Zeeland Zeeuwse bedrijven nog in diep dal Nog even sleutelen voor de start Gratis luisteren naar boeken Gemeentebesturen de boot in Onderzoek tracés nieuwe stroomleiding Nieuwe stroom radioactief afval gaat naar Covra Ondernemers in Zeeland voorzien deze zomer meer ontslagen. Deelnemers treffen laatste voorbereidingen op de Solar Challenge. DUTCH OPEN Dinsdag 16 juni 2009 25 door Claudia Sondervan middelburg - De toestand van de Zeeuwse economie is nog steeds kritiek, zegt de Kamer van Koop handel Zuidwest-Nederland. Bij de periodieke enquête die de Ka mer houdt onder de bedrijven, de Conjunctuurmeting, zegt een der de van de Zeeuwse ondernemers dat de omzet deze zomer nog ver der dalen zal. Een kwart van de be drijven laat weten werknemers te zullen ontslaan. Komt die verwach ting uit, dan is de Zeeuwse econo mie al drie kwartalen aan het krim pen. Het valt de Kamer op dat minder Zeeuwse werkgevers kie zen voor ontslag van personeel dan landelijk gemiddeld. De Ka mer vindt het zorgelijk dat onder nemers stellen minder eenvoudig aan bankkrediet te komen. Vooral winkeliers en logistieke onderne mers lopen hier tegen aan. Bijna 55 procent van de Zeeuwse bedrijven zag de omzet dalen in het begin van dit jaar. In West-Bra bant is dat percentage 44 procent. Daarentegen is het aandeel bedrij ven dat omzetgroei haalde hoger in Zeeland dan in West-Brabant:- 13,7 procent tegen 8,8 procent. Van de horecabedrijven meldt 62 pro cent omzetdaling in de eerste drie maanden van 2009. In de sectoren industrie en transport kampt 54 procent met teruggang. Van de De horeca is het zwaarst getrof- fen: twee op de drie bedrijven verliest omzet. Van de Zeeuwse exporteurs zag 57 procent de vraag uit het buitenland dalen. groot- en detailhandels zegt circa 44 procent minder omzet te draaien. In de sectoren bouw en diensten derft circa 35 procent van de bedrijven omzet. De export is ingezakt: bij 57 procent van de be drijven in Zeeland is de export ge daald. De bestellingen blijven uit. Het lijkt er echter op dat de neer gang van de economie wordt afge remd, merkt de Kamer. Verwacht te vorig kwartaal nog maar twee procent van de ondernemers ver betering, nu is dat vijf procent. Zes tig procent verwacht dat de omzet zich de komende maanden op het huidig niveau houdt. Met name de sectoren industrie en diensten. Overigens blijken ondernemers de gevolgen van de crisis aanvankelijk te hebben onderschat. Eind vorig jaar voorspelde 36 procent van de bedrijven omzetdaling; eind maart 2009 bleek 48 procent met dalen de omzet te maken te hebben. De Conjunctuurenquête wordt vier keer per jaar gehouden. Het is een samenwerking van Kamer van Koophandel, werkgevers VNO-NCW, MKB Nederland, CBS en Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. door Cornelleke Blok veere - De dag voor de start zijn de teams druk in de weer om hun boten piekfijn in orde te maken. Plaats van handeling is de jachtha ven Oostwatering in Veere. De laat ste proefvaarten worden gemaakt, er zijn tests én sommige boten moeten door de herkeuring. Het team van de Hogeschool Zee land heeft pech. „Tijdens een proefritje heeft een onderdeel tus sen de motor en het staartstuk het begeven. Het hele staartstuk en de schroef kwam op de bodem te recht", zegt teamcaptain Ton Scheerders (20) uit Vogelwaarde. „Gelukkig was het dicht bij de kant, dus we konden 'm makkelijk opduiken. We hebben 't opnieuw moeten lassen." 's Avonds lijkt alles toch nog goed te komen. „De boot vaart", meldt Ton opgelucht. „Ik denk dat 'ie het morgen wel houdt. Als alles het doet, kunnen we hoog eindigen." Ook lichte stress bij het team van het Graafschap College in Doetin- chem. „Er kwam rook uit de hoofdschakelaar, omdat er water in gekomen is", zegt Meivin van de Kraats (21) uit Duiven. „We wa ren 'm vergeten af te kitten. We hadden de boot wel getest, maar toen regende het niet. Gelukkig ko men we er nu achter, anders lagen we midden op het meer stil." De zonneboot van het Zelden- rust-Steelant College in Terneuzen had zoveel mankementen, dat het team besloot om niet mee te doen aan de race. „Toen we door de tun nel reden is 't frame losgetrild. Er waren nog meer regels, waar we niet aan voldeden", zegt teamcap tain Evert Beleir (16) uit Westdor- pe. „Het was te veel werk om 't in zo'n korte tijd te herstellen. We zijn heel teleurgesteld, maar we gaan na de vakantie meteen aan de slag. We willen volgend jaar met twee boten uitkomen, om het goed te maken." den haag - Hoe de nieuwe rijks weg voor stroom tussen Borssele en Geertruidenberg precies komt te lopen wordt de komende tijd onderzocht. De ministeries van Economische Zaken en Vrom heb ben drie voorkeuren. De nieuwe hoogspanningslijn kan in nieuwe masten naast de be staande worden gebouwd. Nadeel is dat het veel ruimte kost. Een an dere mogelijkheid is de nieuwe lijn te combineren in één mast met de bestaande snelweg voor stroom. Bezwaar daarvan is dat eerst een tijdelijke lijn moet wor den aangelegd voordat de huidige kan worden vervangen. Een derde mogelijkheid is het combineren in één mast met de bestaande 150 ki- lovolt-lijn, zeg maar de provinciale weg voor stroom. middelburg - Een container met hoogradioactieve metaalresten uit de kerncentrale Borssele arriveert vandaag bij het opslagcentrum voor radioactiefafval Covra in Vlis- singen-Oost. Het treintransport is gisteren ver trokken bij de opwerkingsfabriek van Areva in het Franse La Hague, waar nog te benutten uranium en plutonium uit gebruikte splijtstof worden gehaald. Bij dit procent worden de metalen constructies van de splijtstofele menten verknipt, chemisch be werkt, samengeperst en in roest vrijstalen vaten verpakt. Het is de eerste keer dat Areva deze vorm van radioactief afval afvoert. Het transport wordt omkleed met de gebruikelijke veiligheidsmaatre gelen bij het vervoer van hoogra- dioactief afval. challemgeFw-T door Ondine van der Vleuten middelburg - Bijna alle Zeeuwse bibliotheken lenen tot en met 17 augustus gratis luisterhoeken uit. Dat gebeurt in het kader van de Week van het Luisterhoek, die de ze week gehouden wordt in biblio theken en boekhandels. De Week van het Luisterhoek wordt vandaag geopend met de uitreiking van de Esta Prijs voor het Beste Luisterhoek. Het is de eerste keer dat deze prijs wordt uit gereikt. Tot en met 28 juni worden in de boekhandels luisterhoeken extra onder de aandacht gebracht en wie er een aanschaft, krijgt het luisterhoek Factor 100 cadeau (va kantie-ervaringen, samengesteld en voorgedragen door Aaf Brandt Corstius en Machteld van Gelder). Bij De Drukkery in Middelburg is het mogelijk via een computer fragmenten luisterhoek te horen. gwww.biblioosterschelde.nl www.weekvanhetluisterboek.nl middelburg - Liefst 23 colleges van Burgemeester en Wethouders schepen zich zaterdag 20 juni in aan boord van authentieke hoog aarzen, hengsten en andere typen ronde- en platbodemjachten. De vloot neemt deel aan de jaar lijkse Schout en schepenenrace die voor de derde keer wordt gehou den. De schepen vertrekken om 14.00 uur vanuit Sint-Annaland. Er wordt gezeild op de Krabben- kreek en Oosterschelde. Het evene ment wordt georganiseerd om de de belangstelling voor de promotie van de watersport in het Deltage bied te vergroten, 's Ochtends wor den gemeentebestuurders bijge praat over relevante ontwikkelin gen in de sector. De boot is uit het water gehesen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17