'Duurzaam bouwen, je kunt er niet meer omheen' Bedrijven te koop op deOndernemer.nl duurzaam 05 specialist in bedrijfsmatig vastgoed rentmeestersAcvastVanderSiikke www.acvastvandersllkke.nl Arie Geert Jongeneel en Huub van de Bulck. Foto: Denvon Media Duurzaam bouwen is niet en kel en alleen energie bespa ren. Dubbelglas, spouwmuren iso leren, het zijn concepten uit de ja ren tachtig. Nee, vandaag de dag is energieneutraal bouwen al bijna normaal te noemen. Watje verbruikt, wek je zelf op. De inge nieurs van Grontmij in Middel burg gaan liefst nog een stapje ver der. Als het aan hen ligt, wekken bedrijfspanden zoveel energie op dat ze stroom overhouden. Die elektriciteit kan dan naar het net. Grontmij pioniert al sinds de tach tiger jaren met duurzaam bou wen en maakt er anno 2009 naam mee. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - "Het klinkt mis schien heel plastisch, maar eigenlijk zijn we een kennisfabriek met oog voor de toekomst", zegt Arie-Geert Jongeneel, accountmanager Bouw bij Grontmij. Grontmij is een internatio naal advies- en ingenieurskantoor met zo'n achtduizend medewerkers, waar van 150 in Middelburg. De werkter reinen zijn bouw, infrastructuur, mi lieu, water, energie en industrie. En dat zijn geen takken die los van elkaar opereren. De afdelingen werken nauw samen aan projecten. "Ons mot to is dat we altijd met respect voor de omgeving, de klanten en de eigen me dewerkers werken", zegt Jongeneel. Het bedrijf wil dan ook zo min moge lijk energie, grondstoffen en materia len verspillen. "We zijn een enorm voorstander van hergebruik van pan den", stelt Jongeneel. "Bij sloop ver nietig je niet alleen kapitaal, je creëert ook een berg afval." Jongeneel noemt de gemeente Goes als voorbeeld. Die verhuisde naar een nieuw modern stadskantoor. Een ontwikkelaar mocht van de gemeente het oude - niet echt fraaie - gemeentehuis ko pen, onder voorwaarde dat het niet werd gesloopt. "En nu is het omge bouwd tot een mooi appartementen complex. Zo hoort het in onze ogen." Toekomst Ook bij nieuwbouw proberen de in genieurs van Grontmij de klant ervan te overtuigen naar de toekomst te kij ken. "We adviseren de klant een mul tifunctioneel pand neer te zetten", zegt Huub van den Bulck, teamleider installatietechniek. "Zodat je het ook in de toekomst kunt hergebruiken." Bedrijven en ondernemers zouden volgens Van den Bulck ook meer oog moeten hebben voor de binnenkant van een pand. "In onze ogen moetje het gebouw zo aangenaam mogelijk maken om er in te verblijven. Als je werknemers het een prettig kantoor vinden, dan kun je er vanuit gaan dat het een positieve invloed heeft op de productiviteit." En als het aan Gront mij ligt spelen nog vele andere facto ren een rol bij nieuwbouw. Jonge neel: "Welke materialen gebruik je, hoe kun je met die materialen effi ciënt omgaan, hoe plaats je een ge bouw in de omgeving, komt het in overeenstemming met de omgeving? Je kunt moeilijk een blok midden in een natuurlijke omgeving zetten of een glazen toren in een woonwijk." En dan zijn er nog invloeden van moeder natuur. "Je kunt de zon als een bedreiging zien voor een glazen kantoorgebouw", zegt Van den Bul ck, "of je kunt denken: daar gaan we iets moois mee doen. We gaan er energie mee opwekken. Regen komt zomaar uit de lucht vallen. Je kunt dan denken: hé we krijgen water gra tis en voor niets." Halverwege de ja ren negentig was Grontmij toch wel de grote pionier als het gaat om duur zaam bouwen. Het voorbeeld daar van is de bouw van het Eco-kantoor voor Rijkswaterstaat in Terneuzen. "In 1996 zijn we begonnen met de bouw", verhaalt Van den Bulck. "We wilden een zo duurzaam mogelijk pand adviseren. Dat was niet eenvou dig. De meeste tijd hebben we moe ten steken in het vinden van de juiste marktpartijen. Maar voor hen was het samenwerken met het onbekende. Als wij dan uitlegden wat we wilden, zeiden ze: oeps, dat is'een stap te ver. Het heeft ons ontzettend veel tijd en energie gekost om de juiste match te vinden met marktpartijen." Uiteinde lijk leverde het Grontmij wel veel waardering op. Het gebouw, dat in 1999 klaar kwam, won de internatio nale prijs Voorbeeldproject Duur zaam en energiezuinig bouwen. Regelgeving Grontmij is verder de duurzame weg ingeslagen en vandaag de dag zijn za ken waarmee Grontmij toen pionier de als regelgeving vastgelegd. "In het Beide partijen denken met deze ruil de bezoekers van hun site van dienst te zijn. "Wij willen op deOnderne- mer.nl alles samenbrengen wat interes sant is voor ondernemers. Het aanbod van bedrijven dat te koop wordt aan1- geboden past daar goed in", zegt Frank Derks, bij deOndememer.nl be last met marketing. deOndernemer.nl heeft 200.000 unieke bezoekers per maand. Bedrijventekoop.nl wordt maandelijks bezocht door 80.000 unieke bezoekers. E)e aangeboden bedrijven zijn gerubri- Bouwbesluit zijn bijvoorbeeld de laat ste vijftien jaar de eisen voor energie gebruik steeds strenger geworden", vertelt Van den Bulck. "De lat wordt steeds een stapje hoger gelegd om de markt te stimuleren verder te ontwik kelen." Jongeneel en Van den Bulck constateren wel dat bedrijven en on dernemers het belang van duurzaam bouwen nog onderschatten. Van den Bulck: "Bedrijven denken: het kost geld, dat doen we niet. Maar ja, wat is betaalbaar? Je kunt iets neerzetten en over veertig jaar moet het tegen de vlakte. Of je hebt iets neergezet dat multifunctioneel is, dat herbruik baar is, waarin mensen zich prettig voelen. Dus heb je over veertig jaar restwaarde of een blok aan je been?" "Natuurlijk is het logisch dat het be drijfsleven vooral in deze tijd afwach tend is. Maar dankzij de crisis zijn er ook kansen om je te onderscheiden. Bedrijven en ondernemers zouden eens meer moeten durven vooruitkij ken", vult Jongeneel aan. "Want de voorraden van fossiele brandstoffen, mineralen en ertsen zijn eindig. Kijk bijvoorbeeld naar beton. Daar zit grind in. Dat kun je niet eeuwig van ceerd naar branche en provincie. On dernemers die hun bedrijf op Bedrij- ventekoop.nl willen aanbieden, kun nen dat de eerste maand gratis doen, mits de verkoopwaarde minimaal 75.000 euro bedraagt en ze een be drijf hebben dat buiten de categorie ën horeca, recreatie, detailhandel non-food en buitenland valt. Volgens Bedrijventekoop.nl wordt een profiel gemiddeld 5.000 keer bezocht en zijn er gemiddeld twaalf reacties per pro fielen. Door de vergrijzing en het ge brek aan opvolging, wisselen steeds de rivierbodems blijven scheppen. Dan kun je het wel bij wijze van spre ke uit Siberië laten komen, maar dat is financieel niet interessant." Pioniers Grontmij pioniert dan ook nog steeds met nieuwe materialen en technie ken. "Zo hebben we onlangs bij de bouw van een waterpompstation in Veghel gebruikgemaakt van click- briks. Dat zijn stenen die je niet hoeft te metselen, maar aan elkaar vastklikt. Die stenen zijn straks weer gemakke lijk weg te halen en te hergebruiken. Ze gaan dus niet als slooppuin naar de afvalberg", vertelt Jongeneel. De in ventieve en innovatieve manier van werken en de visie op duurzaam bou wen heeft juist de doorslag gegeven voor de keuze voor Grontmij als advi seur voor de gebouwinstallaties van het nieuwe hoofdkantoor van Delta in Middelburg. Grontmij verzorgt ook energiescans voor bijvoorbeeld Vrederust in Halsteren en Zeeland Seaports. En ook de uitbreiding van de jachthaven in Bruinisse heeft Grontmij helemaal voorbereid. "Daar uit kwam verrassend genoeg naar vo ren dat het hergebruik van regenwa ter op die locatie niet efficiënt is", al dus Van den Bulck."Maar we hebben wel het gebruik van zonneboilers bij de douches geadviseerd, en een warm tepomp en windturbines. Ook wordt de warmte uit het afvalwater in de douches hergebruikt." Voor Jonge neel en Van den Bulck zijn dergelijke voorzieningen in feite al doodnor maal. Zonnepanelen, zonneboilers, warmtepompen, elk kantoor, elk be drijfspand zou ermee kunnen worden uitgerust. Dat bedrijven en onderne mers vaak afhaken op de terugverdien- tijd, dat vinden de twee ingenieurs ei genlijk te kort door de bocht. Jonge neel: "Over tien jaar ziet de wereld er wel heel anders uit. En fossiele brand stoffen zijn dan misschien wel peper duur." Maar uiteindelijk zullen al die inventieve toepassingen, al die duurza me snufjes en groene technieken ge meengoed worden, denken Jonge neel en Van den Bulck. "Nu zijn er enkele bedrijven die voorop lopen, een paar die meehollen en veel in een ontkenningsfase. Maar je kunt uitein delijk niet om duurzaam bouwen heen." meer bedrijven van eigenaar. Het aan tal ondernemers in Nederland dat zijn of haar bedrijf wil verkopen, neemt volgens de Rabobank zelfs toe tot 15.000 per jaar. Dat blijkt althans uit een onderzoek dat de bank door het Nipo liet uitvoeren. Volgens het on derzoek worden er steeds minder be drijven binnen de familie verkocht. Maar liefst 76.000 ondernemers zou den binnen nu en vijfjaar hun onder neming proberen over te dragen, zo'n veertien procent van het totaal in ons land. Niet meer dan 27 procent van dat aantal verkopers wil het bedrijf overdragen aan de familie.De rest laat zich overnemen (door onder meer management buy-ins en -outs) of ver koopt aan derden. Websites als Be- drijftekoop.nl spelen een belangrijke rol in dit proces. www. deondernemer. n'i bedrijventekoop Ellemeet Hogeweg 4 4323 TC Ellemeet T0111 671735 F 0111 671897 info@acvastvanderslikke.nl MPI Ivan: fadMfr taxaties aan- en verkoop huur en verhuur beheer onteigeningen planschade bedrijfsverplaatsing tevens uw partner in landelijk gelegen onroerend goedj DeOndernemer.nl en Bedrijventekoop.nl, de grootste bedrijfs overnamesite van Nederland, zijn een samenwerking aange gaan. Een volledig overzicht met 1200 profielen van ondernemingen die te koop worden aangeboden via Bedrijvenverkoop.nl is nu - uitge- spitst naar branche en naar regio - te vinden op deOndernemer.nl. En het regionale economische en ondernemersnieuws van deOnderne- mer.nl valt ook te lezen op de site van deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83