Breekt de lijn, dan 20 j Beestachtig OPEN T W 34 2 Dinsdag 16 iuni 2009 ...als je boer bent! 10.00 -17.00 uur Kaai ZongbomJtMj Ptf&pwk Bwuieg 21, Kwkkenke,, T. 613059 Wijn proeven Wijngaard De Druivengaerde in Wissenkerke is in de zomermaanden op dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00-17.00 uur geopend voor belangstellenden. Wie wil, kan er rondkijken, wijn proeven of een partijtje jeu de boules spelen. De Druivengaerde ligt aan de Dorpsdijk 2A, tegenvoer De Vlasschure. Orchideeën Een gids van Staatsbosbeheer leidt een wandeling langs orchideeën in natuurgebied Dijkwater op Schouwen-Duiveland. De tocht start om 19.00 uur in Sirjansland. Aanmelden bij de WV Zierikzee: 0900-2020233. Deze wandeltocht is ook op zondag. Theetuin Theetuin de Stokroos in Nieuwerkerk bestaat vijfjaar. En de bijbeho rende 'boerenrustcamping' Kermisrose (oud-zeeuws voor 'pioen roos') is één jaar oud. Daarom is er zaterdag een open dag in de tuin aan de Krabbenhoekseweg 2. Van 12.00 tot 17.00 uur kunnen bezoe kers huisgemaakte taart eten in de tuin bekijken of de camping bekij ken, waar authentieke Mongolese yurt-tenten staan. De kinderen kun nen ponyrijden en er wordt muziek gespeeld. Struisvogelboerderij Er zijn rondleidingen bij Struisvogelboerderij Monnikenwerve, aan de Hogeweg 1 in Sluis. Bezoekers kunnen er tussen 10:30 en 17:00 uur terecht. Rozendagen Open tuindag bij Rammekenshof: een cottageachtige tuin, met on der meer borders op kleur, een boomgaard met laagstamfruit, een groentetuin en 150 soorten rozen, Hemerocallissen en geraniums. Rammekenshof aan de Rammekensweg 11 in Ritthem is te bezoeken van 10.00-17.00 uur. Middellandse Zeetuin De Middellandse Zeetuin in Buttinge is, evenals zondag, open van 10.00-17.00 uur. Het terrein is een modeltuin met palmen, bamboes en plantensoorten uit het Middellands zeegebied. Buttinge, Middelburgseweg 17. Tuin van slot Baarland De tuin van Slot Baarland is geopend voor het publiek, en ook de kerk kan bezichtigd worden. Baarland, Slot en Kerk, 13.30-17.30 uur. Vissen mét en zonder vergunning Aan de kust, aan de vloed lijn, mag je zonder vergun ning overal zitten, met maxi maal twee hengels. Vissen in de binnenwateren is overal vergunningplich- ting. Op 1 januari 2007 verving de vispas de Sportvisakte en Grote Vergunning. Voor 36,50 euro per jaar ben je automatisch lid van een hen- gelvereniging en krijg je een vispas. Vissen is dan toegestaan in de wateren van die hengel- vereniging en op de visstek- jes van de Landelijke Lijst van Viswateren. De kleine vispas is voor sportvissers die geen lid zijn van een van de hengelsport federaties van Sportvisserij Nederland en geeft, met één hengel en een beperkt aantal aassoorten, toegang tot de visstekjes op de Klei ne Lijst van Viswateren. Dat zijn er in Zeeland overi gens maar weinig. Lees op www.sportvisserij- nederland.nl alles over de vispas en andere vergunnin gen. Vissen is aan strenge regels gebonden. Bij visverenigingen en hengelsportzake met o.a. rondleidingen, door diënten. boerderijwinkel, springkussen, hapje en drankje door Ondine van der Vleuten De laatste paar zomers waren niet zo gewel dig, maar het voorsei zoen van dit jaar was perfect voor sportvis sers, zegt Jan Peter Davidse van hengelsportzaak Jan Peter in de Vlissingse Scheldestraat. Dat merkt hij gelijk in de winkel. „Zien vissen, doet vissen." Strikt genomen heb je om te vis sen niet meer nodig dan een bam boestok, een touwtje, een kromge- slagen spijker en een pier. Voor 4,95 euro koop je al een eenvoudig hengeltje, zo'n dingetje dat jonge tjes van hun opa krijgen als belo ning voor het eerste zwemdiplo ma. Doosje aas, touwtje en ontha- ker erbij en je bent klaar, voor 20 euro maximaal. Maar je kunt het zo ingewikkeld en zo duur maken als je zelf wil, zegt Jan Peter David se. Gespecialiseerde hengelsportzaken zijn in Zeeland dun gezaaid, hoe wel onze waterrijke provincie bij uitstek geschikt is voor dit tijdver drijf. „Je hebt hier tenminste nog plek ken waar je rustig kunt zitten. 'Rondom de randstad is de hengel- druk heel groot", zegt een klant die bij Jan Peter rondsnuffelt tus sen waadpakken, molentjes, viskis- ten en kunstaas. Waarom hij hengelt? „Omdat het de perfecte combinatie is van stress en ontspanning. Je zit in je eentje in de polder, en opeens zie je 'm komen. En dan is het: hapt de vis, of hapt-ie niet?" Wie verstandig is, laat zijn mobiel tje thuis of beter nog: zoek een goede visstek waar de telefoon - Het gevederde volkje dat onze tuinen bewoont, kent hem als een te duchten ge vaar. Vandaar ook dat er allerlei alarmerend gedrag optreedt zodra hij is ontdekt. De merel spant daarbij de kroon met zijn schelle waarschuwings- roep. Zodra deze zich laat horen, treedt er onder het vogelvolk een sfeer in van 'op je hoede zijn'. Het gekrakeel van het groepje mussen in de appelboom valt stil. De spanning is voelbaar. Zal hun aartsvijand, de sperwer, het op geven of valt één van hen straks ten prooi aan de gevreesde klau wen? Intussen houdt de sperwer zich zo veel mogelijk schuil. Hoewel hij honger heeft - vandaag heeft hij al zo dikwijls vruchteloos getracht een prooi te verschalken - overziet hij de omgeving, vanaf zijn uitkijk post in de dekking van het groen. Waakzaam en alert op elke moge lijke aanwezigheid van een slacht offer. Beweegt die koolmees daar zich niet traag? Een volgend moment is de uitkijk post verlaten en in pijlsnelle duik vlucht slaat de sperwer toe. Zijn slachtoffer is compleet overrom peld. De klap waarmee de roofvo gel hem heeft geslagen, heeft hem buiten bewustzijn gebracht. Een scherpe beet in de nek maakt een einde aan verder lijden. Na zijn maaltijd slaat de sperwer geen acht meer op zijn omgeving. Verzadigd als hij is, neemt hij rus tig de tijd zijn outfit in orde te brengen. Een tijdrovende bezigheid, die noodzakelijk is voor een volgende jachtvlucht. Hoe gladder het veren- pak en hoe beter elke veervlag op de andere aansluit, hoe sneller hij tijdens de jacht kan zijn. Noodzaak, want te dikwijls blijft een aanval van de sperwer zonder succes. Talloze vogels zijn er, maar slechts een minuscuul deel van die grote aantallen is voor hem wegge legd als prooi. Hij moet het heb ben van verzwakte of afgedwaalde dieren. Met de verzadiging van de sperwer is ook de rust weerge keerd. Voorlopig is het gevaar geweken. De mussen krakelen weer met elkaar, de koolmezen en pimpel mezen hervatten hun zang en de merels scharrelen weer door de tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76