Buitenland Lot Iran ligt in handen van Khamenei Duitsers halen zonnestroom uit Afrika Nasa keert na 40 jaar terug naar de maan Groenen willen van Barroso af Satelliet en sonde moeten basis leggen voor bemande reizen. Twintig topconcerns willen 400 miljard euro in woestijn investeren. 8 Woensdag 17 juni 2009 HOUSTON - Veertig jaar na de histo rische maanwandeling door Neil Armstrong keert de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa terug naar de maan. De satelliet LRO en de sonde LCROSS, die morgena vond (Nederlandse tijd) samen worden gelanceerd, moeten de ba sis leggen voor nieuwe bemande reizen naar de maan. De belangrijkste van de twee satel lieten is de Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Die zal een jaar lang op lage hoogte rondjes rond de maan draaien om het opper vlak nauwkeurig in kaart te breng en. Aan de hand daarvan kunnen wetenschappers geschikte landings- plekken voor nieuwe maanverken- ners uitzoeken. Met het tweede vaartuig, de Lunar CRater Observation and Sensing Satellite (LCROSS), wil de Nasa de metingen van een eerdere maansa- telliet controleren. Ruim tien jaar geleden had de Amerikaanse Lu- nar Prospector bij de polen van de maan namelijk sporen van enor me hoeveelheden water en ijs op gepikt. De aanwezigheid van water op de maan zou van onschatbare waarde zijn voor een bemande basis, om dat toekomstige maankolonisten dan minder of helemaal geen wa ter vanaf de aarde mee hoeven te zeulen. BRUSSEL - De groene fractie in het Europees Parlement is gisteren een campagne begonnen tegen de voordracht morgen voor herbenoe ming van José Manuel Barroso als voorzitter van de Europese Com missie. Fractieleider Daniël Cohn-Bendit vindt dat diens beleid voor econo mie, milieu en democratie heeft ge faald. Barroso mag van hem hoog uit aanblijven als waarnemer tot een nieuwe voorzitter is benoemd. De tussenliggende maanden bie den dan de mogelijkheid om een geschikte opvolger voor Barroso te vinden. Tot nog toe is Barroso ech ter de enige kandidaat. In elk geval wil Cohn-Bendit dat de regeringsleiders van de EU nog geen formele voordracht doen. „Waarom zou Barroso als groot voorstander van het nieuwe EU-verdrag van Lissabon per se be noemd willen worden op basis van het oude verdrag?", vraagt hij zich af De groene fractie heeft 53 van de 736 zetels in het Europees Parle ment. De fractie hoopt op steun van de socialisten en extreem links bij de stemming over Barroso op 16 juli. Groot ayatollah Khamenei (69) is de geestelijk leider van Iran. Zijn woord is wet. Hij speelt een cruciale rol in de huidige crisis. Khamenei heeft binnen het hele overheidsapparaat geestverwanten op cruciale posities zitten. De macht in Iran ligt bij een selecte groep uitverko renen. Het systeem werkte tot afgelopen vrijdag. De uitslag van de presi dentsverkiezing heeft - door de massaprotesten die daarop volg den door aanhangers van de verlie zer Mir Hossein Mousavi - het sys teem verstoord. De geestelijk leider probeert op dit moment vooral tijd te winnen. Hij heeft de Raad der Bewakers van ANALYSE door Carel Coseling de Grondwet opdracht gegeven on derzoek te doen naar mogelijke verkiezingsfraude. De Raad heeft nu een beperkte hertelling van de stemmen bevolen. Er zijn drie opties. De Raad kan concluderen dat huidig president Ahmadinejad wel degelijk gewon nen heeft. De twaalf leden kun nen echter ook concluderen dat nieuwe verkiezingen nodig zijn. Tenslotte kan de Raad aanbevelen de overwinning toe te kennen aan Mousavi. Wat er ook gebeurt, er zal een machtsstrijd ontstaan tussen con servatieven en hervormers. Door de omvang van de massaprotesten in Teheran en elders is het geweld dadig neerslaan ervan zonder dat een bloedbad en een mogelijke burgeroorlog ontstaat, ondenkbaar geworden. Stellen dat er niets mis was met de presidentsverkiezing, zal de gemoederen niet tot beda ren brengen. Een nieuwe stembusgang betekent gezichtsverlies voor de Iraanse machthebbers. Bovendien veran dert dat niets als er wéér fraude ge pleegd kan worden. De Mousavi-aanhang zal zeker vooraf waarborgen eisen. Als Ahmadinejad bij een nieuwe stem busgang weer wint, zit het er dik in dat er opnieuw een protestgolf ontstaat. Khamenei en de zijnen zijn dan niets opgeschoten. Resteert optie drie: Ahmadinejad wordt de overwinning ontnomen en Mousavi wordt president. Ahmadinejad zal zo'n besluit van zijn mentor accepteren, zeker als anderen de schuld voor de fraude in de schoenen geschoven krijgen. Voor Ahmadinejad weet Kha menei wel ergens een functie te creëren. Mousavi kan als president bovendien prima in de gaten en in bedwang gehouden worden. Dat lukte ook met hervormer Moham mad Khatami die als president tus sen 1997 en 2005 niets van zijn denkbeelden kon realiseren. Extra voordeel: Mousavi's aanhang zal zich rustig houden zo lang hun voorman staatshoofd is. En wie toch dwars blijft liggen kan vrij ge ruisloos worden opgepakt. Of Ali Khamenei deze route wil opgaan, hartgt grotendeels af van zijn eigen overtuiging. En, uiter aard, de overlevingsdrang van de conservatieve ayatollahs in Iran. Kortom, het lot van Iran ligt in handen van de geestelijk leider. Een Iraanse aanhangster van Mir Hossein Mousavi fotografeert een demonstratie met haar mobiele telefoon. Beelden van en berichten over protesten gaan via Twitter de hele wereld over. foto Ben Curtis/AP door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Zo'n twintig Duitse top concerns hebben de handen ineen geslagen en leggen 400 miljard eu ro op tafel om Europa via zonnepa nelen in de Afrikaanse woestijn van stroom te voorzien. „We willen in de komende twee a drie jaar een concreet plan heb ben", zei bestuursvoorzitter Tors ten leworrek van 's werelds groot ste herverzekeraar Münchener Rück, gisteren in de Süddeutsche Zeitung. Andere deelnemers zijn naar verluidt onder meer Siemens, Deutsche Bank en energieconcern RWE, dat in Nederland Essent over zal nemen. Het consortium, Desertec, denkt in 15 procent van de Europese stroombehoefte te kunnen voor zien. Aanvankelijk zijn er vaste af- nameprijzen nodig, maar binnen twintig jaar zou Desertec op eigen benen moeten staan. De Duitsers hunkeren naar meer onafhankelijkheid als het om de energiebehoefte gaat. Simpel ge zegd: als de Russen (de grootste le verancier) morgen de gaskraan dichtdraaien, zitten de Duitsers in de winter in de kou. De tweede reden is de omstreden atoomenergie en bruinkoolwin ning in eigen land. In Duitsland zijn de afgelopen decennia ruim driehonderd dorpen en stadjes ver dwenen omdat er bruinkool in de grond zat. De derde en zeker niet minst be langrijke reden is werkgelegen heid. Duitsland heeft na de ineen storting van de kolenwinning in het Roergebied en het verdwijnen 'We willen in de komende twee a drie jaar een concreet plan hebben' van productiewerk naar lagelonen landen ingezet op nieuwe energie ën. De sector biedt inmiddels aan 200.000 mensen werk. In 2020 ligt dat naar de huidige verwachtingen op een half miljoen. Uiteindelijk zal de sector de auto-industrie en machinebouw passeren. Als ex portland is Duitsland nu al lei dend in deze sector. In 2000 werd voor een.half miljard euro aan zon nepanelen of windmolens ver kocht. Inmiddels ligt dat ruim bo ven de 6 miljard. Met name in de deelstaten van de voormalige DDR is energie het toverwoord. In regio's rond Dresden en Leipzig schieten complete productieketens uit de grond en wordt bij diverse afslagen verwezen naar 'Solar Ci ty'. De Süddeutsche Zeitung zag gisteren ook nog een politieke re den. Duitse investeringen in Noord-Afrika leveren Europa nieu we vrienden op in de islamitische wereld en daarmee stabielere inter nationale verhoudingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8