wint de vis Natuurjournaal Een winkel Vaderdag cadeaus! HENGELSPORT JANPETER weten ze daar alles van. foto's Lex de Meester Tientallen molentjes staan uitgestald bij hengelsportzaak Jan Peter. helaas! - geen ontvangst heeft. Ver van zakelijke en huiselijke beslom meringen. Nu even niet! Hengel uitwerpen, wat lokvoer strooien, biertje erbij en dan maar lekker sta ren in het water, met die speciale visbril op. Een klant komt er net een uitzoe ken. Met zo'n bril kijk je recht door de spiegeling van het water heen naar de vissen. Zo zijn er wel meer zaken die het vissen aangena mer maken. Voor de nachtvissers bijvoorbeeld, die in hun tentje lig gen te wachten tot de karpers in de uitgeworpen hengel bijten, is er een beetverklikker. Die wekt de sla pende visser zodra hij beet heeft, naar verkiezing met gefluit, gek waak of een alarmerend 'Wake up! Wake up!'. Even voor de goede orde: vissers heb je in soorten en maten. Je hebt de vissers van het zoute water, die aan de kust en op de schepen vissen. En de zoetwater vissers, die aan de binnenwateren zitten. Er is passief vissen en actief vissen, dat meer beantwoordt aan het jagersinstinct. Struinend vis sen noemen ze dat bij de zoet watervissers. Dan moet je weten dat vis op een splitsing van water stromen te vinden is, of net achter die rietkraag, onder die overhan gende boomstronk. Je moet je wa terdieptes kennen, zien hoe de stroming loopt, eb en vloed ken nen. Heeft een visser 'aanbeet', dan volgt 'de dril', de strijd tussen vis ser en vis. Dit zijn de regels: de vis ser probeert met een zo dun moge lijk lijntje een zo groot mogelijke vis te vangen. Als de lijn breekt, heeft de vis gewonnen. En als de visser wint, 'onthaakt' hij de vis en zet die direct weer terug. Alles over hengelen Zeeland telt een aantal gespe cialiseerde hengelsportzaken: Hengelsport Jan Peter, Vlissin- gen See Fish Hengelsport, Zierik- zee Hengelsport Kees Hamelink, Biervliet (www.keeshamelink.com) Catch-lt-Easy, Sluis (www.catch-it-easy.nl) Daarnaast verkopen (bui- ten)sportzaken als Brammetje Dump ook hengelsportartike len. Meer informatie: www.zeevisland.com www.rondomdedelta.com Scheldestraat 33 VLISSINGEN - 0118-418313 Wilde eenden hebben een handige truc om te zorgen dat hun eieren niet opgegeten worden door bun zingen, kraaien of ratten. Als ze on der normale omstandigheden even het nest moeten verlaten, wordt dat zorgvuldig afgedekt zo dat de eieren aan het oog van vij anden onttrokken zijn. Als ze plot seling het nest moeten verlaten voor een onverwachte belager, worden de eieren onder gepoept met een buitengewoon stinkende substantie, die bij roofvijanden de lust om ze op te eten snel doét ver gaan. Maar als de jongen eenmaal gebo ren zijn, ontstaat er een nieuwe fa se in de strijd om het bestaan. Wilde eenden broeden meestal op de grond, maar niet altijd. Soms kiezen de oudervogels de goot van een hoog gebouw of de kop van een knotwilg. Je vraagt je dan af: hoe landen de netgeboren eendjes veilig op de grond? Want net als al le andere eenden zijn wilde een den nestvlieders, die vlak na hun geboorte het nest definitief verla ten. Jongen die hoog boven het maaiveld geboren worden, moeten dus op één of andere manier op de grond belanden. De kleine eendjes laten zich gewoon vallen en dankzij hun donzige verenpak en geringe gewicht komen ze al tijd op hun pootjes terecht. Het ge beurt ook wel dat moedereend ze in hun nekvel pakt en vliegend naar de grond brengt. Ze blijven niet lang op het land, want jonge eendjes trekken direct naar het water. Daar is voedsel en veiligheid. Voedsel bestaat uit aller lei delen van water- en oeverplan ten. Vooral kroos is in trek. Er wor den ook wel kleine waterdiertjes naar binnen geslobberd. Door hun voortdurende verblijf op het water zijn jonge eendjes ta melijk veilig voor vijanden die lie ver niet te water gaan, zoals vos sen en kraaiachtigen. Maar meeu wen of ratten zijn in het water minstens even snel als op het land en vormen een belangrijke bedrei ging. Bij gevaar duiken de eendjes pijlsnel onder, om dan onder wa ter zwemmend de veiligheid van overhangende oevervegetatie op te zoeken. Het gevaar kan overigens ook van onder de waterspiegel ko men. Snoeken en snoekbaarzen trekken de jonge eendjes soms on der water om ze op te slokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77