Museale slag om Arnhem: bij 1 1 Maandenlang is er een verbale slag gele verd om de plek waar het Nationaal Histo risch Museum in Arn hem moet komen. Mi nister Plasterk vindt vestiging naast de his torische John Frost brug de beste plek. Maar morgen kiest de Tweede Kamer ver moedelijk voor de lo catie bij het Open luchtmuseum.. k ■Mg H Ui WBZZtxs Ander land, zelfde probleem 1 HIST0R^ 8 Dinsdag 16 juni 2009 door joep Trommelen Nationaal Historisch Museum Arnhem |||nVMk^3uBB55] Openluchtmuseum NHM et was de droom van SP-lei- der jan Marijnissen in zijn boekje 'Waar historie huis houdt' (2005): een Nationaal Historisch Museum (NHM) als medicijn tegen het tekort schietend geschiedenisonder wijs in Nederland. Nederland was op zoek naar zijn identiteit. De moorden op Pim Fortuyn (2002) en Theo van Gogh (2004) hadden het land in een heuse identiteitscrisis gestort. Nederland koos 'de grootste Nederlander aller tijden' (het werd Pim Fortuyn), een boekenweek ging over de vader landse geschiedenis, een canon met de vijftig be langrijkste historische gebeurtenissen moest het verwarde land houvast bieden. Dat ging al ge paard met geruzie over wat en wie daar een plaats in verdienden. Het Nationaal Historisch Museum is eenzelfde lot beschoren. Marijnissen weet, samen met Maxime Verha gen, de Tweede Kamer enthousiast te krijgen voor zijn idee en in 2006 valt het besluit: er komt een NHM! De canon moet bij het inrich ten van de exposities het uitgangspunt zijn. Het kabinet wil er eenmalig 60 miljoen voor uittrek ken en wil daarna ieder jaar 12 miljoen op de museumrekening storten. Zo'n museum wil iedere stad wel en ze staan dus in de rij: Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Nijmegen, Almere, Utrecht. Inmiddels oud-di recteur van het Arnhemse Openluchtmuseum Jan Vaessen komt met een opvallend plan: een combinatie met zijn Openluchtmuseum. De twee musea kunnen elkaar in zijn ogen verster ken. Minister Ronald Plasterk kiest in juni 2007 vooi dit museale huwelijk. Hij vindt het plan 'een mooie combinatie'. Een museum in Arnhem draagt bovendien bij aan de spreiding van voor zieningen over heel het land die hij voorstaat. Want niet alles hoort in de Randstad, vindt hei kabinet. Vanaf dat moment doet de politiek een stap te rug; alles lijkt immers in kannen en kruiken. D Raad van Toezicht van het nog te bouwen mu seum benoemt Erik Schilp van het Enkhuizer Zuiderzeemuseum en Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum in Middelburg tot de direi tie van het NHM. Architecte Francine Houben ontwerpt intussei Nagenoeg dezelfde commotie over de locatie en invulling van een nationaal historisch museum speelt in Frankrijk. Evenals zijn voorgangers (denk aan Centre Pompidou en de nationale bibliotheek vernoemd naar Mitterand) wil president Nicolas Sarkozy een monumentaal gebouw nalaten dat herinnert aan zijn leiderschap. In zijn nieuwjaarsboodschap van dit jaar lanceerde hij een plan voor een groot Museum voor de Geschiedenis, op een 'symbolische plek'. En sindsdien woedt er een discussie over het hoe en waar van dit museum. Frankrijk kent diverse musea die aan de historie zijn gewijd. Maar volgens Sarkozy is er geen enkel museum dat de hele geschiedenis van het land omspant. Bovendien zijn de bestaande musea hem te stoffig. Een uitspraak die hem door de bestaande musea niet in dank is afgenomen. Wat de vestigingsplaats betreft zijn er twee rivalen: het paleis van Versailles en Hotel des Invalides in Parijs. Voor Versailles pleit dat het al veel historie in huis heeft. Toch voelt Sarkozy meer voor Hotel des Invalides. Het is centraal gelegen, werd onlangs voor 100 miljoen euro opgeknapt en er is nog ruimte vrij. Bovendien is hier het praalgraf te vinden van Napoleon, een leider met wie Sarkozy zich graag vergelijkt. Jan Marijnissen (SP) stelt voor dat Nederland een Nationaal Historisch Museum krijgt. 27 juni: Kamermotie van Jan Marijnissen en Maxime Verhagen (CDA) voor een NHM krijgt een meerderheid. Het museum moet in Den Haag komen. 9juni: - Arnhem presen teert een uitgewerkt plan van Jan Vaessen vooreen canontoren tegenover het Open luchtmuseum. 1 juli: Tweede Kamer accepteert schoorvoetend Plasterks keuze. April: Minister Plasterk vraagt Arnhem, Amsterdam en Den Haag een plan te maken. 29 juni: Arnhem wint de strijd om het museum. AH lA NATIONAAL i.h»»!'; Het 'bouwvolume' van een museum bij de John Frostbrug, ingetekend in het Arnhemse centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8