Binnevnancs Tamiflu voor de 'onmisbaren' op het werk Outbreak Team strijdt tegen griep Brief uit Zwolle duikt na 45 jaar op in Cuba Aparte lessen voor vrouwen Bej aardentehuizen beveiligd na misdrijf D mfSk m$k I im, Het brein achter de Nederlandse bestrijding van Mexicaanse griep. Kunst met gas Extra bewaking zes vestigingen na vondst dode bewoonster. ACHTERGROND 6 Woensdag 17 juni 2009 BILTHOVEN - Bij een pandemie zo als de Mexicaanse griep komen ze in actie: de leden van het Neder landse Outbreak Management Team (OMT). Maandag komen di verse griepexperts samen bij het RIVM in Bilthoven. Daar wordt onder leiding van Roel Coutinho, directeur van het Centrum voor In- fectieziektebestrijding, gebrain stormd. Wie precies meedenkt over hoe infecties het beste voorko men en bestreden kunnen wor den, wordt niet verklapt. „De ex perts moeten hun ideeën in alle vrijheid kunnen opperen. Ze moe ten vrij kunnen schieten", legt woordvoerder Harald Wychgel uit. Zelf zit hij maandag aan tafel, als communicatie-expert. Van de ver gadering wordt geen schriftelijk verslag gedaan. Voor burgers of journalisten zijn de gegevens nooit op te vragen via de Wet openbaar heid van bestuur. Wel is duidelijk dat Jim van Steen bergen, het hoofd Landelijke Coör dinatie Infectieziektebestrijding van het RIVM, erbij is. Ook een ex tern expert als viroloog Ab Oster- haus van het Erasmus Medisch Centrum schuift aan. Hij weet ten slotte het meest van virussen. Ver der zijn een infectuoloog, een GGD-arts en een microbioloog standaard aanwezig bij bijeenkom sten van het Outbreak Manage ment Team. Bij een ziekte als de Mexicaanse griep worden meestal ook een extra viroloog, een epide mioloog en specialisten op het ge bied van mondkapjes en vaccins opgeroepen. „De gesprekken kun nen heel concreet worden", zegt Wychgel. „Het kan echt gaan om welk type mondkapje beter te ge bruiken is, type 1 of type 2. Nu zal het ook gaan over wat scholen het beste kunnen doen bij besmettin gen en wat voor gevolgen dat weer heeft." Informatie die voor burgers ook relevant is. Maar zij zullen moeten wachten op wat het minis terie van Volksgezondheid als maatregelen en adviezen naar bui ten brengt. Het Outbreak Manage ment Team (OMT) brengt advies uit aan het bestuurdersoverleg van instanties als gemeenten, de In spectie voor de Gezondheidszorg, GGD-Nederland en het ministerie van Volksgezondheid. Dit overleg hakt op basis van het advies en na mens de minister knopen door. Bedrijven moeten de virus remmer Tamiflu voor hun 'essentiële personeel' zelf aanvragen via de Arbodienst. Tal van ondernemers in Ne derland willen hun personeel straks uit voor zorg de virusremmer Tamiflu la ten slikken. Op die manier hopen ze te voorkomen dat een explosie van de Mexicaanse griep hun pro ductie lamlegt. De afgelopen we ken hebben ondernemers hierover adviezen ingewonnen bij over heidsdiensten en farmaciebedrij- ven. Bij het bedrijf Roche in Woerden gaan ongeveer veertig van de twee honderd personeelsleden Tamiflu gebruiken. Onder hen de directeur en leden van de afdelingen logis tiek en buitendienst. „Wij produceren levensreddende medicijnen voor ernstig zieke men sen. Alleen al om die reden kun nen we het ons niet veroorloven stil te vallen", zegt woordvoerder Eveline Loriaux van het farmacie- bedrijf. De Tamiflu wordt pas verstrekt aan personeelsleden wanneer de situatie met de Mexicaanse griep in Nederland escaleert. Op het mo ment dus dat het aantal griepgeval len sterk toeneemt en het ministe rie van Volksgezondheid aanvul lende maatregelen moet nemen om die ziekte onder controle te krijgen. Gezonde mensen moeten het mid del blijven slikken om niet ziek te worden. Niemand mag worden ge dwongen de virusremmer in te ne men. Bij langdurig gebruik van het middel bestaat er volgens deskun digen gevaar voor misselijkheid, braken, maagpijn, buikpijn en al lergie. Ook als veel werknemers ziek thuis zijn, hoeft de productie in veel bedrijven niet te worden ge staakt. Zij kunnen de beoogde ingrepen veelal beperken tot sim pele maatregelen, zoals lunchen op de werkplek (om contact met anderen te voorkomen), vaak han den wassen, mondkapjes voor doen en speciale handschoenen dragen. Ondernemers krijgen van over heidsdiensten en farmaciebedrij- ven vooralsnog vooral het advies eerst goed te onderzoeken in hoe verre het griepvirus hun organisa tie aantast. Op basis van de bevindingen moeten ze zelf bepalen welke maatregelen ze nemen en wie on misbaar is en een virusremmer moet krijgen. „Tamiflu is het laat ste middel in het rijtje", vindt een woordvoerder van het bedrijf Roche. Energiebedrijven, waterleidingbe drijven, transportbedrijven, farmaceutische bedrijven en zie kenhuizen zijn van vitaal belang voor de maatschappij en econo mie. Zij moeten hoe dan ook over eind blijven in een griepuitbraak, vindt de overheid. De bedrijven hebben van rijkswege scenario's moeten opstellen om problemen te voorkómen. De Vewin, koepel van waterleidingbedrijven, zegt dat de drinkwatervoorziening geen gevaar zal lopen door de Mexicaanse griep. Het virusremmende middel Tami flu is alleen op recept verkrijgbaar. Bedrijven moeten het voor hun 'es sentiële personeel' aanvragen via de Arbodienst. Een kuur van tien dagen voor een gezond persoon kost 30 euro. Het nieuwe vaccin tegen de Mexi caanse griep is naar verwachting in het najaar gereed. GRONINGEN - Koningin Beatrix staat bij het kunstwerk dat vijftig jaar gaswinning in Groningen symboliseert. Het object stelt een gasmolecuul voor en staat vlakbij de plek waar in 1959 na een boring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij gas werd aangetroffen. Het kunst werk is gemaakt door Mare Ruygrok. De koningin be zocht gisteren ook een expositie over 50 jaar gas in Slochteren. foto Anne Marie Kamp/GPD ZUTPHEN - Dinie Brands was 17 jaar toen ze een liefdadigheidsbrief invulde van het Nederlandse Rode Kruis. Die werd in 1964 in een wa terdicht kokertje gedaan en samen met honderden andere vanaf een tanker in de Atlantische Oceaan ge gooid. De vindster, Nieves Sanches Arzo- la (74) uit Cuba, heeft nu 45 jaar la ter contact opgenomen met Dinie. Zij bewaarde de brief al die tijd als een soort relikwie in haar slaapka mer. Voor Dinie is het een bizar ver haal. „Ik weet nog dat ik die brief heb ingevuld. Voor het kokertje moest je een bedrag betalen. De bedoeling was dat de vinder een kaart terug zou sturen. Ik heb er nooit meer aan gedacht. Pas toen ik laatst een kopie onder ogen kreeg via de Wereldomroep schoot het me weer te binnen. Het leukste vind ik dat Nieves Sanches Arzolaze met haar man blijkbaar vaak over die brief gesproken heeft. Ze hadden afgesproken dat, mochten ze kinderen krijgen, het meisje Dinie zouden noemen." 'Vergeef me dat ik niet eerder heb geschreven en ik bid tot God dat deze brief bij jou terecht komt', schreef de Cubaanse inmiddels aan Dinie. De Nederlandse heeft een brief teruggestuurd. Dinie: „Ik ga komende winter een cursus Spaans volgen om ons bij zondere contact, dat er ongemerkt al 45 jaar is, warm te houden." DEN HAAG - Minister Eberhard van der Laan (Integratie) wil onder strikte voorwaarden voorlopig nog toestaan dat inburgerende vrou wen apart van mannen les krijgen. Ook al is dat in strijd met de grondwaarde dat vrouwen en man nen gelijk zijn. De bewindsman gaat er vanuit dat een klein deel van de vrouwen anders niet op les gaat, waardoor ze 'uiteindelijk nog verder van huis zijn'. Twaalf ge meenten hebben in het recente verleden geweigerd bij de inburge ring verschil te maken. Van der Laan gaat na of daardoor vrouwen zijn weggebleven. MEPPEL - De komende nachten wordt er extra beveiliging ingezet in alle vijf vestigingen van Stich ting De Stouwe in de Drentse plaats Meppel. Dit heeft de direc tie van de woonzorgstichting giste ren laten weten naar aanleiding van de dood van een bewoonster van het ABC-huis in Meppel. In de nacht van maandag op dins dag werd een 88-jarige vrouw dood gevonden in haar bejaarden- woning op de begane grond. De politie gaat uit van een misdrijf en heeft dertig rechercheurs op de zaak gezet. Over hoe de vrouw is aangetroffen en of er sporen zijn van braak wilde de politie niets zeggen. Volgens directeur Van der Mey van De Stouwe zijn de 137 be woners van het ABC-huis, allen hoogbejaard, zeer van slag. Zij krij gen slachtofferhulp en extra bege leiding van het personeel. Tevens hebben sommige personeelsleden spontaan aangeboden de komen de nachten in het huis te blijven slapen, zodat de bewoners zich vei liger kunnen voelen. Normaliter is 's nachts in het huis wel personeel, maar geen beveili ging aanwezig. De toegangsdeur gaat vanaf negen uur 's avonds op slot. De recherche verrichtte giste ren groot onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6