Zeeland PZC Rijkskorting hakt erin in Kapelle Aanleg rondweg zeker in 2010 BEVELANDEN-THOLEN 27 17 25 Gemeente heeft vanaf 2012 een miljoen euro minder te besteden. Pontje naar Zijpe weer in de vaart Overeenstemming over natuurcompensatie brengt weg dichterbij. Spelletje Nieuwe impuls voor Zeeuwse Boekenprijs Dinsdag 16 juni 2009 Zeeuwse bedrijven zitten nog in diep dal Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Frank Balkenende KAPELLE - Na Goes moet ook Ka pelle fors inleveren op de rijksuit kering. De gemeente ziet de alge mene uitkering uit het Gemeente fonds tot 2012 met een miljoen eu ro teruglopen. „Dat betekent een enorme aderlating voor Kapelle. Een miljoen euro win je ook niet zomaar met bezuinigingen", zegt wethouder Jon Herselman (WD, financiën). Als die korting intact blijft, sluit Herselman niet uit dat projecten moet worden doorgeschoven. Neem het plan voor een brede school. Daarvoor heeft de gemeen te nog maar drie miljoen euro ge spaard, terwijl de kosten zijn ge raamd op zeven tot tien miljoen euro. Bezuinigen is nauwelijks een mogelijkheid, zegt de wethouder. Het ambtenarenapparaat is maar net toereikend voor alle taken. Her selman: „We hebben gekeken naar de gemeentelijke subsidies, maar daarop korten, zet ook geen zoden aan de dijk." Kapelle schetst het sombere voor uitzicht in de net verschenen Ka dernota. In de Voorjaarsnota 2009-2012 zag het er allemaal nog rooskleurig uit. De algemene uitke ring nam toe: van 255.000 euro extra in 2010 naar een plus van 927.000 euro in 2012. De financiële crisis en vervolgens een recessie die intrad, hebben het beeld compleet veranderd. „In een tijd jaar boeren we 10 procent ach- Wethouder Herselman hoopt dat de forse rijkskorting van tafel gaat, maar voorlopig voorziet hij dat Kapelle vanaf 2012 een mil joen euro minder binnenkrijgt. teruit. Wie had dat kunnen den ken?", zegt Herselman. Veel gemeenten zijn geschrokken van de meicirculaire van het minis terie van Binnenlandse Zaken (Bi- za). Stuk voor stuk moeten ze fors inleveren. Zo ziet Goes de rijksuit kering in drie jaar tijd met één, twee en vervolgens ruim drie mil joen euro duikelen. Goes, Kapelle en veel andere ge meenten vinden dat de uitkering te snel daalt. De forse korting moet van tafel. Op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is uit alle hoeken van het land daarop aangedrongen. Een VNG-commissie zou met minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) moeten onderhandelen over een lagere korting. De portefeuillehouders financiën van de Zeeuwse gemeenten zullen de VNG binnenkort een gezamen lijk standpunt meegeven. Herselman verwacht dat de soep uiteindelijk minder heet wordt ge geten dan opgediend. „Kijk, we snappen best dat het Rijk moet be zuinigen, maar er is beloofd dat de rijksuitkering tot 2011 ongeveer ge lijk zou blijven. Het Rijk breekt die belofte nu." ANNA JACOBAPOLDER - Nog steeds is het een begrip: het pontje van Anna Jacobapolder naar Zijpe. Voor eigenaar Eric Moerland van restaurant 't Veerhuis, dat vlakbij de oude veerhaven ligt, reden om zelf een boot te ko pen en vanaf 1 juli een pontje voor fietsers en voetgangers te laten varen naar Bruinisse. Wethouder Erik Goossen van de gemeente Tholen (rechts) keek gisteren hoe Karin Moer land (links) het bootje doopte met water. Champagne brengt, als een boot al gedoopt is, ongeluk. Het nieuwe pontje maakt deel uit van Rondje met een Pontje in de provincie Zeeland. Na vier jaar is de leemte tussen Anna-Jacobapol- der en Zijpe weer ingevuld. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Provincie, ge meente Goes en waterschap Zeeuwse Eilanden hebben op amb telijk niveau overeenstemming be reikt over natuurcompensatie voor een aan te leggen fietspad, dat deel uitmaakt van het plan voor een rondweg bij Wolphaartsdijk. Volgens wethouder Rinus Diele- man (CDA, verkeer) is nu in elk ge val duidelijk dat rondweg en (toe ristisch) fietspad in 2010 kunnen worden aangelegd. Dat is een jaar later dan was ge pland. De dorpsvereniging en en kele raadsleden, onder wie WD'-er Sjoerd Heijning, vrees den dat door de eis voor natuur compensatie het totale project op de lange baan zou worden gescho ven, terwijl Wolphaartsdijk al heel lang wacht *op verkeersmaatrege len die de kern ontlasten. In het dorp is zelfs een handtekeningen actie in voorbereiding. Volgens Heijning is actie niet meer nodig, nu is afgesproken dat Goes 0,8 hectare grasland - bij voorkeur aan het Schengegebied vast - zal realiseren als compensa tie voor het fietspad dat in de Eco logische Hoofdstructuur is gepro jecteerd. Heijning erkent dat spra ke is van vertraging, maar 'we heb ben nu wel de zekerheid dat de weg er volgend jaar komt'. WlW-f P-TI Die kleuter uit Vlissingen houdt van fietsen en van computerspelle tjes. Sinds vorige week fietst hij zonder zijwieltjes. Nog wat aarze lend op de stoep. Als oefening fietste hij zaterdag met zijn moeder naar school om de route een beetje onder de knie te krijgen. Keurig bleef hij op de stoep. Dolgraag wilde hij ook 'voor het Tip? redactie@pzc.nl echt' naar school fietsen, maar moeder legde uit dat dat nog niet kan. „Eerst moet je netjes op het fiets pad en op de straat kunnen fietsen. Als dat lukt, mag je écht met de fiets naar school." De jongen had de boodschap goed begrepen. Enthousiast zei hij: „Dus als ik naar school mag fietsen, heb ik het derde level gehaald!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51