Zeeland PZC Proef bouwen op Brouwersdam Wethouder wil overleg met ziekenhuisdirectie 21 SCHOUWEN-DUIVELAND 31 29 Ambitieuze plannen weer mogelijk dankzij toenadering Rijk. Wind 1953 De Musical beoogt geen reconstructie van de Ramp Woensdag 17 juni 2009 Proces Checkpoint kan vijfjaar aanlopen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Martijn de Koning BROUWERSDAM - De Brouwersdam wordt hoogstwaarschijnlijk het to neel van een proefproject 'bouwen op de waterkering'. Daardoor kan een aantal van de ambitieuze plan nen voor de dam toch nog uitge voerd worden. Dat is het resultaat van overleg tus sen Rijkswaterstaat en het Greve- lingenschap, waarin de twee pro vincies en vijf gemeenten rond de Greveiingen vertegenwoordigd zijn. Het schap heeft grote plannen met de dam. De Grevelingenkant moet een 'all-seasons boulevard' wor den, met altijd voor iedereen wat wils. Dat betekent dat er kansen worden geboden aan onderne mers om bijvoorbeeld een hotel of bioscoop neer te zetten. Concreter zijn de plannen voor een nieuw bezoekerscentrum op de Kabbelaarsbank. Dat moet in 2014 op de glooiing van de dam, aan de voet van de voetgangers brug over de N57, verrijzen. Het vervangt het huidige centrum op De Punt. Het enthousiasme van de betrok kenen verstomde toen Co Schot, eigenaar van jachthaven Marina Port Zélande, eind januari aan de bel trok. Schot heeft vergevorder de plannen voor de aanleg van een duurzame 'jachthaven van de toekomst' aan de dam, naast de Middelplaathaven. Hij wees op de wettelijke veiligheidseisen die gel den voor waterkeringen: daarop mag van het Rijk in principe niet gebouwd worden. Het kan de ke ringen verzwakken en maakt het in de toekomst verhogen van de dammen en dijken een stuk lasti ger. N* Er komt een proef met bouwen op de Brouwersdam. Dat is een meevaller, want normaal gespro ken mag op waterkeringen bijna niet gebouwd worden. Voor alle keringen maakt Rijkswa terstaat daarom zogenaamde 'leg gers'. Dat zijn technische tekenin gen waarop staat wat er wel en niet mag. De legger van de Brou wersdam vermeldt dat bestaande ondernemingen daar met hoog stens 10 procent mogen groeien en er, zo stelde Schot, 'voor nieuwe initiatieven nauwelijks ruimte is'. De pakweg twintig betrokken or ganisaties en instanties, waaron der de gemeente Schouwen-Duive- land, hadden dat allemaal over het hoofd gezien en schrokken zich een hoedje. Er werd meteen con tact opgenomen met- Rijkswater staat. Die hield in eerste instantie voet bij stuk en stelde dat 'er niet te onderhandelen valt als het over veiligheid gaat'. Begin deze maand volgde overleg tussen onder meer gedeputeerde Frans Hamelink en vertegenwoor digers van het Rijk. Uitkomst: Co Schot, Rijkswaterstaat en Grevelin- genschap zullen samen werken aan een proef De partijen begin nen nog deze maand met het op zetten van een plan, waarin staat wat er waar precies zal gebeuren en wanneer. Eind goed al goed dus? Dat is nog helemaal niet zeker, waarschuwt Soer van Herk, districtshoofd Zeeuwse Delta van Rijkswater staat. „Dat we met elkaar zullen praten, wil niet zeggen dat de plan nen die er nu liggen allemaal door kunnen gaan. Het ontwerp en de locatie voor bijvoorbeeld het be zoekerscentrum moeten we nog eens grondig onder de loep ne men." Het is nog niet duidelijk of daar door het tijdsdoel (het centrum moet er in 2014 staan) gehaald wordt. Van Herk heeft minder moeite met de plannen voor een doorlaat- middel met getijcentrale (aan de noordzijde van de dam) en een schutsluis (op Schouws grondge bied, pal naast de nog aan te leg gen 'jachthaven van de toekomst'). „Er zijn wel meer waterkeringen met een sluis. Dat hoeft op zich geen probleem te zijn." Jean Paul Gaultier Ie Male of Issey Miyake l'Eau d'lssey pour homme eau de toilette spray 40 ml Deze actie geldt t/m zondag 21 juni 2009 °P Ze voorde/. igst '"«■ïïtos.Hi door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Wethouder Gilles Hou tekamer wil 'op korte termijn' om de tafel met de directie van het Oosterscheldeziekenhuis. Hij heeft interim-directeur Pieter Vierhout uitgenodigd voor overleg over de voorgenomen sanering van het Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee. Een woordvoerder van het zieken huis zei gisteren in de PZC dat de afdeling dagbehandeling in Zierik zee weliswaar druk wordt bezocht, maar niet rendabel is. De zieken huisdirectie beraadt zich op maat regelen. Mogelijk worden operatie kamers gesloten. Verhuizing van de hele afdeling naar Goes sluit de directie ook niet uit. Twee Schou wen-Duivelandse vrouwen zijn een handtekeningenactie begon nen voor behoud van de afdeling. Uitgangspunten van het zieken huis zij volgens Houtekamer be houd van spreiding van het zorg aanbod, het openhouden van het ziekenhuis in Zierikzee en keuzes maken op basis van bedrijfsecono mische motieven. „Met andere woorden: wat moet centraal en wat zou nog decentraal kunnen", aldus Houtekamer. Over deze drie zaken wil de wethouder overleg. Houtekamer wilde aanvankelijk niet reageren op de dreiging, maar zei later: „Natuurlijk zet ik me in voor behoud van de afdeling. Ik sluit me aan bij de actie." ZEEUWS& SSH Tip? redactie@pzc.nl Die Middelburgse veertiger heeft de onhebbelijke gewoonte om op vervelende momenten een wind te laten. Onder de dekens, in de (bij voorkeur volgeladen) auto en afgelopen weekend ook in de lift. Hij stond samen met zijn twee koters te wachten tot de deuren zouden sluiten. Heel stie kem liet hij er eentje vliegen. Tot zijn schrik stapten er op dat mo ment nog twee mensen de lift binnen. Heimelijk hoopte hij dat zij zouden denken dat een van zijn kinderen zich niet had kun nen inhouden. Maar toen zijn dochter, met een vinger onder on der haar neus, riep: 'Papa, je moet wel pardon zeggen!', viel hij genadeloos door de mand. Het nieuwe bezoekerscentrum van De Greveiingen staat gepland aan de rand van de voetgangersbrug over de N57, op de Kabbelaarsbank. Rijkswaterstaat twijfelt echter nog over deze plek. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43