Lanen Westhove 4 Dinsdag 16 juni 2009 Opgepast, jonge vleermuizen! Open dag bij loonwerkbedrijf Van april tot en met juni is het kraamtijd voor vleermui zen. De jonge vleermuisjes krijgen begin juli hun eerste vlieglessen. Met hun onbeholpen gefladder komen ze nogal eens per ongeluk een huis binnenvliegen omdat ze het invlieggat naar hun 'huis' onder de nok missen. Of ze blijven aan een gevelmuur hangen. De gewone dwergvleermuis woont in groepjes van tien tot wel honderdvijftig vrouwtjes in de spouw of onder het dak, de grootoorvleermuis verkiest een ruime zolder in een kerk of herenhuis. De mannetjes leven alleen, of in kleine groepjes, en hebben met het opvoeden van de kleintjes niets van doen. In deze periode is de kans groot om een verdwaalde vleer muis te treffen. Op uitzonderlijk hete dagen zoeken de vleermuizen overdag verkoeling. Doe dan bij schemer het licht uit en het raam open. 's Nachts bij hevige regenval raken vleermuismoeders hun jong soms kwijt. Hang het jong bij schemer aan de gevel, zodat de moeder het kan terugvinden. Ontdekt u een vleermuiskolonie in huis, of vindt u een vleermuis, dan kunt u bellen met Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ 0113-230936). Voor zieke of gewonde vleermuizen, contact opnemen met de die renambulance (0118-490572/495010) of De Mikke (0118-628288). Agrarisch bedrijf Simon de Feyter in Schoondijke is op veel fronten actief: loonwerk, transport, handel en, via De Feyter Groenrecycling, compostering. Daarnaast is er de biologische akkerbouw met teelt van aardappelen, suikerbieten, zaaiuien, knolselderij, sperzie bonen en tarwe. Bovendien handelt het bedrijf in Alpa ca's: lama-achtige dieren van de Peruaanse hoogvlakten. Alpaca's geven een zeer fijne wolsoort. Het bedrijf houdt dinsdag 23 juni een open dag aan de Lange Heerenstraat 85 in Schoondijke. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.00 en 15.00 uur. Er zijn demonstraties van machines om 10.30 en 13.30 uur. door Selma Osman De lanen rond Kasteel Westhove bij Domburg zijn in oude glorie her steld. Ze ogen weer strak, zoals het hoort. Ontsierend beton is vervangen door een knis perende schelpenlaag. Morgen worden de herstelde la nen feestelijk geopend door Staats bosbeheer en de Stichting Westho ve. Wandelaars weten allang dat natuurgebied De Manteling tegen woordig weer goed begaanbaar is. Opzichter Christ Mollenberg van Staatsbosbeheer stelt, bijna met ge noegen, vast dat de schelpenverhar ding die afgelopen najaar werd aangebracht, al bijna verpulverd is. „Zo veel wordt er hier gewandeld en gefietst." De opzichter is blij dat de lelijke betonbanen uit het bos zijn. „De schelpenverharding past goed bij strand en zee." De betonplaten stamden nog uit de Tweede We reldoorlog. Ze werden neergelegd door de Duitsers die het kasteel als hoofdkwartier gebruikten, vertelt Mollenberg tijdens een wandeling over de Wulpendreef Deze laan loopt vanaf de parkeerplaats naar de Lindenlaan, waaraan Kasteel Westhove en museum Terra Maris liggen. „Het werd op den duur levensgevaarlijk. Het beton ging brokkelen en er kwamen gaten in. Om die te ontwijken, gingen men sen over het gras lopen. Dat had weer als gevolg dat mooie mos randjes werden vertrapt." Op het punt waar de twee herstel de lanen elkaar kruisen, wordt het effect van de ingreep goed zicht baar. De Lindenlaan, met zijn breedte van zes meter, maakt weer een statige indruk. Wie even de Wat oogsten de boeren? In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. n een rubriek over groenten mogen aardappels niet ontbre ken. Solarium tuberosum bevat vezels, ijzer, kalium, B-vitamines, geen vet en cholesterol en minder calorieën dan rijst en pasta. Een ge middelde knol levert ongeveer de helft van de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid vitamine C. In de zes tiende eeuw werd de aardappel in Europa geïntroduceerd; nu is het volksvoedsel. Nederlanders aten zestig jaar geleden zo'n 130 kilo per persoon, per jaar. Nu nog slechts 89 kilo, maar toch! Neder land is de grootste pootaardappel- exporteur ter. .wereld en.de. op één na grootste aardappelproducent. En elk jaar - in 2009 op 4 juni - heeft Tholen de eerste nieuwe Ne derlandse aardappels. Er zijn zo'n 200 rassen. Voor de. kok is een belangrijk onderscheid dat in droog- of vastkokende en de bloemige of afkokers (voor puree, stamp en gebakken aardappelen). Helaas zijn aardappels nogal gevoe lig voor ziekte. Neem nou het fa meuze bintje, geschikt voor friet en wat al niet, maar o zo zwak. Aardappelboeren spuiten geduren de het teeltproces minimaal twin tig keer om belagers, zoals schim mels, in toom te houden. Biologisch aardappels telen, zon der bestrijdingsmiddelen, is dan ook een soort Russische roulette, vertelt Adwin Dekker van Maat schap Dingemanse-Dekker. Als de schimmel phytoptora vroeg in het teeltproces toeslaat, heb je niks. Ge lukkig dat het geen schimmelig voorjaar was. Vergeleken bij de gangbare teelt, is de opbrengst van biologische teelt ongeveer toch al de helft lager. Adwin Dekker heeft een halve hectare biologisch staan aan de Abeelseweg in Middelburg en kan nu oogsten. Nieuwe aardap pels worden gerooid als het groene loof nog aan de plant zit, in de len te en begin zomer. Eigenlijk zijn het de nog onrijpe knollen, voch tig en zoet. Pommes primeur Nieuwe aardappelen schil je niet: schrappen of boenen met een schuur sponsje is genoeg. Na het koken op dienen met een klontje roomboter en fijngeknipte tuinkruiden. Adwin Dekker met zijn nieuwe aardappelen. foto Mechteld Jansen De lanen rond kasteel Westhove zijn in oude luister hersteld. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78