Buitenland Oppositieleider betwist uitslag mm Palestijnen vallen over vredesplan - Noord-Korea dreigt met meer A-bommen Help je loopbaan Neem een OT3111 i Iraanse oproerpolitie gebruikt grof geweld tegen demonstranten. Israëlische premier bepleit Palestijnse staat zonder leger. 'Geen brandwonden bij inzittenden Air France' Drie doden door lawine Eerste dode griep in Zwitserland in Europa Kijk op Care rlD.nl Maandag 15 juni 2009 I 9 i In burger geklede agenten slaan een demonstrerende aanhanger van de Iraanse oppositieleider Mousavi in elkaar in Teheran. foto A TEHERAN - Mir Hossein Mousavi, de belangrijkste oppositieleider in Iran, weigert zich neer te leggen bij het officiële resultaat van de presidentsverkiezingen. De kies commissie riep gisteren de zitten de president Mahmoud Ahmadi- nejad uit tot winnaar. Mousavi heeft bezwaar aangete kend bij de Raad van Hoeders, het hoogste juridische orgaan in Iran. Hij stelt dat er op grote schaal is ge fraudeerd met stembiljetten. Ver schillende Westerse landen heb ben hun zorg uitgesproken over de situatie in Iran. De Amerikaan se vice-president Joe Biden zei dat bij het resultaat 'grote vraagtekens' kunnen worden gezet. Volgens de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen lijkt het zeker dat in de laatste fase van de verkiezings strijd maatregelen zijn genomen om de uitslag te beïnvloeden. Ver hagen doelt daarmee op beperking van toegang tot internet en blokke ren van sms-berichten. Het hele weekeinde was het onrustig in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dui zenden aanhangers van Mousavi hielden betogingen. Die liepen in de avonduren uit de hand, mede doordat de massaal uitgerukte op roerpolitie hardhandig optrad. Er werden brandjes gesticht en win kels geplunderd. Volgens de politie zijn meer dan 170 mensen aange houden. Onder hen zijn vijftien leidende figuren van de oppositie. Onder de arrestanten waren ver slaggever Jan Eikelboom en came raman Dennis Hilgers van het Ne derlandse actualiteitenprogramma NOVA. Hun opnamebanden wer den gisteren in beslag genomen en Oppositieleider Mousavi vindt dat de zittende president Ahma- dinejad van Iran door fraude de verkiezingen heeft gewonnen. Hij vecht de uitslag aan. hun werkvergunning is per direct ingetrokken. De twee waren aan het filmen voor het hoofdkwartier van Mousavi in Teheran. Ahmadinejad, die bijna 63 procent van de stemmen zou hebben ge kregen tijdens de stembusgang vrij dag, maakte duidelijk dat hij zich niets aantrekt van de protesten. Van verkiezingsfraude is volgens hem geen sprake. In Teheran gin gen gisteren tienduizenden sup porters van hem de straat op om de verkiezingsoverwinning te vie ren. Bij de ambassade van Iran in Den Haag demonstreerden daarente gen honderden mensen tegen het omstreden verkiezingsresultaat. JERUZALEM - De Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu steunt de oprichting van een 'gedemilita- s riseerde' Palestijnse staat. Dat zei hij gisteravond tijdens zijn 'troon rede', waarin hij zijn beleid jegens de Arabieren ontvouwde. De Pales tijnen, Fatah én Harnas, verwier pen zijn plan onmiddellijk. De Amerikaanse president Barack Obama noemde de toespraak daar entegen 'een stap voorwaarts'. Jeruzalem moet van Netanyahu de hoofdstad van Israël blijven. Hij wil internationale garanties, voor al van de Verenigde Staten, dat er geen Palestijns leger komt. Netanyahu vindt verder dat Pales tijnse vluchtelingen niet naar Is raël kunnen terugkeren. „Dat pro bleem moet buiten de grenzen van Israël worden opgelost." In ruil voor hun eigen staat moe ten de Palestijnen Israël erkennen als woonplaats van het Joodse volk. De Israëlische premier zei verder dat er geen nieuwe neder zettingen zullen worden gebouwd, maar sloot niet uit dat de huidige r nederzettingen groeien. De Ameri kaanse regering oefende de afgelo- pen weken zware druk uit om Jeruzalem te dwingen de groei van de nederzettingen te stoppen. y De Palestijnse Fatah-president Mahmoud Abbas reageert furieus. „Netanyahu's rede heeft alle initia tieven gesaboteerd, alle pogingen verlamd en de positie van de Pales tijnen, Arabieren en de Amerika nen uitgedaagd", aldus een zegs man van Abbas. Die valt vooral over de Israëlische houding ten op zichte van Palestijnse vluchtelin gen. De radicaal-islamitische bewe ging Harnas vindt de rede een af- -w_ spiegeling van een 'racistische, ex tremistische ideologie'. SEOUL - Het bewind in Noord-Ko- rea heeft zaterdag woedend gerea geerd op een resolutie van de VN-veiligheidsraad. Pyongyang zegt nieuwe atoomwapens te gaan maken en te zullen reageren op el ke poging het land verder te isole ren met militaire actie. Ook meldt staatspersbureau KC- NA dat Noord-Korea het nucleaire programma nooit zal stoppen. „De optie om nucleaire wapens op te geven, is onmogelijk geworden en het maakt niet uit of iemand ons het bezit van deze wapens toestaat of niet." Pyongyang heeft naar eigen zeg gen de middelen om uranium te verrijken en zal daar ook mee be ginnen, aldus de verklaring. Ver der staat in de tekst dat het bezit van atoomwapens niet de eigen keuze was van Noord-Korea. „Als iemand in dezelfde positie zou zit ten, dan zou hij weten dat het be zit van nucleaire wapens niet iets is wat wij wilden, maar wat ons onvermijdelijk is opgedrongen door het vijandige Amerikaanse beleid en hun nucleaire bedreigin gen." Volgens Noord-Korea is de VN-re- solutie een truc van de VS en haar bondgenoten om het land te 'ont wapenen en economisch te verstik ken'. SAO PAULO - Op de gevonden stof felijke overschotten van inzitten den van het vorige week veronge lukte vliegtuig van Air France zijn geen brandwonden aangetroffen. Dat wijst erop dat het ramptoestel niet is ontploft, meldde de Brazili aanse krant O Estado de Sao Paulo zaterdag. Ook op wrakstukken zijn geen brandsporen gevonden. PONTRESINA - Drie bergbeklim mers zijn in Zwitserland om het le ven gekomen nadat ze werden ver rast door lawines. De reddings dienst maakte gisteren bekend dat hun lichamen inmiddels zijn ge borgen. Het incident deed zich voor op een hoogte van 3750 me ter in het bergkanton Graubün- den. LONDEN - In een ziekenhuis in Schotland is een patiënt overleden aan Mexicaanse griep. Het is het eerste dodelijke slachtoffer van het HiNi-virus buiten Noord-, Mid den- of Zuid-Amerika. De Schotse regering maakte het overlijden gis teravond bekend. In het zieken huis liggen nog negen andere pa tiënten met de Mexicaanse griep. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Efïtelingprijzen Het Sprookjesbos is in rep en roer! De gemene heks heeft diep in de nacht de volmaakte verdwijning uitgevoerd. In de ketel zien we haar de Kroon in 't land verstoppen, maar waar? Gebruik de aanwijzing en red het Sprookjesbos op www.efteling.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9