Binnenland en de straatarme Drent berco Geld opzij voor kapot huishoudelijk apparaat Jaarlijks tien doden door kinderen Rouvoet geeft achttien miljoen aan de buurt veel voordeel Cliënt doodt hulpverleenster Mensen in het zuiden sparen meer dan noordelingen. Ruim helft van gevallen blijkt moord met voorbedachte rade. 15 jaar cel geëist voor poging doden agent Zwemleraar voor ontucht aangehouden Ouderen immuun voor Lotto zoekt winnares Mexicaanse griep? van prijs in Rotterdam Dinsdag 16 juni 2009 I 5 Het cliché is waar: de Zeeuw en zijn zuinig. Maar ook in de andere zuidelijke provin cies houden Nederlanders flinke reserves aan voor slechte tijden. door Cert van Harskamp en Thomas Olivier Wim van Gelder was blij toen voedingsmiddelen concern Unilever in 2000 aankondigde dat Zeeuws Meisje zou verdwijnen. Het goed kope margarinemerk, bekend van de slogan 'geen cent teveel hoor', gaf de Zeeuwse zuinigheid een ge zicht. Maar volgens Van Gelder, destijds Commissaris van de Ko ningin van Zeeland, was het slech te reclame voor zijn provincie. Van Gelder heeft dubbel pech. Niet alleen besloot Unilever het merk toch in de Nederlandse su permarktschappen te laten, het cli ché blijkt ook nog eens waar: de Zeeuwen zijn zuinig. Zij hebben - op de inwoners van Utrecht na - veruit het meeste spaargeld. In het spaarvarken van de gemiddelde Zeeuw zit 22.453 euro, bijna 5500 euro meer dan de gemiddelde Ne derlander. Nederlanders sparen veel, maar dé Nederlandse spaarder bestaat niet. MoneYou, een dochter van ABN Amro nam het spaargedrag onder de loep en de verschillen zijn groot. Inwoners van de zuidelijke provincies hebben veel grotere buf fers dan inwoners van de noordelij ke provincies. En dat komt niet al leen doordat er meer rijken wo nen in de onderste helft van het land. Directeur Koos van der Veen van MoneYou is dan ook verrast over de grote regionale verschillen die in zijn onderzoek naar voren komen. Natuurlijk, rijke inwoners in het zuiden trekken het gemiddelde omhoog. „Neem André Rieu. Die woont in Limburg en trekt het ge middelde spaarbedrag in die pro vincie omhoog", zegt hoogleraar Karen van der Wiel, gedragseco- noom aan de Universiteit Tilburg, verwijzend naar de schatrijke vio list. Maar het zijn niet alleen de super rijken die de goedgevulde spaarvar kens in het zuiden des lands ver klaren. De recessie levert een be langrijke bijdrage, aldus spaardes- kundige Rob Alessie van de Rijks universiteit van Groningen die veel onderzoek heeft gedaan naar het spaargedrag van consumenten. Volgens Alessie gaan mensen veel meer sparen naarmate zij finan ciële tegenspoed verwachten. Alessie: „In goede tijden zijn de re gionale verschillen in spaargedrag helemaal niet zo groot. Maar als de werkloosheid in het zuiden veel sneller toeneemt dan in andere de len van Nederland, dan zie je dat zuiderlingen ook meer reden heb ben om te sparen." Volgens Alessie is ook het inko mensverschil een heel belangrijke reden om meer te sparen. „Arme mensen hechten meer belang aan sparen, omdat zij financiële tegen vallers veel moeilijker kunnen op vangen", zegt Alessie. „Dat bete kent niet dat zij ook een groter be drag op de spaarrekening hebben, maar wel dat zij procentueel een groter deel van hun inkomen ach terhouden om te sparen." De Gro ningse hoogleraar ziet dat terug in het cijfer van Drenthe. Op de vraag waarom er wordt gespaard, zegt 62 procent van de Drentena ren een buffer op te willen bou wen. Dat is veel meer dan het ge middelde. Van het spaargeld is ech ter nog geen 45 procent ook daad werkelijk bestemd als buffer. Niet alleen sociaaleconomische omstandigheden bepalen of ie mand zijn spaarvarken goed voedt. Ook leeftijdsopbouw is erg belangrijk. Alessie: „Ouderen spa ren veel. Zij sparen om onvoorzie ne zorgkosten op te vangen, maar ook voor kinderen en kleinkinde ren." De onderzoeker ziet hierin een verklaring voor het royale be drag dat een Limburgs gezin opzij heeft gezet. Een gemiddeld laag in komen, in een van de meest ver grijsde provincies. Volgens onder zoeker Alessie twee redenen die aanzetten tot sparen. De Zeeuwen zullen hun imago van 'ons ben zunig' daarom waar schijnlijk nog jaren bij zich dragen. Net als Limburg is Zeeland een van de meest vergrijzende provin cies, zodat spaarrekeningen eerder voller dan leger worden. lange vorslstraal - g Spaartegoeden van de Nederlanders verdeeld per provincie I Totale spaartegoed per huishouden. j Bufferdeel van het spaartegoed (gereserveerd voor financiële tegenvallers). Zeeland ^V/////////// 11768, den haag - In het zuiden van het land wordt het hardst gespaard. In de drie zuidelijke provincies heb ben huishoudens gemiddeld zo'n 20.000 euro op de rekening staan. In het noorden wordt met een ge middeld spaarsaldo van 7500 euro het minst gespaard, blijkt uit een onderzoek dat ABN Amro-doch- ter MoneYou heeft uitgevoerd voor deze krant. Utrechtenaren hebben het meeste spaargeld. Zij hebben gemiddeld 24.402 euro op'de bank staan. Ruim vier van de tien Nederlan ders waren in de afgelopen twaalf maanden genoodzaakt hun buffer aan te spreken. Verreweg de mees ten vanwege onvoorziene omstan- amsterdam - Een medewerkster van een Amsterdams opvangte huis voor dak- en thuisloze jonge ren is gistermiddag overleden na dat zij door een cliënt was neerge stoken. 1\vee collega's van de vrouw raakten gewond door de steekpartij. De politie heeft een 21-jarige verdachte aangehouden. Het incident gebeurde rond tien over vier in een opvangtehuis van hulporganisatie Spirit. De jongen was een bewoner van het pand. Hij gedroeg zich volgens de politie al een paar dagen 'niet zoals het hoort'. Daarom hadden hulpverle ners gistermiddag een zogenaamd 'correctiegesprek' met de jongen. Hierbij begon de verdachte op de drie hulpverleners in te steken. De dader vluchtte, maar kon worden aangehouden in een stadsbus. digheden, zoals een kapotte televi sie of wasmachine. De buffer is het deel van het spaargeld dat op zij is gelegd voor financiële tegen vallers. Slechts zeventien procent van de Nederlanders moest zijn spaargeld gebruiken om het inko men aan te vullen. Door hun rela tiefkleine reserves zijn mensen in het noorden minder goed voorbe reid op financiële tegenslagen. Van alle spaartegoeden wordt 47 pro cent (gemiddeld 8000 euro) opzij gelegd als buffer voor slechtere tij den. Inwoners van Drenthe en Overijssel leggen geld opzij, omdat zij vrezen dat er een huishoudelijk apparaat stuk gaat. Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft een gezin met twee kinderen en een netto maandinkomen van 2800 euro ten minste 12.700 euro spaargeld nodig. Utrecht €9.871,- j €22.453,- I €24.403,- Zuid-Holland V//////////H83 Noord-Brabant €9 667, Limburg €8.565,- Noord-Holland €8178, Nederland gemiddeld I 7.972,- Flevoland 7 397, Overijssel ////✓/>€5624, Gelderland I W///y€5557, Groningen I - €4.610,- Friesland €3.045,- Drenthe V- €2.487,-| €5.565,- J €8.101,- j 9.176,- infographic: JO/ bron: CPD den haag - Minderjarigen zijn ge-_ middeld bijna tien keer per jaar be trokken bij dodelijk geweld. Van 1992 tot 2007 werden 137 jongeren veroordeeld wegens moord of doodslag. Van hen pleegt 60 pro cent na hun straf en behandeling opnieuw een delict. Dat blijkt uit onderzoek van sociologe Anne Vries, dat zij deze week presen teert op het jaarcongres van de Ne derlandse Vereniging voor Krimi- nologie (NVK). Vries bestudeerde de strafdossiers van alle minderjarigen die tussen 1992 en 2007 betrokken waren bij moord en doodslag. Het gaat om 116 jongens en 21 meisjes. De helft van hen is van allochtone afkomst. Van een toename van het dodelijk geweld door minderjarigen is geen sprake. Volgens Vries worden de meeste minderjarigen (60 pro cent) vervolgd voor moord met voorbedachten rade, vaak tegen een achtergrond van mishandeling of pesterijen. Bij 40 procent van de jongeren is er sprake van dood slag. Zij planden hun daad niet. Ook worden minderjarigen soms veroordeeld wegens medeplichtig heid: ze grijpen niet in om een moord te voorkomen als een van hun vrienden die pleegt. Meer dan de helft van de 137 jonge ren lijdt aan een psychische stoor nis. Volgens Vries groeiden de meeste daders op in 'verstoorde ge zinssituaties'. den haag - Om kinderen, ouders en buurtgenoten meer met elkaar in contact te brengen, trekt minis ter André Rouvoet van Jeugd en Gezin komende drie jaar 18 mil joen euro uit. Scholen kunnen bij voorbeeld subsidie aanvragen voor zogeheten maatjesprojecten, waar bij oudere leerlingen jongere schoolgenoten begeleiden bij hun huiswerk. Marokkaanse buurtva ders komen in aanmerking voor geld als zij jongeren op straat in het oog willen houden. En ouders kunnen subsidie krijgen voor op- voedbijeenkomsten. Dat stelt mi nister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin in zijn notitie 'Onze Jeugd van tegenwoordig' die hij gis teren presenteerde. arnhem - Het Openbaar Ministe rie (OM) heeft gisteren bij het ge rechtshof in Arnhem vijftien jaar cel geëist tegen een Serviër wegens poging tot moord' op een recher cheur in Apeldoorn. Volgens de aanklager is de man degene die in juli 2007 in een winkelcentrum twee keer een rechercheur van dichtbij rakelings langs zijn hart schoot. Het OM eist ook ruim 21.000 euro schadevergoeding. den bosch - Een 59-jarige Bossche eigenaar van een zwemschool is aangehouden wegens ontuchtige handelingen met meerdere kinde ren. De man is vorige week voorge leid aan de rechter-commissaris en voor langere tijd vastgezet. Zijn woning wordt sindsdien 24 uur per dag bewaakt. De man is gespe cialiseerd in het lesgeven aan kin deren met een verstandelijke be perking of watervrees. woerden - Mensen die voor 1957 zijn geboren, lijken immuun voor het Mexicaanse griepvirus. Vol gens griepexpert Roel Coutinho van het RIVM lijkt het er op dat tot 1957 een soortgelijk virus door ons land trok en Nederlanders van toen natuurlijke weerstand heb ben. Gisteren is bij een vader van een leerling en een leerling van een basisschool in Woerden de Mexicaanse griep geconstateerd. rotterdam - Lotto is op zoek naar een 54-jarige Rotterdamse die 200.000 euro op haar rekening kan laten bijschrijven. De vrouw won het geldbedrag op 6 juni in de Euro Loterij, maar heeft zich nog steeds niet gemeld. Er is wel geprobeerd contact op te nemen met de winnares, echter nog zon der resultaat. De vrouw speelt al sinds 1999 mee. Ze kan een jaar lang aanspraak maken op de prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5