Zeeland naar de Europese titel Streetdance niet missen Aanleg rondweg bij Wolphaartsdijk in 2010 Dit kun je echt Onrust in Borselse dorpen door sluiting pinautomaten Rabobank Verkoping bij dierenasiel 'Er doen een stuk of vijftig teams uit heel Europa mee. Twaalf mogen 'De kans dat we door de eerste ronde komen, is niet echt groot. Het er naar de finale K One-teamlid Yvette Nooyens gaat er OnS meer om dit eens mee te maken deelneemster Chantal Kramer 'Wij uit Schouwen-Duiveland staan dan tussen teams uit Amsterdam en Den Haag' Kirsten Bravenboer 'Streetdance is niet voor mietjes, maar voor stoere 'chickies' zoals wij' Dinsdag 16 juni 2009 1 9 Streetdancegroep K One doet mee aan het Europees Kampioenschap in Slovenië. Om de reis te bekostigen geven ze zaterdag demo's bij Danscentrum Kramer. door Ton van den Nouweland Het is een zware tijd voor de dertien danse ressen van K One. Ze trainen momenteel tien uur per week om goed voor de dag te komen op het Europees Kampioenschap, zaterdag 4 juni in de Sloveense havenstad Koper. „Toen ik acht jaar geleden met streetdance begon, had ik dit niet gedacht. Het is toch wel uniek dat je kan zeggen dat je naar het EK gaat", vertelt Kirsten Bravenboer (17) uit Zierikzee. „Ik kijk er ten minste wel naar uit," vult de 19-ja- rige Yvette Nooyens uit Scharendij- ke aan. De dames dansen in de Adults Master, de hoogste klasse in het Nederlandse streetdance. Vo rig seizoen stelde K One zich ten doel de finale van het Nederlands Kampioenschap te halen. Dat luk te. Doelstelling dit seizoen was bij de beste drie te komen. Half mei op het NK in het Brabantse Mill, bleek dat er niet meer in zat dan de vierde plaats. Maar dat was vol doende om door de International Dance Organisation Holland te worden uitgezonden naar Slove nië. Chantal Kramer (16) uit Zierikzee: „Van het team dat vijfde geworden is verliezen we meestal." Kirsten: „Daarom waren we wel verrast met die vierde plaats. Als je ziet wat de concurren tie is; dat komt allemaal uit de gro te steden. Wij uit Schouwen-Dui- veland staan dan tussen teams uit Amsterdam en Den Haag." „Je weet nooit wat de jury leuk vindt," relativeert Yvette. K One is in deze samenstelling vier jaar bij elkaar. De meiden zijn goed op elkaar ingespeeld. „]e kunt ons wel vriendinnen noe men," zegt Yvette. Kirsten: „Dan sen, trainen, laatst hebben we met zijn allen in een tent op de cam ping geslapen. We gaan veel met elkaar om en dan leer je elkaar wel kennen." K One heeft een 'demo' van drie minuten ingestudeerd. Chantal: „Die is opgebouwd uit verschillen de stijlen. Soms vrolijk, soms zwaar." „Door alles loopt een beat en sommige stukjes zijn met tekst. 'Feeling like a pimp' hoor je en dan hebben we dat brutale", legt Kirsten uit. Donderdag 2 juli in alle vroegte vertrekt het team met manager Marja Pankow, coach Onno Kra mer en enkele ouders naar Slove nië, waar van 1 tot en met 5 juli het Europees Kampioenschap wordt gedanst. Zaterdag 4 juli is dé dag voor de Schouwen-Duiveland- se meiden. Dan zijn de formaties aan de beurt. Er wordt 5000 man publiek verwacht. Yvette: „Er doen nog twee teams uit Neder land mee en in totaal een stuk of vijftig uit heel Europa. Na de eer ste ronde vallen er al veel af Twaalf mogen er naar de finale." Als K One de finale haalt, hebben ze die dag drie keer opgetreden. Maar Chantal heeft een donkere blik als Yvette dit zegt. „Duitsland heeft meestal een paar heel sterke teams. De kans dat we door de eer ste ronde komen is niet echt groot. Het gaat er ons meer om dit eens mee te maken." Voor de 1350 kilo meter lange reis wil het team een bus charteren. En er zal ook gege ten moeten worden. Dat gaat onge veer 6000 euro kosten, waarvan de helft al binnen is middels spon soring. Om de rest te bekostigen is er komende zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur van alles te doen bij Danscentrum Kramer in Zierik zee. Er zijn workshops en een dansmarathon, K One geeft de mo's en er is een markt voor dans- jurken en dansschoenen. Streetdance is eigenlijk meer een sport dan een dans vorm. Het is een combinatie van techniek, pasjes en een goed ritmegevoel. Streetdance is in het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw ontstaan in New York. Vooral in de achterbuurten werd er veel op straat gedanst. „Het was de dans van de zwarte mensen, die door de witten is overgenomen", legt Kirsten Bravenboer uit. In Europa brak streetdance pas door in de ja ren negentig. In Nederland wordt streetdance zo wel in dans- als in sportscholen onderwezen. Kirsten: „Het is stoer en uitdagend. Je moet jezelf laten zien. Het is niet voor mietjes, maar voor stoere 'chickies', zoals wij." Hiphop en R&B zijn de mu ziekstijlen van streetdance. Een van de grootste inspiratiebronnen was MC Hammer, een old-school rapper die bekend stond om zijn danspasjes. Een van de bekendste bewegingen is de 'snakegeba seerd op de lenigheid van een slang. Veel bewegingen komen uit videoclips, onder andere uit het MTV-programma America's Best Dancecrew, dat ook door de mei den van K One wordt bekeken. Improvisatie, lichteffecten en aan moediging van omstanders en me dedansers zijn andere kenmerken van streetdance. K One danst in wijde broeken en oversized t-shirts en dat is Ook de standaardkleding voor streetdance. 'Baggy' is de Amerikaanse naam voor deze ruimzittende kleding. Streetdance is een internationale wedstrijdsport in de klassen B (nieuwkomers) en A (professio nals). Er wordt gestreden in forma ties, duo's en solo's. pagina 3 van het Buitengebied door Luc Oggel BORSSELE - Het verdwijnen van Ra- bobank-pinautomaten in enkele Borselse dorpen zorgt voor onrust onder inwoners. Dat zegt super markteigenaar Jan Krijger uit Bors- sele. Directievoorzitter Henk Beze- mer van Rabobank Oosterschelde zegt echter dat 'niemand in de kou komt te staan'. Vanwege het kleine aantal bezoekers heeft de Rabo bank besloten kantoren in onder meer Borssele, Nieuwdorp en Le- wedorp per 6 juli te sluiten. Op zich begrijpelijk, vindt Krijger, maar dat ook de pinautomaten en oplaadpunten voor chipknips (per 1 oktober) in die dorpen verdwij nen, verbaast hem. „Dat was niet bekend, het zorgt voor onrust", stelt hij. Directievoorzitter Henk Bezemer zegt dat over de plannen duidelijk is gecommuniceerd in de media. „We zijn zorgvuldig met dat besluit omgegaan. Bij een aan tal vestigingen zijn we op de helft van het minimale gebruik gaan zit ten om ze in stand te houden, maar zelfs dat werd niet gehaald. Helaas kun je niet in elke plaats een vestiging hebben." Volgens Bezemer komen deson danks klanten niet in de kou te staan. „Er is gekeken naar de sprei ding, zodat er op redelijke afstand een pinautomaat is. Voor mensen die zich moeilijk kunnen verplaat sen, zijn er individuele regelingen mogelijk en kan geld aan huis wor den gebracht." Van de kantoren die open blijven, worden de ope ningstijden per 6 juli verruimd. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Provincie, ge meente Goes en waterschap Zeeuwse Eilanden hebben op amb telijk niveau overeenstemming be reikt over natuurcompensatie voor een aan te leggen fietspad, dat deel uitmaakt van het plan voor een rondweg bij Wolphaartsdijk. Volgens wethouder Rinus Diele- man (CDA, verkeer) is nu in elk ge val duidelijk dat rondweg en (toe ristisch) fietspad in 2010 kunnen .worden aangelegd. Dat is een jaar later dan was ge pland. De dorpsvereniging en en kele raadsleden onder wie WD'-er Sjoerd Heijning vreesden dat door de eis. voor natuurcom pensatie het totale project op de lange baan zou worden geschoven, terwijl Wolphaartsdijk al heel lang wacht op verkeersmaatregelen die de kern ontlasten. In het dorp is zelfs een handtekeningenactie in voorbereiding. Volgens Heijning is actie niet meer nodig, nu is afgesproken dat Goes 0,8 hectare grasland - bij voorkeur aan het Schengegebied vast - zal realiseren als compensa tie voor het fietspad dat in de Eco logische Hoofdstructuur is gepro jecteerd. Heijning erkent dat sprake is van vertraging, maar 'we hebben nu wel de zekerheid dat de weg er vol gend jaar komt'. ZIERIKZEE - Het Dierenasiel Schou wen-Duiveland houdt zaterdag een verkoop van tweedehandsspul len. De opbrengst gaat naar de ver bouwing van het asiel. Daar ko men onder meer nieuwe quaran taineruimten. Het asiel is gevestigd aan de Zand weg bij Zierikzee. De verkoop be gint om to.oo uur en duurt tot 16.00 uur. De drie woordvoerders van K One voor de spiegel, vlnr: Kirsten Braven boer, Yvette Nooyens en Chantal Kramer. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41