Zeeland Neanderthaler, mét tumor V <k De zee is een perfecte bewaarplaats Aanmelden Familieloop tot donderdag Middernacht Sale® Zunig Verkoop Zeeuws huis duurt dik vijftien maanden STANDPLAATS ZEELAND De sponsors van Standplaats Zeeland heten Alexander Rinnooy Kan van harte welkom in onze prachtige en krachtige provincie. Wij wensen hem en alle deelnemers een inspirerende Q week toe! ©q Impuls fll |fof>P primaten zoals chimpansees en gorilla Homo sapiens Dinsdag 16 juni 2009 3 Australopithecus bahrelghazal Kenyanthropus platyopsj| Australopithecus afarensis 4 miljoen jaar geleden Homo heideibe'r^ensjUf Homo antecessor^] Neanderthaler miljoen jaar geleden 2 miljoen jaar geleden J. 1 miljoen jaar geleden Minister Plasterk met een kopie van het stukje schedel. foto Marcel Antonisse ANP roeger kon je zó over de Noordzee naar Engeland wandelen, zegt Robert van Dierendonck, adviseur archeologie bij de Stichting voor Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Dat is de plek waar de Neanderthaler, die Krijn is gedoopt, woonde. „Tot achtduizend jaar voor Christus was de Noordzee nog een droog bekken." De zee Zorgde vervolgens voor de perfecte bewaarplaats van resten van vroeger leven. „De bodemla gen in de Noordzee blijken intacte en goede informatie te bevatten. De omstandigheden op de zeebo dem zijn vergelijkbaar met de per mafrost" in Rusland, de grondlaag die permanent bevroren is." In dit geval heeft een schelpenzuiger ge zogen in fossiele schelpenlagen. Waarschijnlijk is hij door een laag met de resten heen gegaan." Die schatkamer geeft veel prijs. „Ie dere visser die in de Noordzee vist heeft wekelijks één of meer botten uit het pleistoceen (2,5 miljoen tot ruim 11.600 jaar geleden, red.) in zijn netten. Het gaat om botten van bijvoorbeeld de wolharige neushoorn, de holenbeer en de mammoet." Waar het bot van de Neandertha ler precies is gevonden, is niet dui delijk: de onderzoekers weten al leen dat hij uit het Middeldiep komt. Van Dierendonck vindt het aanleiding genoeg om het gebied grondig te onderzoeken. „Het is daar ongeveer 25 meter diep. Dat is voor duikers goed te doen. Dat zou een goede zaak zijn. Stel dat er meer van dat soort resten liggen?" „We moeten ons denkpatroon over de Noordzee herzien. Deze vondst, en die van Jan Meulmees- ter maken duidelijk dat er in de Noordzee intacte bodemlagen zijn die resten bevatten van hele oude bewoning." Robert van Dierendonck. foto Lex de Meester COMMENTAAR Wij Zeeuwen zijn spaarzaam. Deze uitkomst van een onderzoek verricht door MoneyYou zal hier geen verwondering wekken. Minder bekend is, dat we met die zuinigheid in goed gezelschap zijn. Met Zuid-Holland, Utrecht en het hele zuiden van het land zit Zeeland in het linkerrijtje van het sparen. Het tegoed van een gemiddelde Zeeuw is ruim tweeëntwintigduizend euro. Zijn Zeeuwen daarmee overdreven zuinig? Nee. 'Geld moet rollen' heet het in de economie. Want al te krampachtig 'potten' werkt verstikkend. Maar de economie heeft zeker ook baat bij financiële buffers. Wie spaart als het goed gaat, kan interen in tijden van nood. Dit haalt de toppen van de conjunctuur en dempt de dalen. Dat effect moet elke econoom met gevoel voor continuïteit aanspreken. Verder is sparen een garantie voor minder kopzorg. Want in deze tijden van recessie blijken Zeeuwen zich relatief weinig te bekommeren om een eventuele inkomensdaling, om stijgende prijzen of om financiële tegenvallers. Een beetje ruimte in het uitgavenpatroon, zodat er wat te sparen valt, levert dus heel wat winst op. MIDDELBURC - Gemiddeld duurt het nu 15,4 maanden voordat een huis in Zeeland is verkocht. Dat is dik vijf maanden langer dan een huis in Utrecht. Dat blijkt uit gege vens van de website woningmarkt- cijfers.nl. Die berekent de theoreti sche verkooptijd van woningen aan de hand van het aantal huizen dat te koop staat en het aantal ver kochte huizen. In Zeeland staan nu ruim 5100 huizen in de ver koop. Alleen in Gelderland, Dren the, Groningen en Friesland duurt het volgens de berekening langer om een huis te verkopen. door Koen de Vries MIDDELBURC - Er komt nog steeds geen einde aan de stroom inschrij vingen voor de PZC Familieloop, die komende zaterdag gehouden wordt. Gistermorgen stond de tel ler op 568. Dat is bijna twee keer zoveel als vorig jaar. De organisatie heeft gerekend op maximaal 600 deelnemers en heeft daarom beslo ten dat na-inschrijven (inschrijven op de dag zelf) niet mogelijk is. Wie nog wil meedoen en zich nog niet heeft aangemeld, kan dat doen tot donderdag 18.00 uur via www.pzc.nl/familieloop. De startnummers moeten zater dag worden afgehaald in de bus die voor de start- en finishstreep voor hotel Arion op de Vlissingse boulevard staat. Prijzen die het daglicht 1««AprlfQCTPn! niet kunnen verdragen! 18/19 juni van 21.00 tot 00.00 uur OP OP N.V. Economische Impuls Zeeland Oostenrijk Per persoon Per nacht Kinderprijzen Zonbestemmingen Per persoon IJsland, Reykjavik 4 dagen Per persoon Disneyland® Paris i-daagse busreis Incl. entree p.p. Zonvakanties 8 dagen Per persoon Mexico 9 dagen All Inclusive p.p. b U van Staalduinen 2zo winkels Kijk voor deelnemende winkels en actievoorwaarden op www.middernachtsale.nl gaat nét even verder 0900-8482 www.globereisburo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3