'Grootste klap voor bouwsector moet nog komen' Bouwend Nederland interview 13 René Meyvis: 4 Ondernemers moeten pijnlijke beslissingen nemen.' Foto: Kees Bennema De bouwsector verkeert als gevolg van de economi sche crisis in zwaar weer. Maar de grootste klap moet nog ko men, waarschuwt René Mey- boom, regiomanager Zuid van Bouwend Nederland. Daarom is hij ook blij met de concrete crisis plannen die de provincie Noord-Brabant heeft gepresen teerd. "Het was een paar maan den stil, maar nu zijn er concrete plannen. We kregen even het ge voel dat het huis in brand stond en de brandweer vergaderde over nieuwe uniformen." door Peter de Jong TILBURG - "Eind vorig jaar moch ten we nog niet spreken van een crisis volgens de deskundigen. Het zou alle maal wel meevallen", zegt René Mey- boom met enig cynisme. "Maar nu zien we toch al de nodige sectoren die problemen hebben. Ook in de bouw- en infrabedrijven ontstaan moeilijkheden, vooral bij het mid den- en kleinbedrijf. Grotere bedrij ven hebben vaak grotere projecten met langere doorlooptijden en kun nen daardoor nog wel even door. Maar bij het MKB zie je eerder pro blemen ontstaan." De sector kwam zelf al met een plan om de eerste klappen op te vangen: het Anticyclisch Opleidingsbeleid, ACO. Bouwend Nederland ontwik kelde het ACO samen met de vakbon den FNV Bouw en CNV Hout en Bouw. "De sector investeert zelf 65 miljoen euro. Bedrijven die tijdelijk minder werk hebben, kunnen hun personeelsleden onder werktijd cursus sen en opleidingen laten volgen. De bedrijfstak betaalt de scholing en de loonkosten. Als tegenprestatie bieden de bedrijven leerlingen een werkplek. Zo worden vakmensen opgeleid die over een paar jaar weer hard nodig zullen zijn." Grote zorgen Maar zover is het nog niet, weet Mey- boom. "In de tweede helft van dit jaar verwacht ik grotere klappen. Nu zijn bedrijven projecten aan het afina ken. Veel moeten voor de bouwvak vakantie worden opgeleverd. De pijp lijn met opdrachten droogt nu op. Daarom maken we ons grote zorgen voor werkgelegenheid in de tweede helft van dit jaar." De regiomanager hoopt dat maatrege len voor verbetering van de duur zaamheid van bestaande woningen de bouwsector op gang kunnen houden. "Het energiezuiniger maken van be staande woningen betekent veel voor de werkgelegenheid van installatiebe drijven, de bouw en bijvoorbeeld dak dekkers. Als de overheid het energie zuiniger maken van woningen stimu leert, verdient ze dat twee keer terug: door meer werkgelegenheid en door een lager energieverbruik." Daarnaast ziet Meyboom dat infrabe drijven het minst hard getroffen wor den. "Die ondernemingen zijn min der afhankelijk van economische getij denbewegingen omdat de overheid meestal opdrachtgever is. De stroom aan opdrachten is daardoor redelijk constant. Maar in de nieuwbouw van woningen is het flink hommeles. Ook in de utiliteitsbouw wordt pijn geleden. Wij vrezen dit jaar een ver dubbeling van het aantal faillissemen ten ten opzichte van vorig jaar. Na tuurlijk heeft de een er meer last van dan de ander, maar voor iedereen geldt dat er scherper moet worden ge streden om opdrachten binnen te krij gen." Pijnlijk De problemen zijn ook onderwerp van gesprek tijdens de regiobijeen komsten van Bouwend Nederland. "De ondernemers moeten pijnlijke be slissingen nemen. Er is geen aanne mer die het leuk vindt om zijn men sen naar huis te sturen. Ik hoor hen bij de bijeenkomsten met strakke kop pies vertellen over de problemen. Want zij kennen hun werknemers, maar ook hun vrouwen en kinderen. Dat snijdt er sociaal en emotioneel diep in. Je kunt als ondernemer wel uitrekenen dat het nodig ls om men sen te laten gaan, maar het vertellen aan je werknemers is een heel ander verhaal." Meyboom is dan ook blij dat de Bra bantse gedeputeerde Paul Rüpp eind mei de crisisplannen voor de bouwsec tor bekendmaakte. "Noord-Brabant is zowat de eerste in Nederland met heel duidelijke maatregelen", zegt de regiomanager Zuid. "We hebben er even op moeten wachten, maar einde lijk zijn er nu concrete plannen." Gedeputeerde Rüpp maakte bekend dat de provincie praat met zeventien gemeenten en ontwikkelaars, die zich mede financieel garant willen stellen voor de bouw van 1300 huizen. Het zou gaan om 22 projecten, die direct kunnen worden uitgevoerd. Ook is er een speciaal kredietfonds in oprich ting voor het midden- en kleinbe drijf. Gedeputeerde Staten (GS) wil len in totaal 250 miljoen euro uittrek ken om de woningbouw in Brabant de stimuleren en de werkgelegenheid op peil te houden. Extra ambitie De maatregelen maken deel uit van de eind februari aangekondigde Bra bantse aanpak van de kredietcrisis, een pakket van in totaal 400 miljoen euro. Binnen de bestaande woning voorraad willen GS in de periode 2009-2011 een extra ambitie verwe zenlijken om in 20.000 woningen energiebesparende maatregelen door te voeren. Daarnaast moet er een in- vesterings- en risicofonds komen om de bouw van vier- tot vijfduizend wo ningen zeker te stellen. Ook willen GS het maximum voor de Nationale Hypotheek Garantie verhogen van 265.000 naar 350.000 euro om het vertrouwen in de woningmarkt te herstellen. Meyboom: "Veel van deze maatregelen moeten nog worden uit gewerkt. Maar we zien dat ze soelaas kunnen bieden bij kleinere projecten van MKB-ondernemingen. Dat jui chen wij zeer toe. Mensen aan het werk houden, daar gaat het om. We hebben projecten aangedragen die nu haperen door de crisis. Dat zijn veelal kant en klare projecten die eigenlijk al in uitvoering hadden moeten zijn, maar vanwege financiële problemen niet van de grond komen. Het plan van de gedeputeerde lijkt precies wat we nodig hebben: snelle actie." "Aan de andere kant realiseer ik me dat we ons moeten afvragen in hoe verre we als branche of als overheid in staat zijn een wereldwijde crisis af te wenden. We zullen hoe dan ook klappen krijgen. En daarom is het goed dat partijen nadenken over hoe ze die klappen kunnen opvangen. De crisis verhelpen kunnen we niet, maar alle kleine beetjes helpen." Economische factor De belangen zijn groot, weet Mey boom. "Het gaat niet om het over eind houden van enkele bouwbedrij- Bouwend Nederland verenigt, ver bindt en ondersteunt bouw- en infra bedrijven. Bouwend Nederland staat voor een vitale bouwsector die bouwt aan duurzame vernieuwing van de leefomgeving. Landelijk voorzitter is Elco Brink man. De vereniging telt vijf regio's. Onder de regio Zuid, met het kan toor in Tilburg, vallen de provincies ven, maar om hele sectoren. Daarom frustreerde het ons dat er maanden ge leden landelijk maatregelen werden aangekondigd, maar vervolgens niets gebeurde. Dan krijg je het gevoel dat je huis in brand staat en de brandweer vergadert over nieuwe uniformen. We zijn blij dat de Brabantse over heid nu haar verantwoordelijkheid neemt en duidelijke en concrete maat regelen aankondigt. De bouw is een belangrijke economische factor. Min der nieuwbouw betekent ook minder keukens, minder werk voor hove niers. Achter ieder ontslag zit een ver menigvuldigingsfactor. We moeten de sector samen overeind houden. An ders worden er te weinig huizen ge bouwd en krijg je straks een prijsesca- latie." Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. De totale bouwsector is in Ne derland goed voor 6% van het bruto binnenlands product en voor een pro ductie van 60 miljard euro (prijsni veau 2008). De sector biedt werk aan ruim 500.000 mensen. Meer informatie: www. bouwendnederland, nl Bouwend Nederland, de vereniging van bouw- en infrabedrijven, is met ongeveer 5000 aangesloten bouwbedrijven de grootste on dernemersorganisatie in de bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91