial Trezzini niet-gekozen instituties Strijdkrachten Revolutionaire Garde, onder bevel van Mohammad Ali Jafari, en regulier leger onder bevel generale staf. Hoofd Wetgeving Ziet toe op uitvoering islamitische wetten en wetgevende macht. Nu ayatollah Mahmoud Hashemi Shahrudi. Raad van Oordeel Bemiddelt in geschillen tussen parlementen Raad van Hoeders. Huidige secretaris is Mohsen Rezai. benoemt of keurt goed keurt kandidaten infographic: RV bron: GN. Iran Chamber Society De geest is uit de fles, zegt Ahmed Pouri van vluchtelingenorganisatie Prime. Hij voorziet het einde van de Islamitische Republiek, wat er de komende tijd ook gebeuren gaat. „Dit is een historisch moment voor Iran." door Joep Trommelen Hij kreeg zojuist een tele foontje uit Noord-Iran: 170 parlementsleden zou den ontslag hebben genomen. Pri me-voorzitter Ahmed Pouri klinkt opgewonden. Hij volgt de gebeur- tenissen in zijn geboorteland voor al via internet. „Ik ga al nachten lang pas om 4 uur naar bed omdat ik alles wil volgen." Op YouTube ziet hij geroerd hoe het Iraanse volk 'ongelofelijk soli dair is'. „Iedereen zet de deur open voor de demonstranten. De mensen zijn niet bang meer." Pouri is 'wel een beetje boos' op de Nederlandse pers. „Die doet netofMousavide leidervandeop- standige beweging is. Maar hij res pecteert geestelijk leider Kha menei en de islamitische grond wet. Terwijl het publiek op straat 'dood aan de republiek' en 'dood aan Khamenei' roept! We moeten niet vergeten dat Mousavi toen hij premier was, in drie nachten drie duizend mensen liet vermoorden. Het Iraanse volk gaat nu veel ver der dan Mousavi. Het is begonnen aan een mars voor democratie en zal daar mee doorgaan. Er is geen weg terug; dit is een historisch mo ment voor Iran." Hij hoopt dat Mousavi zich alsnog ontpopt als een echte democraat, de volksopstand gaat leiden en Ahmadinejad en Khamenei 'naar huis zal sturen'. Mousavi en de zij nen hebben in Pou- ri's ogen ook wei nig keus. „Als ze nu toegeven aan het be wind, worden zij ze ker geëxecuteerd. En als Ahmadi nejad toegeeft, is dat het einde van Ahmed Pouri de Islamitische Re- publiek." Hij durft niet te voorspellen wat er de komende tijd gaat gebeuren. „In Iran kun je op dit moment al les verwachten. Er is een allesbepa lend conflict gaande maar nie mand weet hoe het afloopt. Mis schien probeert het regime de op stand in een bloedbad te smoren, maar hoe dan ook: de geest is uit de fles. Niemand die hem daar in terug krijgt. Het publiek is op straat en zal daar blijven. Met het geweer regeren, gaat niet langer." Pouri is wel bang voor chaos. „Er is momenteel geen echte leider van het volk. Alle goede mensen zijn de laatste dertig jaar door het regime vermoord. Als er niemand is die het land verenigt, ben ik bang voor etnische spanningen, v want Iran telt heel veel bevolkings groepen. Tot nu toe eisen die nog niets op, maar dat zou zomaar kunnen gebeuren." t Religieus Leider: ayatollah Ali Khamenei Benoemd voor het leven, heeft laatste woord in staatszaken en bevestigt benoeming president. Volgde in 1989 ayatollah Khomeini op. direct gekozen len gekozen n van 4 jaar. Ali Larijani, erhandelaar toomzaken. Raad van Experts Conservatief orgaan van 86 geestelijken gekozen voor periode van acht jaar. Wijst Religieus Leider aan, of zet hem af. Geleid door Hashemi Rafsanjani.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11