Er staan er al zoveel kantoren leeg, waarom nieuwbouw? 1 UUÜpJMI i fjp DTZ Zadelhoff nog steeds marktleider uuuOuli lj de makelaar Hoe vaak hebben we deze op merking al niet gehoord. Maar de vraag is is deze opmer king terecht, zeker wanneer we kijken naar onze regio. Léon de Lobel, adjunct directeur bij DTZ Zadelhoff v.o.f. in Breda geeft daar zijn visie op. door Léon de Lobel Het is inderdaad waar dat deze opmer king vaak wordt gemaakt. Echter, een nuance in deze is op zijn plaats, al dus Léon de Lobel. Natuurlijk staan er veel kantoorruimten leeg en kun je je afvragen, zeker gezien de huidige economische omstandigheden, of nieuwbouw van kantoorruimte nog wel nodig is. Zelfs in de jaren van hoogconjunctuur, zoals we die de af gelopen jaren hebben gekend, stond de bouw van nieuwe kantoren al ter discussie. Maar nu we leven in een pe riode van laagconjunctuur leeft deze discussie meer dan ooit. De huidige economische omstandig heden zorgen ervoor dat bedrijven ge noodzaakt zijn op de kosten te letten en hun personeelsbestanden onder de loep te nemen. Bij veel bedrijven loopt de personele bezetting terug, hetgeen direct van invloed is op de ruimtebehoefte. Het is dan ook niet vreemd dat de vraag naar kantoor ruimte in ons land is teruggelopen en er op dit moment meer kantoorruim te beschikbaar is voor verhuur dan bij voorbeeld 2 jaar geleden. Daarnaast zijn er voorspellingen dat als gevolg van de kredietcrisis de kantorenmarkt nooit meer zal zijn zoals die is ge weest. Dit, in combinatie met de toe nemende vergrijzing, zal er volgens de geleerden voor zorgen dat de vraag naar kantoorruimte in de toe komst verder zal afnemen. Je zou dus denken dat het realiseren van nieuwe kantoorruimte niet meer nodig is. Niets is minder waar. Het realiseren van nieuwe kantoorgebou wen als gevolg van economische groei is maar een deel van de vraag. Vervangingsvraag is een andere oor zaak van de vraag naar nieuwe kan toorruimte. De afgelopen jaren werden verhuizin gen in toenemende mate ingegeven door de wens naar kwaliteitsverbete ring. Huisvesting is een grotere rol gaan spelen bij de kwaliteit die bedrij ven willen uitstralen. Daarnaast leven we in een tijdperk waarin duurzaam heid een steeds grotere rol gaat spe len. Gebouwen die voldoen aan het Kwaliteit en goede ligging van kantoren zijn erg belangrijk. duurzaamheidprincipe kunnen zich verheugen op een toenemende be langstelling. Veel bedrijven hebben steeds meer aandacht voor het milieu en de kwaliteit van onze leefomge ving. Dit wordt ingegeven door het feit dat particulieren, maar ook het be drijfsleven, het belangrijk vinden dat de producten die zij kopen op een mi lieuverantwoorde manier worden ge produceerd. Duurzaamheid Wat wij zien is dat organisaties bij de zoektocht naar nieuwe huisvesting, panden selecteren op duurzaamheid. De vraag naar dergelijke panden is vaak tweeledig, het is goed voor het milieu en het geeft een organisatie een groen imago, net als het rijden in bijvoorbeeld een Toyota Prius. Het belang dat daaraan wordt gehecht wordt steeds groter. Daarnaast speelt natuurlijk ook de uiteindelijke bespa ring op bijvoorbeeld energiekosten een rol. De komende jaren zullen de kosten van het verbruik van energie gaan toenemen en een substantieel on derdeel gaan uitmaken in de kosten van huisvesting. De stijging van deze kosten zal veel harder gaan dan bij voorbeeld de stijging van de huurprij zen en is derhalve absoluut een punt van aandacht. Als gevolg van deze ontwikkeling zullen de bestaande ob jecten met een gedateerde uitstraling, maar ook de gebouwen die niet vol doen aan dit duurzaamheidprincipe, in belangstelling afnemen. In de regio Breda is het aanbod van duurzame kantoorgebouwen nog erg beperkt. Daarnaast zien we dat de be langstelling voor recente kantoorge bouwen het grootst is en de kans dat de oudere kantoorgebouwen structu reel leeg komen te staan steeds verder toeneemt. Je zou je kunnen afvragen is het dan niet interessant om die be staande kantoorgebouwen te transfor meren naar duurzame kantoorgebou wen. Dit is absoluut een punt van aan dacht, maar ik kan uit ervaring zeg gen dat de kosten die hiermee ge moeid zijn dusdanig kunnen oplopen dat het realiseren van een nieuw kan toorgebouw goedkoper is. Het zal dus zeker nodig zijn om nieu we kantoorgebouwen te blijven ont wikkelen willen we aan toekomstige vraag kunnen voldoen. As we nu naar de regio Breda kijken dan zien we dat op dit moment circa 12% van het kan toren areaal beschikbaar is voor ver huur, vorig jaar was dat circa 10%. Eind 2008 was het landelijk gemiddel de 12%, inmiddels zal dat wat zijn op gelopen hetgeen inhoudt dat onze re gio iets onder het landelijk gemiddel de zit. De toename bestaat veelal uit kantoorruimte in oudere kantoorge bouwen. Coed aanbod Wanneer we het aanbod qua metrage onder de loep nemen, is er zeker DTZ Zadelhoffis op de aan- en verhuurmarkten voor kantoren, winkels en bedrijfsruimten wederom marktleider in Nederland. Ondanks de terugvallende opname op de gehele markt in 2008, heeft DTZ Zadelhoff haar positie versterkt. De vastgoedadviseur is op de markt voor kantoren met 743.000 m aan transacties met grote afstand nummer 1. Dit betekent dat DTZ Zadelhoff be trokken is bij de helft van alle vierkan te meters op de Nederlandse kanto renmarkt. Ook op de bedrijfsruimte- markt is DTZ Zadelhoff de grootste partij in Nederland. Hier werd zelfs het recordvolume van 2007 overtrof fen. Dit blijkt uit de Top 10.1 make laars van magazine PropertyNL, die vrijdag 10 april verscheen. DTZ Za delhoff staat al jaren steevast aan top in de Nederlandse vastgoedranglijs ten. Kennis Cuno van Steenhoven, voorzitter van het Dagelijks Bestuur van DTZ Zadel hoff: „Dankzij onze opdrachtgevers zijn wij een zeer krachtige marktpar tij. Kennis van hun behoefte, als ge bruikers van kantoor-, winkel- en be drijfsruimte, is onmisbaar. Onze kracht zit vooral inv onze lokale ken nis van de markt in combinatie met de landelijke servicecentra. Zonder die kennis en het intensieve contact met de gebruikers van vastgoed kun je geen markdeider zijn. Deze kennis is de afgelopen jaren zowel nationaal als internationaal gentensiveerd door een specifieke doelgroepbenadering op gebieden als Retail, Logistics, Cor- porates, Healthcare en Hospitality." Groei Op de kantorenmarkt werd in 2008 door DTZ Zadelhoff 743.000 m aan transacties gedaan. Dit is ruim 80% van de door DTZ gesloten transacties in het jaar 2007. Gezien de marktsi tuatie een uitstekende prestatie. Op de bedrijfsruimtemarkt overtrof DTZ Zadelhoff, volgens de cijfers van Pro pertyNL, het volume van 2007 (1.018.291 m) met een totaal van 1.062.500 m aan transacties in 2008. Foto: archief BN/DeStem voor kantoorgebruikers met een zoek vraag tot circa 1.200 m2 een goed aan bod. Gaat men echter selecteren op duurzaamheid, dan is de spoeling aan zienlijk dunner. Kijken we naar de grotere metrages, dan moeten wé con cluderen dat het aanbod beperkt is. Zeker bij volumes van circa 4.000 m2 of meer is er zeer beperkt aanbod. Terugkomend op de actuele marktsi tuatie, moeten we constateren dat het ontwikkelen van nieuwe kantoor-* ruimte voor de markt nagenoeg niet mogelijk is. Met name het feit dat banken op dit moment niet de moge lijkheid hebben voor dergelijke ont wikkelingen geld beschikbaar te stel len, is hier debet aan. Door deze situa tie lopen we in deze regio het risico dat met name grotere kantoorgebrui kers aan ons voorbij gaan omdat het aanbod niet voldoet aan hun wensen. Hebben de betreffende gebruikers tijd om te wachten op nieuwbouw, dan zijn er tal van mogelijkheden. In onze regio zijn voldoende locaties be schikbaar om nieuwe kantoorruimte te ontwikkelen. Heeft men de voorkeur voor een snel weglocatie, dan kan men in de gehele regio op diverse plekken terecht. Geeft men de voorkeur aan een cen trumlocatie die goed bereikbaar is met het openbaar vervoer, dan biedt de spoorzone ontwikkeling in Breda mogelijkheden, maar ook Roosen daal en Bergen op Zoom hebben rond de stations mogelijkheden voor de realisatie van nieuwe kantoren. Ui teraard zullen deze ontwikkelingen nu wat meer tijd vergen, maar uitein delijk is het een welkome aanvulling op het bestaande kantorenareaal en zullen de thans beschikbare meters hun weg vinden naar de diverse ge bruikers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88