Interessant anders, I? Scheldekwartier enorme opgave PZC Standplaats Het debat met Rinnooy Kan nog eens bekijken.-' De van Zeeland „Het seniorenparadijs is een economisch vliegwiel. Zeeland moet dit omhelzen als een ongelofelijke kans. De krant 5 weken voor 15 euro! Dat kan via www.pzc.nl/standplaats Woensdag 17 juni 2009 ERNST JAN ROZENDAAL Na maandag door Karla Peijs te zijn ontvangen kreeg Alexander Rinnooy Kan, de voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER), gisterochtend de sleutels van de directiekamer van de Zeeuwse Bibliotheek. Drie dagen lang is dat zijn domein. Van daaruit verkent hij de provincie. Hij is de vierde prominente wetenschapper rond wie een Standplaats Zeeland is georganiseerd. Een geweldig project, vond ik altijd. Maar afgelopen weekein de ben ik gaan twijfelen. Toen stond ik met vijf studievrien den en onze gezinnen op camping Scheldeoord in Baarland. Allemaal hoog opgeleid, maar wel gek opkijken van dorpsna men als Kwadendamme en Hoe- dekenskerke. Dat laatste werd al snel verbasterd tot Hooligansker- ke. Waarschijnlijk omdat we el kaar kennen van een zaalvoetbal competitie in Amsterdam. Of an ders vanwege de Ajaxfan die zijn huurtent had getooid met een jodenvlag. Of was het dat Lim burgse meisjesvoetbalteam dat ons uit onze slaap hield? Zou Rinnooy Kan beseffen dat het er op een Zeeuwse cam ping zo aan toegaat? Kan hij niet beter zelf een kippenboutje op de barbecue leggen dan dat hij oesters en witte wijn krijgt geserveerd in provinciehuis of Drukkery? Is het niet beter als hij - net als wij - de ene dag rood verbrandt, om de volgende zijn door noodweer ondergelopen tent te moeten uitdweilen? („Eindigt het in Zeeland altijd met een watersnood?", vroeg een van mijn vrienden weinig fijnzinnig.) Is het strandje bij Baarland, met uitzicht op de chemische fabrieken in Terneu- zen, geen betere plek om stellingen over natuur en industrie te verkondigen dan een ivoren directietoren in Middelburg? Misschien moeten we het concept toch wat dichter bij de ge wone man brengen. Nodigen we volgende keer Johan CruijfF uit. Voor Standplaats Baarland. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Hoedeke'nskerke werd al snel verbasterd tot Hooliganskerke COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren' Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Eric Loontjens uit Middelburg: „De provincie wil de N57 verbou- Jos Marttin uit Brouwershaven: „Natuur kan ook bedreigend zijn als wen tot een prettige en effectieve -milieubewegingen misbruik maken weg. Dat is doodzonde." van regelingen als Natura 2000." Jan Janse uit Goes: „Zeeland moet de gezondheidszorg opkrikken door meer hoogopgeleid personeel aan te trekken." In een wereld die steeds eenvormiger wordt, moet Zeeland proberen om 'interessant anders' te zijn, vindt Alexander Rinnooy Kan. door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Hij wil niet de arrogante randstedeling uithan gen, zei Alexander Rin nooy Kan. Maar inder daad. „Die gele gevels bij de toe gangsweg van Middelburg zijn eer lijk gezegd niet zo mooi." Rinnooy Kan - voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER) ging gis teravond met Zeeuwen in debat over de vijf stellingen die hij had bedacht over Zeeland. Hij wil die stellingen toetsen tijdens zijn ver blijf in Zeeland, deze week. Rin nooy Kan is hier op uitnodiging van de Zeeuwse bibliotheek voor het project 'Standplaats Zeeland'. Die stellingen hebben nogal wat De vijf stellingen Alexander Rinnooy Kan kwam met vijf stellingen naar Zee land. 1Natuur en industrie verdra gen elkaar in in Zeeland maar in beperkte mate. »- 2. Zeeland moet zijn toekomst zoeken in het water. 3. Met Zeeuwse cultuurland schap moet met kracht be schermd en verbeterd worden. 4. Zeeland is een potentieel se niorenparadijs. 5. Het Zeeuwse onderwijs moet durven kiezen voor de ei sen van de provinciale arbeids markt. reacties teweeg gebracht: ingezon den brieven in de krant en reacties op de website van de PZC. In to taal waren er ongeveer 150. „Voor je het weet ben je volksvijand nummer één", grapte Rinnooy Kan. Eén van zijn meest omstre den stellingen - industrie en na tuur verdragen elkaar in beperkte mate - had gisteravond inderdaad wat bekende actievoerders op de been gebracht. „Veel mensen denken dat ik de in dustrie integraal uit de provincie wil verwijderen. En dat is echt niet zo. Maar als ik met het pistool landschap koesteren. „Het gaat mij om het door boeren gecultiveerde landschap. Bedrijfseconomische belangen van boeren verdragen zich niet altijd met wat de rest van de bevolking aantrekkelijk vindt aan een landschap. Het zou ons wat waard moeten zijn om de con dities voor de boeren aan te pas sen." Dat moet met gemeenschaps geld, vond hij. „Ik vind dat per soonlijk goed besteed." Met zijn stelling over Zeeland als seniorenparadijs heeft Rinnooy Kan de Zeeuwen ook flink opge- stookt. „Het is hier al flink ver grijsd, we zijn al meer vergrijsd als Florida", zei Wim Ovaa. „Het is een misverstand om te denken dat een keuze voor ouderen een keuze tegen jongeren is", zei Rinnooy Kan. „Koopkrachtige senioren ko men niet naar Zeeland om naar rollatorwedstrijden te kijken. Zo ie mand wil goed wonen, hij wil inte ressante hobby's uitoefenen en hij wil hoogwaardige zorg. En dat ge beurt, inderdaad, allemaal door jongeren. En diewillen ook weer een interessant leven. Dit is geen uitputtingsslag, maar een econo- op de borst word gedwongen, zeg ik: als Zeeland iets unieks te bie den heeft, dan is het de natuur. Je moet durven kiezen: voor vormen van industrie die kansrijk zijn in deze provincie." Energie winnen uit biomassa bijvoorbeeld. „Daar loopt Zeeland in voorop." Maar ook een tweede kerncentrale. „Ik vind dat Zeeland alle reden heeft om serieus te overwegen om kan didaat te zijn voor uitbreiding van nucleaire energie." Zeeland moet 'interessant anders' zijn, vindt de SER-voorzitter. Hoe anders, dat kunnen we zelf bepa len. Daarnaast moeten we ons misch vliegwiel. Zeeland moet dit omhelzen als een ongelofelijke kans." Zeeland kan jongeren bedienen door hoogwaardig beroepsonder wijs die opleidt voor wat de econo mie vraagt, zei Rinnooy Kan, bij voorbeeld met een Delta-academy, zoals die in Vlissingen moet ko men. „Het is voor Zeeland geen goed idee om een eigen universi teit te ambiëren zoals die in Lei den of Utrecht. Maar wat hier bij de Roosevelt Academy gebeurt, is natuurlijk geweldig. Ik heb daar echt bewondering voor. Dat is een gouden greep." ia, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5Ó04 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Theo Giele VLISSINGEN - Alexander Rinnooy Kan toonde zich gistermiddag on der de indruk van de grootste op gave waar Vlissingen voor staat: in vulling van het voormalig Schelde- terrein. Ook werd een bezoek ge bracht aan de Kenniswerf De bebouwing van het Schelde kwartier zal voor een belangrijk deel de sfeer van de stad gaan be palen. „Het project is van een om vang die je bijna naar de keel grijpt. Het is onwaarschijnlijk be langrijk dat Vlissingen er iets moois van maakt. Daarvoor is een goede mix van modernisering en restauratie nodig." Als voorbeeld van dat laatste noemde hij de tim merfabriek: 'een indrukwekkend, haast een filmisch decor'. Vlissin gen moet volgens Rinnooy Kan zien te profiteren van de unieke lig ging van de stad. Met Den Haag is Vlissingen de enige stad in Neder land met een strand voor de deur. Rinnooy Kan kwam gisteren, na de installatie van de Zeeuwse SER in Middelburg, per boot aan in Vlissingen. Onderweg hadden bur gemeester Wim Dijkstra en wet houder Piet Polderman 'een open en direct' gesprek met hem gehad over de stellingen van de SER-voorzitter. In Vlissingen be zocht het gezelschap verschillende onderwijsinstellingen zoals het Technum, de Delta Academy en het RPCZ. Ook wat het onderwijs betreft is het volgens Rinnooy Kan een kwestie van kiezen: „Er kan heel veel, maar niet alles." Zeeland moet zorgen voor unieke opleidin gen waarvoor studenten naar de provincie willen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2