Zeeland Zeeuwse zomer is rapid responder op w: Veers 1 Highland Games Zeeland viert tienjarig jubileum in Souburg Rolstoeltocht door centrum Middelburg 'Toen de derde ambulance arriveerde, was alle spoedeisende hulp verleend en hoefde 'Vroeger kon alles, nu móeten we ons budget slim de patiënt alleen nog vervoerd te worden Jeroen de Smit, verpleger rapid responder gebruiken Michiel Wildschut van Connexxion Ambulancezorg Zeeland 'In Renesse zijn vaak incidenten waarbij wél snel is, maar geen patiëntenvervoer' Solo-ambulances rukken vijftig keer uit in eerste twee weken van bestaan Schotse en Ierse muziek en fysieke proeven op Karolingische Burg. Woningbouwambities Middelburg worden gevolgd met argusogen. 18 Dinsdag 16 juni 2009 W Sinds 1 juni is Connexxion Ambulancezorg Zeeland uitgebreid met twee solo-ambulances: een motor en een auto. Die konden meteen vol aan de bak. door Ton van den Nouweland Het klinkt een beetje raar, maar hij bedoelt het goed. Directeur Michiel Wildschut van Connexxion Ambulancezorg Zee land hoopt dat zijn twee nieuwe hulpverleningsvoertuigen veel wor den ingezet deze zomer. „Het toe ristenseizoen is de rapid respon ded op het lijf geschreven. Ze zijn. flexibel inzetbaar en met de motor ben je snel door verkeersconges- ties heen. We hebben goed naar ons personeel geluisterd. In een druk gebied als Renesse bijvoor beeld, zijn heel vaak incidenten waarbij wèl snelle hulp nodig is, maar geen patiëntenvervoer. De ra pid responder is dan ideaal." En wanneer de rapid responder op weg is, blijft de reguliere ambulan ce op stal en dus beschikbaar voor andere incidenten. Daarom hoopt Wildschut deze voertuigen vaak te kunnen inzetten. Een rapid res ponder is een ambulance die geen patiënten mee kan nemen. De ver pleegkundige zit zelf achter het stuur. Soms vervangen ze de regu liere ambulance - tegenwoordig een intensive care op wielen - soms gaan ze er aan vooraf om alvast hulp nodig de eerste levensred dende handelin gen te verrichten. In Middelburg en.in de zomer langs de Schouw- se, Bevelandse en Walcherse kust rijdt een motor-ambulance en in Burgh-Haamstede staat een auto als rapid responder. Connexxion heeft elders in het land inmiddels drie jaar ervaring opgedaan met de rapid responder. Wildschut: „In Zeeland zetten we ze in om een betere dekkingsgraad te krij gen. We kunnen dan vaker vol doen aan de maximumaanrijtijd van twaalf minuten. Bovendien zijn ze sneller, waardoor we de ge middelde aanrijtijd kunnen verkor ten." Een reguliere ambulance kost ongeveer 160.000 euro, een als rapid responder uitgerus te auto of motor kost ongeveer 70.000 euro. Bovendien zit er maar één man/vrouw op. Tot vreugde van de zorgverzekeraar? Wildschut: „De rapid responder is iets goedkoper en de verzekeraars zijn er inderdaad blij mee. Zij zijn per dienstverlening goedkoper uit. Maar je moet niet vergeten dat de ze vorm van hulpverlening boven op de al bestaande komt. We heb ben zes man op de motor en zes man op de auto. Dat is toch een personeelsuitbreiding." Op gespecialiseerde internetsites als ravu.nl en ambulanceforum.nl klinkt kritiek als zou de rapid res ponder er alleen voor de mooie statistieken zijn en in feite een be zuiniging betekenen. Wildschut: „Die kritiek is eenzijdig. Wij zijn niet uit op voordeeltjes en ons per soneel heeft weliswaar afstand moeten doen van hun goudomran de cao, maar krijgt net als ieder an der volgens de cao betaald. Vroe ger kon alles, nu moeten we ons budget op een slimme manier in zetten." Wildschut kan zich voor stellen dat het personeel van de re guliere ambulance kritisch naar de ra pid responder kijkt. „Nu die de hulpverlening zon der patiëntenver voer doet, zullen de mensen op de reguliere auto meer fysiek werk moeten doen." ildschuts ervaring met twee weken rapid res- ponders in Zeeland is positief „Over een halfjaar gaan we evalueren. Er ligt een idee om ook voor Schouwen-Duiveland een motor in te zetten en er wordt ook gedacht om de rapid respon der op Schouwen-Duiveland het hele jaar inzetbaar te maken." moeten uut T eroen de Smit (39) uit Goes I telt de ritformulieren in de am- I bulancepost Zierikzee. Eenentwintig. De motor in Mid delburg zal ook wel zoiets gedaan hebben. Dus hou het maar op vijf tig ritten in twee weken." De Smit is opgeleid als IC- en am- bulanceverpleegkundige en deed daarnaast nog een cursus voertuig- beheersing. De nieuwe rapid res- ponders konden vanaf dag één vol aan de bak. De Smit reed zelf op die tweede pinksterdag: „Een drukke dag. Vijf keer ingezet. Ook goed werk kun nen doen. In Kamperland was een verdrinkingsgeval van een vierja rig meisje, dat we hebbep kunnen redden. Ik was er als tweede auto. Omdat je bij reanimatie veel han delingen moet doen, komen er al tijd twee ambulances. Met de ra pid responder als tweede in Kam- MIDDELBURG - Zorgcentrum Rus tenburg in Middelburg houdt op donderdag 18 juni voor het vijfde opeenvolgende jaar een rolstoel- tocht door Middelburg. De route van de rolstoeltocht gaat vanaf het rusthuis door de binnen stad. De tussenstop is bij de abdij waar de deelnemers getrakteerd worden op een ijsje. De stoet van zo'n tachtig tot hon derd deelnemers wordt het laatste deel van de tocht begeleid door muziekgroep Obras de Lotas, een sambaband van Walcheren. De rolstoeltocht begint om 18.30 uur bij zorgcentrum Rustenburg in Dauwendaele. perland, kon een reguliere ambu lance naar een andere inzet." Diezelfde dag vielen er vier gewon den op de Zeelandbrug. „Met een toevallig passerende collega uit Gouda heb ik daar een slachtoffer van infusen en zuurstof voorzien. Toen de derde ambulance arriveer de, was alle spoedeisende hulp ver leend en hoefde de patiënt alleen nog vervoerd te worden." De rapid responder wordt soms ook ingezet als verkenner. De Smit: „Dan ga ik kijken of er hulp nodig is, zoals laatst op de Brou- wersdam. Dat bleek niet het geval. Had daar een ambulance heen ge moeten, dan had die op de post Zierikzee weer vervangen moeten worden door een wagen uit Goes." Omdat hij alleen is, doet De Smit soms een beroep op omstanders. „Daar is altijd wel iemand bij die wil helpen." Jeroen de Smit is verpleegkundige en chauffeur op de rapid responder van Connexxion Ambulancezorg Zeeland. foto Dirk-Jan Gjeltema OOST-SOUBURG - De Highland Ga mes Zeeland op de Karolingische Burg in Oost-Souburg worden ko mend weekeinde voor de tiende keer gehouden. Het evenement begint vrijdaga vond al met muziek in de feest tent. Vanaf 20.00 uur treedt Rapal- je op, een band die Ierse, Schotse en Nederlandse folk op eigen wij ze brengt. Ze spelen ook op tradi tionele Ierse en Schotse muziekin strumenten. De avond is, net als de wedstrijd zaterdag, voor ieder een gratis toegankelijk. De High- land Games beginnen zaterdagoch tend omstreeks half tien met een Parade of Teams. De deelnemers trekken in Schots tenue, onder be geleiding van een doedelzakband, van het NS-station in Souburg naar de Burg via de Kanaalstraat. De officiële aftrap van de spelen vindt plaats om 10.00 uur. De tien deelnemende teams leggen vanaf dat ogenblik de hele dag traditione le proeven af zoals hamerslinge ren, kogelstoten, touwtrekken en strobaal gooien. Ook moeten me terslange boomstammen over de kop worden gegooid. De wedstrijd is verdeeld in twee categorieën: sportief en heavy Een rapid responder is een ambulance die geen patiënten kan vervoeren. Een verpleegkundige rijdt zelf op de motor of in de auto. De rapid responder wordt gebruikt bij incidenten waarbij wél snelle hulp, maar geen patiëntenvervoer nodig is, of om alvast de eerste levensreddende handelingen te verrichten. (zwaar). Er zijn titels te verdelen voor het beste team, de beste man en de beste vrouw. Ook is er een prijs voor het best geklede team en voor de beste captain. De spel- leiding is in handen van de voor malige Sterkste Man van Neder land, Wout Zijlstra. Omstreeks vijf uur vindt de prijsuitreiking plaats. Ook voor kinderen van vier tot tien jaar zijn er parcoursen uitge zet met verschillende spelonderde- len. Meedoen aan de kindergames kost één euro per kind. Ze krijgen dan na afloop een certificaat. Kin deren die het liever rustiger aan doen, kunnen meedoen met stok brood bakken of op een springkus sen spelen. door Henk Postma DOMBURG - De bebouwing van Mid delburg rukt straks zo ver op naar de grens met Veere dat ernstige schade wordt toegebracht aan het Nationaal Landschap Walcheren. Dat schrijft een groep verontruste Middelburgers aan de gemeente Veere. Ze willen daarmee bereiken dat Veere het Mid delburgs uitbreidingsplan De Cleene Hooge (westelijk van de wijk Griffi oen) van de kaart veegt. Burgemeester en wethouders van Veere wagen zich nog niet aan een standpunt. Het college wil eerst zien of Middelburg de 'ambitieuze wo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10