Kwadendamme viert katholieke heder Kater Kovu zwierf weken ver van huis Clara's Pad even dicht Jan de Nooijervof B De Sacramentsprocessie door Kwadendamme trok weer grote belangstelling. Als toetje kregen de kerkgangers de expositie Van tupmusse tot sluier. door Mieke van der Jagt Dat alles in de hand van god ligt, wisten we na tuurlijk, maar zondag moet onze lieve heer toch extra zijn best hebben ge daan. De hele ochtend en ver in de middag was het vies weer, maar op het moment dat de Sacra mentsprocessie de Bonifatiuskerk in Kwadendamme verliet, brak de zon door. Met het mooiste weer van de wereld ging een lange stoet de pastoor met de de monstrans vooraf Erachteraan kwam een even lange stoet van kerkgangers. Het was de tweede keer in deze eeuw dat de Sacramentsprocessie door Kwadendamme trok. Ergens in de jaren vijftig van de vorige eeuw ging de gewoonte verloren in de maalstroom van individuali sering, en ontkerkelijking. Vorig jaar bleek het draagvlak voor de li- tugische mijlpaal in het kerkelijk jaar tot ver buiten de parochie Kwadendamme te worden gedra gen. Met de Sacramentsprocessie toont de priester de parochianen de geheiligde hostie, die in een monstrans in de kerk wordt be waard. De hostie is het lichaam van Christus, dat eens per jaar bui ten onder de mensen komt. De geest, zo is de opvatting, verblijft daar voortdurend. De werkgroep in de Kwa- dendamse kerk, die de processie weer op de ka lender heeft gezet, heeft bergen moeten verzetten om de viering weer even aantrekkelijk en inspire rend te maken als vorig jaar. Toen werd de eucharistieviering gehou den in een boerenschuur, die nog als schuilkerk heeft dienst gedaan in de tijd dat katholicisme verbo den was. De tocht ging toen langs de polders en de Mariakapel. De viering begon zondag in een tjok volle kerk, waar Leo Grim, een van de leden van de werkgroep, ook een tentoonstelling heeft inge richt. Van tupmusse naar sluier, brengt de vele parochianen in beeld, die aan het eind van de ne gentiende en het begin van de twintigste eeuw het klooster in gingen. Ze zijn allemaal gefotogra feerd voor- en nadat dat ze intra den. Veel jonge vrouwen verruil den de klederdracht voor een ha bijt. Voor de toeschouwer is de keuze voor het kloosterleven soms moei lijk te begrijpen, maar Leo Grim, die de geschiedenis van Kwaden damme minutieus in kaart brengt, moet je er met de ogen van die tijd naar kijken. „De katholieke kerk, die voor de negentiende eeuw verboden was, emancipeer de, het rijke roomse leven was aan gebroken. Maar voor de parochia nen was rijkdom niet per definitie weggelegd. Zij zagen in de congre gaties waarin ze toetraden, een mogelijkheid tot persoonlijke emancipatie. Bijna zonder uitzon dering kregen ze in het klooster een opleiding. De nonnetjes wer den vaak onderwijzeres of ver pleegster. Een van hen, Philomena Chamuleau, oftewel zuster Angela, heeft de eerste katholieke school in Finland opgericht. Ze sprak Zweeds en Fins, en richtte ook nog een kindertehuis op. Zuster Angela is uiteindelijk Moeder Overste van de Finse missie gewor den." T ongens hadden in feite dezelf- I de drijfveer. Grim noemt het I voorbeeld van Gilles Doene, Zen zeer pientere jongen uit een arm arbeidersgezin. „Hij was zo goed op school dat de meester en de pastoor bij een rijke boer een beurs voor hem wisten los te pra ten. Hij schopte het tot geleerde in de klassieke talen, maar ontwikkel de in Griekenland een grote be langstelling voor archeologie. Gil les Doene voelde zich uiteindelijk beter thuis bij de Byzantijnse litur gie in de Grieks katholieke kerk. Daar werd hij benoemd tot Archi mandriet, een hoge eretitel voor een belangrijke monnik. Overal in Nederland en ook in Kwadendam me, leidde Gilles Doene prachtige Byzantijnse missen." Zo heeft Leo Grim bij elk paar fo to's, voor en na de intreding, wel een verhaal. Van tupmusse tot sluier hangt tot half september in de doopkapel van de Bonifatiuskerk. Gilles Doene schopte het tot Archimandriet in de Grieks katholieke kerk Zuster Maria Fernandez zag veelbelovende loopbaan gebroken door aardbeving Maria Depont kwam uit een gegoe de familie. Ze was mooi en pienter en mocht naar de kweekschool. Met haar diploma op zak heeft ze nog lesgegeven in Kwadendamme, waar ze in 1889 geboren is. Op haar dertigse trad ze toe tot de con gregate van liefde van OLV Moe der van Barmhartigheid. Ze werd zuster Maria Fernandez en ging les geven op een school in het Bra bantse Made. De aarbeving die daar in de jaren dertig gevoeld werd, maakte een balk los, die zus ter Maria Fernandez op haar hoofd kreeg. Ze werd opgenomen in een psychiatrische kliniek in Rosmalen, waar ze in 1987 stierf Philomena Chamuleau bouwde eigenhandig een katholieke missie in Finland op Gilles Doene werd in 1926 in Kwa dendamme geboren en trad op jonge leeftijd toe in de priestercon gregatie van Sint Joseph. In 1951 werd hij priester gewijd bij de con gregatie Mill Hill in Londen. Doe ne studeerde in Londen en Nijme gen en doceerde klassieke talen aan het Mill Hill College in Tilburg en Goirle. Met een beurs om ar cheologie te studeren trok hij naar Griekenland, waar hij werd aange sproken door de Byzantijnse litur gie in de Grieks katholieke kerk. Voor zijn werk in die kerk werd hij benoemd tot Archimandriet. Hij stierfin 2000 in Oosterbeek. Philomena Chamuleau, in 1888 ge boren in Kwadendamme. Net als enkele van haar zusjes trad ze toe tot de congregatie van de Zusters van het Allerheiligst Hart van Je zus. In 1922 kreeg de congregatie het verzoek om de priesters bij te staan die in Finland goede werken deden. Ze leerde Zweeds en later Fins en richtte al twee jaar na haar aankomst de eerste katholieke school en een internaat op. Toen er behoefte bleek aan een kinderte huis, stichtte ze ook dat. Van de Finse missie werd zuster Angela, zoals ze inmiddels heette, Moeder Overste. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de Kroon terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 12 letters en ga naar www.efteling.com Woning en meubelstoffeerder langstraat 79 Arnemuiden, tel: 0118-602937 www.iandenooiiervol.nl Wij hebben een grote collectie meubelstoffen! Ook kunt u bij ons terecht voor de complete stoffering van projecten. Neem eens een kijkje in onze showroom naar ons nieuwe zonweringsdoek. Deze limited editon is speciaal voor mensen die van strak en design houden. Nieuw bij ons in de collectie extra lange en brede laminaat planken van Quick-step. Nergens zo goedkoop!! Wij leveren o.a. meubelen, marmoleum, design-klokken, tapijt, behang, overgordijnen vitrages, binnen en buitenzonwering, vinyl, laminaat, etc. DVD SPAARZEGEL 'The Waterhorse' www.pzc.nl/dvd door Mieke van der Jagt GOES - Vier weken heeft Martine Ouwerkerk er voor nodig gehad om vriendjes te worden met Ko vu, de kat die achter haar huis in de Rommerswalestraat in Goes op dook. „Hij was van niemand en ik kon aanvankelijk niet in zijn buurt komen. Met eten en telkens een stukje dichterbij te komen, lukte het vrijdag om hem te pakken.; Bij de Dierenambulance De Bevelan- den hebben we zijn chip laten le zen en hij bleek afkomstig uit Nieuwegein. Nadat we contact hadden gelegd met de eigenaars, zijn die meteen middenin de nacht het beestje komen halen. Ze waren hem al vijf wekenkwijt." Martine Ouwerkerk denkt dat het altijd wel een raadsel zal blijven hoe Kovu, een kater van het ras mainecoon, in Goes terechtgeko men is. „Zijn baasje logeerde bij haar ouders in Tilburg, waar ze hem even op het platje hebben ge laten. Daar is hij afgesprongen en misschien met iemand meegelift." Alle moeite die ze gedaan heeft, zag ze beloond met de blijdschap van de baasjes en de kat bij het nachtelijk weerzien. „Fijn dat de Dierenambulance De Bevelanden ons direct op het goe de spoor kon zetten. Zo zie je maar weer dat het chipsysteem veel ellende voor mens en dier kan voorkomen." HEINKENSZAND - Vanwege de aan leg van een tweede ontsluiting voor Over de Dijk in Heinkens- zand, is de kruising Guldenroede- straat-Clara's Pad van 17 juni tot en met 1 juli afgesloten voor het verkeer. Ook vanaf de Drieweg is het dan niet mogelijk Clara's Pad op te rijden. Automobilisten wor den omgeleid via de Postweg, Oude Zandweg en de Stelleweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76