'Gras bij de buren ook al minder groen....' de makelaar 06 Bedrijfsmakelaardij en de crisis De bouw stagneert, probleem voor de makelaar. Foto: archief PZC Het gaat niet goed met de economie. En dus gaat het niet minder met het bedrijfsle ven. En als ondernemers minder te besteden hebben, wordt er niet meer gebouwd. Er is geen geld meer voor nieuwbouw, voor re novatie, voor uitbreidingen. Ma kelaars kunnen daar alles over ver tellen. We hebben acht makelaars van bedrijfsonroerend goed, vier in Zeeland en vier in West- Bra bant, naar hun visie gevraagd. Peter Nienhuis van Synchro Ma kelaardij, vooral ook actiefin Zee land, geeft in dit verhaal zijn vi sie. door Peter Nienhuis MIDDELBURG -Crisis, crisis....je kan de krant niet openslaan of de tele visie aanzetten en je wordt over spoeld door de berichten over de cri sis. Indien je niet beschikt over een positieve levensinstelling dan kan je beter gelijk door naar de psychiatri sche kliniek. Dit wil ik de niet posi tief ingestelde lezer(s) niet aandoen daarom een stukje leesvoer over de kansen die de crisis biedt voor creatie ve bedrijfsmakelaars. Het is evident dat door de crisis het aanbod van de bedrijfsmakelaar toe neemt en blijft toenemen zolang de markt niet doorstroomt. Voor de koper/huurder betekent dit een grote re keus uit bedrijfspanden (meer ver gelijkingsmateriaal) zonder de druk om binnen enkele dagen te "moeten" beslissen. De bedrijfsmakelaar heeft als voordeel dat je al snel, wat betreft aanbod en aantallen, gerekend wordt tot de gro te(re) bedrijfsmakelaars in de regio. En wie wil dit nou niet! Na de crisis wordt er straks door de bedrijfsmake laars met wellicht nog enige wee moed gerefereerd over het grote por tefeuille aanbod en hoe groot we toen wel niet waren. Want big is im mers toch beautiful? Door de crisis is de hoogte van de courtage ste'eds minder een issue bij de opdrachtgevers. Opdrachtgevers willen een goede courtage betalen in dien de bedrijfsmakelaar maar zorg draagt voor een actieve marktbenade ring met hopelijk daardoor een snelle verkoop/verhuur. Kwaliteit De courtage vechters onder de be drijfsmakelaars komen in deze crisis tijd minder aan de bak. Opdrachtge vers gaan immers meer voor kwaliteit en professionaliteit. Dit is wel prettig voor de bedrijfsma kelaars die deze kwaliteit en professio naliteit standaard als pakket altijd al aanbieden. Wij doen dat ook. Naast het voordeel van een hogere courtage voor de bedrijfsmakelaar is er voor de opdrachtgever ook een significant voordeel te behalen: betere onderhan delingspositie met realistische prijzen voor de koper/huurder in een niet overspannen vastgoedmarkt. Het bes te onderhandelingsresultaat is natuur lijk te behalen indien de koper zich laat bijstaan door een professionele be drijfsmakelaar. Ook veroorzaakt de crisis dat de van oorsprong grote-(re) kantoren wor den afgeslankt dan wel dat sommige (kleinere) kantoren hun activiteiten beëindigen en hun kantoor te koop aanbieden. Dit betekent een afname van het aan tal makelaars per gebied en daardoor kansen voor vergroting van het markt aandeel. Erg belangrijk voor de onderlinge concurrentieverhoudingen en ranglijs ten tussen de makelaars en altijd leuke borrelpraat natuurlijk. Ook altijd inte ressant om "mee te bieden mee te praten" over overname van kantoren die hun activiteiten beëindigen. Als rasonderhandelaar wil je toch als ma kelaar altijd proberen een goede in koop te realiseren?! Kansen Ook biedt deze crisis kansen voor ma kelaarskantoren die altijd al op zoek waren naar gekwalificeerd personeel met werkervaring tegen "normale" ar beidsvoorwaarden. Voorheen was er geen gekwalificeerd personeel te krij gen tenzij er (enorm) hoge belonin gen en of emolumenten in het voor uitzicht werden gesteld. Nu lijkt het erop dat de arbeidsmarkt terugkeert naar een gezondere basis: "loon naar werken". Samengevat dus voor de bedrijfsmake laar: meer opdrachten, hogere gemid delde courtages per opdracht, gerede kans op stijging op ranglijst top 101 bedrijfsmakelaars en aanbod van perso neel zonder pretenties vooraf. Samengevat voor de opdrachtgever: betere onderhandelingspositie in een niet overspannen vastgoedmarkt met veel aanbod. Daardoor is er een grote re kans op realistische koop-/ en huurprijzen. De Ondernemer die voor u ligt heeft als thema Bouwen en Be- drijfs Onroerend Goed. In dat kader is Schulting Partners, ma kelaars - taxateurs o.g. gevraagd om in te gaan op enkele vragen en stellingen. door Koert Jan Schulting Hoe is de belangstelling van be drijven voor nieuwe dan wel be staande bedrijfsobjecten en hoe is dat in vergelijking met vorig jaar? Vanwege het huidig economische kli maat zijn veel bedrijven op dit mo ment in grote mate op zichzelf ge richt. Door deze bedrijven wordt on derzocht waar kosten kunnen worden bespaard en waar efficiency slagen mo gelijk zijn. Daarbij.komt dat beslissin gen voor grote investeringen, waaron der huisvesting, veelal in de koelkast worden gestald in afwachting van be tere tijden. Ook het aantal startende onderne mers is het eerste kwartaal van dit jaar teruggelopen in vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar (12% minder) De belangstelling voor be drijfsobjecten, zowel nieuw als be staand, is mede door deze factoren te ruggelopen. Voelt u de recessie in Zeeland? De recessie g; nzelfsprekend ook aan ons kantoor niet onopgemerkt voorbij. Dit uit zich onder andere in een teruglopend aantal bezichtigingen met als gevolg een teruglopend aantal transacties. Echter, negatief gestemd zijn wij geenszins. Najaren van hoog tij kon naar ons idee een teruggang niet uitblijven, een economische wet matigheid. Schulting Partners heeft een gezon de structuur met grote veerkracht. Met veel enthousiasme blijven we hard doorwerken en hopen dat het herstel, waarvan gezegd wordt dat het zich in de verte reeds aankondigt, doorzet. Wat kan worden gedaan om uit de 'dip' te komen? De tendens nu is een negatieve bena dering: "het gras bij de buren is ook al minder groen Echter, ondanks de huidige malaise zijn er altijd partijen die blijven groeien, zijn er ondernemers die met succes nieuwe ideeën concrete in houd geven. Goede ondernemers zien en benutten nu kansen, zij weten met koerswijzi gingen of bepaalde deelbeslissingen landse Vereniging van Makelaars o.g. en vastgoeddeskundigen (NVM) rich ting Den Haag. Wat moet er worden gedaan om het BOG op peil te houden? Vertrouwen is het sleutelwoord op dit moment. Wanneer ondernemers (en overheden consumenten) weer vertrouweh krijgen en banken dit ver trouwen ondersteunen (de rol van de banken is hierbij essentieel!), dan leidt dat tot een toename van investerin gen die de economie vervolgens weer op gang kan brengen. Een betere eco nomie trekt meer bedrijvigheid en daarmee neemt de vraag naar BOG toe. Herstel van vertrouwen -derhal ve; durf om weer te ondernemen. Het glas wordt geheven op weer een nieuwe bouwmijlpaal. Foto: PZC nieuw marktpotentieel aan te spreken met omzetvergroting als gevolg. Juist nu is het tijd om creatief te zijn en daarbij te durven investeren. Zo dra de markt weer aantrekt sta je voor aan en heb je een voorsprong op de concurrentie. Is er steun van overheid/politiek? Om awareness te kweken en de markt weer vlot te trekken zie je aller lei goede initiatieven, zoals bijvoor beeld de door het departement Zee land van de Nederlandse Maatschap pij van Nijverheid en Handel georga niseerde mini symposia. Daarnaast is er ook de lobby vanuit gemeenten, provincies en o.a. vanuit de Neder- Wat zijn uw voorspellingen voor volgend jaar? Het is lastig om te speculeren over de toekomst, daar deze afhankelijk is van vele factoren. Wij denken wel dat de bodem inmiddels is bereikt en dat we stapje voor stapje weer de goede kant op gaan. Schouders eronder en kin omhoog! Koert Jan Schulting is partner bij: Schulting Partners, makelaars - taxateurs o.g.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84