Buitenland Twee kampen in Iran de straat op Twitter, een nieuwsrevolutie KRAS.NL Dan Buettner neemt afscheid van fast food country' LIBANON SYRIË 1 «r Aanhang Ahmadinejad probeert aanhang Mousavi voor te zijn. Premier Peru weg na rellen om Amazone Minder doden op Europese wegen Economische recessie is goed voor robben Ruim 40 miljoen ontheemden in 2008 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm Woensdag 17 juni 2009 9 TEHERAN - Iraniërs zijn gisteren weer in groten getale de straat op gegaan in de hoofdstad Teheran. Op een groot plein in het centrum verzamelden zich tienduizenden aanhangers van president Mahmoud Ahmadinejad. In het noorden van de stad liepen tien duizenden aanhangers van opposi tieleider Mir Hossein Mousavi mee in een stille mars. De oppositie, geleid door oud-pre mier Mousavi, had opgeroepen tot een demonstratie op het centraal gelegen Vali Asr plein. Daarop de den regeringsgezinde aanhangers massaal een oproep via de media om op dezelfde locatie een uur eer der te verzamelen als steunbetui ging aan de president. Tienduizenden mensen gaven-ge- hoor aan de oproep Ahmadinejad publiekelijk te steunen. Dat aantal verbleekt echter bij de honderddui zenden tegenstanders van de presi dent, die maandag betoogden in het centrum, ondanks een demon stratieverbod. Dat protest eindigde met rellen, waarbij minstens zeven mensen zijn doodgeschoten. Om nog meer bloedvergieten te voorkomen, riep Mousavi zijn aan hang gistermiddag op om thuis te blijven. Dit bleek tevergeefs. Jongeren, ouderen, mannen en vrouwen lie pen gezamenlijk door de straten met posters van Mousavi en span doeken met onder meer de tekst 'Waar is mijn stem?' en 'Ahmadi nejad is een leugenaar'. Aan de kant van de weg stond de oproer politie, die niet in actie kwam. Mousavi verloor vrijdag de presi dentsverkiezingen van Ahmahdi- nejad. De oppositie is woedend en 1*5 De oproep van de Iraanse opposi- tieleider Mousavi aan zijn aan hang niet de straat op te gaan, hielp gisteren niet. Opnieuw wa ren er grote demonstraties. zweert dat er fraude is gepleegd. Iran heeft buitenlandse media nieuwe beperkingen opgelegd. Voor verslaggevers is het moeilijk verslag te doen van de gebeurtenis sen, omdat ze hun hotel niet uit mogen. Ook zijn journalisten het land uitgezet. Op televisie heeft de conservatieve parlementsvoorzitter Ali Larijani, een rivaal van Ahmadinejad, de na tie opgeroepen zich als één man achter de president te scharen. Vol gens hem is het buitenland schul dig aan de oproer. Ahmadinejad voegde zich onder tussen bij een internationale confe rentie over veiligheid in het Russi sche lekaterinenburg. Daar repte hij publiekelijk niet over de situa tie in zijn land. Minister Maxime Verhagen (Bui tenlandse Zaken) heeft de tijdelijk zaakgelastigde van Iran in Neder land gisteren ontboden. „Het kan niet zo zijn dat vreedza me demonstraties met geweld uit elkaar worden geslagen, of nog er ger", liet Verhagen weten. door Monique Brandt Twitter, de internetdienst die korte berichtjes plaatst, speelt een crucia le rol in de protesten van de oppositie in Iran. Twitter stelde gisteren onderhoud aan de site zelfs uit om ervoor te zorgen dat de Iraniërs berichten, foto's en vi deo's het land uit konden blijven sturen en op de hoogte bleven van de laatste ontwikkelingen. De regering zit het internetverkeer en de media immers dwars. Twitte- ren biedt uitkomst. Via de website houden mensen die hebben laten weten elkaar te willen volgen, el kaar via korte berichtjes, verstuurd per mobiel of computer, op de hoogte van hun doen en laten. Met name die functie als informa tiebron zorgt ervoor dat Twitter nu, in de nasleep van de Iraanse verkiezingen, enorm populair is. „Twitter geeft door wat er op dit moment gebeurt", aldus internet specialist Henk van Ess. „Of je nu in Irak zit, in China of Iran, met een mobieltje of een computer laat je de rest van de wereld zien wat jij ziet. De snelheid waarmee dat nieuws zich verspreidt, is uniek." Nu tv-ploegen en journalisten Iran moeten verlaten, wordt daar het nieuws verzorgd door gewone mensen. Via Twitter sturen ze be richten, foto's van mishandelde be togers en video's razendsnel de we reld in. „Nu we geen nationale me dia meer hebben, is elke Iraniër de media", luidt een twitterberichtje van een paar dagen geleden. Volgens adviseur Nieuwe Media Jaap Stronks veroorzaakt Twitter een journalistieke revolutie.. De manier van nieuws maken en bele ven verandert. „Twitter is een ru we, ongefilterde vorm van journa listiek. Maar als aanvullende nieuwsbron is het een verrijking. Het heeft wat van belevenisjourna- listiek: het voelt alsof je er bij bent." Van Ess beaamt dat: „Als gewone lezer voel je je door zo'n ooggetui- geverslag veel meer bij een onder werp betrokken dan bij een ver haal in de krant." Een groot nadeel van Twitter is dat de bronnen niet altijd even be trouwbaar zijn. Stronks: „Dat valt mee. Als iemand leugens ver spreidt, worden die meteen door anderen gecorrigeerd." Piet Bakker, lector Cross Media Content aan de Hogeschool Utrecht: „De onwaarheden op Twitter vallen in het niet vergele ken met onjuistheden in persbe richten, die door journalisten keu rig als waarheid worden opgetikt. De kwestie is Twitter slim te ge bruiken, zoals elk ander medium." LIMA - Premier Yehude Simon van Peru treedt af vanwege de rellen die zijn land de afgelopen weken teisterden. Simon zegt binnen 'en kele weken' ontslag te nemen, als de rust in Peru is weergekeerd. De ze maand kwamen zeker 34 men sen om het leven bij ongeregeldhe den tussen Amazone-indianen en de politie. Aanleiding was een be sluit van de regering om het Ama zoneregenwoud te exploiteren voor mijnbouw en oliewinning. BRUSSEL - Het aantal verkeersdo den in de Europese Unie is in 2008 gedaald tot circa 39.000. Dat is circa 10 procent minder dan de 43.000 in het jaar ervoor, meldt de Europese raad voor veilig verkeer ETSC. De organisatie vermoedt dat de da ling een handje is geholpen door de recessie. Daardoor is er minder verkeer in veel gebieden. In Nederland zijn vorig jaar even eens minder verkeersdoden geval len. In totaal overleden 750 perso nen in het verkeer, 41 minder dan een jaar eerder. OTTAWA - Canada heeft dit jaar veel minder robben afgemaakt in het jachtseizoen dan gebruikelijk. Reden is de wereldwijde economi sche recessie. Dat stelt het Canade se ministerie van Visserij. Het mi nisterie had vooraf bepaald dat 280.000 exemplaren van de zee hondensoort mochten worden af gemaakt. Maar er zijn 72.156 rob ben gedood. Door de recessie is de vraag naar robbenpelsen sterk ge daald. CENEVE - Ongeveer 42 miljoen mensen zaten eind vorig jaar zon der huis en haard. Daarvan waren 16 miljoen vluchtelingen en asiel zoekers en 26 miljoen in eigen land verdreven mensen. Dat zegt vluchtelingenorganisatie Unhcr van de Verenigde Naties. Het aantal is met 42 miljoen iets la ger dan een jaar in dezelfde perio de in 2007. - Dit jaar zullen het er waarschijn lijk meer ontheemden zijn, vooral door interne vluchtelingenstro men in Colombia, Irak, Congo en Somalië. Nergens 1 voordeliger- 8-daagse vlieg-/rondreis Vertrekdata: 12 augustus en 2 september Grijp nu uw kans om het schitterende hart van het Midden-Oosten te ontdekken, waar de pracht en praal van deze fascinerende landen ons verwelkomen! Vanaf slechts 899 neemt KRAS.NL u 8 dagen mee naar Libanon en Syrië. Op dit kruispunt van culturen, vindt u een enorme rijkdom die getuigt van een lange en rijke historie. Burchten, ruïnesteden, moskeeën, kerken, boeiende archeologische opgravingen en tal van andere goedbewaarde erfenissen van diverse beschavingen, koningen en handels periodes... u gaat het allemaal zied tijdens deze allesbehalve alledaagse rondreis. Zo maakt u excursies naar o.a. Beiroet, Damascus, Palmyra, Aleppo en Krac. Er zijn slechts 2 vertrekdata, dus wacht niet langer en boek snel! Zie www.kras.nl/35800 Als de huidige trend door zet, gaat een derde van het totale Amerikaanse nationa le inkomen in 2040 op aan gezondheidskosten. President Obama wil het ge zondheidsstelsel in de VS hervormen. Een hard poli tiek gevecht is in de maak, maar niet iedereen wil de uitkomst af wachten. Ontdekkingsreiziger en auteur Dan Buettner wil de VS ei genhandig gezonder maken. De tv-persoonlijkheid ging eerst met een team antropologen op zoek naar vier plekken op aarde waar mensen het langst leven: Sardinië door onze correspondent Frank Hendrickx in Italië, Nicoyan in Costa Rica, Lo rna Linda in Californië en Okina wa in Japan. Hij schreef er een boek over. Met hulp van kapitaal krachtige geldschieters zal Buett ner zijn opgedane wijsheden nu opleggen aan doorsnee Amerika. Proefkonijn is Albert Lea, een stad je in Minnesota met 18.000 inwo ners en de typische problemen van een 'snack regio': 40 procent van de bevolking is te dik en 30 procent lijdt aan een te hoge bloed druk. Het doel is een totale 'ma ke-over' door tofu in plaats van Big Mac, wandelen in plaats van de SUV, gemeenschapszin in plaats van popcorn voor de televi sie. De belangenorganisatie van 50-plussers, AARP, en het gezond heidsfonds UHF betalen het expe riment in de hoop dat ook andere steden geïnspireerd raken. Om van Albert Lea een nieuw paradijs van langlevendheid te maken, moet er op vier terreinen iets veranderen. Op de eerste plaats de infrastruc tuur; er moeten moestuintjes ko men, en wandel- en fietspaden. Scholen en bedrijven dienen hun voedselaanbod te veranderen. Een van de grootste werkgevers van Al- bert Lea laat een wandelroute rond het bedrijf aanleggen. Verder moet de sociale structuur worden versterkt. Mensen met een divers netwerk van kennissen en vrienden blijken gezonder te le ven dan mensen die alleen maar op internet surfen of voor de buis hangen. Zo is er in Albert Lea nu een 'wandelbus' gekomen, waarbij ouders en vrijwilligers elkaar afwis selen om kinderen wandelend naar school te laten gaan. Kleine veranderingen in de woon omgeving kunnen eveneens effec tief zijn. Zo krijgen de inwoners van Albert Lea van experts te ho ren dat ze hun avondeten in de keuken moeten opscheppen. Als de pannen eenmaal op tafel staan, is de neiging namelijk groter om een tweede portie te nemen. Ook zijn er 'gezonde' kooklessen. De vierde pijler van het project draait om zingeving. Mensen met een doel leven gemiddeld zeven jaar langer dan mensen zonder dui delijke ambitie. Mentale coaches zullen inwoners van Albert Lea helpen hun 'passies en ambities' te ontdekken. Stadsbestuurder Victoria Simon sen vertelde in de krant USA To day dat het experiment vooralsnog een succes is. Ruim 20 procent van de bevolking is er actief bij betrok ken. De komende maanden moet blij ken of het inruilen van hambur gers voor bonen inderdaad positief uitpakt voor 'Joe Sixpack', de Ame rikaanse Jan Modaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9